Ile kosztuje kameleon jemeński?

Cena kameleona jemeńskiego

Małego kameleona jemeńskiego możemy kupić już od 120 zł. W przypadku tego gatunku w dużej mierze na ostateczną cenę wpływa płeć kameleona. Samce z uwagi na to, że mają bardziej intensywne kolory i są większe, mogą kosztować więcej niż samice.

Kameleon jemeński jest objęty konwencją CITES, zatem razem ze zwierzęciem powinniśmy otrzymać od sprzedawcy certyfikat poświadczający, że zwierzę urodziło się w niewoli. Po otrzymaniu świadectwa powinniśmy zarejestrować zwierzę we właściwym urzędzie w ciągu 14 dni od nabycia.

Opłata urzędowa za wpisanie zwierzęcia do rejestru zwierząt należących do gatunków podlegających ograniczeniom to 26 zł. Kwotę tę płacimy niezależnie od liczby rejestrowanych kameleonów jemeńskich, ponieważ opłata jest naliczana od gatunku, a nie liczby osobników.

Jaka jest cena utrzymania kameleona jemeńskiego?

Na koszt utrzymania kameleona jemeńskiego będzie składało się kilka elementów. Poza tymi najbardziej oczywistymi jak terrarium, za które zapłacimy raz (o tym piszemy w kolejnym punkcie) do cyklicznych kosztów będą należeć:

  • karma dla kameleona – kameleon jemeński jest wszystkożerny. Spożywa zarówno żywe owady (karaczany, świerszcze, szarańczę), jak również pokarm roślinny (np. trzykrotka, rukola, mlecz oraz różne owoce np. starte jabłko). W związku z tym będziemy musieli na stałe zaopatrywać się w owady (koszt za 100 sztuk w zależności od owada to od 10 do 100 zł) lub spróbować samodzielnie rozmnażać karmówkę w domu. Mały kameleon powinien otrzymywać mniejsze owady.
  • witaminy i suplementy – kolejny ważny element gadziej diety, o którym nie możemy zapominać. W zależności od marki, na którą się zdecydujemy, wapń to koszt 15-50 zł, natomiast witaminy to koszt od 20 do 50 zł.
  • lampa grzewcza i UVB – zarówno lampa grzewcza, jak i źródło promieniowania UVB ulegają stopniowemu zużyciu. Źródło ciepła najczęściej po prostu się przepala, natomiast lampa UVB traci swoje właściwości i nie przekazuje kameleonowi wystarczającej dawki promieni. Koszt żarówki grzejącej to 20-40 zł, natomiast żarówka UV będzie kosztować od 70 do 150 zł.
  • podłoże – z biegiem czasu każde podłoże będzie ulegać zabrudzeniu (pojawią się nieczystości, odchody), więc by zapobiec rozwojowi drobnoustrojów, powinniśmy je wymieniać. W zależności od rodzaju podłoża może to być koszt od 20 do 50 zł.

Terrarium dla kameleona jemeńskiego – tworzymy domowy klimat

Choć jest to koszt jednorazowy, to najczęściej będzie to najdroższy element całego przedsięwzięcia związanego z hodowlą kameleonów. Ile kosztuje terrarium dla kameleona jemeńskiego razem z wyposażeniem? Wszystko zależy od rodzaju zbiornika oraz jego wymiarów.

Wiele sklepów terrarystycznych oferuje gotowe zbiorniki przeznaczone do hodowli kameleonów jemeńskich. Cena samego nieurządzonego terrarium będzie wynosiła od 300 zł do nawet 1200 zł – wszystko zależy od marki terrarium oraz od tego, czy wybierzemy mały, czy duży zbiornik.

Dodatkowym kosztem będzie również urządzenie pustego terrarium. O podłożu i lampach pisaliśmy w poprzednim punkcie, jednak to nadal nie wszystko. Wystrój terrarium powinien składać się z dużej ilości roślin, pędów, lian i patyków, po których jaszczurka będzie się wspinać. Cena zależy od gatunków roślin, które zdecydujemy się kupić – mogą być zarówno prawdziwe, jak i sztuczne. Pamiętamy też, że kameleony nie piją wody stojącej, zatem musimy kupić fogger wytwarzający mgłę, która zapewnia wilgotność w terrarium (jego koszt to kilkadziesiąt do kilkuset złotych) albo pamiętamy o cyklicznym zraszaniu roślin, tak by gad mógł spijać krople ze ścianek i liści.

Kameleon w terrarium, a także jaka jest cena kameleona, czyli ile kosztuje kameleon jemeński
Cena kameleona jemeńskiego do hodowli w domu, czyli ile kosztuje kameleon jemeński do terrarium

Najdroższą opcją, która jednocześnie będzie robiła największe wrażenie, jest kupno terrarium wykonanego na zamówienie. Istnieje wiele firm, które zajmują się profesjonalną budową i aranżacją terrariów dla gadów. W takim przypadku możemy puścić wodze fantazji i zlecić wykonanie zbiornika z naszych marzeń. Koszty budowy takich terrariów to od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Sprawdź także ten artykuł na temat kameleona jemeńskiego?

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

Gdzie kupić kameleona jemeńskiego? Doradzamy bezpieczne zakupy

Sklep terrarystyczny i targi terrarystyczne

Istnieje kilka miejsc, gdzie możemy kupić kameleony jemeńskie, jak również inne gatunki, np. kameleony pospolite. Niezależnie od tego, na które się zdecydujemy, warto poczytać w Internecie opinie na temat danego sklepu i hodowcy. Warto wybierać takie sklepy, które polecają inni właściciele kameleonów, ponieważ wtedy mamy pewność, że zwierzę będzie zdrowe i bez ukrytych wad.

Zaletą sklepów terrarystycznych jest to, że razem ze zwierzętami oferują również terraria, żywy pokarm w postaci owadów, oraz wyposażenie niezbędne do hodowli kameleona. Zwykle sprzedawcy w takich sklepach to również pasjonaci, który na bazie własnych doświadczeń odpowiednio doradzą przy zakupie.

Wielu z nich wystawia się na targach zwierząt egzotycznych. Wówczas mamy możliwość nie tylko obejrzenia zwierzaka na żywo, ale również porównania cen oraz obejrzenia innych gatunków gadów. Giełdy terrarystyczne odbywają się cyklicznie na terenie całej Polski – warto śledzić grupy terrarystyczne, by być na bieżąco z terminami.

Hodowla kameleonów jemeńskich

Innym miejscem, gdzie z pewnością możemy liczyć na zdrowego zwierzaka, będzie hodowla kameleonów jemeńskich. Istnieje wielu hodowców, którzy zajmują się amatorsko rozmnażaniem gatunku, więc warto zwrócić się do nich z zapytaniem. Cena kameleona jemeńskiego z hodowli będzie najczęściej najniższa, ponieważ kupno odbędzie się bez pośredników.

Hodowcy najczęściej posiadają kilka gatunków kameleonów, więc nie jest powiedziane, że kupimy akurat kameleona jemeńskiego – jeśli dysponujemy wyższym budżetem, być może naszą uwagę przyciągnie kameleon Jacksona lub kameleon lamparci. Niezależnie od tego, którą jaszczurkę wybierzemy, pamiętajmy, by razem z kameleonem otrzymać dokumenty poświadczające jego pochodzenie.

Podobnie jak sklepy terrarystyczne, hodowcy również pojawiają się na giełdach. Jeśli akurat wystawiają się w naszym mieście, warto skorzystać z możliwości odbioru osobistego i obejrzeć inne ciekawe gatunki kameleonów, takie jak np. kameleon pospolity i kameleon lamparci.

ikona podziel się Przekaż dalej