Gekon madagaskarski – pochodzenie, opis, cena

Nazwa gekona madagaskarskiego sugeruje jednocześnie obszar jego występowania. Jaszczurka pochodzi z Madagaskaru, a konkretnie jego południowych rejonów. Dorosły osobnik gekona madagaskarskiego osiąga rozmiar ok. 18 centymetrów (jest 2 razy mniejszy od gekona olbrzymiego). Jego skóra jest ozdobiona brązowymi i kremowymi cętkami o nieregularnych kształtach.

W zależności od miejsca odłowu i hodowli może występować w różnych odmianach. Podobnie jak gekony olbrzymie posiada na palcach lamele, które umożliwiają mu wspinaczkę po pionowych powierzchniach. Jest to jaszczurka, która jest aktywna przede wszystkim w nocy (jest to kolejne podobieństwo do gekona olbrzymiego). Żyje do 5 lat, jeśli ma zapewnione odpowiednie warunki oraz pielęgnację.

Gekon madagaskarski zamieszkuje półsuche tereny i jest jaszczurką, która raczej żyje na obszarach przyziemnych. W przypadku niebezpieczeństwa lub na czas wypoczynku chowa się pod kamieniami lub w szczeliny między skałami skąd wychodzi dopiero po zmroku. Jaszczurka ta nie jest wymagająca, dlatego jest szczególnie polecana osobom, które nie mają dużego doświadczenia w hodowli gadów. Ceny gekona madagaskarskiego kształtują się w granicach 100-300 zł.

Terrarium dla gekona madagaskarskiego, hodowla oraz żywienie jaszczurki

Jeśli decydujemy się na jednego gekona madagaskarskiego, wymiary terrarium powinny wynosić 40x30x30 cm. W przypadku, kiedy hodowla ma składać się z większej ilości gekonów, powinniśmy zwiększać wielkość zbiornika. Pamiętamy o tym, by harem składał się z jednego samca i kilku samic. Jeśli w jednym terrarium znajdą się 2 samce, będą ze sobą rywalizować o terytorium i samice, co może prowadzić do walk i nawet śmierci słabszego samca.

Temperatura w terrarium powinna wynosić ok. 28 stopni. By ją zapewnić, warto zamontować lampę grzewczą nad jedną z półek, tak by tworzyła ona wyspę ciepła (bezpośrednio pod lampą temperatura może wynosić nawet 34 stopnie, grunt, żeby w terrarium były różne strefy temperatur). W okresie letnim lampy powinny palić się przez 12-14 godzin, na zimę możemy skrócić czas do 10 godzin. Możemy też zamontować oświetlenie UVB 2%, chociaż nie jest ono wymagane. Należy też pamiętać o tym, by regularnie spryskiwać zbiornik, tak by wilgotność była na poziomie 60%. Przy okazji gekon będzie pobierał wodę z kropel pozostających na ściankach i akcesoriach w terrarium.

Polecane terraria - sprawdź promocje

Gekon madagaskarski skryty wśród traw, a także opis, wygląd, wymagania, pielęgnacja i żywienie oraz porady
Gekon madagaskarski, czyli wymagania, zdjęcia, hodowla, żywienie, porady dla właścicieli

Dieta gekona madagaskarskiego powinna składać się z owadów, takich jak karaczany, świerszcze, szarańcza. Możemy także podawać specjalną owocową mieszankę przeznaczoną dla gadów – zwykle wystarczy do sproszkowanego pokarmu dolać odrobinę wody, tak by mieszanka była rozrobiona na papkę i pokarm jest gotowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o gekonie lamparcim?

Gekon madagaskarski i felsuma madagaskarska – czy to ten sam gatunek?

Oprócz nazwy gekon madagaskarski bardzo często można też spotkać się z nazwą felsuma madagaskarska lub dniówka madagaskarska – czy to ten sam gatunek? Abosolutnie nie! Mimo że niektórzy używają tych nazw zamiennie, są to 2 odrębne gatunki jaszczurek. Felsuma madagaskarska to gatunek znany z łaciny jako phelsuma madagascariensis, natomiast gekon madagaskarski to paroedura picta. Mimo że obydwie jaszczurki pochodzą z Madagaskaru, różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale także wyglądem, warunkami hodowli, porą aktywności oraz ceną.

Dniówka madagaskarska to jaszczurka, która jest aktywna przede wszystkim w ciągu dnia. Posiada zielony kolor skóry, który niekiedy jest przyozdobiony poprzecznymi czerwonymi pasami. Dorosły osobnik phelsuma madagascariensis osiąga rozmiar 22-24 cm. Jest to jaszczurka, która ma niezwykle delikatną skórę, stąd też nie zaleca się jej brania na ręce, ponieważ może to prowadzić do zadarć oraz ran w przypadku niekontrolowanego ruchu. Dniówki są trudne do oswojenia, jako sukces możemy poczytywać, jeśli będą jadły owady z ręki lub pęsety. Podobnie jak gekony tygrysie w sytuacji silnego stresu mogą odrzucić ogon, który jednak z czasem odrasta. Dużo bardziej woli spędzać czas w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. Phelsuma madagascariensis są zwierzętami terytorialnymi, dlatego odradza się trzymanie dwóch samców w jednym terrarium. Są to raczej zwierzęta monogamiczne, więc raczej należy je łączyć w pary i unikać tworzenia haremów.

Jeśli decydujemy się na kupno dniówki, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie zarejestrowanie jaszczurki w starostwie. Znajduje się ona na liście gatunków objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), więc sprzedający do jaszczurki powinien dołączyć papiery określające miejsce jej pochodzenia. Cena felsumy madagaskarskiej kształtuje się w granicach 150-300 zł.

Dla porównania:

  • Gekon tygrysi kosztuje od 100 do 400 zł – rzadsza odmiana warta jest nawet kilka tysięcy złotych
  • Gekon olbrzymi kosztuje kilkaset do kilku tysięcy złotych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny