Które ptaszniki są odpowiednie dla początkujących? Podstawowe informacje

Zanim wybierzesz terrarium szklane dla ptasznika, warto posiąść podstawową wiedzę. Istnieje wiele gatunków ptaszników, które najłatwiej jest sklasyfikować według otoczenia, w którym żyją. Każda grupa będzie wymagać przygotowania innego terrarium i innych warunków:

 • Ptaszniki naziemne – są to pająki, które wolą trzymać się blisko ziemi i raczej nie wspinają się na wyższe tereny. Ich jad zwykle nie jest silny i porównywalny do jadu osy lub pszczoły (dla porównania – kobra indyjska jest swoim jadem w stanie zabić 15 dorosłych ludzi. Z tego też powodu kobra indyjska nie jest hodowana w Polsce). Takie pająki są odpowiednie dla osób początkujących, które nie miały wcześniej doświadczenia z ptasznikami. Terrarium dla takich pająków powinno mieć orientację poziomą, a więc bardziej powinniśmy stawiać na szerokość niż wysokość.
 • Ptaszniki nadrzewne – pająki umiejące się wspinać i spędzające większość czasu na drzewach, krzakach i wyższych poziomach. Terrarium dla ptaszników nadrzewnych powinno mieć orientację pionową, a przestrzeń życiową powinniśmy im tworzyć w górę terrarium. Ptaszniki tego rodzaju należą do pająków, które są szybkie i silnie jadowite, dlatego nie powinniśmy decydować się na pająka nadrzewnego, jeśli nie mamy doświadczenia.
 • Ptaszniki podziemne – ta grupa ptaszników żyje przede wszystkim pod ziemią. Lubią się w nim zakopywać, tworzyć korytarze, a wychodzą spod ziemi tylko na czas polowania. Terrarium dla takiego pająka również powinno być o orientacji pionowej, przy czym jego większa część powinna być wypełniona podłożem. Pająki są agresywne, dlatego również nie zaleca się ich początkującym.

Terrarium dla ptaszników naziemnych – właściwe urządzenie zbiornika

Jak powinno wyglądać terrarium szklane z wyposażeniem dla ptaszników naziemnych?

Ptaszniki naziemne to najpopularniejsza grupa pająków dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z pająkami. Nie potrzebują one dużej przestrzeni oraz nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki w terrarium. Pająki nie mają silnego jadu, zwykle nie są agresywne, a dodatkowo są powszechnie dostępne u hodowców.

Jak duże powinno być terrarium dla ptaszników naziemnych? Nie ma jednego klucza, ponieważ każdy pająk może wymagać różnych wymiarów zbiornika w zależności od gatunku. Pewne jest to, że na różnych etapach życia pająki będziemy trzymać w różnych zbiornikach:

 • Małego pająka we wczesnych stadiach należy trzymać w małym pojemniku, tzw. kliszówce, która będzie mieć otwory wentylacyjne (skakun będący małym pająkiem może mieszkać w takim pojemniku dłuższy czas. Dorosły skakun arlekinowy osiąga długość 8 milimetrów, więc duże terrarium będzie dla niego nieodpowiednie),
 • Starsze pająki możemy przełożyć do większego plastikowego pudełka z otworami wentylacyjnymi,
 • Dla dorosłego pająka najlepsze będzie terrarium szklane z wyposażeniem.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

A jakie powinny być wymiary terrariów dla najpopularniejszych gatunków ptaszników naziemnych? Dorosłe osobniki następujących gatunków powinny mieć następujące terraria:

 • Ptasznik kędzierzawy (z ang. Curlyhair tarantula) – dorosły osobnik powinien mieć zbiornik o wymiarach 30x20x20cm. Cena ptasznika w stadium L1 to 12-20 zł,
 • Ptasznik słoneczny (z ang. Mombasa golden starburst tarantula) – pająk powinien mieć terrarium mające 30x20x20 cm. Cena ptasznika słonecznego waha się od 10 do 200 zł,
 • Ptasznik białokolanowy (z ang. Brazilian whiteknee tarantula) – dorosły ptasznik wymaga terrarium o wymiarach 35x30x30 cm. Cena ptasznika białokolanowego waha się od 12 do 100 zł.

