Jakie węże można spotkać w Polsce? Oto lista polskich węży
Mimo że węże raczej kojarzą się raczej z egzotycznymi krajami, to również w Polsce możemy spotkać kilku przedstawicieli tego podrzędu. Węże żyjące w polskich lasach i na łąkach to 5 gatunków – gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny, zaskroniec rybołów i żmija zygzakowata. Czy polskie węże są jadowite? Który z nich jest najgroźniejszy? Czy każdy z nich jest pod ochroną? Gdzie żyją gatunki rodzimych węży? Jak wyglądają polskie węże i jakiej są długości? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tekście, zamieścimy również zdjęcia każdego z polskich węży.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wężach.
Dzikie polskie węże - zaskrońce
Zaskroniec zwyczajny – węże żyjące w Polsce
Zaskrońce zwyczajne to węże powszechnie występujące na wielu obszarach Polski. Przede wszystkim możemy napotkać go w okolicach rzek, jezior, stawów i terenów podmokłych. Gady te potrafią pływać oraz nurkować, więc widok węża w wodzie nie powinien nas zdziwić. Zaskrońce zwyczajne nie są jadowite – w sytuacji zagrożenia syczą, mogą również z gruczołów odbytowych wystrzelić w przeciwnika substancją obronną o nieprzyjemnym zapachu. Bardziej płochliwe osobniki przewracają się na plecy i udają martwe.
Dorosły zaskroniec zwyczajny osiąga do 150 cm długości, jeśli jest samicą i 80 cm, jeśli jest samcem. Kolor węża od strony grzbietowej jest brązowo-szary lub zielono-szary. Za głową posiada charakterystyczne żółte lub pomarańczowe plamy, więc łatwo go rozpoznać.
Zaskroniec zwyczajny jest aktywny w ciągu dnia. Swój dzień zaczyna od nagrzania się na słońcu, ponieważ jak wszystkie gady jest zmiennocieplny. Wąż jest mięsożerny – przede wszystkim żywi się płazami. Wąż posiada do 180 zębów, którymi chwyta ofiarę podczas polowania.
Zaskroniec rybołów – zdjęcia wędrowców z Czech
Zaskroniec rybołów został odkryty w Polsce stosunkowo niedawno, bo w 2009 roku. Jego populacja została znaleziona w okolicy Cieszyna nad rzeką Olzą i składała się z 80 osobników. Węże przywędrowały na teren Polski z Czech. Jedną z hipotez postawionych przez badaczy jest ta dotycząca zmiany klimatu – łagodny przebieg zimy i ocieplanie się mogło doprowadzić do przemieszczenia się węży w bardziej komfortowe regiony.
Zaskroniec rybołów podobnie jak jego kuzyn zaskroniec zwyczajny również żyje w podmokłych okolicach. Jest doskonałym pływakiem i to właśnie w wodzie spędza najwięcej czasu. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że głównym składnikiem jego diety są ryby. Podobnie jak zaskroniec zwyczajny, wąż osiąga długość 1,5 metra – samice są większe od samca.
Wąż może występować w różnych wariantach kolorystycznych – brązowym, oliwkowym oraz szarym, w tym może być mieszanką wszystkich tych kolorów. Niekiedy dla niewprawionego oka może być mylony zarówno z zaskrońcem zwyczajnym, jak również żmiją zygzakowatą. Wąż podlega ochronie gatunkowej w Polsce. Jeśli mamy terrarium dla węża, to niestety tego gatunku nie będziemy mogli przechowywać.
Wąż Eskulapa – najdłuższy wąż żyjący w Polsce
Węże Eskulapa to największe węże występujące w Polsce. Długość ciała gada może przekraczać 2 metry. Jest to gatunek, który jest w Polsce pod szczególną ochroną, zatem terrarium dla węża nie będzie potrzebne, ponieważ nie można go trzymać w niewoli. Jego populacja jest bardzo mocno ograniczona, według niektórych źródeł liczba ta nie przekracza 250 osobników. Wąż nie jest jadowity. Jego kolory są oliwkowo-brązowe, a ciało dodatkowo jest pokryte jasnymi plamkami. Spodnia część jest nieco jaśniejsza, koloru jasnożółtego.
