Gekon tygrysi – opis, usposobienie, wymagania, pielęgnacja
Gekon tygrysi znany również pod nazwą gekon lamparci (łac. eublepharis macularius), to jeden z najbardziej popularnych gekonów hodowanych w warunkach domowych. Jest polecamy zarówno zaawansowanym, jak i początkującym terrarystom, ponieważ stosunkowo łatwo można go oswoić, nie jest zbyt wymagający, a jednocześnie to bardzo wdzięczna i przyjazna jaszczurka. W tekście znajdziesz informacje dotyczące gekona tygrysiego wraz z opisem jaszczurki, przybliżymy także, czym charakteryzuje się jego hodowla oraz jak przygotować się do jego kupna. Dowiesz się także, jakie wymagania powinno spełnić terrarium dla gekona lamparciego, jaka jest jego cena oraz przeciętna długość życia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jaszczurkach.
Gekon lamparci (eublepharis macularius) – charakterystyka gatunku
Opis gekona tygrysiego – występowanie, wygląd, długość życia
Gekona tygrysiego cechują ruchome powieki, co sprawia, że jako jedyny gekon jest w stanie spać z zamkniętymi oczami. To właśnie dzięki temu jaszczurka zawdzięcza swoją łacińską nazwę eublepharis macularius, co w tłumaczeniu oznacza „plamisty o prawdziwych powiekach”. Gekon lamparci w naturalnych warunkach spotykany jest głównie na terenie Azji Mniejszej i Środkowej. Równie popularny na tym obszarze jest wyłącznie gekon turecki.
Młode, świeżo wyklute gekony tygrysie, są ozdobione poprzecznymi, brązowymi pręgami, które z upływem miesięcy zmieniają się w bardzo drobne cętki. Eublefary mają bardzo oryginalne ubarwienie – na drodze krzyżowania przez hodowle powstało mnóstwo odmian. Najczęściej występują w kolorze żółto-szarym, a dodatkowo ozdabiają je liczne łuski oraz ciemne plamki. Eublepharis macularius, jako zwierzęta naziemne, mają świetnie rozwinięte małe pazurki, które pozwalają im się wspinać po gładkich skałach. Wielkość jaszczurki, to zazwyczaj 22-28 cm długości. Maksymalny rozmiar osiąga po około 2-3 latach życia. Standardowa masa dorosłego gekona tygrysiego oscyluje w granicach od 60 do 100 gramów.
Przeciętna długość życia gekona tygrysiego to około 20 lat. Niejednokrotnie jest w stanie przeżyć 25 lat, jeśli hodowca zapewni mu odpowiednie warunki. Jest to spektakularny wynik na tle innych gekonów. Dla porównania, gekon turecki żyje około 5-6 lat. Między innymi z uwagi na fakt długości życia, decyzję o zakupie gekona lamparciego należy przemyśleć. Przyszły właściciel musi mieć świadomość, że domowy pupil będzie mu towarzyszył prawie ćwierć wieku.
Gdzie kupić gekona lamparciego, ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?
Dzięki temu, że hodowla gekona lamparciego jest stosunkowo prosta i tania, często decydują się na niego osoby, które nie mają doświadczenia z gadami. Dodatkowym atutem „lampartów” jest dość przystępna cena.
Ceny gekonów lamparcich oscylują w granicach od około 100 do 400 zł – w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się na zakup. Ceny najrzadszych odmian mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. To, ile kosztuje dokładnie zależy od miejsca zakupu. Podobnie jak w przypadku gekona orzęsionego lub gekona tureckiego, cena w sklepie będzie wyższa niż przy bezpośrednim zakupie od hodowcy. W przypadku ograniczonego budżetu, warto skontaktować się bezpośrednio z hodowlą, która najczęściej też będzie dawać większy wybór.
Niezależnie od miejsca, w którym decydujemy się kupić jaszczurkę, w pierwszej kolejności warto zorientować się, jakimi opiniami cieszy się miejsce, w którym planujemy nabyć jaszczurkę. Ważną kwestią jest zweryfikowanie warunków, w jakich przetrzymywane są zwierzęta – stan terrariów, wyżywienie, ogrzewanie oraz podłoże. Warto również ocenić formę jaszczurek i sprawdzić, czy mają wszystkie kończyny oraz czy jedzą pokarm i nie są niedożywione. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat salamandry meksykańskiej?
Usposobienie gekona tygrysiego, czyli opis cech charakteru tej niezwykłej jaszczurki
Gekony lamparcie mają bardzo przyjazne usposobienie, a ich oswojenie zazwyczaj bywa bardzo proste. To bardzo łagodne jaszczurki, które bez problemu pozwalają się dotykać czy brać na ręce przez swojego opiekuna oraz innych domowników. Dzięki temu, że raczej nie gryzą, bez obaw można je karmić z ręki.
Gekon tygrysi to zwierzę nocne, więc czas jego aktywności przypada zazwyczaj na pory wieczorne oraz nocne. Za dnia zaś na ogół przebywa w swojej kryjówce i zbiera siły na późniejsze harce.
