Dlaczego szczeniak gryzie?

Gryzienie i żucie to naturalna psia potrzeba. Zarówno szczeniaki jak i psy dorosłe ćwiczą w ten sposób mięśnie szczęk i rozładowują napięcie. Dla psiego dziecka gryzienie jest zachowaniem tak samo naturalnym jak zadawanie pytań dla dziecka ludzkiego. Młody pies poznaje w ten sposób zarówno świat ("Czy to się fajnie żuje?”) jak i rządzące nim zasady (“Czy wolno mi to gryźć?”). Poza tym szczeniak w okresie wymiany zębów w memłaniu różnych przedmiotów szuka ulgi dla swędzących i bolących dziąseł.

Bynajmniej nie oznacza to, że psiak musi gryźć opiekunów po rękach, przeżuwać buty i cokolwiek mu do pyska wpadnie. Gryzienie i żucie wciąga psa, tak jak człowieka czytanie dobrej książki, oraz pomaga się wyciszyć. Wyeliminowanie gryzienia w ogóle jest bardzo trudne i przede wszystkim absolutnie niewskazane. Natomiast warto gryzienie ukierunkować na przedmioty, które są do tego przeznaczone.

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie po rękach w zabawie?

Po pierwsze – nie pozwalamy podgryzać rąk właściciela

Część opiekunów lubi, gdy szczeniak podgryza ręce, ponieważ uważają, że to urocze. Mały pyszczek ma jeszcze zbyt słabe mięśnie, żeby ugryzienie faktycznie zabolało. Jednak szczeniaki bardzo szybko rosną i z czasem gryzienie staje się bolesne. Poza tym gryzienie po rękach może łatwo rozwinąć się na gryzienie po twarzy, gdzie skóra jest bardzo delikatna. Zęby w okolicy oczu są dość niebezpieczne nawet przy małym piesku.

Warto więc zainwestować w odpowiednie zabawki. Za każdym razem, gdy maluch podgryza ręce, podajemy mu zabawkę - pokazując, że jest to lepszy obiekt do gryzienia. Im szybciej poinformujemy szczeniaka, że ręce nie służą do gryzienia, tym szybciej uda nam się oduczyć maleństwo takich praktyk.

Po drugie – gdy szczeniak gryzie, jasna komunikacja

Szczeniaki podczas pełnej emocji zabawy czasem “nie trafiają” w zabawkę i łapią za rękę. Opiekunowie często mówią gryzącym szczeniakom: ”nie”, “nie wolno”, “nie gryź” i... bawią się dalej. Takie komunikaty nic dla psa nie znaczą, ponieważ nie niosą z sobą żadnych konsekwencji.

Gdy oduczamy szczeniaka gryzienia opiekuna, podczas zabawy zaznaczamy moment, w którym piesek złapał zębami za rękę - np. okrzykiem bólu, lub słowem “nie”, a następnie natychmiast kończymy zabawę. Taki komunikat jest dla psa czytelny, ponieważ tak samo reagowali jego bracia i siostry, gdy ugryzł zbyt mocno. Dzięki temu maluch szybko nauczy się, że psy w zabawie należy gryźć delikatnie, a ludzi – wcale.

Socjalizacja psów przebiega etapami: w pierwszym etapie matka wyjaśnia psu co wolno a czego nie. W kolejnych etapach jest to już rola człowieka, więc najlepiej zacząć od razu. Warto też pamiętać, że pies jest drapieżnikiem i potrafi bardzo precyzyjnie operować zębami, ponieważ to jego główne narzędzie służące przetrwaniu. Jeśli szczeniak przez nieuwagę złapał za rękę, nie należy tego ignorować, tłumacząc sobie, że przecież nie chciał. Szlifowanie precyzji chwytu to umiejętność, której wykształcenie leży w zasięgu nawet małego szczeniaka, o ile zobaczy taką potrzebę. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wychować szczeniaka.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie stopy, buty i spodnie?

Niektóre szczeniaki w zabawie ciągną za spodnie, łapią za buty lub stopy. Takie zachowania na ogół pojawiają się w dużych emocjach. Szczeniak narzuca nam zabawę, co jest zachowaniem dość “niekulturalnym”. W tym wypadku forma zabawy też jest nieakceptowalna. Próby zabrania szczeniakowi nogawki czy buta najczęściej traktowane są jak podjęcie przez nas zabawy.

Szczeniak gryzący właściciela za nogawkę, a także jak oduczyć szczeniaka gryzienia nogi, porady praktyczne, najlepsze sposoby
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia krok po kroku, najważniejsze informacje, porady praktyczne, jak pracować z szczeniakiem

Jeśli chcemy oduczyć szczeniaka takiego zachowania po pierwsze trzeba zatrzymać zabawę rozbrykanego maleństwa na przykład łapiąc za obróżkę. Zatrzymując szczeniaka, możemy powiedzieć zdecydowanym tonem “nie”. Jeśli zrezygnuje z niefortunnie wybranej formy zabawy, zaproponujmy mu zabawkę, którą może gryźć w zamian. Po chwili można się też z nim tą zabawką pobawić.

Jeśli jednak piesek uparcie wraca do gryzienia spodni czy stóp skuteczne może się okazać wyprowadzenie psa na chwilę do innego pomieszczenia (wystarczy na minutę lub dwie), żeby się odrobinę uspokoił. W takiej sytuacji najważniejsze jest postawienie sytuacji jasno:
Gryzienie spodni, butów czy kapci powoduje, że pies nie może przebywać ze swoją rodziną. Natomiast jeżeli zachowuje się w sposób akceptowalny wszystko jest w porządku.

Co zrobić, gdy szczeniak niszczy buty lub inne sprzęty domowe?

Po pierwsze – kontrola otoczenia. Gryzienie butów jest bardzo częstym problemem, ponieważ obuwie bardzo mocno pachnie człowiekiem, przez co jest dla młodego psa bardzo atrakcyjne. W większości przypadków skutecznym środkiem zapobiegawczym jest zamykana szafka lub odstawianie butów poza zasięgiem psa.

Młody pies nie ma jeszcze wyrobionego nawyku gryzienia swoich zabawek, za to ma nieograniczoną wyobraźnię, sugerującą, że gryzakiem może być absolutnie wszystko. Dobrym pomysłem by zapewnić bezpieczeństwo zarówno wyposażeniu domu jak i samemu szczeniakowi jest wyznaczenie bezpiecznej przestrzeni, w której szczeniak będzie przebywał, gdy nie możemy mieć go na oku.

Możemy wykorzystać takie rozwiązania, jak:

  • kojec dla szczeniąt
  • klatka kennelowa
  • oddzielająca bramka dla dzieci

Niezależnie od tego jak zorganizujemy bezpieczną przestrzeń musimy nauczyć szczeniaka spokojnie w niej zostawać - czyli skojarzyć przebywanie w niej pozytywnie. Poza tym możemy chwalić i nagradzać szczeniaka gry gryzie swoje zabawki, oraz przerywać gryzienie rzeczy, których gryźć nie powinien. W celu lepszej wykształcenia lepszej komunikacji z psem warto wybrać się na psie przedszkole. Podczas zajęć szczeniak nauczy się co oznaczają takie słowa jak “nie” i “zostaw”, dzięki czemu nauka pójdzie o wiele szybciej.

Autor: Zuzanna Kordzik

The Weirdogs training

ikona podziel się Przekaż dalej