Gekon murowy - informacje, hodowla, rozmnażanie, porady
Jeśli podróżujemy do ciepłych krajów i nieobcy jest nam klimat kanaryjski, to tego gekona mogliśmy napotkać wiele razy podczas corocznych wakacji. O jakim gatunku mowa? Oczywiście o gekonie murowym! Jest to jedna z popularniejszych europejskich jaszczurek, którą również możemy trzymać w domu. Z tekstu dowiesz się jak powinna wyglądać hodowla tarentoli murowej oraz jakie ma wymagania dotyczące terrarium. Znajdziesz tu również opisy gatunku, zdjęcia jaszczurki oraz poznasz cenę gekona.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gekonach.
Tarentola murowa – opis, pochodzenie, informacje, zdjęcia
Gekon murowy jest największym gekonem zamieszkującym kontynent europejski. Zasięg jego występowania obejmuje teren Hiszpanii (jego spora populacja występuje na obszarze Wysp Kanaryjskich, szczególnie w strefach górzystych Teneryfy), Włoch, Francji, Grecji aż po Chorwację. Gekony murowe zamieszkują przede wszystkim skaliste tereny, często też można je spotkać na ścianach i dachach budynków (temu też zawdzięcza swoją nazwę).
Dorosła tarentola murowa osiąga rozmiar do 18 centymetrów (jest dwa razy mniejsza od agamy czerwonogłowej). Gekony te są zwierzętami terytorialnymi, a więc na określonym obszarze może występować tylko jeden samiec i kilka samic. Tarentola dzieli się na kilkanaście gatunków różniących się od siebie kolorami, strukturami oraz miejscem występowania, wśród nich znajduje się m.in. gekon murowy kanaryjski występujący tylko na Wyspach Kanaryjskich.
Gekony murowe zamieszkują przede wszystkim skaliste tereny oraz obszar ścian i dachów budynków - i temu też zawdzięczają swoją polską nazwę. Bardzo często będąc na wakacjach możemy je napotkać wygrzewające się na słońcu.
Wyglądem przypomina malutkiego krokodyla, dlatego niekiedy zamiennie z uwagi na taki opis mówi się również na niego gekon krokodylowy. Jego plecy pokryte są kolczastymi łuskami, a oczy są podobne do tych, które ma gekon orzęsiony lub gekon toke. Jego ciało jest koloru szarego lub brązowego. Jego cechą szczególną są pazury, które znajdują się tylko na trzecim i czwartym palcu. Gekon ten potrafi się przemieszczać pionowo dzięki przyssawkom, które posiada na spodzie kończyn.
Jak przygotować terrarium dla gekona murowego? Wymagania i porady
Minimalne wymiary terrarium dla gekona krokodylowego powinny wynosić 50x50x70 centymetrów – nie musi być ono tak duże jak terrarium dla agamy brodatej. Powinno to być terrarium wertykalne (dla przypomnienia – terrarium dla agamy powinno być typu horyzontalnego), tak by jaszczurka miała możliwość przemieszczania się po ścianach. Warunki w środku powinny odzwierciedlać naturalne warunki środowiska, w którym żyje gekon krokodylowy, dlatego warto zadbać o przygotowanie ścianek z korka lub kory, które będą imitowały skały. Dla urozmaicenia środowiska możemy również umieścić w terrarium rośliny przystosowane do suchego klimatu, takie jak np. aloes czy sansewieria. Jeśli chcemy mieć pewność, że terrarium jest dobrze urządzone, warto poszukać w Internecie zdjęć terrariów innych hodowców i sprawdzić, czy niczego nie brakuje.
Nie możemy zapominać o kryjówkach, które dla tego gatunku są bardzo ważne. Kryjówką może być np. łupina po orzechu kokosowym albo plastikowy pojemnik o nieprzezroczystych ściankach. Warto również udać się do sklepu zoologicznego, gdzie będziemy mogli kupić produkty aranżowane na kryjówki. Oprócz tego musimy zadbać również o odpowiednią temperaturę w terrarium. W dzień powinna ona wynosić ok. 30 stopni, w nocy wystarczy temperatura pokojowa. Do tego konieczne będzie zamontowanie lampy grzewczej, która przez 12 godzin będzie dostarczać gekonowi ciepło.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Jako podłoże w terrarium możemy wykorzystać włókno kokosowe (trzeba jednak pamiętać, że nie jest to uniwersalny wybór dla wszystkich jaszczurek - w terrarium dla agamy ten rodzaj podłoża jest mocno niezalecany) lub piasek wymieszany z torfem. Podłoże będzie wchłaniać nadmiar wilgoci po codziennym spryskiwaniu wnętrza terrarium. Tarentola murowa, podobnie jak gekon toke, podczas codziennego spryskiwania będzie pobierać wodę zlizując ją ze ścianek terrarium. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat gekona gruboogonowego.
Gekony murowe – cena, hodowla, rozmnażanie, pokarm
Decydując się na zakup gekona murowego, musimy mieć świadomość, że nie będzie to zwierzę, które da się oswoić tak łatwo jak gekona orzęsionego. Bliżej mu będzie z ostrożnością względem człowieka do gatunków takich jak gekon toke lub agama czerwonogłowa. Zdecydowanie bardziej będą wolały spędzać czas we własnym gronie w terrarium niż na ręce człowieka. W związku z tym prowadzenie hodowli będzie raczej ograniczać się do samego patrzenia na gekony.
Pokarm, który spożywa gekon murowy jest identyczny jak ten, który spożywa agama czerwonogłowa, gekon orzęsiony i toke. Podstawę diety powinny stanowić owady karmowe – świerszcze, larwy mącznika młynarka, karaczany. Należy przy tym pamiętać, by rozmiar owada był zawsze dopasowany do wielkości paszczy gekona. Tarentola murowa wymaga również odpowiedniej suplementacji wapniem oraz witaminami.
Cena gekona murowego jest stosunkowo niska. W zależności od miejsca, gdzie go kupimy może kosztować od 30 do 100 zł. Warto rozejrzeć się na portalach ogłoszeniowych, gdzie hodowle prowadzą sprzedaż nadwyżek hodowlanych. Jeśli decydujemy się na rozmnażanie jaszczurki, warto kupić kilka gekonów murowych - jednego samca i kilka samic. Możemy je bez obaw trzymać w jednym terrarium. 3 tygodnie po kopulacji samica składa jaja w podłożu. Wówczas należy je wyjąć, przełożyć do pojemnika z substratem i umieścić w inkubatorze, zapewniając temperaturę 28 stopni. Nieco po ponad 2 miesiącach, młode powinny zacząć się kluć.