Gekon Williamsa – opis, pochodzenie, charakterystyka gatunku

Lygodactylus williamsi zamieszkuje tylko jedno miejsce na Ziemi. Występuje wyłącznie w Tanzanii na ograniczonym obszarze rezerwatu leśnego Kimboza. Podobnie jak gekon gargulcowy prowadzi nadrzewny tryb życia i spotkanie go w obszarze ziemnym należy do rzadkości.

To, co sprawia, że hodowla gekona jest interesująca, to jego przepiękny intensywny lazurowy kolor skóry. Występuje on przede wszystkim u samców tego gatunku, ubarwienie samicy jest zielone i nie jest tak efektowne.

Jest to jaszczurka małych rozmiarów i podobnie jak gekon płaczący, dorasta do ok. 8 centymetrów. Połowę tej długości stanowi ogon. Gekon Williamsa jest aktywny w dzień, więc w odróżnieniu od gekona gargulcowego, który preferuje pory nocne, będziemy mogli go podpatrywać wtedy, kiedy sami będziemy na nogach.

Jeśli chodzi o jego długość życia, można spotkać się z różnymi opiniami. Różne źródła podają, że żyje on od 3 do nawet 10 lat. Czynnikami, które wpływają na długość życia są m.in. geny, odpowiednie terrarium i żywienie.

Gekon Williamsa – hodowla, cena, rozmnażanie

Hodowla gekona Williamsa nie powinna przysparzać problemów. Jeśli decydujemy się na jego zakup, musimy pamiętać o tym, by w jednym terrarium znajdował się jeden samiec z maksymalnie trzema samicami, sam samiec lub same samice. Jest to jaszczurka, która przejawia terytorializm, więc dwa samce w jednym terrarium prowadziłyby ze sobą nieustanną walkę. Podobny terytorializm wykazują dwa samce umieszczone w terrarium dla gekonów lamparcich.

Cena gekona Williamsa to koszt między 200-400 zł za jednego osobnika. Przed zakupem jaszczurki warto przeczytać opinie na temat sklepu oraz hodowcy, tak by mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe i pozbawione wad. Gekon Williamsa nie jest tak popularny w Polsce jak np. gekon gargulcowy lub gekon płaczący, więc warto też odwiedzić giełdy terrarystyczne, gdzie hodowca może sprowadzić zwierzę na zamówienie i poinformować nas zawczasu, ile kosztuje jaszczurka.

Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje

Niebieski gekon Williamsa na gałązce, a także opis zwierzęcia, wymagania, pochodzenie, pielęgnacja i żywienie
Gekon Williamsa krok po kroku, czyli pochodzenie, wymagania w terrarium, hodowla, opis oraz porady dla hodowców

Lygodactylus williamsi dojrzewają płciowo ok. 7 miesiąca życia. Jeśli decydujemy się na własną hodowlę i rozmnażanie, warto poczekać do ukończenia przez jaszczurki przynajmniej roku. Musimy mieć pewność, że zarówno samiec i (przede wszystkim) samica są w dobrej kondycji. Po około 5 tygodniach od kopulacji, samica składa jaja, przytwierdzając je do powierzchni terrarium lub elementów wyposażenia. Jeśli nie zdążymy odpowiednio szybko zabrać jajek, mogą one się przykleić do powierzchni. Nie należy ich na siłę próbować odkleić - wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć i oczekiwać na klucie młodych. Po wykluciu mają one ok. 3 cm, należy je wówczas oddzielić od dorosłych jaszczurek, ponieważ nie będą one poczytywać maluchów jako swoje potomstwo, a raczej jako konkurencję, którą należy zwalczać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze terrarium dla gekona lamparciego?

Opis terrarium, wymagania oraz żywienie gekona

Lygodactylus williamsi jest jaszczurką, która nie będzie wymagała dużego terrarium i nie musi ono być tak duże jak np. terrarium dla gekona lamparciego. Wystarczy zbiornik o wymiarach 30x30x50 cm. Ceny takiego małego terrarium kształtują się w granicy do 200-300 zł. Jeśli decydujemy się na większą liczbę gekonów, należy zwiększać wymiary terrarium, tak by zapewnić im większą przestrzeń życiową.

W związku z tym, że w naturze gekon Williamsa żyje w klimacie tropikalnym, w zbiorniku należy utrzymywać stałą wysoką wilgotność (nawet do 80% - podobnej wilgotności wymagają gekony płaczące). Z tego też powodu, dużo bardziej zaleca się terrarium szklane niż drewniane, ponieważ nie jest ono podatne na spęcznienia i niszczenie. Wnętrze zbiornika należy zraszać przynajmniej raz dziennie.

Zbiornik możemy przyozdobić, umieszczając w nim żywe lub sztuczne rośliny, gałęzie, pędy bambusa oraz kryjówki (w terrarium dla gekona lamparciego są one równie ważne), w których jaszczurki będą odpoczywać. Jako podłoże możemy użyć włókna kokosowego, torfu lub mieszanki obydwu – będą one doskonale pochłaniać nadmiar wody.

Wymagane jest także ogrzewanie (temperatura na wyspie ciepła powinna wynosić 25 stopni) oraz lampa UVB.

Podobnie jak gekony gargulcowe, gekony Williamsa są jaszczurkami spożywającymi zarówno owady jak i owoce, więc ich żywienie nie będzie problematyczne i będziemy mogli zapewnić im zróżnicowaną dietę. Możemy podawać do jedzenia zmiażdżone owoce, np. brzoskwinie, truskawki, figi jak również gotowe sproszkowane mieszanki dla jaszczurek, które po dodaniu wody tworzą papkę gotową do spożycia.

Jako owady karmowe podajemy muszki owocówki, mszyce oraz małe świerszcze, pamiętając o tym, by dopasować wielkość owada karmowego do rozmiaru gekona.

ikona podziel się Przekaż dalej