Boa tęczowy - opis, występowanie, hodowla, porady, opinie
Interesujesz się gadami? Znasz wszystkie odmiany węża zbożowego i wiesz, czym charakteryzuje się padalec zwyczajny oraz boa leśny? Czas na poznanie kolejnych, wyjątkowych gatunków, do których bez wątpienia należy boa tęczowy. W tekście znajdziesz informacje na temat wyglądu, pochodzenia, występowania oraz długości życia tego wyjątkowego węża. Ponadto, dowiesz się, jaka jest jego cena oraz jakie warunki hodowli należy mu zapewnić. Jako ciekawostkę przedstawimy Ci także wszystkie najbardziej znane podgatunki, takie jak m.in. boa tęczowy brazylijski (epicrates cenchria cenchria) czy boa tęczowy kolumbijski (epicrates cenchria maurus).
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wężach.
Boa tęczowy - opis, najpopularniejsze podgatunki, występowanie, długość życia oraz cena
Jak wygląda boa tęczowy? Czy jest dłuższy niż padalec zwyczajny i boa leśny? Jakie najpopularniejsze podgatunki epicrates cenchria wyróżniamy? Czy ma więcej odmian niż wąż zbożowy?
Dokładna wielkość poszczególnych osobników zależy od podgatunku, do którego należą. Boa tęczowy nie jest jednak największym dusicielem, ponieważ jego długość zazwyczaj nie przekracza ok. 2 metrów. Do jedynych z najdłuższych należą reprezentanci podgatunku brazylijskiego, natomiast węże z odmiany kolumbijskiej mierzą zwykle od ok. 150 cm do 180 cm. Dla porównania padalec zwyczajny dorasta do ok. 50 cm, a boa leśny od ok. 120 cm do 175 cm.
Jakie najpopularniejsze podgatunki boa tęczowego wyróżniamy? Najbardziej znane są bez wątpienia dwie: boa tęczowy brazylijski (epicrates cenchria cenchria) oraz boa tęczowy kolumbijski (epicrates cenchria maurus). Niewiele osób wie, ale wyróżniamy 10 podgatunków tego wyjątkowego zwierzęcia. Daje to sporą swobodę, jeśli chodzi o wybór koloru czy rozmiaru węża. Dla porównania, odmiany węża zbożowego liczymy w setkach – obecnie znanych jest ich ponad 800, a powstały one na drodze wieloletniego krzyżowania tych węży w hodowlach. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich znanych podgatunków boa tęczowego:
- Epicrates cenchria cenchria (brazylijski boa tęczowy)
- Epicrates cenchria cenchria (kolumbijski boa tęczowy)
- Epicrates cenchria alvarezi (argentyński boa tęczowy)
- Epicrates cenchria crassus (paragwajski boa tęczowy)
- Epicrates cenchria gaigei (peruwiański boa tęczowy)
- Epicrates cenchria crassus (gujański boa tęczowy)
- Epicrates cenchria barbourin (boa tęczowy z wyspy Marajo)
- Epicrates cenchria hygrophilus
- Epicrates cenchria polylepis
- Epicrates cenchria assisi
Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje
Ubarwienie ciała boa tęczowego uzależnione jest podgatunku, do którego przynależy. Dla przykładu, reprezentanci odmiany brazylijskiej i kolumbijskiej są koloru wiśniowo-brązowego, czasami pomarańczowego. W przypadku brazylijskiego, na jego ciele możemy dostrzec wyraźne, czarne pierścienie. Osobniki kolumbijskie wyróżnia zazwyczaj jednolita barwa, na której zdobienia są bardzo słabo widoczne. Cechą charakterystyczną boa tęczowego jest specyficzny, metaliczny połysk, który można łatwo zauważyć zarówno w sztucznym, jak i naturalnym świetle. Co ciekawe, kolor i wzór zwierzęcia potrafią zmieniać się w zależności od temperatury, pory dnia oraz oświetlenia.
Gdzie występuje i jak długo żyje boa tęczowy? Jaka jest jego cena?
Gdzie można spotkać boa tęczowego w naturalnym środowisku? Dokładny obszar jego występowania również uzależniony jest od podgatunku, do którego należy. Uogólniając, ojczyzną epicrates cenchria jest Ameryka Środkowa i Południowa – począwszy od Kostaryki, aż po centralną część Ameryki Południowej.
Z uwagi na szeroki obszar występowania, boa tęczowy zamieszkuje wiele środowisk. Dzięki temu jest w stanie odnaleźć się w bardzo różnych warunkach. Wąż ten spotykany jest zarówno na obszarach całkowicie suchych, ale także w miejscach rzadko zalesionych, jak również w wilgotnych, gęstych lasach tropikalnych.