Jeśli decydujemy się na większą liczbę gekonów tygrysich, możemy je trzymać w tzw. haremie. Są jednak pewne zasady, których ze względów bezpieczeństwa należy z ogromną uwagą przestrzegać. W jednym terrarium nie może przebywać:
- jedna samica z jednym samcem – nadmierne „zalecanie się” samca będzie powodować, że samica będzie przemęczona, apatyczna i narażona na ciągły stres,
- dwa samce – podobnie jak w naturze, tak i w terrarium będą ze sobą rywalizować i walczyć, co w rezultacie może doprowadzić do poważnych obrażeń lub nawet śmierci. Nawet, jeśli młode gekony tygrysie będą spokojne względem siebie, to po dojrzewaniu w końcu zaczną się atakować.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Optymalnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest połączenie:
- samych samic – są one spokojniejsze i nawet, jeśli będą ustalać hierarchię w stadzie, nie doprowadzi to do dotkliwych obrażeń,
- jednego samca i minimum trzech samic – wówczas uwaga samca będzie podzielona na kilka samic.
Doświadczenia hodowców z ostatnich lat pokazują, że najbezpieczniej mimo wszystko trzymać jaszczurki pojedynczo. Jeśli nawet decydujemy się na trzymanie większej liczby gekonów, musimy zwrócić uwagę na ich zachowania w stadzie i w przypadku agresji, rozdzielić je do odrębnych zbiorników.
Wymagania i pielęgnacja, czyli jak odpowiednio przygotować terrarium na obecność gekona tygrysiego
Wymiary terrarium oraz jego wyposażenie
W pierwszej kolejności należy przygotować terrarium i kompleksowo je wyposażyć, a dopiero później zdecydować się na kupienie młodej jaszczurki. Koszt najprostszego terrarium to kilkaset złotych.
Gekony lamparcie nie wymagają dużego obszaru do życia, dlatego uchodzą za jaszczurki domowe z niewielkimi oczekiwaniami – idealne dla początkującej domowej hodowli. Dla pojedynczego osobnika wystarczy, jeśli terrarium ma wymiary 60x40x40 cm. Na każdą kolejną jaszczurkę, należy doliczać 20 cm do podstawy któregoś z boków zbiornika.
Rekomendowane jest stosowanie podłoża celulozowego, na przykład popularnych ręczników papierowych lub ściółki z drobnych sprasowanych wiórek drzewnych. Do ogrzania przestrzeni służy zazwyczaj kabel lub mata grzewcza, które muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu.
Ponadto, terrarium należy wyposażyć w kryjówki, na przykład z kamieni lub powyginanych korzeni. Warto dodać do niego również prawdziwe i sztuczne rośliny – wówczas gekon lamparci poczuje się jak w naturalnym środowisku.
Co jedzą gekony tygrysie? Pokarm i suplementacja
Gekony tygrysie są mięsożerne, więc chętnie jedzą różne gatunki owadów karmowych:
- larwy mącznika młynarka,
- świerszcze,
- karaczany,
- mole woskowe.
Podobnie jak wszystkie zwierzęta, nie powinny być przekarmiane. Otyłość nie służy ich samopoczuciu i zdrowiu, dlatego warto zachować umiar. Jaszczurki same dają nam znać, kiedy są najedzone – odmawiają wówczas przyjęcia pożywienia i należy to uszanować.
Pokarm, przynajmniej raz w tygodniu, powinniśmy wzbogacać preparatami witaminowo-mineralnymi. Dodatkowo do każdego posiłku należy podawać wapno, można też postawić miseczkę z wapnem w terrarium – w razie zapotrzebowania jaszczurka będzie samodzielnie je pobierać.
Warunki w terrarium – wentylacja, oświetlenie, ogrzewanie
Terrarium dla gekona lamparciego powinno mieć odpowiednią wentylację – można ją wykonać trzema sposobami:
- bok-góra - wentylacja w dolnej części jednego z boków terrarium i w górnej płycie blisko tylnej ściany,
- góra-dół - wentylacja z przodu terrarium na dole i w górnej płycie blisko tylnej ściany,
- bok-bok – w jednym boku wentylacja od dołu, w drugim od góry.
Gekony tygrysie potrzebują odpowiedniego naświetlenia oraz właściwej temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki ciepłu i światłu możliwa jest symulacja przebiegu pór roku, co jest istotne do zachowania zdrowego cyklu życia. Gekony są jaszczurkami aktywnymi nocą, więc nie wymagają żarówek UV. W ciemnych pomieszczeniach warto jednak zadbać o właściwe oświetlenie w ciągu dnia.
Zalecana temperatura w ciągu dnia to od 27 do 30°C. W nocy natomiast nie powinna spadać poniżej 18°C. Ponadto, nie należy również zabiegać o nienaturalne zwiększenie wilgotności – idealnie sprawdzi się naturalny domowy poziom (w przybliżeniu ok. 40% wilgotności). Gekon lamparci (eublepharis macularius) to wybór wart rozważenia.