Gekon orzęsiony – informacje, hodowla, cena, porady
Gekon orzęsiony to gatunek jaszczurki zyskujący w ciągu ostatnich lat coraz większą popularność. Charakterystyczne duże oczy, rzęsy, których mogłaby pozazdrościć niejedna modelka i miłe usposobienia do człowieka sprawiają, że jest to idealny kandydat na gadziego przyjaciela. Z tekstu dowiesz się więcej o jaszczurce – poznasz ceny i odmiany, znajdziesz opis gatunku oraz porady, jak przygotować terrarium dla gekona orzęsionego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jaszczurkach.
Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) – charakterystyka gatunku
Opis gekona orzęsionego – pochodzenie, wygląd, długość życia
Gekon orzęsiony (z łac. Correlophus ciliatus), to gatunek jaszczurki wywodzący się z południowej części Nowej Kaledonii. Żyje w klimacie podrównikowym, gdzie wysokim temperaturom towarzyszy częsty rzęsisty deszcz. Jeszcze na początku lat 90 uznawano go za gatunek wymarły. Ponownie został odkryty w 1994 roku i od tej pory z roku na rok zyskiwał coraz większą popularność wśród hodowców jaszczurek. Jest mniej wymagający niż np. gekon tygrysi, ponieważ nie potrzebuje lampy grzewczej oraz dużego terrarium, więc jest polecany dla początkujących hodowców.
Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym wypustkom wokół oczu, które przypominają rzęsy. Co ciekawe, gekon ten nie zamyka oczu i nawet, kiedy śpi, są one szeroko otwarte. Dorosły gekon orzęsiony osiąga rozmiar 20-25 cm i waży do ok. 45 g. Podobnie jak inne gatunki gekonów, tak i orzęski są długowieczne, bo dożywają nawet kilkunastu lat - wszystko zależy od genów oraz warunków, w jakich jaszczurka mieszka. Nie bez znaczenia jest hodowla czy sklep, z których decydujemy się na zakup zwierzęcia. Cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy kupowaniu jaszczurki i należy szczególnie zwrócić uwagę na renomę miejsca, w którym się zaopatrujemy. Warto przeczytać opinie na temat sklepu lub opis hodowcy.
Wygląd gekonów orzęsionych jest bardzo charakterystyczny i w zasadzie nie do pomylenia z innymi jaszczurkami. Posiada on duże okrągłe oczy pozbawione powiek. Chcąc utrzymać je w czystości, jaszczurka oczyszcza je własnym językiem. Jego ciało jest w dotyku miękkie, a skóra, mimo że pokryta łuskami jest bardzo delikatna. Głowa gekona orzęsionego ma kształt spłaszczonego rombu i jest dosyć sporych rozmiarów względem reszty ciała. Łapy orzęska posiadają przyssawki (tzw. lamele), które umożliwiają mu wspinanie się w po gładkich powierzchniach. Jego ogon nie jest tak pokaźnych rozmiarów jak ten, który posiada dorosły gekon tygrysi i co ważne - po jego utracie już ponownie nie odrasta. Trzeba liczyć się z tym, że w sytuacji silnego stresu może go odrzucić i żyć dalej bez ogona.
Hodowla czy sklep? Cena ma znaczenie!
Na przestrzeni zaledwie kilku lat, gekon orzęsiony zyskał ogromną popularność wśród hodowców i terrarystów. Z gekona, który był uznany za gatunek na wyginięciu stał się świetnym materiałem na jaszczurkę dla początkujących terrarystów. Hodowla orzęska jest łatwa i jest on niezbyt drogi w utrzymaniu.
Profesjonalni hodowcy na drodze krzyżowania doprowadzili do powstania wielu nowych odmian, które nie są spotykane na wolności. Odmiany, które są stosunkowo świeże i rzadko spotykane są warte od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Cena gekonów orzęsionych zależy od jego odmiany i płci. Przy podstawowych odmianach jest to koszt od 200 do 500 zł i możemy tu uznać za umiarkowaną kwotę (dla przykładu – cena agamy brodatej zaczyna się już od 120 zł). Zwykle samice mają wyższą cenę od samców – wynika to z faktu, że dopiero po kilku miesiącach można dokładnie określić płeć jaszczurki. Wartość samicy jest wyższa, ponieważ może być utrzymywana w grupie samic (jest to opcja dla osób decydujących się na większą ilość gekonów) oraz ma dodatkową wartość hodowlaną, bo składa jaja, z których mogą wykluć się młode. Dorosły samiec gekona powinien być trzymany osobno (wspólne terrarium z innym samcem kończyłoby się walką i najpewniej dalszym życiem bez ogona) i być łączony z samicami tylko w sezonie godowym, dlatego też z uwagi na pewne ograniczenia jego cena jest niższa.
Warto również pamiętać o tym, że sklep najczęściej będzie oferował gekony nawet w klasycznych odmianach w wyższej cenie niż hodowla, ponieważ będzie doliczać swoją marżę. Sytuacja będzie wyglądać podobnie w przypadku innych jaszczurek, np. cena agamy brodatej z hodowli będzie korzystniejsza niż w sklepie zoologicznym. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat salamandry meksykańskiej?
Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) - najpopularniejsze odmiany, wzory i struktury
Na skutek rosnącej popularności gekonów orzęsionych, hodowcy starali się urozmaicać ich wygląd i oferować nowe możliwości. Hodowle utrwalały losowe mutacje pojawiające się u pojedynczych osobników. Dzięki temu określone cechy były pomnażane i gwarantowały powtarzalność u potomstwa. Im nowsza i rzadsza odmiana, tym wyższa cena takiego unikalnego gekona.
Wariantów związanych z odmianami gekonów orzęsionych jest kilkadziesiąt i zasadniczo możemy podzielić je na 3 grupy, poniżej ich opis:
a) Kolory – do najpopularniejszych barw należą brązowa, czerwona, żółta, zielona, pomarańczowa i szara wraz z ich różnymi odcieniami. Warto również pamiętać, że dorosły gekon może zmieniać kolory i wyglądać inaczej niż w młodym wieku.
b) Wzory – jest ich kilkadziesiąt, poniżej opis najpopularniejszych wzorów:
- Patternless – gekony orzęsione tej odmiany nie posiadają wzorów, a ich barwa jest jednolita,
- Bi-color – posiada jeden kolor w dwóch różnych odcieniach – inny odcień na pasku biegnącym od głowy przez plecy i inny na pozostałych obszarach ciała,
- Flame – pas biegnący przez plecy ma różnorodny kolorowy wzór, a boki są jednolite lub mają znikome wzory,
- Harlequin – boczne wzory są bardziej uwydatnione niż u odmiany Flame,
- Extreme Harlequin – wzmocniona odmiana Harlequina z jeszcze intensywniejszym wzornictwem,
- Pinstripe – przez plecy gekona biegnie kolorowy pas, jednak w odróżnieniu od odmiany Flame, również wypustki są pokryte innym kolorem,
- Tiger – gekon posiada tygrysi wzór biegnący przez grzbiet,
- Dalmatian – gekony orzęsione tej odmiany posiadają na cętki na całym ciele,
- Super Dalmatian – spotęgowana wersja odmiany Dalmatian.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
c) Struktury:
- Crowned – kolce w okolicy głowy są większe względem tych u klasycznego gekona,
- Furry – łuski biegnące przez plecy są gęściej ułożone i przypominają futro,
- Phantom Pinstripe – łuski na grzbiecie są nastroszone i bardziej uwydatnione.
Jak przygotować się do kupna gekona orzęsionego? Porady
Wymiary terrarium oraz jego wystrój
Jeśli decydujemy się na zakup gekona orzęsionego, to planowanie powinniśmy zacząć od wyboru terrarium oraz jego wystroju. Nie jest to gekon tygrysi, który woli trzymać się ziemi, dlatego zbiornik powinien być bardziej wysoki niż szeroki. Minimalne wymiary terrarium, które będą odpowiednie dla jednego osobnika powinny wynosić 40x40x50 cm. Oczywiście im większy zbiornik, tym lepiej dla gekona.
Gekony orzęsione pochodzą z wilgotnych lasów Kaledonii, więc należy im zapewnić klimat zbliżony do naturalnego. Z uwagi na warunki, które będą panować w środku, zaleca się terrarium szklane, które nie będzie podatne na nasiąkanie wodą. W przypadku terrarium drewnianego, należy je zabezpieczyć środkami przeciwwilgociowymi, by uniknąć spęcznienia płyty. Cena terrarium to koszt rzędu kilkuset złotych – dobrym miejscem, gdzie je kupimy, jest np. hodowla (wielu hodowców bardzo często oprócz sprzedaży zwierząt zajmuje się także budową terrariów) lub sklep terrarystyczny.
Należy też zapewnić wewnątrz wystrój, który pozwoli gekonowi czuć się bezpiecznie. Warto przygotować ściankę strukturalną wraz z kryjówkami, które mogą stanowić np. tuba korkowa, skorupa orzecha kokosowego, pędy bambusa – muszą one być odpowiednich rozmiarów, tak by dorosły gekon się w nie zmieścił. By uatrakcyjnić wygląd zbiornika i zapewnić dodatkowe kryjówki, możemy także umieścić sztuczne lub żywe rośliny, takie jak np. hoja i różnego rodzaju oplątwy.
Pokarm i suplementacja
W zależności od wieku gekona, preferuje on pokarm różnego rodzaju. Młode osobniki gekonów orzęsionych, które mają większe zapotrzebowanie na białko będą chętniej spożywać pokarm w formie owadów karmowych, takich jak np. świerszcze i karaczany różnych gatunków. Z tego też powodu warto zapewnić im w miseczce stały dostęp do karmówki. Są to raczej zwierzęta wstydliwe, więc jakakolwiek karma będzie spożywana raczej w nocy.
Z biegiem czasu, kiedy gekon zacznie wkraczać w dorosły wiek, warto włączać do diety również soczyste owoce, takie jak np. brzoskiwinie, jabłka starte na miazgę, rozgnieciony arbuz. Z uwagi na krótki termin przydatności takiego pokarmu (większość owoców już kilka godzin po podaniu zacznie gnić), warto również postawić na gotowe karmy dla gekonów orzęsionych. Na rynku istnieje wiele sproszkowanych mieszanek, które wymagają jedynie dodania wody i rozrobienia na papkę. Jest to w pełni zbilansowana karma (na etykiecie znajdziemy opis składników), która dostarczy gekonowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.
Podobnie jak większość gatunków jaszczurek, gekon orzęsiony wymaga suplementacji wapniem, które podajemy wraz z owadami do każdego karmienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jego niedobór może powodować problemy zdrowotne i prowadzić np. do krzywicy.
Gekon orzęsiony a warunki w terrarium
Powodem, dla którego gekon orzęsiony jest polecany niedoświadczonym miłośnikom jaszczurek jest fakt, że nie wymaga szczególnego oprzyrządowania. Nie musi mieć zapewnionej lampy UV oraz lampy grzewczej. Wystarczy temperatura pokojowa, która będzie wynosić od 20 do 25 stopni.
Gekon orzęsiony nie wymaga również oświetlenia – jest to jaszczurka nocna, która dzień i tak zwykle będzie spędzać w kryjówkach. Światło słoneczne, docierające do terrarium będzie dla niego wystarczające.
Prawidłowa hodowla tego gatunku wymaga wewnątrz odpowiedniej wilgotności – higrometr powinien wskazywać przynajmniej 70%. By to zapewnić, należy spryskiwać wnętrze terrarium kilka razy dziennie. Najlepiej posłużyć się zraszaczem wytwarzającym mgiełkę przypominającą rzęsisty deszcz, który nawodni przy okazji rośliny znajdujące się w terrarium. W ten sam sposób zwierzę będzie pobierać wodę dla siebie, zlizując ją ze ścianek zbiornika.