Gad występuje w Bieszczadach, głównie w polskich lasach. Jest bardzo płochliwy, więc w przypadku napotkania człowieka raczej przed nim ucieknie. W przeciwieństwie do zaskrońca zwyczajnego i rybołowa, samce Eskulapa są większe od samic.
Wąż Eskulapa żywi się małymi gryzoniami i ssakami, choć może również upolować jaszczurki, pisklęta i młode bezkręgowce. Podczas polowania gad chwyta ofiarę zębami, a następnie owija się wokół ofiary, dusząc ją przez kilka minut, po czym spożywa pokarm w całości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat węża zbożowego blizzard.
Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje
Węże żyjące w Polsce - żmija zygzakowata i gniewosz plamisty
Gniewosz plamisty – gdzie żyją gniewosze? Zdjęcia węża
Gniewosz plamisty to najmniejszy polski wąż – dorosły samiec osiąga długość do 70 cm, a samica do 90 cm. Jego inna nazwa to miedzianka – pochodzi ona od koloru, który wąż najczęściej przybiera. Samice są koloru szarego. Wąż ten posiada okrągłą źrenicę, co odróżnia go od żmii zygzakowatej. Na plecach wzdłuż całego ciała posiada od 2 do 4 rzędów plamek.
Ten gatunek węża będziemy mogli najczęściej spotkać w południowych rejonach Polski. W przeciwieństwie do zaskrońca gniewosz raczej nie lubi terenów podmokłych i częściej go napotkamy na terenach suchych i nasłonecznionych, takich jak np. łąki. Węże te bardzo często wygrzewają się na kamieniach oraz innych dobrze naświetlonych miejscach.
Pożywieniem młodego gniewosza są przede wszystkim jaszczurki. Wraz z osiągnięciem dorosłości gniewosz poluje również na drobne ssaki i pisklęta. Ten gatunek znajduje się na liście zwierząt znajdujących się pod ochroną, zatem terrarium dla węża nie będzie potrzebne, ponieważ wyłapywanie osobników grozi odpowiedzialnością karną.
Żmija zygzakowata – poznajemy najgroźniejszego jadowitego polskiego węża
Żmija zygzakowata to najgroźniejszy z polskich węży, ponieważ jako jedyna jest jadowita. Ten gatunek z uwagi na ubarwienie jest bardzo często mylony z gniewoszem plamistym. To, co odróżnia te dwa gatunki to kształt źrenicy – gniewosz plamisty nie posiada pionowych źrenic, które ma żmija. Dodatkowo gniewosz posiada na głowie dużą plamkę w kształcie serca, której nie ma żmija.
Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego czarnego zygzaka, który biegnie wzdłuż jej pleców. Kolor podstawowy żmii może być brązowy, oliwkowy, szary lub miedziany. Żmiję zygzakowatą możemy spotkać na terenie całej Polski – występuje zarówno na obrzeżach polskich lasów, łąkach i polanach.
Żmija zygzakowata jest wężem dziennym. Żywi się małymi ssakami, takimi jak krety i ryjówki oraz gryzoniami, płazami i pisklętami. Podobnie jak wszystkie inne gatunki polskich węży, jest również pod ochroną. Dorosła żmija zygzakowata osiąga długość sięgającą do 1 metra.
Choć narosło dużo mitów na temat tego gatunku węża, musimy pamiętać, że zwierzę atakuje dopiero w ostateczności i jeśli nie będziemy go niepokoić, nie wyrządzi nam krzywdy samo z siebie. Jeśli dojdzie do ukąszenia, natychmiast powinniśmy udać się na pogotowie i nie bagatelizować objawów. Na miejscu powinniśmy dostać antytoksynę, która zneutralizuje działanie jadu.