Chromatopelma cyaneopubescens – pochodzenie, wygląd, zdjęcia

Jak wygląda Chromatopelma cyaneopubescens? Jak duży jest ptasznik? Opis i zdjęcia pająka

Młody pająk aż do stadium L5 nie ujawnia swoich przepięknych kolorów. Pająk jest niepozorny, a jego ciało jest koloru czarno-pomarańczowego, karapaks ma złotawy odcień. Odnóża mają rudawy kolor z czarnymi zakończeniami. Dopiero po 5-7 wylince pająk zaczyna nabierać wyjątkowego niebieskiego koloru, który przybiera na intensywności z każdą kolejną wylinką.

Ciało i odnóża dorosłego pająka są w całości koloru niebieskiego. Czarny odwłok jest pokryty licznymi czerwonymi lub pomarańczowymi włoskami. Długość ciała dorosłej samicy mierzy do 7 centymetrów, natomiast rozłożone odnóża mogą mieć do 16 centymetrów. Samiec jak u większości ptaszników jest mniejszy od samicy i osiąga ok. 5 cm. Ciało samca jest też bardziej smukłe i posiada dłuższe odnóża od samicy.

A jak to wygląda u innych pająków? Dla porównania:

  • Brachypelma emilia – długość ciała pająka to 5-7 cm, a rozstaw odnóży samicy to 13-14 cm.
  • Ptasznik kobaltowy – niebieski ptasznik osiąga długość ciała do 7 cm, a rozstaw jego odnóży to ok. 15 cm.

Samica ptasznika tego gatunku dożywa w niewoli do 15 lat, samce żyją krócej. Chromatopelma cyaneopubescens uchodzi za pająka łatwego w hodowli. Jego jad nie jest groźny dla człowieka – jest porównywalny do jadu pszczoły. Główny mechanizm obronny pająka to włoski parzące, które w sytuacji niebezpieczeństwa wyczesuje z odwłoka.

Skąd pochodzi ptasznik? Ile kosztuje Chromatopelma cyaneopubescens? Hodowla ptaszników

Naturalnym obszarem występowania Chromatopelma cyaneopubescens jest Ameryka Południowa, a konkretnie Wenezuela. Pająk zamieszkuje teren znajdującego się na północy półwyspu Paraguana. Żyje w gęsto oplecionych norach pod krzakami i korzeniami drzew na pustynnych obszarach. Wenezuelski surowy i suchy klimat sprawił, że pająk jest bardzo wytrzymały.

Wejście do nory pająka jest wydłużone i ma kształt lejkowatego tunelu. Ma to chronić gniazdo przed warunkami zewnętrznymi oraz działać jak pułapka na owady. Pająk ma łagodny charakter i jest nieco płochliwy.

Cena ptasznika Chromatopelma cyaneopubescens zależy od stadium pająka i miejsca zakupu. Do wyboru mamy kilka miejsc – sklep terrarystyczny, sklep zoologiczny lub hodowla ptaszników. Niektóre hodowle posiadają sklep internetowy, w którym możemy kupić pająka w różnych stadiach. Jeśli żaden sklep nie znajduje się w naszej okolicy, warto rozejrzeć się również na portalach ogłoszeniowych – tam również ogłaszają się zarówno amatorscy, jak i profesjonalni hodowcy. A jak wygląda cena poszczególnych stadiów?

  • Chromatopelma cyaneopubescens w stadium L1 kosztuje 50-75 zł,
  • Chromatopelma cyaneopubescens w stadium L3 70-90 zł,
  • Chromatopelma cyaneopubescens w stadium L5 to 100 zł.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Terrarium chromatopelmy – wymagania dotyczące hodowli

Jakie wymiary powinno mieć terrarium chromatopelmy? Co zrobić, żeby pająk nie uciekł? Opis terrarium

Ptaszniki nie są stworzeniami, które w domowych warunkach wymagają dużej przestrzeni, więc wymagania związane z terrarium nie będą wysokie. Terrarium chromatopelmy powinno mieć minimalne wymiary wynoszące 30x30x25 cm. Jest to pająk naziemny, więc wysokość nie jest najważniejsza – najmniejszy wymiar powinien dotyczyć właśnie wysokości. Jeśli obawiamy się, że dorosły pająk będzie próbował otwierać drzwiczki i uciekać z terrarium, możemy kupić specjalny zamek zabezpieczający terrarium przed otwarciem. Drugą opcją jest kupno terrarium gilotynowego, które otwiera się od góry, więc pająk nie będzie mieć wystarczającej siły, żeby podnieść ściankę zbiornika.

Najpopularniejsze są zbiorniki szklane, w których wykładamy ścianki korkiem ekspandowanym, by dać pająkowi poczucie bezpieczeństwa. Cena takiego terrarium to ok. 50 do 100 zł. Wszystko zależy od producenta oraz miejsca zakupu. Najtańsze terrarium dostaniemy na portalach ogłoszeniowych lub na giełdzie terrarystycznej. Możemy również odwiedzić sklep terrarystyczny i zoologiczny – wówczas będziemy mogli kupić nie tylko terrarium, ale również dodatkowe wyposażenie.

Chromatopelma cyaneopubescens jako jeden z najpiękniejszych pająków na świecie, wyjątko umaszczenie pająka, czy Chromatopelma cyaneopubescens poluje na owady
Chromatopelma cyaneopubescens i jego opis oraz miejsca występowania, czym żywi się chromatopelma cyaneopubescens

Młody ptasznik powinien być trzymany w mniejszych pojemnikach, które będziemy zamieniać na większe wraz ze wzrostem pająka. Pająki w stadium L1 możemy trzymać w tzw. kliszówce lub pojemniku na mocz. Oczywiście w pojemniku należy wykonać otwory, które będą wentylacją oraz odpowiednio urządzić jego wnętrze. Po kolejnych wylinkach ptasznika, kiedy widzimy, że rozmiar zbiornika jest niewystarczający, zmieniamy lokum na większe.

Wyposażenie terrarium chromatopelmy – ogrzewanie i wilgotność. Żywienie pająka – co je ptasznik?

Jeśli mamy wybrane terrarium, to pora przystąpić do jego urządzania. Czego będzie potrzebować niebieski ptasznik? Jakie warunki są konieczne do jego prawidłowego rozwoju? Są to następujące elementy:

  • Podłoże – jego zadaniem będzie utrzymywanie wilgotności, więc musi mieć zdolności higroskopijne. Dodatkowo to właśnie w nim pająk będzie kopał norkę, będącą jego schronieniem, więc warstwa ściółki powinna być wystarczająca, by to umożliwiać – najlepiej, jeśli podłoże będzie stanowić 1/4 objętości terrarium. Najbardziej odpowiednie podłoża to torf lub włókno kokosowe – oba doskonale pochłaniają i utrzymują wodę.
  • Mata grzewcza – będzie zapewniała odpowiednią temperaturę w terrarium chromatopelmy, a ta powinna wynosić w ciągu dnia od 25 do 28 stopni. Mata grzewcza jest do kupienia praktycznie w każdym sklepie terrarystycznym, czasami również sklep zoologiczny oferuje takie akcesoria. Oprócz maty musimy pamiętać o kupnie termostatu, na którym ustawimy pożądaną wartość. Mata grzewcza powinna znajdować się pod terrarium, tak by pająk nie miał z nią styczności. W nocy powinien następować spadek, do temperatury pokojowej, jednak nie niższej niż 22 stopnie.
  • Kryjówka – będzie to miejsce, w którym pająk będzie spędzał najwięcej czasu. Gotowe kryjówki dla pająków możemy kupić w sklepach terrarystycznych. Możemy też taką kryjówkę wykonać samodzielnie, np. z łupiny kokosa, tuby korkowej, odwróconego pojemnika lub doniczki.
  • ● Wilgotność – w związku z tym, że pająk żyje w suchym klimacie, nie musi być wysoka. Wystarczy, jeśli będzie wynosić ok. 50-60% - w tym celu możemy spryskiwać codziennie ścianki zbiornika. By sprawdzić, czy wilgotność jest odpowiednia, możemy posłużyć się higrometrem. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat hodowli ptasznika australijskiego?

A jak powinno przebiegać żywienie? Karmówkę należy dobrać do rozmiaru pająka – nie powinna ona być większa niż sam ptasznik. Jest to szczególnie ważne przy małych pająkach. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować pogryzieniami lub nawet śmiercią stawonoga. Najlepsza karmówka dla małych pająków to muszki owocówki lub połowa martwego mącznika. Dorosłe pająki mogą spożywać karaczany, świerszcze, szarańczę. Jeśli pająk odmawia przyjęcia pokarmu, niezjedzonego owada należy wyjąć (w szczególności świerszcza), tak by nie podgryzał pająka. Maluchy karmimy co 3-5 dni, natomiast dorosłe pająki co 7-10 dni.

Jak rozmnażać chromatopelma cyaneopubescens? Hodowla i rozmnażanie

Rozmnażanie chromatopelma cyaneopubescens jest uznawane za średnio trudne. Wynika to z faktu, że trudno jest dobrać osobniki, które będą sobie odpowiadać. Samica nie zawsze będzie zainteresowana parowaniem, niekiedy może atakować samca lub próbować go odpędzić. Z tego też względu przed dopuszczeniem pająków do siebie, należy oba odpowiednio rozkarmić, żeby nie odczuwały agresji spowodowanej głodem.

Musimy też pamiętać, by stan zdrowia obydwu pająków pozwalał na kopulację. Ptaszniki powinny być zdrowe i odpowiednio wyrośnięte. W przypadku samicy powinna ona mieć długość ciała wynoszącą 5,5 centymetra. Dojrzałego samca wpuszczamy do terrarium samicy i obserwujemy, jak pająki zachowują się względem siebie. Powinniśmy stworzyć samcowi drogę ucieczki – niektóre samice tuż po kopulacji będą próbowały pochwycić i zabić partnera, więc jeśli mamy dalsze plany reprodukcyjne, lepiej tego uniknąć. Samo docieranie się pająków może trwać nawet kilka godzin, więc powinniśmy dać im czas na rozmnażanie.

Na czas ciąży samicy pamiętamy o intensywnym karmieniu, zmniejszamy również wilgotność w terrarium. Do czasu złożenia jaj będziemy ją utrzymywać za pomocą miski z wodą wstawioną do terrarium. Po ok. 8-12 tygodniach od kopulacji samica będzie gotowa do złożenia jaj w uplecionym przez siebie kokonie. Po ok. 2-3 miesiącach młode osiągną stadium L1 i będą gotowe do samodzielnego życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny