Domowa hodowla kameleona – jaki gatunek wybrać?

Hodowla kameleonów jemeńskich – wygląd, cena, zachowanie

Kameleon jemeński to obok kameleona lamparciego jeden z najczęściej hodowanych gatunków kameleonów, który pojawia się w domu. Posiada na głowie charakterystyczny kask, który w zależności od płci może mieć od 5 cm u samic do ponad 10 cm u samców. Ogólny rozmiar samca jest większy i większe z nich mogą dorastać nawet do 60 cm, a samica jest o połowę mniejsza. Samce żyją też zdecydowanie dłużej niż samice, które dożywają 3-5 lat.

Cena kameleonów jemeńskich nie jest tak wysoka, jak cena kameleona lamparciego. Mały samiec będzie kosztował ok. 250 zł, samica będzie nieco tańsza i jej cena będzie wynosić ok. 200 zł. Choć najczęściej można napotkać kameleona w kolorze zielonym, jest to kolorowa jaszczurka, która może posiadać wiele innych dodatkowych barw, takich jak np. żółta, niebieska, czerwona, brązowa wraz z ich odcieniami. Musimy też pamiętać, że kameleon to zwierzę, które w zależności od nastroju i stanu zdrowia może przybierać rożne barwy i tym samym sygnalizować nam możliwe problemy.

Zachowanie kameleonów jemeńskich ma oznaki terytorializmu – w jednym terrarium najlepiej będzie hodować  tylko jednego osobnika. Trzymanie razem dwóch samców będzie prowadzić do nieustannych walk, a w przypadku pary (samiec i samica) może powodować częste nagabywanie samicy przez samca i sprawi, że będzie ona zestresowana.

Hodowla kameleona lamparciego – opis, cena, odmiany

Kameleon lamparci to drugi gatunek kameleona, którego możemy hodować w domu i jest polecany początkującym terrarystom. Przede wszystkim dlatego, że na tle innych gatunków kameleonów, te dwa gatunki nie są aż tak wymagające. Jeśli temperatura domowa waha się w granicach 20-25 stopni i zrobimy w terrarium wyspę ciepła, powinno to zapewnić odpowiednie warunki odwzorowujące madagaskarski klimat, w którym żyje jaszczurka.

Cena małego kameleona lamparciego będzie zależała przede wszystkim od odmiany, na którą się zdecydujemy, a tych jest mnóstwo. Najpopularniejsze z nich to Ambilobe, Nosy Be oraz Tamatave.

Kameleon lamparci może być niezwykle kolorowy - możemy spotkać go w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym i wielu innych. Cena za samicę to 450 zł, natomiast mały madagaskarski samiec z uwagi na bogatsze ubarwienie będzie kosztował od 900 zł w górę. Sprawdź także ten artykuł na temat kameleona lamparciego.

Kupno kameleona krok po kroku – terrarium i wyposażenie

Terrrarium i wyposażenie dla kameleona

Przed zakupem kameleona powinniśmy najpierw zaopatrzyć się w terrarium i odpowiedni sprzęt, a dopiero potem podjąć decyzję o wyborze jaszczurki. Poniżej krok po kroku rozpiszemy, na które elementy należy zwrócić uwagę.

1. Pionowe terrarium o właściwych wymiarach – jest to najważniejszy element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Będzie to przyszły dom gada, więc musimy sprawić, by rzeczywiście ten domowy klimat poczuł. Terrarium powinno być wykonane z siatki na profilach aluminiowych, tak by powietrze mogło swobodnie przez nie przepływać. Nie każdy kameleon będzie wymagał takich samych wymiarów terrarium – wszystko zależy zarówno od gatunku, jak i płci jaszczurki:

  • Samce kameleonów lamparcich będą wymagały terrarium pionowego o wymiarach przynajmniej 50x50x100 cm, a dla samicy wystarczy terrarium o wymiarach 45x45x80 cm.
  • Terrarium dla kameleonów jemeńskich powinno mieć wymiary 50x50x100 cm dla samca, a dla samicy 50x50x80 cm.

2. Urządzenie i rozplanowanie przestrzeni w terrarium – kolejnym krokiem po wyborze terrarium jest jego odpowiednia aranżacja. Kameleony to zwierzęta, które lubią się wspinać, zatem powinniśmy zapewnić w nim bogatą roślinność (mogą być zarówno żywe

, jak i sztuczne) oraz patyki, po których będzie mógł się przemieszczać.

Polecane terraria i akcesoria dla Twojego kameleona - sprawdź promocje

3. Zakup osprzętu i akcesoriów do terrarium:

  • Lampa grzewcza oraz UVB – w terrarium powinna być stworzona wyspa ciepła, na której temperatura będzie wynosić 26-30 stopni. Dodatkowo warto zamontować lampę UVB o mocy 5%.
  • System zraszania lub fogger – zapewnią w terrarium odpowiednią wilgotność i jednocześnie będą dostarczać kameleonowi wodę w postaci skroplonej.
  • Miska na pożywienie – będą w niej znajdować się owady.

4. Zakup kameleona – jeśli wszystkie powyższe elementy mamy kupione, możemy wreszcie wybrać kolorowe zwierzę z Madagaskaru i wprowadzić je do nowego domu.

Kameleony domowe – opieka i żywienie

Jedzenie dla kameleona i suplementacja – czym żywi się kameleon?

Kameleony domowe żywią się przede wszystkim owadami karmowymi. Musimy pamiętać, by żywy owad był dopasowany do rozmiaru pyska zwierzęcia – nie może być większy niż rozstaw między oczami jaszczurki. Podanie większego owada może skutkować zadławieniem lub nawet uduszeniem się jaszczurki. Do najbardziej polecanych gatunków owadów do jedzenia należą:

Kameleon w hodowli w terrarium, a także hodowla kameleona w domowych warunkach, porady, informacje, ceny
Hodowla kameleona, czyli hodowanie kameleona w domowych warunkach, terrarium, żywienie, porady dla właścicieli
  • Karaczany argentyńskie, tureckie, szare
  • Świerszcze bananowe, domowe, śródziemnomorskie, kubańskie
  • Szarańcza wędrowna i pustynna

Absolutnie nie należy podawać owadów złapanych na dworze, jak również owadów żyjących w mieszkaniu, np. domowy pająk, ponieważ mogą zarazić kameleona pasożytami.

Oprócz żywienia nie możemy zapominać o suplementacji wapniem i witaminami dla gadów. Wapń powinniśmy podawać 4 razy w tygodniu do owadów, natomiast witaminy 1 raz w tygodniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedobór minerałów może prowadzić do powstawania chorób.

Pielęgnacja kameleona podczas ciąży i codzienna opieka

Jeśli nie mamy w terrarium automatycznego systemu zraszania, musimy pamiętać o tym, by codziennie spryskiwać wnętrze zbiornika wodą – wystarczy do tego zwykły zraszacz do roślin. Wysoka wilgotność jest dla kameleona bardzo ważna z kilku względów. Zwierzę raczej nie pije stojącej wody, lecz tę, która jest ruchoma, więc będzie spijać krople z liści i ścianek terrarium. Dodatkowo odpowiednia wilgotność ułatwi mu przejście wylinki.

Samice kameleonów będą składać jaja niezależnie od tego, czy będziemy je dopuszczać do samca. W związku z tym na ten czas powinniśmy w ramach opieki włożyć jej do terrarium pojemnik z mokrym torfem, w którym będzie mogła znieść. Musimy też w tym okresie bacznie ją obserwować – niekiedy może dojść do zatrzymania jaj, więc warto zapewnić gadowi najlepsze warunki.

Jeśli stan zdrowia jaszczurki nas niepokoi, warto zabrać ją do weterynarza na wizytę kontrolną. Kameleony są bardzo wrażliwymi zwierzętami, więc wszelkie problemy będą nam komunikować za pośrednictwem kolorów swojego ciała.

ikona podziel się Przekaż dalej