Jak powinno wyglądać terrarium z wyposażeniem dla ptaszników naziemnych? Urządzenie zbiornika

Oprócz samego terrarium powinniśmy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, dostosowanym do wymagań pająka. Poniżej wymienimy w punktach te elementy, które zawsze będą takie same dla pająków naziemnych:

 • Podłoże – najlepiej sprawdzi się mieszanka włókna kokosowego i torfu, która będzie dobrze pochłaniać wodę. Włókno kokosowe kosztuje kilka złotych.
 • Kryjówki – dadzą pająkowi bezpieczne schronienie, dzięki któremu nie będzie czuł się osaczony. Jako kryjówka może posłużyć skorupa orzecha kokosowego, tuba korkowa, kawałek kory oparty o ścianę terrarium. Gotowa kryjówka kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych.
 • Miska z wodą – w razie potrzeby pająk z niej skorzysta, dodatkowo będzie zapewniać odpowiednią wilgotność w terrarium.
 • Kabel grzewczy lub mata grzewcza – zapewni odpowiednią temperaturę w zbiorniku. Mata grzewcza kosztuje ok. 25 zł.

Po raz kolejny - trudno będzie wskazać jedną temperaturę i wilgotność, która powinna panować w terrarium, ponieważ każdy z pająków ma inne wymagania. Ptasznik słoneczny wymaga 25-28 stopni i wilgotność na poziomie 50-60%, ptasznik królewski musi mieć temperaturę sięgającą 30 stopni z wilgotnością do 80%, a skakunowi arlekinowemu wystarczy temperatura pokojowa. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat gatunków i hodowli ptaszników.

Tarantula zamknięta w terrarium, czym karmić tarantulę, jak często musi jeść ptasznik
Jaki podłoże jest odpowiednie do terrarium dla pająka i czy ptasznik potrzebuje w terrarium kryjówek

Terrarium dla pająka nadrzewnego i podziemnego

Jak powinno wyglądać terrarium dla pająka nadrzewnego?

Podobnie jak w przypadku ptaszników naziemnych, ptaszniki nadrzewne również powinny mieć zmieniane terrarium wraz ze wzrostem. Małe pająki trzymamy w kliszówce, starsze przenosimy do coraz większych pojemników. Dla dorosłego pająka najlepsze będzie szklane terrarium gilotynowe, które uniemożliwi ucieczkę.

Ptasznik nadrzewny spędza czas w górnych partiach środowiska, dlatego terrarium powinno być typu pionowego. Wysokość ścianki powinna wynosić przynajmniej 35-40 cm. Warto rozbudowywać i urządzać przestrzeń w górę zbiornika, np. opierając korę o ściankę lub wkładając korzeń o odpowiednim kształcie, który będzie sięgał wysoko.

Elementy wyposażenia będą takie same jak u ptasznika naziemnego, a więc musimy zadbać o podłoże, kryjówkę, miskę z wodą oraz kabel lub matę grzewczą. Do środka warto również wstawić pnącza i prawdziwe lub sztuczne rośliny, które urozmaicą teren.

Jak przygotować terrarium dla ptasznika podziemnego?

Ptaszniki podziemne to kolejna grupa pająków wymagająca indywidualnych warunków. Terrarium powinno być pionowe – wysokość powinna mieć przynajmniej 40 cm. Istnieją specjalne terraria przeznaczone dla ptaszników podziemnych w kształcie litery C. Większa część zbiornika (3/4 wysokości) powinna być wypełniona podłożem (mieszanka torfu i włókna kokosowego), w którym pająk będzie kopał korytarze.

Wystrój terrarium jest kwestią drugoplanową. Pająk większość czasu żyje pod ziemią, wychodząc z norki tylko na czas polowania. W związku z tym nie musimy umieszczać korzeni, roślin i innych dodatkowych elementów wyposażenia – będą one pełnić jedynie funkcję ozdobną.

Ptaszniki podziemne w stadium L1-L3 trzymamy w kliszówce z otworami wentylacyjnymi i wraz ze wzrostem pająka zmieniamy pojemnik na większy. Docelowo najlepiej sprawdzi się szklane terrarium otwierane od góry, które zapobiegnie wysypywaniu podłoża.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny