Kameleon jemeński - opis, występowanie, hodowla domowa, porady
Jeśli chcesz, aby w Twoim domu zamieszkało egzotyczne zwierzę, w pierwszej kolejności zapoznaj się z wymaganiami i oczekiwaniami poszczególnych gatunków. Dysponując dużą przestrzenią i ogrodem, możesz zdecydować się na zakup np. kapibary, a przy ograniczonym metrażu warto wziąć pod uwagę hodowlę jaszczurek. Wśród miłośników terrarystyki coraz większym zainteresowaniem cieszą się m.in. kameleony, takie jak np.: kameleon Jacksona, kameleon pospolity czy kameleon jemeński. Poniższy tekst poświęcony jest kameleonowi jemeńskiemu. Dowiesz się więcej na temat tego, dlaczego zmienia kolor, przeczytasz o pochodzeniu jaszczurki, jej wyglądzie i cechach charakteru. Wyjaśnimy również, jakie terrarium dla kameleona kupić, czym go karmić oraz w co powinna być wyposażona hodowla.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kameleonach.
Kameleon jemeński (chamaeleo calyptratus) – pochodzenie, występowanie, opis gatunku oraz cena kameleona
Pochodzenie i występowanie kameleona jemeńskiego
Kameleon jemeński (łac. chamaeleo calyptratus) zamieszkuje głównie Półwysep Arabski. Często pojawia się w dolinie pomiędzy Taizz a Ibb w Jemenie, gdzie jest bardzo popularnym zwierzęciem – od tego kraju pochodzi też jego nazwa gatunkowa. Liczne osobniki występują również w Górach Asir, położonych na terenie Arabii Saudyjskiej.
Kameleony jemeńskie zamieszkują głównie tereny porośnięte drzewami i inną roślinnością. Preferują obszary zalesione – dzikie lasy, aleje, ogrody. Występują również w wąwozach, dolinach rzek, wyżynach i górach do wysokości ok. 900 m n.p.m.
Zwierzę spotykane jest w różnych siedliskach, jednak niezależnie od terenu pewna kwestia się nie zmienia – praktycznie zawsze spędza czas, spacerując wysoko po gałęziach. Prowadzi nadrzewny tryb życia i niezwykle rzadko schodzi na ziemię. Wspinaczkę lubi uprawiać w samotności.
Jak wygląda i ile lat żyje kameleon jemeński? Opis gatunku, rozmnażanie i kilka słów o tym, jaka jest cena kameleona
Kameleony jemeńskie charakteryzuje dość wysoki kask, który wyróżnia je na tle innych kameleonów. Samica ma na głowie wypukłość o długości ok. 5 cm, natomiast samiec nawet ponad 10 cm. Zwierzę jest wyposażone w pokaźny, długi ogon, który pomaga mu we wspinaczce po gałęziach drzew.
Chamaeleo calyptratus są dość dużymi jaszczurkami z bocznie spłaszczonym ciałem. Długość samców wynosi od ok. 43 do 61 cm, natomiast samica jest zazwyczaj mniejsza i mierzy od ok. 25 do 33 cm. Dokładne wymiary kameleona zależą od warunków hodowli, genów, żywienia oraz suplementacji.
Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje
Kameleon jemeński chamaeleo calyptratus to pięknie ubarwione zwierzę, które cieszy oko całą paletą wyjątkowych barw. Samiec jest bardzo kolorowy – w znacznej większości przypadków dominującym odcieniem jego ciała jest zielony w połączeniu z akcentami niebieskiego, brązowego oraz żółtego. Podczas zalotów przybiera jeszcze mocniejsze i bardziej wyraziste kolory. Samica kameleona jemeńskiego ma mniej intensywne barwy – zazwyczaj jej zieloną skórę pokrywają białe, brązowe lub żółte plamki. Zmienia się w bardziej szarą, gdy ma zły humor, znajduje się w sytuacji zagrożenia lub jest w ciąży. Mały kameleon ma zazwyczaj zielone ciało, ozdobione białymi lub ciemnymi pasami. Dopiero w okresie dorastania zmienia kolor na swój docelowy, który towarzyszy mu przez całe późniejsze życie. Barwa jaszczurki zależy również od jej ogólnej kondycji, dlatego pamiętaj, aby odpowiednio ją karmić i pielęgnować.
Zazwyczaj mały samiec kameleona osiąga dojrzałość płciową już po 4 miesiącach, a samica po ok. 6 miesiącu. To jednak zbyt młody wiek, aby dopuścić do ich kopulacji – samica prawdopodobnie nie przeżyłaby tak wczesnej ciąży. Optymalnym okresem do rozpoczęcia rozmnażania jest przynamniej 8-10 miesiąc życia jaszczurki, przy czym musimy też zwrócić uwagę na wagę zwierzęcia. Przed dopuszczeniem do siebie samicy i samca warto zweryfikować gotowość zwierząt i szczegółowo sprawdzić ich kondycję oraz stan zdrowia.
Zastanawiasz się, jaka jest przeciętna długość życia kameleonów jemeńskich? Zwierzę przy zapewnieniu mu właściwych warunków hodowli żyje zazwyczaj do 7 lat, podobnie jak np. kameleon Jacksona. Cena kameleona jemeńskiego zaczyna się od ok. 120 zł do 500 zł. Najniższe kwoty oferują zazwyczaj hodowcy. Jeśli zdecydujesz się na sklep zoologiczny, przygotuj się na nieco wyższe stawki. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kameleona pospolitego?
Zachowanie kameleona jemeńskiego – jaki charakter ma Twój wymarzony domowy pupil?
Kameleony jemeńskie są silnie terytorialne i uchodzą za jedne z bardziej agresywnych kameleonów. Samce reagują na innych osobników płci męskiej bardzo nieprzychylnie – momentalnie zmieniają swoje barwy i są gotowi do walki. Dorosłe jaszczurki mają bardzo silne szczęki, dlatego każde starcie może skończyć się silnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią jednego z kameleonów.
Właśnie z tego powodu hodowla kilku samców w jednym terrarium jest bardzo niebezpieczna i należy jej unikać. Młode wychowywane razem od poczęcia można trzymać we wspólnym zbiorniku do osiągnięcia dojrzałości, ale konieczna jest ich baczna obserwacja. W przypadku jakichkolwiek przejawów agresji trzeba niezwłocznie je rozdzielić.
Często stosowaną praktyką jest tworzenie tzw. haremów, czyli połączenie kilku samic z jednym samcem. Takie rozwiązanie daje pewność, że jedna samica nie zostanie przez kameleona zamęczona seksualnie, a jego silny popęd rozłoży się na kilka partnerek. Stosując takie rozwiązanie, należy jednak bacznie obserwować zachowanie jaszczurek – należy pamiętać, że kameleony jemeńskie mają bardzo silny temperament i mogą zrobić sobie wzajemnie krzywdę.
Hodowla kameleona jemeńskiego w domu. Wybór odpowiedniego terrarium, pokarmu oraz akcesoriów – praktyczne porady
Jakiego terrarium potrzebuje kameleon jemeński?
Kameleony jemeńskie to bardzo duże jaszczurki, dlatego potrzebują dość sporej przestrzeni do życia. Zdecyduj się na zakup chamaeleo calyptratus tylko w momencie, w którym dysponujesz w domu odpowiednim metrażem. W przypadku większości egzotycznych jaszczurek obowiązuje jedna zasada – im większe terrarium, tym lepsze. Ta reguła sprawdza się również w przypadku kameleona jemeńskiego. Zadbaj o to, aby Twoja hodowla zapewniła zwierzęciu bezpieczne warunki rozwoju – między innymi od tego będzie zależeć długość życia jaszczurki.
Zrób wszystko, aby Twój domowy pupil poczuł się jak w naturalnym środowisku. Należy pamiętać o tym, że kameleony jemeńskie prowadzą nadrzewny tryb życia i znaczną większość czasu spędzają, wspinając się po gałęziach. W związku z tym kupując terrarium, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zbiornik miał możliwie jak największą wysokość.
Minimalne wymiary zbiornika dla jednego dorosłego osobnika to 90x60x120 cm. Należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji – kameleony potrzebują stałego dostępu świeżego powietrza. Właśnie z tego powodu przynajmniej dwie ściany terrarium powinny być wykonane z siatki. Zbiorniki dla kameleonów oferuje niejeden sklep terrarystyczny, a ich ceny to zwykle koszt kilkuset złotych.
Wyposażenie terrarium – jakie akcesoria warto zakupić?
Hodowla to nie tylko zakup zbiornika. Należy go także wyposażyć w niezbędne akcesoria, które sprawią, że domowy pupil poczuje się komfortowo. Poniżej znajdziesz informacje na temat produktów, które warto zakupić.
- Żarówka skupiająca światło, która ma za zadanie ogrzanie terrarium oraz żarówka z emisją UVB. Temperatura w zbiorniku nie powinna spadać poniżej 20°C. Rekomendowana wartość to ok. 26-30°C, a miejscowo na wyspie ciepła nawet ok. 32-38°C.
- Konary, gałęzie ze sporą ilością liści.
- Dekoracje roślinne, np. sztuczne kwiaty.
- Wodospad, będący idealnym pojnikiem dla kameleona – pamiętamy o wymienianiu wody, ponieważ zwierzę może się załatwiać do zbiornika.
- Miseczka na pokarm z wysokim rantem, która uniemożliwi owadom ucieczkę.
- Karmnik na żywe owady.
- Termometr, dzięki któremu zweryfikujesz temperaturę panującą wewnątrz terrarium.
- Podłoże, najlepiej bezwonne i naturalne, które nie doprowadzi do zaczopowania kameleona, np.: chipsy kokosowe, torf kokosowy, wiórki z drzew liściastych.
Przed nabyciem kameleona odwiedź sklep terrarystyczny i dokonaj zakupu produktów z powyższej listy. Pamiętaj o pewnej bardzo ważnej zasadzie – w pierwszej kolejności hodowla musi zostać wyposażona, a dopiero później można wprowadzić do niej zwierzę. W przypadku dodatkowych pytań warto skontaktować się z pracownikami sklepu terrarystycznego lub hodowli – pracują tam specjaliści, którzy na pewno udzielą wszystkich niezbędnych informacji.
Jak odpowiednio karmić kameleona? Kilka słów na temat właściwego pokarmu dla jaszczurki
Pierwszą bardzo ważną kwestią jest dobór pokarmu do wielkości kameleona. Zbyt duże owady mogą być dla niego problematyczne i prowadzić do niedożywienia jaszczurki. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w przypadku małych zwierząt.
Karmówka, którą możemy serwować kameleonom jemeńskim, to m.in.: świerszcze, karaczany, mączniki, mole woskowe oraz szarańcze. Dietę warto rozszerzyć o bazylię, rukolę, mlecz oraz inne rośliny – można podawać także zioła w doniczkach. Wskazane dla kameleonów są również warzywa i owoce, takie jak np.: jabłka czy marchewki.
Bardzo ważna jest również odpowiednia suplementacja. W tym celu należy zakupić wapń i witaminy dedykowane dla kameleonów. Dawkowanie jest zależne od producenta, którego zalecenia zawsze znajdują się na opakowaniu – należy bezwzględnie ich przestrzegać, aby nie zaszkodzić jaszczurce.