Zastanawiasz się, w jakiej cenie dostępny jest ten kolorowy wąż? Wiele zależy od tego, w jakim miejscu zdecydujesz się na zakup. Sklep terrarystyczny, profesjonalna hodowla, a może targi terrarystyczne? Oczywiście wybór należy do Ciebie, natomiast sklepy oferują zazwyczaj nieco wyższe stawki. Na koszt wpływa również odmiana, na którą się zdecydujesz. Klasyczne osobniki kosztują już od ok. 200-300 zł, ale jeśli zależy Ci wyjątkowym i rzadkim podgatunku, cena zwierzęcia może dojść nawet do kilku tysięcy złotych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat węża zbożowego blizzard.
Hodowla boa tęczowego – praktyczne porady i opinie dotyczące terrarium oraz pielęgnacji
Jakie terrarium kupić i w co je wyposażyć?
Jeśli chodzi o węże, obowiązuje jedna bardzo ważna zasada, którą często powtarzamy – im większe terrarium, tym lepiej. Jeżeli dysponujesz w domu sporą przestrzenią, podziel się nią ze swoim zwierzakiem, który w większym terrarium poczuje się komfortowo i będzie miał warunki, aby bezpiecznie i zdrowo się rozwijać. Minimalne wymiary zbiornika uzależnione są od wielkości danego osobnika, zatem należy samodzielnie wyliczyć jak duże terrarium dla węża kupić.
Rekomendowany rozmiar to następujące równanie: długość zwierzęcia x ½ jego długości x ¾ jego długości. Dla przykładu, jeżeli Twój boa tęczowy mierzy 2 metry, to jego terrarium powinno mieć wymiary 200x100x150 cm. Koszt najprostszego zbiornika to zazwyczaj kilkaset złotych. Terraria dla węży oferuje praktycznie każdy sklep terrarystyczny. Ponadto, zakupu można dokonać także w Internecie, na przykład na jednym z portali sprzedażowych.
W co wyposażyć terrarium dla boa tęczowego? Ponieważ węże tego gatunku bardzo lubią się wspinać, warto umieścić wewnątrz zbiornika grube konary oraz gałęzie. Kolejną ważną kwestią jest umieszczenie wygodnych i kameralnych kryjówek, w których dusiciel będzie mógł się schronić. Najlepiej wykonać je z wydrążonych pni, odwróconych doniczek lub drewnianych skrzynek. W terrarium warto umieścić także duży zbiornik wodny, wręcz basen, aby wąż mógł w całości się zanurzyć. Jako podłoże można zastosować zwykłe ręczniki papierowe, trociny dla węży albo mieszankę torfu z piaskiem.
Jakie warunki zapewnić wewnątrz terrarium?
Aby epicrates cenchria miał szansę zdrowo i komfortowo się rozwijać, należy zapewnić mu odpowiednie warunki wewnątrz zbiornika. Do najważniejszych parametrów należą: temperatura, wilgotność oraz oświetlenie. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wymagań boa tęczowego.
- Temperatura. Rekomendowany zakres wartości ciepła w ciągu dnia to od 25°C do 32°C. Konieczne są spadki temperatury na noc – od 22°C do 24°C w przypadku podgatunku kolumbijskiego, a od 20°C do 22°C przy odmianie brazylijskiej. Uwaga - zbyt wysoka stała temperatura u tego gatunku może spowodować jego śmierć. Utrzymanie odpowiedniego ciepła wewnątrz zbiornika jest możliwe dzięki zastosowaniu maty grzewczej lub promienników.
- Oświetlenie. Z uwagi na nocny tryb życia węża, zbyt mocne światło może powodować u niego stres i podenerwowanie. Warto zastosować bardzo delikatne, stonowane oświetlenie. Wykorzystujemy je w cyklu 12-14 godzinnym wiosną, latem oraz wczesną jesienią, a w pozostałym czasie w cyklu 8-10 godzinnym. Montaż lamp UVB nie jest potrzebny.
- Wilgotność. Dokładna rekomendowana wilgotność jest uzależniona od podgatunku, do którego należy wąż – średnio powinna ona wynosić ok. 70-75% w ciągu dnia, a nocą nawet 80%. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej wentylacji wewnątrz zbiornika, żeby uniknąć zalęgnięcia się pleśni czy grzybów.
Jak często i czym karmić boa tęczowego?
Jak często karmić boa tęczowego? Jest to bez wątpienia dość żarłoczny wąż o dużym apetycie, który rzadko odmawia jedzenia, jednak nie należy go przekarmiać. Zazwyczaj, młode osobniki karmi się kilka razy w tygodniu, a dorosłe raz na kilka tygodni. Kolejne karmienia powinny odbywać się po wypróżnieniu się węża.
Jednak tak naprawdę częstotliwość serwowania pokarmu należy dostosować do wielkości i kondycji zwierzęcia oraz do jego trybu życia. Większe zapotrzebowanie kaloryczne będzie miało aktywne zwierzę, które większość czasu spędza, wspinając się po gałęziach, niż to bardziej leniwe, które stawia głównie na wylegiwanie się. Boa tęczowy jada zazwyczaj: myszy, szczury, chomiki, małe świnki morskie, kurczaki i inne ptaki.