Lamparci? A może jemeński? Poznajemy ceny kameleonów!

Jaka jest cena kameleona jemeńskiego?

Cena kameleona jemeńskiego kształtuje się w granicach od 120 do 500 zł. Wszystko zależy od miejsca, w którym kupimy gada, jak również jego płci (cena samca będzie zwykle wyższa niż cena samicy), wieku oraz renomy hodowli. Jeśli będziemy decydować się na większą liczbę gadów, warto zapytać sprzedawcę o dodatkowy rabat.

Musimy pamiętać, że kameleony jemeńskie znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem, a więc po zakupie będziemy musieli zarejestrować zwierzę w urzędzie. Wynika to z przepisów prawa europejskiego. Opłata skarbowa za wpisanie zwierzęcia do rejestru zwierząt należących do gatunków podlegających ograniczeniom to 26 zł (niezależnie od liczby kameleonów, ponieważ opłata jest naliczana od gatunku, a nie liczby osobników).

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na rozmnażanie kameleonów, które następnie będziemy chcieli sprzedać za granicę, to po wykluciu młodych, należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie świadectwa CITES, które poświadczy, że zwierzę urodziło się w niewoli. Koszt wyrobienia takiego świadectwa wynosi 17 zł, natomiast koszt uzyskania zezwolenia na przewóz okazów CITES za granicę to 107 zł.

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Ile kosztuje mały kameleon lamparci? Podajemy ceny

Kameleon lamparci (tygrysi) uchodzi za kameleona, który jest nieco droższy niż kameleon jemeński. Za jednego osobnika będziemy musieli zapłacić od 500 zł do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, na jaką odmianę kameleona się zdecydujemy oraz czy będzie nas interesował samiec czy samica (ceny samic będą niższe od ceny samca, ponieważ nie są one tak intensywnie ubarwione).

Odmian kameleona lamparciego jest kilka, więc im mniej popularna i bardziej unikalna barwa i kształt zdobień, tym droższy kameleon lamparci. Dla przykładu:

  • kameleony lamparcie Nosy Be – ceny samców zaczynają się od 900 zł, a samic od 450 zł,
  • kameleony lamparcie Ambilobe Red – mały samiec kosztuje 950 zł, a cena samicy jest o połowę niższa,
  • kameleony lamparcie Ambilobe Blue Bar – cena kameleona w przypadku samca to ok. 900 zł, a samicy 400 zł.

Podobnie jak kameleon jemeński, również kameleon tygrysi znajduje się na liście gatunków podlegających regulacjom. Decydując się na kupno, będziemy musieli zarejestrować zwierzę i uzyskać certyfikat CITES. Hodowla powinna nam wydać odpowiednie dokumenty razem ze zwierzakiem.

Jaka jest cena kameleona Jacksona?

Mały kameleon Jacksona kosztuje od 500 zł w górę. Jego cena jest nieco wyższa niż cena kameleona jemeńskiego. Wyjątkową cechą jaszczurki, która decyduje o jej popularności, są 3 rogi na głowie, które w większości przypadków posiadają obie płcie (samice mogą je mieć w jakimś stopniu zredukowane i posiadać 1 róg lub nie mieć ich wcale). W związku z tym w przypadku tego gatunku cena raczej nie powinna różnić się między samcem i samicą.

Kameleon Jacksona podobnie jak poprzednie 2 gatunki kameleonów znajduje się na liście CITES w załączniku nr 2, zawierającym spis gatunków zwierząt egzotycznych. Musimy wobec tego pamiętać, by po jego zakupie zarejestrować zwierzę w urzędzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kameleona jemeńskiego?

Terrarium dla kameleona – poznajemy ceny zbiorników

Ile kosztuje terrarium dla kameleona?

Jeśli podjęliśmy decyzję o kupnie kameleona, musimy pamiętać, że samo zwierzę to nie jedyny koszt związany z domową hodowlą. Musimy mu również zapewnić odpowiednie terrarium, tak by odtworzyć naturalny klimat jaszczurki. Najlepiej zaopatrywać się w kolejności najpierw zbiornik, a dopiero potem zwierzę.

Terrarium dla kameleona to koszt kilkuset złotych - cena nie powinna przekraczać 1000 zł. Wszystko zależy od miejsca, gdzie się w nie zaopatrzymy. Możemy kupić gotowy zbiornik w sklepie zoologicznym lub terrarystycznym i urządzić go po swojemu, a możemy także skorzystać z usług firm, zajmujących się profesjonalnie aranżacją terrariów dla ezgotycznych jaszczurek. W takim przypadku koszt może być wyższy niż 1000 zł, ale mamy pewność, że profesjonalista zadba o każdy szczegół, uwzględniając specyfikę terrarium dla danego gatunku.

W związku z tym, że kameleon wymaga specyficznego zbiornika zapewniającego swobodny przepływ powietrza, raczej nie napotkamy wielu materiałów, z których będzie on wykonany. Najbardziej klasyczne terrarium będzie składało się ze szklanych ścian lub listw kątowych połączonych ze ściankami wykonanymi z siatki.

Cena wyposażenia terrarium – tworzymy jaszczurce domowy klimat

Jeśli zdecydowaliśmy się na opcję kupienia pustego zbiornika, musimy sami zadbać o jego aranżację. Koniecznie będziemy musieli zakupić rośliny, które sprawią, że w terrarium zagości żywy klimat. W zależności od gatunku rośliny to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Możemy również postawić na sztuczną roślinność.

Musimy również zadbać o inne elementy wyposażenia:

  • lampa grzewcza – będzie zapewniała odpowiednią temperaturę w zbiorniku i razem z lampą UVB stanowiła wyspę ciepła. Cena promiennika ciepła razem z oprawką to ok. 50 zł,
  • lampa UVB – zapewni kameleonowi promienie UVB, które pozwolą wytwarzać w organizmie jaszczurki witaminę D3. Cena żarówki UVB to ok. 80 zł,
  • liany, gałęzie, pnącza – będą służyć kameleonowi do wspinaczki – koszt to kilkanaście to kilkudziesięciu złotych,
  • fogger lub system zraszania roślin – kameleony raczej nie piją stojącej wody, więc warto zakupić urządzenie wytwarzające mgłę– koszt takiego foggera to od 100 do 300 zł w zależności od producenta. Alternatywnie możemy spryskiwać regularnie rośliny zwykłym zraszaczem – wówczas jaszczurka będzie spijać wodę z liści roślin znajdujących się w zbiorniku,
  • podłoże – w zależności od rodzaju podłoża koszt to ok. 20-30 zł,
  • wilgotnościomierz i termometr – pozwolą nam sprawdzać, czy w terrarium panuje odpowiedni mikroklimat. Koszt podstawowych mierników to kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Sklep czy hodowla? Gdzie kupić kameleona?

Hodowla kameleonów

Hodowla kameleonów będzie zawsze jednym z najbezpieczniejszych miejsc, gdzie możemy kupić kameleona. Hodowcy rozmnażają jaszczurki we własnym zakresie, więc mamy pewność, że zwierzę pochodzi ze sprawdzonego źródła. Wiedza profesjonalnego hodowcy będzie prawie zawsze najbardziej obszerna, bo nie będzie wynikała jedynie z literatury, ale również z praktyki.

Hodowla najczęściej będzie posiadać rzadko dostępne odmiany kameleonów, których nie dostaniemy w sklepie zoologicznym lub terrarystycznym. Dodatkowo wiele hodowli oferuje możliwość rezerwacji zwierząt lub nawet jest w stanie sprowadzić odmianę kameleona, której pragniemy.

Ceny w hodowli będą niższe niż w sklepie zoologicznym i terrarystycznym, bo kupujemy kameleony bezpośrednio u źródła, więc pomijamy pośredników.

Sklep zoologiczny czy terrarystyczny?

Choć mogłoby się wydawać, że sklep zoologiczny będzie najlepszym miejscem na kupno zwierzaka, to niekoniecznie będzie to dobre miejsce do kupowania gadów. Wielu sprzedawców wciąż nie posiada wystarczającej wiedzy na temat kameleonów, więc może okazać się, że jaszczurka będzie przebywała w nieodpowiednich warunkach oraz będzie niewłaściwie karmiona i suplementowana. W rezultacie nieświadomie możemy kupić schorowane zwierzę. Oczywiście nie należy tutaj uogólniać – istnieje wiele sklepów zoologicznych, które posiadają wykwalifikowany personel znający się na terrarystyce. Ceny kameleonów w sklepach zoologicznych są wyższe niż zwierząt kupionych u hodowców.

Kameleon w terrarium, a także jaka jest cena kameleona, koszt kameleona ze sklepu zoologicznego
Cena kameleona ze sklepu zoologicznego do hodowli, czyli ile kosztują różne kameleony do domu

Jeśli myślimy o zakupie kameleona, warto również odwiedzić sklep terrarystyczny. Jest to na tyle wąska dziedzina, że praktycznie zawsze będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pasjonatami, znającymi się na gatunkach, które posiadają w ofercie. Sprzedawcy najczęściej będą służyć radą i opowiedzą nam wszystko o jaszczurce, którą jesteśmy zainteresowani.

Dodatkowym atutem sklepu terrarystycznego będzie możliwość zakupienia terrarium oraz całego osprzętu niezbędnego do hodowli kameleona. Tego typu placówki oferują również żywy pokarm dla gadów. Ceny w sklepach terrarystycznych są najczęściej umiarkowane - wiele z nich prowadzi działalność w Internecie za pośrednictwem np. sklepu internetowego.

Giełdy terrarystyczne

Odpowiednim miejscem na kupno kameleona będą giełdy terrarystyczne. Są one organizowane w całej Polsce w większości dużych miast i skupione są wyłącznie wokół egzotycznych zwierząt. Na targach wystawiają się terraryści, hodowcy i właściciele sklepów terrarystycznych z całej Polski. Będziemy mieć tam największy wybór, a okoliczności pozwolą nam skonsultować zakup z pasjonatami, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również wieloletnią praktykę. Wielu z nich pomoże nam w skompletowaniu pełnego wyposażenia dla kameleona.

Na giełdzie terrarystycznej można kupić nie tylko zwierzęta, ale również akcesoria niezbędne dla danego gatunku – począwszy od terrarium i wyposażeniu a skończywszy na owadach karmowych (żywy pokarm jest niezbędny w diecie kameleona). Ceny na giełdach terrarystycznych zależą od wystawcy. Nie ma reguły, że zawsze będzie taniej lub drożej.

Wartością dodaną tego typu miejsc jest to, że będziemy mogli zobaczyć różne gatunki zwierząt, nie tylko jaszczurek, ale również pająków, płazów i owadów.

ikona podziel się Przekaż dalej