Gekon turecki - charakterystyka, wymagania, hodowla, opinie
Jaszczurki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród miłośników egzotycznych zwierząt. Zastanawiasz się – gekon płaczący a może cziczak? Ciekawą propozycją może okazać się również gekon turecki (łac. hemidactylus turcicus), który nie wymaga zbyt dużego zbiornika, dzięki czemu świetnie sprawdzi się m.in. w małych mieszkaniach. Nie jest jednak przeznaczony dla osób, które poszukują pupila do pogłaskania czy przytulenia – należy do bardzo delikatnych, a jednocześnie niezwykle zwinnych i szybkich jaszczurek, dlatego najlepiej w ogóle nie brać go na ręce. W tekście znajdziesz opis i charakterystykę gatunku, dowiesz się jak przygotować swoją hodowlę i w jaki sposób wybrać odpowiednie terrarium. Zanim zdecydujesz się na zakup gekona tureckiego sprawdź, czy jesteś w stanie zapewnić mu w domu odpowiednie warunki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gekonach.
Gekon turecki – pochodzenie, opis, charakterystyka, cena
Naturalnym środowiskiem hemidactylus turcicus są skaliste tereny, jak również nadmorskie klify oraz obszary pokryte liczną roślinnością. Gekon turecki ma niesamowitą zdolność dostosowywania się do nowych warunków, dlatego zamieszkuje różne strefy klimatyczne i można go spotkać na kilku kontynentach. Występuje na wybrzeżach Azji Mniejszej, w Afryce Północnej oraz basenie Morza Śródziemnego. Widywany także w Ameryce Środkowej i południowych stanach USA, jak również na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.
Gekon turecki to niewielka i bardzo delikatna jaszczurka o stosunkowo dużej głowie i spłaszczonym tułowiu. Dorosłe gekony mierzą od 10 cm do 13 cm, a prawie połowę ich długości stanowi pokaźny ogon. Do tak małych jaszczurek należy też m.in. gekon płaczący (długość 9-10 cm) i gekon cziczak (długość do 14 cm). Ubarwienie hemidactylus turcicus zależy od koloru otoczenia i może być bardzo różnorodne – od jasnoszarego, przez żółte, aż po liczne odcienie brązu. Jaszczurka jest pokryta wieloma łuskami oraz wyrostkami, które niezależnie od okoliczności, zawsze występują wyłącznie w jasnych barwach. Co ciekawe, skóra gekonów tureckich jest lekko przezroczysta, co sprawia, że np. u dorosłych samic w ciąży widać w brzuchu jaja.
Cena gekona tureckiego to zwykle koszt około kilkudziesięciu złotych. Raczej rzadko spotkamy gekony tego gatunku w sklepach zoologicznych. Nie są one jeszcze aż tak popularne, by pojawiały się masowo, więc jeśli będziemy zainteresowani kupnem, warto zwrócić się do hodowcy. Gekona tureckiego możemy również kupić na giełdach terrarystycznych.
Warunki w domu gekona tureckiego, czyli poznajemy wymagania dotyczące terrarium
Wymagania gekona tureckiego nie są zbyt duże, jednak opinie terrarystów są jednoznaczne – im większy zbiornik dla jaszczurki, tym lepiej. Jeśli zatem dysponujesz w domu dużym metrażem i masz możliwość stworzenia przestrzennego i komfortowego terrarium, nie wahaj się. Zadbaj, aby hodowla była przyjaznym miejscem, w którym gekon będzie rozwijał się prawidłowo i poczuje się jak w naturalnym środowisku.
Nie oszczędzaj na przestrzeni – za małe terrarium może prowadzić np. do karłowacenia jaszczurki. Dla dwóch osobników minimalne wymiary zbiornika to 40x30x30 cm. Jeśli chcesz, aby hodowla była większa i planujesz zakup kilku gekonów, skoncentruj się na powiększeniu wysokości terrarium, ponieważ hemidactylus turcicus znaczną większość czasu spędzają wspinając się po ściankach (podobnie jak gekon płaczący czy gekon cziczak). Właśnie z tego powodu niezwykle ważną kwestią jest stworzenie ogrzewanej ścianki, którą można wykonać np. z zaprawy murarskiej lub tynku i dodatkowo pokryć kamieniami, roślinnością, konarami, gałęziami itp. Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie przestrzeni użytkowej dla gekonów, a jednocześnie zapewni im bezpieczną kryjówkę w ciągu dnia. Jako podłoże można zastosować ziemię, mieszankę ziemi i torfu lub ziemi i piasku albo włókno kokosowe.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Cena terrarium wraz z podstawowym wyposażeniem to zwykle koszt około kilkuset złotych, w zależności od wykorzystanych materiałów i miejsca zakupu. Zbiorniki dostępne są zarówno w sklepach zoologicznych, jak również na platformach sprzedażowych, gdzie można kupić używane terraria często w bardzo dobrym stanie. Jeśli wymagania terratysty są niestandardowe i chciałby dostosować zbiornik indywidualnie do swoich oczekiwań, warto wykonać go samodzielnie. W sieci dostępnych jest wiele poradników, opisujących jak zbudować terrarium. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli gekona orzęsionego?
Hodowla gekona tureckiego – jak pielęgnować małe i dorosłe gekony
- Żywienie
W przypadku gekona tureckiego warto pamiętać o zróżnicowanej diecie. Z uwagi na niewielki rozmiar jaszczurki, należy dobrać wielkość pokarmu do jej możliwości – najlepiej karmić ją małymi muchami, pająkami lub świerszczami. Ponadto, niezbędna jest również suplementacja wapniem i witaminami.
- Oświetlenie
Pora największej aktywności gekona przypada w godzinach wieczornych i nocnych, dlatego montaż lampy UVB nie jest wymagany. Najlepiej stosować promiennik podczerwieni lub lampy świetlówki o niewielkiej mocy.
- Temperatura
Optymalna temperatura dla gekona tureckiego to ok. 24-30°C w dzień i ok. 18-22°C w nocy. Aby osiągnięcie takich warunków było możliwe, warto umieścić w ściance kabel grzewczy, a w samym terrarium zamontować dedykowany promiennik.
- Wilgotność
Rekomendowana wilgotność powietrza dla hemidactylus turcicus wynosi ok. 50-70%. W tym celu terrarium zraszamy wodą raz dziennie.