Opis, pochodzenie i rozmnażanie gekona płaczącego

Skąd pochodzi i jak wygląda gekon płaczący? Szczegółowy opis gatunku

Gekon płaczący (łac. lepidodactylus lugubris) w naturalnym środowisku spotykany jest na bardzo dużym obszarze. Swoim zasięgiem obejmuje kilka stref klimatycznych, zamieszkując między innymi: wyspy Oceanii, Sri Lankę, Birmę, Nową Zelandię, jak również północne wybrzeże Ameryki Południowej czy zachodnie wybrzeże Ameryki Środkowej. Najlepiej czuje się na drzewach lasów deszczowych oraz palmach, a także w pobliżu osad zamieszkiwanych przez ludzi – niejednokrotnie jest u nich dzikim lokatorem zamieszkującym strychy, komórki czy schowki.

Lepidodactylus lugubris jest bardzo niewielkim i niezwykle delikatnym zwierzęciem, dlatego trzeba bardzo uważać, żeby przez nieuwagę nie zrobić mu krzywdy, np. zbyt mocno chwytając. Osiąga maksymalnie do 9-10 cm długości, co sprawia że jest dużo mniejszą jaszczurką niż np. gekon murowy, gekon lamparci czy gekon olbrzymi. Dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi, nie wymaga również zbyt dużego obszaru do życia. Agama brodata czy gekon płaczący? Terrarium dla agamy musi być dużo większe. Jeśli zatem dysponujesz w mieszkaniu niewielką przestrzenią, gekon płaczący może okazać się dla Ciebie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Połowę długości jaszczurki stanowi ogon, wykorzystywany głównie w czasie wspinaczki – podczas tej czynności gekon owija nim fragment liścia czy gałęzi. Gekon płaczący (podobnie jak np. gekon lamparci) posiada zdolność odrzucania ogona w czasie zagrożenia, który dość szybko odrasta, ale pozostaje jednak słabszy i krótszy od pierwotnego. Brzuch gekona jest w kolorze żółtym, a na grzbiecie posiada liczne czarne plamki, tworzące razem zygzakowaty wzór na brązowym tle. Odcień tła często się zmienia, zależy bowiem od wielu czynników, takich jak np. nastrój i stan zdrowia jaszczurki, temperatury, oświetlenia lub podłoża, do którego barwy gekon się dopasowuje.

Gekony płaczące lepidodactylus lugubris w terrarium – nietypowe rozmnażanie i samowystarczalność samic

Co ciekawe, samice gekonów płaczących w niewoli rozmnażają się partenogenetycznie, czyli bez udziału samca. Pełną dojrzałość płciową osiągają dość wcześnie, bo w wieku około 9-10 miesięcy i to właśnie wtedy składają pierwsze jaja, które bardzo często bywają niezapłodnione i zostają zjedzone.

Od tego okresu regularnie składają miesięcznie po dwa jaja – niewielkie, białe, otoczone wapienną skorupką. Niejednokrotnie zostają one przyklejone do ściany terrarium, dlatego często stosowaną metodą jest ich inkubacja wewnątrz zbiornika. Wówczas należy chronić je przed dorosłymi osobnikami, które mogą zjeść świeżo wyklute jaszczurki. Inkubacja w terrarium trwa zazwyczaj około 3 miesięcy.

Jajka można również przełożyć do dedykowanego inkubatora, gdzie panuje wyższa wilgotność i stała temperatura, co z pewnością przyspieszy rozwój i wylęg młodych gekonów. Tutaj standardowa inkubacja trwa około 2 miesięcy. W jej trakcie należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej temperatury – optymalna wartość to 28°C. Temperatura powyżej 30°C z dużym prawdopodobieństwem negatywnie wpłynie na życie i zdrowie młodych osobników, które mogą wykuć się zdeformowane lub nawet nie przeżyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gekona orzęsionego?

Terrarium dla gekona płaczącego – jak zapewnić idealne warunki hodowli?

Jak odpowiednio dobrać terrarium i gdzie je zakupić?

Zbiornik dla gekona płaczącego lepidodactylus lugubris nie musi być tak duży jak np. terrarium dla agamy. To sporo mniejsza jaszczurka, która nie wymaga tak znacznej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że gekon płaczący to społeczne zwierzę, które preferuje życie w grupie, dlatego decydując się na tę jaszczurkę warto wziąć pod uwagę zakup przynamniej dwóch osobników. Minimalne wymiary terrarium dla dwóch gekonów płaczących to 30x30x40 cm. Istotnym jest fakt, że lepidodactylus lugubris bardzo lubią się wspinać, dlatego warto zadbać o odpowiednią wysokość zbiornika, która pozwoli im czuć się komfortowo i rozwijać swoje alpinistyczne upodobania.

Terrarium można kupić zarówno w sklepie zoologicznym, jak i internetowym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także śledzenie portali ogłoszeniowych, na których można nabyć zbiorniki od innych terrarystów – wprawdzie używane, ale niejednokrotnie w prawie idealnym stanie, przy dużo niższej cenie. W szerokiej ofercie produktów „z drugiej ręki” można znaleźć zbiorniki dla gekona płaczącego, ale również terrarium dla agamy, gekona lamparciego, gekona murowego czy gekona olbrzymiego i wielu innych gatunków.

Często wybieranym wyjściem jest również samodzielna budowa terrarium. To bez wątpienia najbardziej satysfakcjonujące rozwiązanie, dające możliwość dostosowania zbiornika pod indywidualne oczekiwania i np. warunki mieszkaniowe. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiałów, możemy dopasować wygląd terrarium do stylu panującego w naszym domu, a hodowla zyska na atrakcyjności. Większość elementów niezbędnych do budowy oferuje prawie każdy sklep terrarystyczny i market budowlany.

Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje

O co jeszcze należy zadbać w terrarium, aby zapewnić gekonowi płaczącemu odpowiednie warunki hodowli?

1. Oświetlenie

Gekon płaczący nie wymaga lampy UV. Możemy postawić wyłącznie na światło słoneczne lub zamontować zwykłą lampę, która zapewni naszej jaszczurce odpowiednie oświetlenie. Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu kabli tak, aby zwierzak nie miał do nich dostępu – hodowla musi być bezpieczna.

2. Ogrzewanie

Temperatura, która powinna panować w zbiorniku to 25-30°C. Warto zainwestować w lampę grzewczą, która jednocześnie rozwiąże problem właściwego ciepła oraz oświetlenia.

Gekon płaczący na skale, a także opis zwierzęcia, wymagania i żwyeinie, rozmnażanie i porady dla hodowców
Gekon płaczący krok po kroku, czyli opis zwierzęcia, żywienie i wymagania, hodowla oraz porady dla właścicieli

3. Kryjówki

Gekon płaczący jest zwierzęciem, którego pora największej aktywności przypada w godzinach wieczornych i nocnych. W ciągu dnia bywa nieśmiały i apatyczny, a większość czasu spędza w kameralnych kryjówkach, dających mu poczucie bezpieczeństwa. Urządzając terrarium warto zaopatrzyć je m.in. w korzenie, tuby z kory drzewnej lub bambusowe rurki, które będą dla naszej jaszczurki idealnym schronieniem. Kryjówki są ważnym elementem zbiornika zarówno gekona płaczącego, jak większości jaszczurek, takich jak np. gekon lamparci, gekon murowy, gekon olbrzymi. Warto zaopatrzyć w nie również terrarium dla agamy.

4. Rośliny

Aby nasz gekon płaczący poczuł się jak w naturalnym środowisku, zadbaj o odpowiednie warunki, w tym m.in. właściwą ilość roślin wewnątrz zbiornika. W tym przypadku również musimy być ostrożni – jaszczurka prawdopodobnie będzie je obgryzać, dlatego warto wybrać takie rośliny, które na pewno jej nie zaszkodzą.

5. Woda

Należy pamiętać o regularnym spryskiwaniu wodą wnętrza terrarium – najlepiej robić to rano i wieczorem. Takie rozwiązanie zapewni jaszczurkom odpowiedni mikroklimat.

6. Podłoże

Dno terrarium warto wyścielić włóknem kokosowym lub torfem. Należy unikać stosowania piasku, który może zostać zjedzony przez gekona, co spowoduje zaczopowanie jego układu pokarmowego.

Żywienie gekona płaczącego - parę słów na temat pokarmu

Na pewno zastanawiasz się jak zadbać o odpowiednie żywienie swojej jaszczurki. Istnieje szeroki wachlarz produktów, które może spożywać gekon płaczący. Warto jednak pamiętać, że jest to bardzo niewielka jaszczurka, dlatego należy dobrać pokarm do jej możliwości – aby swobodnie mogła go schwycić i przełknąć. Z tego powodu młodym gekonom płaczącym podaje się głównie muszki owocówki.

Starsze osobniki żywią się przede wszystkim w świerszczami, karaczanami oraz niewielkimi muszkami. Ich dietę można również wzbogacić w gładko zmiażdżone owoce z wysoką zawartością cukru, takie jak np.: jabłka, mango czy brzoskwinie. Warto korzystać także z gotowych karm, przygotowanych dla gekonów, dostosowanych indywidualnie do ich potrzeb – oferuje je praktycznie każdy sklep zoologiczny.

Koniecznością jest również suplementacja wapniem z dodatkiem witamin. Najlepiej wsypać je do niewielkiej miseczki i wstawić do terrarium, a gekony będą same dozowały sobie potrzebną ilość. Alternatywą jest wymieszanie np. ze zmiażdżonymi owocami.

ikona podziel się Przekaż dalej