Wartość agamy brodatej - ile zapłacimy za jaszczurkę?

Biała (snow), a może czerwona? Przybliżamy ceny małych agam brodatych

Na cenę agamy brodatej składa się kilka czynników, takich jak na przykład płeć czy odmiana jaszczurki. Jeśli decydujemy się na zakup agamy brodatej w sklepie zoologicznym jej koszt może być wyższy, ponieważ sklep dolicza również swój narzut, więc nawet za zwykłą odmianę agamy zapłacimy ok. 300 zł.

Kupując zwierzę bezpośrednio u hodowcy możemy liczyć na bardziej przystępne stawki. Będziemy mieć również szerszy wybór, jeżeli chodzi o kolory jaszczurek. Czerwona agama będzie kosztować od 300 zł, natomiast rzadsze odmiany takie jak agama biała (snow) to koszt powyżej tysiąca złotych. Nie należy przy tym mylić białej agamy z typem albinos, który nie cieszy się dobrą sławą wśród terrarystów, ponieważ żyje maksymalnie do 3 tygodni. Hodowla albinosów jest jeszcze nieustabilizowana i raczej nie są prowadzone prace hodowlane w tym kierunku. Jeśli jednak zależy nam na unikalnej agamie, to oprócz agamy typu albinos istnieją również inne jaszczurki, które charakteryzuje wyjątkowe, białe ubarwienie, np. wspomniana wcześniej odmiana snow.

Generalnie możemy założyć, że cena agamy brodatej zaczyna się już od 150 zł. Dla przykładu jaszczurka czerwona, w zależności od intensywności koloru, może kosztować od 200-300 złotych do kilku tysięcy przy idealnie wybarwionych osobnikach. Warto przed zakupem zwrócić uwagę, w jakim stanie jest mała jaszczurka, czy miała zapewnione odpowiednie warunki hodowli, czy posiada wszystkie kończyny i czy nie jest niedożywiona.

Utrzymanie agamy brodatej - szacujemy miesięczne koszty

Decydując się na kupno agamy brodatej będziemy ponosić miesięczne koszty związane z jej utrzymaniem. Głównym wydatkiem w tym przypadku będzie karmówka (owady karmowe i rośliny) oraz suplementy, takie jak wapno oraz witaminy dla gadów.

Koszt owadów zależy od ich rodzaju, dla przykładu:

  • Karaczany – za 100 szt. wynosi 10-60 zł w zależności od wielkości owada,
  • Świerszcze – za 100 szt. wynosi 10-15 zł,
  • Szarańcza – za 100 szt. wynosi 60-100 zł w zależności od wielkości owada.

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Kupując owady w sklepie najczęściej zapłacimy za nie więcej, warto więc zwrócić się do hodowli owadów karmowych, które specjalizują się w rozmnażaniu karmówki dla gadów. Możemy również zająć się samodzielną hodowlą owadów – na pewno dołoży nam to obowiązków, ale zmniejszy koszty. Niektóre owady są łatwe do rozmnożenia i wystarczy zapewnić im odpowiednią temperaturę oraz karmienie.

Kolejnym cyklicznym wydatkiem będą również wapno oraz witaminy dla jaszczurek. W zależności od firmy, na którą się zdecydujemy wapno może kosztować od 15 do 50 zł, a witaminy od 20 zł do 50 zł.

Podobnie jak u wszystkich zwierząt agamy brodate również wymagają opieki weterynaryjnej. Warto okresowo odwiedzać weterynarza specjalizującego się w gadach, by ocenił czy stan zdrowia jaszczurki jest w porządku. Raz na kilka miesięcy należy przebadać kał agamy brodatej na obecność pasożytów i w przypadku ich wykrycia zastosować odpowiednią terapię. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o agamie brodatej.

Agama brodata - cena terrarium i wyposażenia

Koszt budowy terrarium dla agamy brodatej

Cena agamy brodatej to niekiedy najmniejszy koszt całego przedsięwzięcia związanego z jej posiadaniem. Sporym wydatkiem będzie kupienie terrarium dla agamy oraz jego wyposażenie. W zależności od rodzaju zbiornika, na który się zdecydujemy, jego cena może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Agama brodata siedząca na kamieniu w terrarium, a także cena agamy brodatej, ile kosztuje agama w sklepie zoologicznym lub w hodowli
Jaka jest cena agamy brodatej, czyli ile kosztuje agama brodata, czyli koszt agamy w sklepie zoologicznym lub bezpośrednio z hodowli

Jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów warto poszukać używanego terrarium na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych. Jeżeli natomiast dysponujemy wyższym budżetem, możemy również skorzystać z usług firm bądź terrarystów zajmujących się projektowaniem i budową zbiorników dla agam oraz gekonów. Firma wykona wystrój ścian pod nasze wytyczne oraz dostosuje typ terrarium do gatunku jaszczurki (dla agamy będzie to zbiornik typu stepowego/pustynnego, a gekon orzęsiony będzie potrzebować zbiornika typu tropikalnego).

Jeśli zależy nam na redukcji kosztów i mamy zdolności manualne, możemy również wykonać terrarium samodzielnie, w takim przypadku jedynym wydatkiem będzie koszt materiałów. Płyty meblowe oraz akcesoria do budowy możemy dostać np. w sklepie budowlanym. Jeżeli brakuje nam inspiracji, warto wzorować się na zdjęciach lub realizacjach innych osób, zmieszczonych w Internecie. W takim przypadku możemy dopasować kolor płyt do wystroju mieszkania i samodzielnie zrobić terrarium, jakie sobie wymarzymy i w którym nasza jaszczurka poczuje się jak w domu. Mała agama brodata może zamieszkać od razu w dużym, docelowym zbiorniku, więc nie musimy martwić się o zmianę terrarium, gdy już będzie dorosła (nie jest to gekon lamparci, który jako maluch musi mieć mniejszy zbiornik, aby nie czuł się zagubiony).

Cena akcesoriów dla agamy brodatej

Zarówno małe, jak i dorosłe agamy brodate wymagają odpowiedniej temperatury oraz oświetlenia UV. Urządzając terrarium musimy, więc liczyć się z kupnem lampy grzewczej oraz lampy UV. Musimy pamiętać, że z biegiem czasu lampa UV traci swoje właściwości i co pół roku lub rok musimy ją wymieniać. Koszt takiej żarówki to ok. 50-100 zł. Podobnie sytuacja ma się z lampą grzewczą. Jak każda żarówka, z biegiem czasu przepala się, wówczas musimy wymienić ją na nową. Koszt takiej żarówki to 20-40 zł.

Z dodatkowych akcesoriów musimy zaopatrzyć się także w miseczki (ich koszt to kilka złotych) – warto kupić takie z wysokimi brzegami, które uniemożliwią owadom ucieczkę. Czasami sklepy zoologiczne i terrarystyczne oferują również dodatkowe akcesoria, takie jak np. basen.

Również podłoże ulega cyklicznemu zużyciu. W zależności od jego rodzaju, wydatki będą różne. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie ręczników papierowych, których koszt to kilka złotych. Istnieją również inne podłoża dedykowane jaszczurkom, w zależności od producenta, mogą one kosztować od 20 zł do 50 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej