Hemidactylus frenatus – opis, pochodzenie, warunki naturalne

Występowanie gekona cziczaka nie ogranicza się do jednego obszaru na kuli ziemskiej i możemy go napotkać w różnych strefach klimatycznych. Przede wszystkim zamieszkuje obszar południowo-wschodniej Azji i niektórych wysp archipelagu malajskiego. Stamtąd rozniósł się również na inne kontynenty i obecnie można go również spotkać w USA, Afryce i Australii.

Warunki naturalne gekona cziczaka to przede wszystkim tropikalne lasy. Podobnie ja gekon gargulcowy jest to jaszczurka, która najbardziej aktywna jest w nocy. Zamieszkuje ona drzewa i skały, można ją również napotkać w pobliżu ludzkich siedlisk. Gekony często wygrzewają się na ścianach i dachach domów, oraz zamieszkują ruiny budynków.

Dorosły hemidactylus frenatus osiąga rozmiar do 14 cm (jest 2 razy krótszy od agamy górskiej). Połowę tej długości stanowi ogon. Skóra gekona jest koloru jasnobrązowego, szarego, czasami również różowego lub jasnozielonego. Może posiadać także słabo zarysowane cętki. Na palcach łap posiada lamele, które umożliwiają mu przemieszczanie się po pionowych powierzchniach.

Odpowiednie warunki podstawą zdrowej jaszczurki, czyli wymagania dotyczące terrarium – opis wystroju

Hemidactylus frenatus nie jest gatunkiem o dużych wymaganiach. Wystarczy terrarium o wymiarach 50x30x50  cm – w takim zbiorniku możemy umieścić samca i samicę. Podobnie jak w przypadku innych gatunków jaszczurek, np. gekona gargulcowego i agamy górskiej – nie należy umieszczać w zbiorniku dwóch samców. Gekony cziczak są gadami terytorialnymi, więc „kolegowanie” dwóch samców będzie prowadziło do walk i w rezultacie śmierci jednego z nich.

Terrarium dla gekona powinno być wzbogacone w dodatkowe elementy, takie jak np. ścianka wspinaczkowa wykonana z zaprawy klejowej lub kamieni. Ścianki powinny być nierówne i zawierać szczeliny, które będą pełniły rolę kryjówek. Umieszczamy też prawdziwe lub sztuczne rośliny, korzenie, gałęzie, pnącza. Dodatkowe kryjówki mogą też stanowić łupina kokosa lub elementy dekoracyjne stylizowane na kryjówki, które możemy kupić w sklepach zoologicznych (cena takich akcesoriów to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, bardziej wymyślne dekoracje mogą kosztować więcej).

Polecane terraria - sprawdź promocje

Gekon cziczak w terrarium, a także opis, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie oraz porady dla hodowców krok po kroku
Gekon cziczak krok po kroku, czyli wymagania, wygląd, opis, pielęgnacja, porady dla właścicieli, żywienie oraz hodowla

Cykl dobowy gekona cziczaka jest zbliżony do cyklu gekona gargulcowego i jego aktywność przypada na pory wieczorne i nocne. W związku z tym za dnia będzie on raczej niewidoczny dla oczu domowników. Gekon cziczak podobnie jak agama górska lubi wilgotny klimat, dlatego musimy pamiętać o regularnym codziennym spryskiwaniu terrarium. Jaszczurka będzie piła wodę z kropli pozostających na ściankach lub elementów dekoracyjnych terrarium. Temperatura w terrarium powinna wynosić od 25 do 28 stopni, a w nocy spadać do 20 stopni. By uzyskać taką temperaturę, możemy wykorzystać np. lampę grzewczą, którą zamontujemy na górze terrarium. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli gekona tygrysiego?

Ile kosztuje młody gekon cziczak? Cena, hodowla, rozmnażanie

Ceny gekona cziczaka niesą wysokie – kosztuje on od 20 do 50 zł. Jest to stosunkowo tania jaszczurka względem innych gatunków – dla porównania gekon gargulcowy kosztuje od 150 do 500 zł, a agama górska kosztuje od 150 do 400 zł. Jest to raczej rzadko spotykany gatunek w sklepie zoologicznym, dlatego jeśli go poszukujemy lepiej przeszukać Internet i znaleźć hodowcę. Możemy też zwrócić się do sklepu terrarystycznego, który będzie mógł sprowadzić gada na zamówienie i przy okazji będziemy mogli liczyć na opinie ekspertów.

Cena gekona to nie jedyny koszt związany z decyzją o stworzeniu hodowli. Musimy pamiętać, że samo terrarium dla gekona to również koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, dodatkowo będziemy musieli dostarczać naszej domowej hodowli regularnie pożywienie. Gekon żywi się wyłącznie owadami, więc trzeba mu zapewnić stały dostęp do nich. Na kłopoty w tym przypadku przychodzi hodowla owadów karmowych. Karmówka w zależności od jej rodzaju to koszt od do kilku do kilkunastu złotych za 100 sztuk owadów. Warto zapoznać się z opiniami na temat hodowli, żeby mieć pewność, że owady są zdrowe i nie przeniosą na jaszczurkę chorób.

Jeśli decydujemy się rozmnażać gekony, możemy stworzyć tzw. harem, składający się z jednego samca i kilku samic. Hemidactrylus frenatus rozmnaża się cały rok, więc warto zapewnić samcowi kilka samic, tak by nie nagabywał ciągle jednej, lecz jego uwaga rozkładała się na cały harem. Samica w okresie ciąży i składania jaj powinna mieć zwiększoną dawkę wapnia, tak by skorupka jaja miała prawidłową strukturę. Po kopulacji samica składa do 2 jaj w miesięcznych odstępach. Jeśli chcemy mieć młode gekony, jaja należy umieścić w inkubatorze w temperaturze ok. 28 stopni. Po niepełnych 2 miesiącach, młode powinny się kluć. Należy je wówczas przełożyć do oddzielnego terrarium i karmić owadami dopasowanymi do wielkości jaszczurki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny