Gekon gargulcowy - pochodzenie, opis, hodowla, porady
Jeśli nie mamy w domu wystarczającej przestrzeni na terrarium dla agamy brodatej, a koniecznie chcielibyśmy mieć jaszczurkę, doskonałym wyborem będzie gekon gargulcowy. Mimo że nie jest on łatwy w oswojeniu, to raczej nie sprawia trudności w hodowli i jest polecany niedoświadczonym terrarystom. Chociaż jego nazwa brzmi nieco strasznie, to gekon ten wcale taki nie jest! Z tekstu dowiesz się jak przygotować się do kupna jaszczurki, jakie ma wymagania, ile kosztuje terrarium oraz gdzie je kupić w dobrej cenie. Znajdziesz też opis domowego rozmnażania gekona gargulcowego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gekonach.
Pochodzenie, opis i cena gekona gargulcowego
Gekon gargulcowy swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym wyrostkom kostnym, które ma tuż za uszami. Sprawiają one, że jego głowa przypomina głowę średniowiecznego gargulca. Czy powinniśmy bać się tego opisu? Raczej nie, ponieważ to jedyne podobieństwo do przerażającego stwora.
Jaszczurka pochodzi z południowej części Nowej Kaledonii. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar do 25 cm, a ich waga może sięgać nawet do 60 gramów. Oprócz charakterystycznych „uszu” gekon ten jak większość jaszczurek posiada cienki ogon, stanowiący połowę całego ciała. Podobnie jak gekon orzęsiony, posiada na palcach lamele, które umożliwiają mu wspinanie się. Jest to jaszczurka nocna, więc okres aktywności będzie przypadał na porę wieczorową.
Gekon gargulcowy posiada wiele odmian barwnych. W zależności od jego unikalności, cena zaczyna się od 600 zł, a bardziej wyszukane osobniki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ten gatunek jaszczurki raczej trudno będzie spotkać w sklepie zoologicznym. Nie jest on popularny jak inne gekony, więc jeśli chcemy go kupić, najlepiej będzie wybrać sklep terrarystyczny lub hodowlę z dobrymi opiniami.
Wymagania dotyczące terrarium
Zanim kupimy gekona i pojawi się u nas w domu, koniecznie musimy zadbać o odpowiednie terrarium. Nie musi ono być tak duże jak terrarium dla agamy brodatej – wystarczy zbiornik typu wertykalnego (pionowego) o wymiarach 40x40x60 cm. Jest on zbliżony wymiarami do terrarium dla gekona lamparciego, który jednak wymaga terrarium horyzontalnego (poziomego). Gotowe terrarium bez wyposażenia kosztuje od 200 do 400 zł.
Możemy też skorzystać z usług firm wykonujących terraria na zamówienie. Wiele z nich posiada w ofercie nie tylko zbiorniki dla gekonów gargulcowych, ale też terraria dla gekonów lamparcich, orzęsionych i wielu innych jaszczurek. Duże możliwości dotyczące wyboru terrariów zapewni nam również sklep zoologiczny. Warto przed kupnem poczytać opinie na temat ewentualnego sprzedawcy.
Terrarium powinno być urządzone na wzór tropikalnego klimatu. W domu jaszczurki warto umieścić liczne rośliny pnące, tuby korkowe lub bambusowe, które będą jej służyć za kryjówki. Konieczne jest również utrzymanie wysokiej wilgotności sięgającej do 80%. Dno terrarium warto wyłożyć włóknem kokosowym, w którym samica będzie mogła zakopywać jaja.
Temperatura w dzień powinna wynosić do 28 stopni, a w nocy nie spadać poniżej 19 stopni. W związku z tym warto zapewnić dodatkowe ogrzewanie montując wewnątrz lampę grzewczą. Światło UVB jest opcjonalne, nie jest ono niezbędne, warto je zapewnić w przypadku znacznych niedoborów wapnia u gekona. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat gekona orzęsionego?
Hodowla gekona gargulcowego – zachowanie i domowe rozmnażanie
W przeciwieństwie do innych jaszczurek, gekon gargulcowy nie będzie chętnie wchodził na ręce. Szczególnie młode osobniki są dosyć agresywne i próby wyciągania ich na siłę z terrarium mogą kończyć się pokąsaniem dłoni. Z biegiem czasu gekony te mogą nieco bardziej się oswajać, ale nie możemy wymagać, by były otwarte na kontakt z człowiekiem, tak jak np. agamy brodate albo gekony orzęsione. Opinie na temat tych gatunków są raczej zawsze pozytywne, w przypadku gekona gargulcowego, będzie musiała nam wystarczyć jego „chłodna” miłość.
Polecane terraria i akcesoria dla gekonów - sprawdź promocje
Podobnie jak w przypadku terrarium dla gekona lamparciego możemy stworzyć harem i umieścić wewnątrz zbiornika jednego samca i 2-3 samice. W przypadku terrarium dla agamy brodatej, raczej należy unikać tworzenia takich haremów, ponieważ samiec będzie dręczył samice powodując u nich stres.
Decydując się na harem musimy jedynie pamiętać, by proporcjonalnie do ilości gekonów zwiększać również wielkość terrarium. Gekony gargulcowe posiadają niezwykle silny charakter i temperament, więc powinniśmy być przygotowani na to, że czasami będą ze sobą walczyć, a niektóre mogą nawet w wyniku stresu odrzucać ogony. Jest to tzw. autotomia i jest szczególnie nasilona w okresie lęgowym. Samice spragnione wartości odżywczych mogą spożywać ogon samca, by uzupełnić braki w organizmie. Na szczęście gekonom gargulcowym ponownie odrasta ogon, więc jest to tylko tymczasowa strata.
Gekony gargulcowe osiągają dojrzałość płciową po 18 miesiącach i dopiero wtedy możemy zdecydować się na ich domowe rozmnażanie. Musimy jedynie pamiętać, by dobrostan zwierząt był odpowiedni, bo okres ciąży jest dla samicy wyczerpujący i wybiedzone osobniki mogą ucierpieć zdrowotnie. 6 tygodni po kopulacji, samica składa 2 jaja w podłożu. Należy je wówczas wyjąć i przełożyć do inkubatora, w którym temperatura nie będzie przekraczać 28 stopni. Jaja trzeba umieścić w pojemniku z odpowiednim wilgotnym substratem. Jeśli wszystko wykonaliśmy odpowiednio, to po 8-12 tygodniach młode powinny zacząć się kluć.