Ile kosztuje kameleon lamparci?

Skąd pochodzi kameleon lamparci?

Kameleon lamparci (znany również pod nazwą kameleon tygrysi) to gatunek jaszczurki pochodzący z Madagaskaru oraz przylegających do niego wysp. W zależności od obszaru występowania jaszczurka może występować w różnych kolorach oraz osiągać różne rozmiary. Obecnie wyróżniamy kilkanaście odmian, których nazwy najczęściej pochodzą od nazwy obszaru geograficznego, gdzie znajduje się dana populacja. Najpopularniejsze z nich to np. Nosy Be True Blue, Ambilobe, Ambanja, Nosy Faly.

Kameleony lamparcie w hodowli żyją zwykle ok. 3-5 lat. Jaszczurki są aktywne w ciągu dnia i są zwierzętami terytorialnymi, więc w jednym terrarium nie powinny znajdować się 2 samce. Jaszczurka nie jest prosta w oswojeniu, niektóre osobniki mogą podczas wyciągania chcieć ugryźć rękę lub uciec, dlatego trzeba okazać im bardzo dużo cierpliwości.

W jednym terrarium powinien znajdować się wyłącznie jeden kameleon. Jeśli interesuje nas hodowla jaszczurek i rozmnażanie gatunku, samice należy dopuszczać wyłącznie na okres kopulacji. Należy przy tym pamiętać, że powinna ona osiągnąć pełną dojrzałość płciową.

Cena kameleona lamparciego

Cena kameleona lamparciego nie zawsze będzie taka sama. Na ostateczną kwotę składa się kilka czynników i są to między innymi płeć, wiek, odmiana jaszczurki oraz miejsce, gdzie zdecydujemy się ją kupić. Widełki zaczynają się od 350 zł i sięgają do nawet kilku tysięcy złotych.

Jeśli będziemy zaopatrywać się bezpośrednio w hodowli kameleonów, cena najczęściej będzie najniższa, ponieważ kameleon będzie sprzedany jako nadwyżka hodowlana z pominięciem pośredników takich jak np. sklep terrarystyczny lub zoologiczny. Niektóre ze sklepów terrarystycznych zajmują się również rozmnażaniem kameleonów lamparcich – wówczas cena może być równie atrakcyjna. Sklep zoologiczny najczęściej będzie skupował zwierzęta z hurtowni zoologicznych, a co za tym idzie – będzie musiał sprzedać jaszczurkę drożej.

Samiec zwykle będzie mieć wyższą cenę niż samica. Z czego wynika taka różnica? Samiec najczęściej posiada bardziej intensywne kolory (w naturze ma to sprawić, że będzie bardziej atrakcyjny i przyciągający dla samicy), natomiast samice raczej będą mieć stłumione barwy (brązowe i szare), które nie zawsze będą robić wrażenie. Samce kameleonów lamparcich będą mieć też większy rozmiar, sięgający do 50 cm, podczas gdy samica maksymalnie osiągnie 35 cm. Sporo też zależy od samej odmiany kameleona oraz tego, jaka hodowla kameleona zostanie przez nas wybrana:

 • kameleon Nosy Be – samiec kosztuje od 650 zł,
 • kameleon Nosy Be True Blue – samiec True Blue będzie kosztował od 850 zł w górę,
 • kameleon Ambilobe – samiec tej odmiany będzie kosztować od 950 zł,
 • kameleon Ambanja – cena samca będzie zaczynać się od 700 zł,
 • kameleon Nosy Faly – cena tej odmiany to 900 zł.

Zwierzę jest objęte konwencją CITES, zatem razem z kameleonem powinniśmy otrzymać od sprzedawcy certyfikat poświadczający pochodzenie jaszczurki. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kameleona jemeńskiego?

Ile kosztuje terrarium dla kameleona lamparciego?

Cena terrarium dla kameleona

Masz już upatrzoną odmianę kameleona? Świetnie, pamiętaj, że to jak Twój gadzi pupil będzie czuł się w nowym domu, zależy od tego, jakie warunki mu zapewnisz. Najważniejszym wydatkiem będzie odpowiednie terrarium i nie może to być żaden zbiornik.

Terrarium powinno mieć minimalne wymiary wynoszące 100x50x50 cm dla samca. Dla samicy, z uwagi na to, że będzie mniejsza wystarczy terrarium 80x50x50 cm. Terrarium powinno być wykonane z siatki, tak żeby w środku zapewnić swobodną cyrkulację powietrza.

Cena terrarium dla kameleona wynosi od 400 do 1000 zł. Ostateczny koszt zależy od wielkości zbiornika, jak również od producenta terrarium. Oprócz gotowych zbiorników do kupienia istnieje również możliwość skorzystania z usług firm zajmujących się tworzeniem nietypowych terrariów na zamówienie. W takim wypadku cena może być nieco wyższa z uwagi na indywidualny projekt i wykonanie.

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Cena wyposażenia terrarium dla kameleona

Samo terrarium to wciąż za mało dla kameleona tygrysiego. Musimy również pamiętać o jego odpowiednim urządzeniu, tak by odtworzyć w środku warunki panujące w naturze. W tym celu należy kupić odpowiednie wyposażenie do terrarium.

Kameleon lamparci w terrarium
Cena kameleona lamparciego, czyli ile kosztuje kameleon lamparci do hodowli domowej

Do najważniejszych obowiązkowych elementów należą:

 • oświetlenie i ogrzewanie – koniecznie musimy zaopatrzyć terrarium w źródło promieniowania UVB – może to być zarówno żarówka kompaktowa, metahalogen, jak również świetlówka. Jako źródło ciepła może posłużyć lampa grzewcza. Koszt żarówki grzewczej to 20-40 zł, natomiast koszt żarówki UV to od 70 do 150 zł w zależności od rodzaju i producenta,
 • system zraszania – kameleon tygrysi bardzo rzadko pije stojącą wodą, więc musimy mu zapewnić odpowiedni system zraszania w terrarium. Możemy to robić manualnie za pomocą zwykłego spryskiwacza – wówczas zwierzę będzie spijało wodę z liści. Inną możliwością jest zakup foggera – urządzenie automatycznie będzie wytwarzało mgłę i sprawi, że wnętrze terrarium będzie miało odpowiednią wilgotność. Koszt urządzenia w zależności od rodzaju to od kilkudziesięciu do 300 zł.
 • odpowiednia roślinność – nie muszą to być żywe rośliny. Wystarczające będą sztuczne pnącza, liany oraz patyki. Cena takiej roślinności to kilkadziesiąt złotych.

Ile kosztuje pożywienie dla kameleona lamparciego?

Mamy już prawie wszystko, co składa się na koszt kameleona lamparciego. Ostatnią istotną kwestią jest pożywienie oraz suplementacja. Będzie to koszt cykliczny, który będziemy ponosić przez cały okres życia jaszczurki.

Kameleony lamparcie żywią się przede wszystkim owadami. Mamy kilka możliwości, jeśli chodzi o wybór owadów:

 • karaczany – w zależności od gatunku karaczana zapłacimy od 10 do 60 zł za 100 sztuk,
 • świerszcze – najtańszy rodzaj karmówki, cena za 100 sztuk to 10-15 zł,
 • szarańcze – jest to najdroższy rodzaj karmówki. 100 sztuk możemy kupić w cenie od 60 do 100 zł.

Nie zapominamy też o odpowiedniej suplementacji. Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju powinniśmy podawać razem z owadami:

 • witaminy – w zależności od producenta cena mieści się w widełkach 20-50 zł,
 • wapń – koszt wapnia to ok. 20 zł.
ikona podziel się Przekaż dalej