Boa dusiciel (cesarski) – opis gatunku, ciekawostki, występowanie, długość życia oraz cena w Polsce

Jak wygląda boa dusiciel? Czy jest groźny? Najpopularniejsze podgatunki i odmiany barwne oraz ich zdjęcia

Zastanawiasz się, jak wygląda boa cesarski (łac. boa constrictor imperator)? Szereg jego cech zależy od podgatunku, do którego należy. Zwykle, dominującymi barwami skóry u tego węża są odcienie brązu z licznymi, ciemnymi plamami po bokach ciała, otoczonymi żółtą lub białą obwódką. U niektórych odmian, tło może występować w odcieniach szarości lub pomarańczowego. Zdobienia są wówczas czerwone lub brązowo-pomarańczowe. W przypadku tego gatunku występuje bardzo wiele wariantów barwnych, niejednokrotnie znacznie różniących się od siebie.

Do najważniejszych podgatunków należą m.in.:

 • Boa constrictor imperator (Meksyk, Kolumbia),
 • Boa constrictor occidentalis (Paragwaj, Argentyna),
 • Boa constrictor constrictor (Brazylia, Ekwador, Trynidad, Tobago),
 • Boa constrictor ortoni (Peru),
 • Boa constrictor orophias (wyspa Santa Lucia),
 • Boa constrictor nebulosa (Dominikana),
 • Boa constrictor amarali (Boliwia, Brazylia),
 • Boa constrictor melanogaster (Ekwador),
 • Boa constrictor sabogae (wyspa Saboga),
 • Boa constrictor sigma (wyspa Marias).

Do najpopularniejszych odmian barwnych zaliczamy np.:

 • Super Salmon,
 • Sunglow,
 • Sunset,
 • Albino Sharp,
 • Salmon,
 • Magma Stripe,
 • Salmon Amber Pastel,
 • Red Salmon,
 • Pastel,
 • Kahl Albino,
 • Cross Sunset,
 • Motley.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Boa dusiciel, w naturalnych warunkach, często dorasta do ok. 4-5 metrów długości, natomiast w niewoli do ok. 2,5-3,5 metra. Bez wątpienia zalicza się do dość dużego gatunku. Dla porównania pyton królewski mierzy zazwyczaj ok. 1,5 metra, wąż zbożowy albinos ok. 1,3-1,8 metra, a wąż pończosznik ok. 0,4-1,3 metra. Samice boa cesarskiego są dłuższe i szersze od samców. Samce posiadają natomiast wyraźnie dłuższy ogon.

Przedstawiciele tego gatunku mają bardzo masywne i silne ciało. Ich głowa jest widocznie wyodrębniona od reszty sylwetki. Barwa tęczówek u tego dusiciela, to zazwyczaj różne odcienie koloru żółtego, a jego oczy są niewielkie z pionowymi źrenicami.

Czy boa cesarski jest tak groźny, jak kreują go filmy, książki i inne źródła masowego przekazu? Zdecydowanie nie. Ma dość łagodne i przyjazne usposobienie i stosunkowo szybko oswaja się z człowiekiem. Może okazać się świetnym wyborem również dla początkujących terrarystów. Mimo wszystko zawsze warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z wężem, a nie kotem, czy psem. Każdorazowo należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł z TOP 10 najbardziej jadowitych węży?

Gdzie występuje boa constrictor imperator i jak długo żyje? Jaka jest cena tego węża w Polsce?

Gdzie można spotkać boa cesarskiego w naturalnym środowisku? Zasięg jego występowania jest bardzo szeroki. Zamieszkuje znaczną część Ameryki Środkowej i Południowej – od północnego Meksyku, aż po środkową Argentynę. W zależności od podgatunku wąż ten żyje w Argentynie, Meksyku, Ekwadorze, Paragwaju, Boliwii, Brazylii, Dominikanie, a także na wyspach: Saboga, Marias oraz Santa Lucia.

Boa cesarski zamieszkuje niezwykle różnorodne obszary. Występuje zazwyczaj na skraju lasów, na leśnych polanach, w lasach tropikalnych oraz zaroślach na terenach półpustynnych. Ponadto, często spotykany jest w pobliżu rzek i strumieni, a także na obszarach rolniczych. Znaczną większość dnia wąż ten spędza w ukryciu, np. w norach lub jaskiniach. Wykazuje aktywność nocną.

Długość życia węży zależy od wielu czynników takich jak m.in. predyspozycje genetyczne, przebyte choroby czy warunki hodowli. Przy odpowiedniej pielęgnacji, boa cesarski jest w stanie przeżyć nawet ok. 25-30 lat. Pewien rekordzista zamieszkujący zoo w Filadelfii dożył wieku 37 lat, co bez wątpienia stanowi bardzo spektakularny wynik.

Ile kosztuje ten najbardziej popularny wąż? Cena boa cesarskiego w naszym kraju rozpoczyna się już od ok. 200 zł. Oczywiście dokładny koszt uzależniony jest od podgatunku, na który się zdecydujemy. Po najrzadsze okazy terraryści niejednokrotnie udają się za granicę i płacą za nie kwoty rzędu kilku tysięcy dolarów.

Wąż boa dusiciel na łonie natury, a także hodowla węża, usposobienie, karmienie i porady
Jakie usposobienie ma wąż boa dusiciel, czyli jego charakter, hodowla, porady i ciekawostki

Hodowla boa cesarskiego - odpowiednie terrarium, wyposażenie, rozmnażanie oraz karmienie. Przydatne porady, ciekawostki i zdjęcia

Które terrarium kupić i w co je wyposażyć? Jaka jest cena zbiornika? Jakie zapewnić warunki wewnątrz terrarium?

Wąż wymaga odpowiednich warunków do życia, które należy mu zapewnić, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijał. Pierwszą, niezwykle ważną kwestią, jest zakup właściwego terrarium. Warto pamiętać o zasadzie – im większy zbiornik, tym lepiej. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika to 100x80x80 cm, a dla dorosłej pary 150x80x100 cm. Cena najprostszego zbiornika wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Zakupu można dokonać w sklepach terrarystycznych (stacjonarnie lub internetowo), jak również za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych.

Czego tak naprawdę potrzebuje nasz wąż? W co warto wyposażyć terrarium? Poniżej przedstawiamy listę najbardziej istotnych elementów, o których warto pamiętać:

 • Odpowiednie podłoże (torf z piaskiem, substrat kokosowy, trociny, ziemię leśną lub ręczniki papierowe, albo gazety),
 • Konary, gałęzie, półki,
 • Sztuczne rośliny,
 • Kryjówki (odwrócone doniczki, skrzynki, wydrążone pnie),
 • Basen (w takich rozmiarach, aby wąż mógł w całości się do niego zmieścić),
 • Odpowiednia wentylacja (1/2 górnej powierzchni terrarium i 1/3 bocznej ściany powinna stanowić plastikowa lub metalowa siatka).

Warto pamiętać także o zapewnieniu odpowiednich warunków wewnątrz terrarium. Do najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, to zachowanie właściwej wilgotności, temperatury oraz oświetlenia. Na jakim poziomie powinny zostać utrzymane poszczególne parametry i jak to osiągnąć? Szczegóły znajdziesz w poniższej tabeli:

Wymagane warunki w terrarium

Wilgotność

W ciągu dnia powinna wynosić ok. 60-70%, natomiast nocą ok. 80%. Aby utrzymanie takiego poziomu wilgotności było możliwe, należy raz dziennie spryskać wnętrze terrarium czystą wodą przy użyciu dedykowanego zraszacza. Pomocne jest także wyposażenie zbiornika w basen - parująca woda zwiększa wilgotność.

Temperatura

Terrarium powinno być podzielone na trzy strefy temperatur: ciepła (ok. 32-34°C), chłodna (ok. 25-26°C) oraz pośrednia (w niej zazwyczaj stawiamy basen z wodą). Dzięki takiemu podziałowi wąż może sam wybrać, w jakiej temperaturze aktualnie chce przebywać. Nocą, wartości ciepła powinny być niższe i wynosić ok. 24°C. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury można zastosować promienniki, żarówki, kable lub płytki grzewcze. Wszystkie źródła ciepła warto odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić węże przed poparzeniami.

Oświetlenie

Należy zastosować delikatne światło w cyklu 12-godzinnym przez większość roku, a zimą 10-godzinnym. Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie żarówek pod programatory czasowe, które znacznie ułatwią pilnowanie włączania i wyłączania oświetlenia o odpowiednich porach. Nocą światło nie jest wymagane, ale chcąc obserwować zachowanie gada, możemy zamontować niebieską lub czerwoną żarówkę.

Ciekawostki dotyczące karmienia oraz rozmnażania boa dusiciela

Boa cesarski wyróżnia się dużym apetytem i wykazuje tendencje do otyłości, dlatego przy jego karmieniu należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Ma to także swoje mocne strony – węże tego gatunku praktycznie nigdy nie grymaszą przy jedzeniu i nie trzeba ich namawiać do uzupełnienia kalorii. Wielkość i ilość pokarmu należy dostosować do rozmiaru, wieku oraz trybu życia danego osobnika.

Młode węże należy karmić jedną myszką, raz w tygodniu. Dorosłym samicom powinniśmy podawać pokarm co dwa tygodnie, a samcom raz na trzy tygodnie, aby uniknąć przerośnięcia i otłuszczenia. Najlepiej serwować karmę rozmnażaną, ponieważ żywy gryzoń, broniąc się, może wyrządzić wężowi poważną krzywdę. Do najpopularniejszych smakołyków dla boa cesarskich należą m.in.: myszy, szczury, chomiki, króliki, świnki morskie, małe gołębie i młode kurczaki. Pokarm powinniśmy podawać o zmierzchu, bo właśnie wtedy nasze dusiciele są najbardziej aktywne.

Zastanawiasz się, co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji i hodowli? Niewątpliwie ważną kwestą jest także temat rozmnażania. Przed dopuszczeniem do siebie osobników obu płci, warto upewnić się, że zwierzęta gotowe do kopulacji. Zazwyczaj osiągają dorosłość w wieku 3-4 lat, ale jest to kwestia całkowicie indywidualna.

Boa cesarski jest poligamiczny, co oznacza, że jeden samiec może kopulować z wieloma partnerkami. Należy do zwierząt jajożyworodnych, dzięki czemu matka wydaje na świat nie jajka, a gotowe do życia młode. Rodzi zazwyczaj od dziesięciu do kilkudziesięciu małych wężyków, które w początkowym okresie rosną bardzo szybko. Ciąża trwa zazwyczaj od stu do dwustu dni.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny