Gekon olbrzymi - pochodzenie, wymagania, hodowla, porady
Nazwa tego gatunku jaszczurki nie jest przypadkowa. Jest on największym spośród wszystkich znanych obecnie gekonów. O jakim gatunku mowa? Chodzi oczywiście o gekona olbrzymiego. Dorosły osobnik osiąga rozmiar 35 centymetrów (jest aż 2 razy większy niż gekon murowy!) oraz może ważyć nawet 500 gramów. W tekście przybliżymy gekona olbrzymiego i opowiemy więcej o jego hodowli, pielęgnacji i pochodzeniu. Poznasz także wymagania dotyczące terrarium i dowiesz się, jaka jest cena gekona.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gekonach.
Opis gekona olbrzymiego – pochodzenie i wygląd
Naturalne środowisko występowania gekona olbrzymiego to wyłącznie Nowa Kaledonia, a konkretnie obszar lasów deszczowych. Głównie zamieszkuje on owocujące drzewa, które dostarczają mu niezbędny pokarm. Jest to jaszczurka terytorialna, a więc na wybranym obszarze może zamieszkiwać tylko jeden samiec, który granice swojego terytorium określa wydając głośne odgłosy.
Gekon olbrzymi oprócz swoich dużych rozmiarów, charakteryzuje się wyjątkowo krótkim ogonem, który odróżnia go od innych gatunków jaszczurek. Inne gatunki gekonów, jak np. gekon murowy posiadają ogony stanowiące połowę ciała, w tym przypadku będzie to zaledwie kilka centymetrów. Gekon olbrzymi posiada masywne ciało z nieproporcjonalnie dużymi łapami. Jego palce są wyposażone w przylgi, umożliwiające mu wspinanie się po pionowych płaszczyznach. Małe oczy pozbawione ruchomych powiek posiadają pionowe źrenice.
W zależności od miejsca występowania, gekon ten posiada różne odmiany kolorystyczne oraz wzory. Możemy napotkać gekona w kolorze żółtym, zielonym, brązowym z plamkami lub paskami koloru różowego, białego, czerwonego, pomarańczowego. Każda z lokalnych wersji gekona charakteryzuje się różną wielkością. Jeśli gekon ma zapewnione odpowiednie warunki, może dożywać ponad 20 lat.
Hodowla i pielęgnacja gekona olbrzymiego – warunki w terrarium i wymagania
Minimalne wymiary terrarium dla gekona olbrzymiego powinny wynosić 90x45x90 cm (dla porównania, terrarium dla agamy brodatej powinno mieć 120x60x60 cm). Mamy do czynienia z dużą jaszczurką, więc jeśli dysponujemy większym zbiornikiem, to na pewno będzie to wpływało pozytywnie na rozwój zwierzęcia. Ściany terrarium możemy wyłożyć korkiem lub przygotować zaprawę klejową, którą następnie nałożymy na pionowe płaszczyzny.
Warunkiem koniecznym jest zapewnienie kryjówki, by gekon miał miejsce, w którym będzie mógł się chować i odpoczywać. Z uwagi na duże rozmiary jaszczurki, kryjówka musi być odpowiedniej wielkości, tak by zwierzę mogło się w niej zmieścić. Do tego mogą posłużyć tuby korkowe o dużej średnicy lub plastikowe pojemniki, które będą odpowiednio zabudowane. Dla zachowania walorów estetycznych możemy także włożyć do środka żywe rośliny.
Terrarium należy codziennie spryskiwać dla zachowania właściwej wilgotności, która powinna wynosić 70% (w terrariach dla agam brodatych unikamy takiego spryskiwania, a zamiast tego stawiamy miseczkę z wodą). Codzienne spryskiwanie będzie dodatkowo zapewniać wodę dla rosnących wewnątrz roślin oraz gekon będzie mógł spijać kropelki wody z szyb. Będzie to też dla niego swoista pielęgnacja ułatwiająca zrzucanie wylinki.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Wymagana temperatura w terrarium powinna wynosić ok. 25 stopni. By ją zachować, możemy zamontować maty grzewcze pod terrarium lub z boku ścianki, ewentualnie na górze terrarium można zamontować lampę grzewczą. Gekon olbrzymi podobnie jak większość gekonów jest jaszczurką nocną, zatem nie musimy mu dostarczać dodatkowego oświetlenia – wystarczy światło słoneczne, które będzie docierało do środka zbiornika. Nie musimy też montować oświetlenia UVB. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gekonie lamparcim?
Ile kosztuje i co je gekon olbrzymi? Poznajemy cenę i pokarm jaszczurki
Cena gekona olbrzymiego wynosi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W zależności od odmiany lokalnej, na którą się zdecydujemy może ona mieć różne kolory i rozmiary, dlatego warto przed zakupem upewnić się u hodowcy skąd pochodzi młode zwierzę i jakie ma geny. Jest to jaszczurka bardzo rzadko spotykana w sklepach zoologicznych. Dużo częściej można ją znaleźć u hodowców ogłaszających się na grupach i forach terrarystycznych, czasami też pojawiają się młode osobniki na zagranicznych portalach ogłoszeniowych (w takim przypadku ceny gekonów najczęściej podawane są w euro).
Terrarium dla gekona olbrzymiego podobnie jak terrarium dla agamy brodatej to koszt kilkuset złotych. Jeśli nie mamy pomysłu na wystrój terrarium, warto zwrócić się do firm zajmujących się budową i aranżacją zbiorników dla konkretnych gatunków jaszczurek. W takiej sytuacji będziemy mieć pewność, że jaszczurka będzie mieszkała we właściwych warunkach i hodowla będzie prawidłowo się rozwijać. Taka usługa kosztuje więcej niż samo kupno terrarium, jednak zbiornik przygotowany przez eksperta zrobi wrażenie na gościach, którzy nas odwiedzą.
Gekon olbrzymi podobnie jak gekony murowy żywi się owadami takimi jak świerszcze, karaczany, szarańcza. W związku z tym, że jest to jaszczurka wszystkożerna, nie pogardzi również owocami, np. jabłkiem, mango lub gotowymi preparatami owocowo-białkowymi przygotowywanymi specjalnie dla jaszczurek. Musimy jedynie pamiętać, żeby dopasować wielkość owada do wielkości gekona. Młody gekon nie powinien spożywać owadów większych niż rozstaw jego oczu.