Kupno zbożówki - ile kosztuje wąż zbożowy?

Jaka jest cena węża zbożowego? Kupno młodego węża

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Samych odmian węża jest ponad 800, więc dużo zależy od tego, którą z nich będziemy chcieli posiadać. Najbardziej podstawowa odmiana, to koszt kilkudziesięciu złotych, a przeciętna cena to ok. 200-300 zł. Węże zbożowe rzadszych odmian mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Zbożówka nie jest objęta Konwencją Waszyngtońską – oznacza to, że nie musimy przy zakupie otrzymać dokumentu poświadczającego jej pochodzenie. Świadectwo CITES obejmuje wszystkie gatunki zwierząt, które są uznawane za zagrożone wyginięciem lub wyłapywanie ich z naturalnych siedlisk mogłoby powodować zagrożenie związane z ich wyginięciem.

Nie bez znaczenia jest miejsce, w którym kupimy węża. W przypadku węża zbożowego jest ich wiele i każde z nich charakteryzuje się nieco innymi warunkami. Więcej o tym, gdzie kupisz węża zbożowego, piszemy w kolejnym punkcie.

Gdzie można kupić węża zbożowego? Hodowla, sklepy i giełdy terrarystyczne

W związku z tym, że wąż zbożowy jest bardzo popularny w Polsce, istnieje wiele miejsc, gdzie można kupić gada. Oto niektóre z nich:

 • Sklep zoologiczny – będziemy mogli otrzymać najbardziej klasyczne odmiany, które będą kosztować od kilkudziesięciu złotych do kilkuset złotych. Sklep zoologiczny wciąż jest miejscem, gdzie dominują różne rasy królików i innych drobnych zwierząt. Ceny w sklepie zoologicznym będą najczęściej wyższe niż u hodowców.
 • Sklep terrarystyczny – w sklepie terrarystycznym możliwy będzie większy wybór węży, ponieważ wielu właścicieli takich sklepów jest jednocześnie hodowcami. W takim miejscu otrzymamy niezbędną pomoc, dodatkowo można kupić niezbędny sprzęt do hodowli węża zbożowego.
 • Hodowla węża zbożowego – prawdziwi pasjonaci, którzy amatorsko lub profesjonalnie zajmują się rozmnażaniem węży. W takich miejscach możemy dostać unikalne odmiany, które nigdzie indziej nie będą spotykane, a dodatkowo mamy wiedzę z pierwszej ręki.
 • Portale ogłoszeniowe – ogłaszają się tam zarówno sklepy terrarystyczne, zoologiczne, jak również hodowcy. Wielu posiadaczy węża zbożowego z różnych przyczyn decyduje się sprzedać swojego pupila, więc w niektórych przypadkach możemy trafić na okazyjną ofertę razem z terrarium.
 • Giełdy terrarystyczne – są to wydarzenia, na których mamy spory wybór odmian węża zbożowego (i nie tylko, można również na żywo zobaczyć inne gatunki węży, np. pytona birmańskiego). W giełdach terrarystycznych uczestniczą hodowcy z całej Polski, zatem mamy najszerszy wybór, możemy porównać ceny i zobaczyć ulubioną odmianę na żywo.
 • Zagraniczne hodowle – w Internecie istnieją strony internetowe poświęcone wężom zbożowym, które zrzeszają hodowców z całego świata i pozwalają wystawić okazy na sprzedaż. Wybór jest ogromny, ofert jest kilkadziesiąt tysięcy, więc dla zapaleńców będą to godziny dobrze spędzonego czasu. Można również znaleźć tam inne gatunki węży, takie jak np. pyton birmański.

Ile kosztuje terrarium i wyposażenie dla węża zbożowego? Sprawdzamy ceny

Cena terrarium dla węża zbożowego

Wąż zbożowy będzie wymagał specjalnych warunków, umożliwiających mu rozwój oraz odpowiednie bytowanie. W tym celu konieczny będzie zakup terrarium. Ile kosztuje terrarium? Jakie rodzaje terrariów będą odpowiednie? Podsumowujemy poniżej.

Pod warunkiem posiadania odpowiednich wymiarów, które wynoszą 80x40x40 cm, węża zbożowego możemy przechowywać w kilku rodzajach zbiorników. Oto one:

 • terrarium drewniane – najprostsze terrarium wykonane z płyty meblowej bez ścianki strukturalnej i wyposażenia to koszt ok. 250-300 zł. Jeśli kupujemy puste terrarium, musimy samodzielnie zadbać o jego wystrój i aranżację. Gotowe terrarium razem ze ściankami może kosztować od 600 zł wzwyż.
 • terrarium szklane – kupno pustego zbiornika będzie kosztować ok. 250-300 zł.
 • plastikowe pudło – to najtańszy typ zbiornika. Przejściowo może w nim mieszkać młody wąż. Koszt pudła o takich wymiarach to jakieś 50-100 zł. Duże pojemniki dostaniemy w każdym sklepie budowlanym, meblowym i dla majsterkowiczów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pytonie królewskim białym?

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Ile kosztuje wyposażenie terrarium dla węża zbożowego? Tworzymy żywy klimat

Ostatnim elementem składającym się na cenę węża zbożowego będzie wyposażenie terrarium. Należy zakupić akcesoria, które zapewnią w terrarium odpowiednią temperaturę i mikroklimat. Takimi akcesoriami są:

 • Kryjówki – koszt kryjówek do od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
 • Basen – koszt basenu to kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy postawić na wariant ekonomiczny, jako basen może też posłużyć duża solidna miska.
 • Mata grzewcza – koszt maty grzewczej to 50-100 zł. Razem z nią powinniśmy również zakupić termoregulator – jego cena to 40-80 zł.
 • Podłoże – specjalne niepylące trociny dla węży kosztują ok. 10-20 zł.
 • Korzenie, patyki, kamienie – nadadzą wnętrzu żywy klimat. Koszt takich akcesoriów to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Większy korzeń może kosztować kilkadziesiąt złotych. Zarówno węże, jak i jaszczurki, takie jak np. padalec zwyczajny uwielbiają ukrywać się w różnych niedostępnych miejscach. Niestety, padalec zwyczajny jest w Polsce pod ochroną, więc jego posiadanie jest niemożliwe.

Biały, czarny czy różowy? Jaka jest cena najpopularniejszych węży zbożowych? Sprawdzamy w internetowych sklepach terrarystycznych

Postanowiliśmy sprawdzić, ile kosztują popularne odmiany węża zbożowego (dla przypomnienia – u węży zbożowych nie rozróżnia się ras) w internetowych sklepach zoologicznych i terarystycznych. Dodatkowo sprawdziliśmy również na portalach ogłoszeniowych, jakich kwot życzą sobie sprzedawcy i hodowcy za poszczególne odmiany. Sprawdziliśmy m.in. takie odmiany jak snow, classic i okeetee.

Mały wąż zbożowy na pniu drzewa, a także informacje, ile kosztuje wąż zbożowy do hodowli w domu
Ile kosztuje wąż zbożowy, czyli jaka jest cena węża zbożowego do hodowli w domu

W przypadku sklepów internetowych wygląda to następująco.

Odmiany węży a ich cena

Odmiana węża zbożowego

Płeć

Cena węża zbożowego

Coral ghost tessera

Samiec

340 zł

Snow (kolor biały i różowy)

Samiec

360 zł

Tessera Classic

Samiec

200 zł

Amelano Scaleless het Butter Golddust

Samiec

950 zł

Classic (klasyczna odmiana z czarnymi oczami)

Samiec

120 zł

Ultramel Diffused het Anery

Samiec

480 zł

Okeetee het Lava

Samica

210 zł

A ile kosztują węże zbożowe wystawione na portalach ogłoszeniowych? Sprawdziliśmy oferty zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych hodowców. Szczegóły w tabeli poniżej.

Węże zbożowe - ceny

Odmiana węża zbożowego

Płeć

Cena węża zbożowego

Crimson het Albino

Samica

300 zł

Hypo bloodred pied sided charcoal

Samiec

300 zł

Anery Scaleless

Samiec

1500 zł

Blizzard (całkowicie biały wąż z czerwonymi oczami)

Samiec

500 zł

Silver Queen

Samica

280 zł

Cinnamon Tessera

Samica

450 zł

ikona podziel się Przekaż dalej