Kameleon Jacksona – występowanie, opis gatunku, długość życia, cena kameleona, rozmnażanie

Występowanie i opis kameleona Jacksona – gdzie żyje i jak wygląda?

Kameleon Jacksona zamieszkuje głównie lasy i inne obszary zielone, a także obszary górskie, w strefie klimatu tropikalnego. Występuje przede wszystkim w Kenii, Tanzanii oraz Ugandzie. W 1972 roku zostały wypuszczone z transportu na terenie Hawajów – świetnie dostosowały się do panujących tam warunków i w dalszym ciągu żyją również na tym terenie.

Samce osiągają do ok. 35 cm długości wraz z ogonem i zawsze posiadają na czubku głowy trzy charakterystyczne rogi. Ich podstawowym kolorem jest zazwyczaj zielony, połączony z żółtym i niebieskim. Samice są sporo mniejsze – długość ich ciała nie przekracza zwykle 20 cm. Występują wyłącznie w odcieniach zielonego, którego natężenie zmienia się pod wpływem ciąży, nastroju jaszczurki i innych czynników.

Dokładna wielkość i kolorystyka kameleona jest zależna również od jego pochodzenia. Jaszczurki, których korzenie sięgają terenów górskich Afryki, są większe i bardziej intensywnie ubarwione. Te wywodzące się z nizin są zazwyczaj mniejsze i cechują je mniej intensywne kolory.

Długość życia, rozmnażanie i cena kameleona

Kameleon Jacksona (podobnie jak kameleon jemeński, kameleon lamparci czy kameleon pospolity) żyje kilka lat. Dokładna długość życia jest zależna od wielu czynników, takich jak m.in.: przebyte choroby, geny jaszczurki, serwowany pokarm, warunki hodowli, a w przypadku samic ilość przebytych ciąż i złożonych jaj. Szacuje się, że wiek kameleona Jacksona to od 5 do 10 lat.

Nie powinniśmy dopuszczać kameleonów do rozmnażania zbyt wcześnie, ponieważ ciąża w młodym wieku mogłaby być dla samicy tragiczna w skutkach. Optymalnym okresem na zbliżenie ze sobą dwóch jaszczurek jest przynajmniej 8-10 miesiąc życia samicy. Kameleony Jacksona są zwierzętami żyworodnymi – młode przychodzą na świat w błonie, ok. 6-9 miesięcy od czasu zapłodnienia. Cały rozwój zarodkowy przebiega w organizmie matki, dzięki czemu rozmnażanie kameleonów może przebiegać w różnych środowiskach, niezależnie od panujących warunków.

Co ważne, kameleony Jacksona, w przeciwieństwie do innych popularnych gatunków kameleonów, nie muszą żyć w samotności. Mają bardzo przyjazne usposobienie, dlatego można łączyć je w pary lub haremy. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie samca z kilkoma samicami – dzięki temu jego popęd seksualny rozłoży się na kilka partnerek.

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Kameleon Jacksona kosztuje od ok. 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Dla porównania kameleon jemeński kosztuje od ok. 120 zł do 500 zł, a kameleon lamparci od ok. 350 zł do kilku tysięcy złotych. Najtańszy jest bez wątpienia kameleon pospolity, który kosztuje od ok. 60 zł do 100 zł - na tle innych jaszczurek wyróżnia go bardzo niska cena. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kameleona pospolitego?

Hodowla kameleona Jacksona w domu – jakie terrarium kupić i w co je wyposażyć? Jakim jedzeniem żywi się jaszczurka?

Terrarium dla kameleona Jacksona wraz z wyposażeniem – odpowiednie warunki dla jaszczurki

W początkowym okresie życia jaszczurki należy zapewnić jej mniejszy zbiornik, aby nie czuła się zagubiona i przytłoczona. W późniejszym czasie obowiązuje jedna zasada – im większe terrarium dla kameleona, tym lepiej. Minimalne wymiary zbiornika dla jednego dorosłego osobnika to 45x45x90 cm. Warto zwrócić uwagę na to, aby terrarium było możliwie jak najwyższe, co umożliwi jaszczurce wspinaczkę. Przynajmniej dwie ściany zbiornika powinny być wykonane z siatki, co zapewni odpowiednią wentylację. Tradycyjne terrarium kosztuje zazwyczaj kilkaset złotych.

Niebieski kameleon Jacksona z trzema rogami na gałęzi, a także informacje i opis oraz hodowla i porady dla właścicieli
Kameleon Jacksona krok po kroku, czyli informacje o zwierzęciu, opis, hodowla i wymagania

Kameleony Jacksona większość życia spędzają, spacerując po gałęziach (podobnie jak w przypadku kameleonów pospolitych, kameleonów lamparcich oraz kameleonów jemeńskich). Właśnie dlatego istotnymi elementami wyposażenia są konary, gałęzie oraz liany. Warto pamiętać również o sztucznych roślinach, które będziemy opryskiwać i montażu wodospadu, bo to właśnie z tych miejsc kameleony spijają wodę. Natomiast zastosowanie naturalnej roślinności (np. szeflery) pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności wewnątrz terrarium - rekomendowany poziom to ok. 60-80%. W tym celu warto 2-3 razy dziennie spryskać wodą wnętrze zbiornika.

Kolejnym niezwykle istotnym aspektem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dzięki żarówkom grzewczym na wyspie ciepła powinniśmy osiągnąć ok. 29°C (w przypadku kameleonów do dziewiątego miesiąca życia do 26°C). W terrarium należy zapewnić również chłodniejsze miejsca, w których temperatura będzie wynosić ok. 18°C. Kameleony wymagają także oświetlenia UVB na poziomie 5-6%, co zapewnia im odpowiednią ilość witaminy D w organizmie, która pozwala na zdrowy rozwój.

Właściwa pielęgnacja – karmienie i suplementacja

Pielęgnacja jaszczurki to także odpowiednie żywienie i suplementacja. Zastanawiasz się, jakie jedzenie zaserwować swojemu kameleonowi? Jaszczurka żywi się żywymi owadami, które warto podawać w miseczce z wysokim rantem. Karmówka idealna dla kameleona to m.in.: świerszcze, karaczany, mączniki, mole woskowe oraz szarańcze.

Jedzenie to jeszcze nie wszystko, należy zadbać także o właściwą suplementację. Aby kameleony rozwijały się prawidłowo, powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość wapnia, witaminy D3 i pozostałych witamin. Nie należy podawać ich zbyt często, bo efekt może być odwrotny od zamierzonego.

Rekomendowany harmonogram serwowania suplementów

Suplement

Częstotliwość

Wapń

1-2 razy w tygodniu

Wapń z witaminą D3

1 raz w miesiącu

Witaminy bez witaminy D3

1 raz w miesiącu

Stosując taką ilość wapnia, witaminy D oraz pozostałych witamin, na pewno nie zaszkodzisz swojemu zwierzęciu, a dasz mu szansę na zdrowy rozwój i długie życie.

ikona podziel się Przekaż dalej