Wymiary i opis terrarium dla kameleona jemeńskiego oraz lamparciego – optymalne warunki hodowli

Jakie terrarium dla kameleona jemeńskiego, a jakie dla lamparciego? Cena kameleona lamparciego i jemeńskiego

Zarówno kameleon jemeński, jak i lamparci, to jaszczurki o dużych rozmiarach, które wymagają sporej przestrzeni do życia. Należą do zwierząt, które przez większość czasu wspinają się po gałęziach i niezwykle rzadko schodzą na ziemię, dlatego kupując terrarium dla kameleona, należy zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednią wysokość. Dzięki odpowiedniemu zbiornikowi jaszczurka będzie mogła wspinać się i korzystać z jego całej przestrzeni.

Terrarium dla kameleona, a może klatka z siatki? Najczęściej wybierane jest terrarium, jednak klatki dla ptaków czy gryzoni również sprawdzają się bardzo dobrze. Kameleon jemeński jest trochę dłuższy od lamparciego, dlatego potrzebuje nieco większego zbiornika. Minimalna rekomendowana wielkość terrarium dla samca kameleona jemeńskiego to 90x60x120 cm, a dla samicy przynajmniej 60x60x120 cm. W w przypadku kameleona lamparciego samiec dobrze odnajdzie się w zbiorniku wielkości 60x60x120 cm, a samica potrzebuje wymiarów 45x45x90 cm.

Przy większości jaszczurek, w tym kameleonów, możemy kierować się jedną bardzo ważną zasadą – im większe terrarium, tym lepiej. Jeśli zatem dysponujesz w domu sporym metrażem, zapewnij swojemu zwierzakowi odpowiednią przestrzeń do życia. Górna granica dotycząca wielkości zbiornika praktycznie nie istnieje.

Do kosztu zbiornika należy oczywiście doliczyć zakup samej jaszczurki. Cena kameleona lamparciego to od ok. 350 zł nawet do kilku tysięcy. W przypadku kameleona jemeńskiego koszt zaczyna się od ok. 120 zł do 500 zł.

Gdzie zakupić terrarium dla kameleona i ile kosztuje? A może lepiej zbudować je samemu?

Wyróżniamy różne terraria dla kameleonów. Najprostszy zbiornik kosztuje około kilkuset złotych. Dokładna cena jest zależna od tego, jakiej wielkości terrarium i gdzie zamierzasz je kupić. Sklep terrarystyczny, a może serwis ogłoszeniowy? Poniżej przestawiamy najpopularniejsze miejsca.

Gotowe terrarium dla kameleona możesz zakupić w praktycznie każdym sklepie zoologicznym lub terrarystycznym. W takim miejscu, w przypadku pytań lub wątpliwości zawsze możesz poradzić się sprzedawcy. Z uwagi na naliczaną marżę ceny będą zazwyczaj dość wysokie. Bez wątpienia atutem jest fakt, że sklep to gwarancja nabycia całkowicie nowego zbiornika w idealnym stanie.

Jeśli zależy Ci na niskich kosztach, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z popularnych portali ogłoszeniowych. Używane terraria dla kameleonów są sporo tańsze, a niejednokrotnie bywają w bardzo dobrym stanie. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej dezynfekcji zbiornika po poprzedniku - wystarczy umyć je np. wodą z octem. Tak przygotowane terrarium będzie gotowe na przyjęcie Twojej jaszczurki.

Kolejne rozwiązanie to samodzielna budowa zbiornika. Ta opcja jest bez wątpienia najbardziej czasochłonna, ale pozwala na stworzenie terrarium „uszytego na miarę”. Jeśli więc potrzebujesz zbiornika o niestandardowych wymiarach lub zależy Ci na tym, aby pasował do mebli w Twoim mieszkaniu, weź pod uwagę samodzielny montaż terrarium – jego budowa to nic trudnego. W sieci znajdziesz wiele poradników i filmów, dających wiele praktycznych wskazówek. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kameleona pospolitego?

Jakie dodatkowe warunki należy zapewnić, aby Twój kameleon rozwijał się prawidłowo?

Odpowiedni rozmiar terrarium to dopiero początek wymagań egzotycznej jaszczurki. Istnieje wiele dodatkowych warunków, których należy przestrzegać, aby Twój kameleon był zdrowy i rozwijał się prawidłowo. Poniżej przedstawimy najważniejsze aspekty, o których trzeba pamiętać,

Warunki dla kameleona

Gatunek kameleona

Temperatura

Wilgotność

Suplementacja

Lampa UVB

Oświetlenie

Min. 2 ściany z siatki

Kameleon jemeński

Na wyspie ciepła: 32-38°C

W nocy: 21-24°C

W dzień: 26-30°Cok. 50%

Witaminy i wapń

Tak

12-13h

Tak

Kameleon lamparci

W nocy: nie mniej niż 18°C

W dzień: nie więcej niż 32°Cok. 40-50%

Witaminy (A i D3)

Tak

12-13h

Tak

Regularnie kontroluj temperaturę wewnątrz terrarium. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu, lampie UVB oraz właściwej wentylacji - przynajmniej dwie ściany zbiornika powinny być wykonane z siatki. Bardzo istotna jest również odpowiednia suplementacja jaszczurki, która dostarczy jej odpowiednich składników odżywczych.

Terraria z wyposażeniem. W co warto zaopatrzyć domową hodowlę kameleona jemeńskiego i lamparciego?

W jakie akcesoria warto wyposażyć terrarium dla kameleona?

W naturalnym środowisku kameleon większość czasu spędza, wspinając się po gałęziach drzew, dlatego warto urządzić terrarium tak, aby jaszczurka poczuła się w nim, jak u siebie w domu. Na pewno zastanawiasz się, o jakie wyposażenie warto zadbać w pierwszej kolejności. Poniżej znajdziesz listę praktycznych akcesoriów, w które warto zaopatrzyć domową hodowlę.

Terrarium dla kameleona z korzeniami i roślinami, a także jak przygotować terrarium dla kameleona krok po kroku
Terrarium dla kameleona krok po kroku, czyli wyposażenie, akcesoria, najważniejsze elementy dla kameleona
  1. Wodospad – kameleony nie piją z miski, a wodospad pełni dla nich funkcję poidła. To jeden z niezbędnych elementów wyposażenia. Pamiętaj o regularnej wymianie wody.
  2. Gałęzie z dużą ilością liści – na nich kameleon będzie spędzał znaczną większość czasu. Zapewnij swojej jaszczurce odpowiednie warunki do wspinaczki.
  3. Sztuczne kwiaty – pomogą w upodobnieniu terrarium do naturalnego środowiska, a spryskiwane wodą ułatwią utrzymanie odpowiedniej wilgotności wewnątrz zbiornika.
  4. Miseczka z wysokim rantem – będzie służyła do podawania żywności i uniemożliwi owadom ucieczkę.
  5. Karmnik na żywe owady – kameleony bardzo lubią polować, więc takie rozwiązanie będzie dla nich ciekawym urozmaiceniem.
  6. Termometr – pozwoli na weryfikację poziomu ciepła. Regularna kontrola temperatury wewnątrz terrarium to bardzo ważna sprawa, mająca bezpośredni wpływ na zdrowie i życie jaszczurki.

Tak wyposażone terrarium zapewni Twojemu kameleonowi odpowiednie warunki hodowli. Powyższy spis jest optymalnym wykazem niezbędnych akcesoriów – nie decyduj się na zakup większej ilości gadżetów. Niepotrzebnie zagracisz wnętrze terrarium i wydasz na zakupy więcej niż to konieczne.

Bezpieczne i praktyczne podłoże – jakie wybrać?

Wiesz już, jakie terrarium z wyposażeniem kupić. Czas na kolejną ważną kwestię, którą jest wybór odpowiedniego podłoża. Nie można zaniedbać tego tematu – wybór nieodpowiedniej wyściółki może być tragiczny w skutkach. Podłoże jest często jedzone przez jaszczurki i musi być wykonane z materiału, który nie spowoduje u kameleona poważnych problemów trawiennych, w tym np. zaczopowania.

Do rekomendowanych podłoży dla kameleonów należą m.in.:

  • chipsy kokosowe,
  • torf kokosowy,
  • ręcznik papierowy.

O odpowiednie podłoże możesz zapytać bezpośrednio w sklepie lub w hodowli. Wykwalifikowany personel z pewnością udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Nie bój się prosić specjalistów o pomoc – Twoja dociekliwość może uchronić jaszczurkę przed nieprzyjemnymi konsekwencjami i kosztowną wizytą u weterynarza.

ikona podziel się Przekaż dalej