Boa dusiciel - charakterystyka, występowanie, hodowla, ciekawostki
Interesuje Cię hodowla nietypowych zwierząt? Jeśli tak, to świat egzotycznych stworzeń ma Ci do zaoferowania szeroki wachlarz wspaniałych węży. Do ciekawych gatunków należą bez wątpienia: pyton królewski, wąż zbożowy albinos oraz wąż pończosznik, a także boa cesarski, znany powszechnie jako boa dusiciel, któremu poświęcony będzie poniższy tekst. Dowiesz się więcej na temat jego usposobienia, wyglądu, występowania oraz długości życia. Napiszemy również o tym, jaka jest cena tego węża w Polsce oraz zaprezentujemy najpopularniejsze podgatunki. Ponadto, przedstawimy szereg ciekawostek dotyczących hodowli boa dusiciela – opowiemy o tym, jakie terrarium warto kupić, w co je wyposażyć i jakie warunki wewnątrz zbiornika zapewnić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wężach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Boa dusiciel (cesarski) – opis gatunku, ciekawostki, występowanie, długość życia oraz cena w Polsce
Jak wygląda boa dusiciel? Czy jest groźny? Najpopularniejsze podgatunki i odmiany barwne oraz ich zdjęcia
Zastanawiasz się, jak wygląda boa cesarski (łac. boa constrictor imperator)? Szereg jego cech zależy od podgatunku, do którego należy. Zwykle, dominującymi barwami skóry u tego węża są odcienie brązu z licznymi, ciemnymi plamami po bokach ciała, otoczonymi żółtą lub białą obwódką. U niektórych odmian, tło może występować w odcieniach szarości lub pomarańczowego. Zdobienia są wówczas czerwone lub brązowo-pomarańczowe. W przypadku tego gatunku występuje bardzo wiele wariantów barwnych, niejednokrotnie znacznie różniących się od siebie.
Do najważniejszych podgatunków należą m.in.:
- Boa constrictor imperator (Meksyk, Kolumbia),
- Boa constrictor occidentalis (Paragwaj, Argentyna),
- Boa constrictor constrictor (Brazylia, Ekwador, Trynidad, Tobago),
- Boa constrictor ortoni (Peru),
- Boa constrictor orophias (wyspa Santa Lucia),
- Boa constrictor nebulosa (Dominikana),
- Boa constrictor amarali (Boliwia, Brazylia),
- Boa constrictor melanogaster (Ekwador),
- Boa constrictor sabogae (wyspa Saboga),
- Boa constrictor sigma (wyspa Marias).
Do najpopularniejszych odmian barwnych zaliczamy np.:
- Super Salmon,
- Sunglow,
- Sunset,
- Albino Sharp,
- Salmon,
- Magma Stripe,
- Salmon Amber Pastel,
- Red Salmon,
- Pastel,
- Kahl Albino,
- Cross Sunset,
- Motley.
Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje
Boa dusiciel, w naturalnych warunkach, często dorasta do ok. 4-5 metrów długości, natomiast w niewoli do ok. 2,5-3,5 metra. Bez wątpienia zalicza się do dość dużego gatunku. Dla porównania pyton królewski mierzy zazwyczaj ok. 1,5 metra, wąż zbożowy albinos ok. 1,3-1,8 metra, a wąż pończosznik ok. 0,4-1,3 metra. Samice boa cesarskiego są dłuższe i szersze od samców. Samce posiadają natomiast wyraźnie dłuższy ogon.
Przedstawiciele tego gatunku mają bardzo masywne i silne ciało. Ich głowa jest widocznie wyodrębniona od reszty sylwetki. Barwa tęczówek u tego dusiciela, to zazwyczaj różne odcienie koloru żółtego, a jego oczy są niewielkie z pionowymi źrenicami.
Czy boa cesarski jest tak groźny, jak kreują go filmy, książki i inne źródła masowego przekazu? Zdecydowanie nie. Ma dość łagodne i przyjazne usposobienie i stosunkowo szybko oswaja się z człowiekiem. Może okazać się świetnym wyborem również dla początkujących terrarystów. Mimo wszystko zawsze warto pamiętać o tym, że mamy do czynienia z wężem, a nie kotem, czy psem. Każdorazowo należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad bezpieczeństwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł z TOP 10 najbardziej jadowitych węży?
Gdzie występuje boa constrictor imperator i jak długo żyje? Jaka jest cena tego węża w Polsce?
Gdzie można spotkać boa cesarskiego w naturalnym środowisku? Zasięg jego występowania jest bardzo szeroki. Zamieszkuje znaczną część Ameryki Środkowej i Południowej – od północnego Meksyku, aż po środkową Argentynę. W zależności od podgatunku wąż ten żyje w Argentynie, Meksyku, Ekwadorze, Paragwaju, Boliwii, Brazylii, Dominikanie, a także na wyspach: Saboga, Marias oraz Santa Lucia.
Boa cesarski zamieszkuje niezwykle różnorodne obszary. Występuje zazwyczaj na skraju lasów, na leśnych polanach, w lasach tropikalnych oraz zaroślach na terenach półpustynnych. Ponadto, często spotykany jest w pobliżu rzek i strumieni, a także na obszarach rolniczych. Znaczną większość dnia wąż ten spędza w ukryciu, np. w norach lub jaskiniach. Wykazuje aktywność nocną.
Długość życia węży zależy od wielu czynników takich jak m.in. predyspozycje genetyczne, przebyte choroby czy warunki hodowli. Przy odpowiedniej pielęgnacji, boa cesarski jest w stanie przeżyć nawet ok. 25-30 lat. Pewien rekordzista zamieszkujący zoo w Filadelfii dożył wieku 37 lat, co bez wątpienia stanowi bardzo spektakularny wynik.
Ile kosztuje ten najbardziej popularny wąż? Cena boa cesarskiego w naszym kraju rozpoczyna się już od ok. 200 zł. Oczywiście dokładny koszt uzależniony jest od podgatunku, na który się zdecydujemy. Po najrzadsze okazy terraryści niejednokrotnie udają się za granicę i płacą za nie kwoty rzędu kilku tysięcy dolarów.
Hodowla boa cesarskiego - odpowiednie terrarium, wyposażenie, rozmnażanie oraz karmienie. Przydatne porady, ciekawostki i zdjęcia
Które terrarium kupić i w co je wyposażyć? Jaka jest cena zbiornika? Jakie zapewnić warunki wewnątrz terrarium?
Wąż wymaga odpowiednich warunków do życia, które należy mu zapewnić, aby zdrowo i prawidłowo się rozwijał. Pierwszą, niezwykle ważną kwestią, jest zakup właściwego terrarium. Warto pamiętać o zasadzie – im większy zbiornik, tym lepiej. Minimalne wymiary terrarium dla jednego osobnika to 100x80x80 cm, a dla dorosłej pary 150x80x100 cm. Cena najprostszego zbiornika wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Zakupu można dokonać w sklepach terrarystycznych (stacjonarnie lub internetowo), jak również za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych.
Czego tak naprawdę potrzebuje nasz wąż? W co warto wyposażyć terrarium? Poniżej przedstawiamy listę najbardziej istotnych elementów, o których warto pamiętać:
- Odpowiednie podłoże (torf z piaskiem, substrat kokosowy, trociny, ziemię leśną lub ręczniki papierowe, albo gazety),
- Konary, gałęzie, półki,
- Sztuczne rośliny,
- Kryjówki (odwrócone doniczki, skrzynki, wydrążone pnie),
- Basen (w takich rozmiarach, aby wąż mógł w całości się do niego zmieścić),
- Odpowiednia wentylacja (1/2 górnej powierzchni terrarium i 1/3 bocznej ściany powinna stanowić plastikowa lub metalowa siatka).
Warto pamiętać także o zapewnieniu odpowiednich warunków wewnątrz terrarium. Do najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, to zachowanie właściwej wilgotności, temperatury oraz oświetlenia. Na jakim poziomie powinny zostać utrzymane poszczególne parametry i jak to osiągnąć? Szczegóły znajdziesz w poniższej tabeli:
Wilgotność | W ciągu dnia powinna wynosić ok. 60-70%, natomiast nocą ok. 80%. Aby utrzymanie takiego poziomu wilgotności było możliwe, należy raz dziennie spryskać wnętrze terrarium czystą wodą przy użyciu dedykowanego zraszacza. Pomocne jest także wyposażenie zbiornika w basen - parująca woda zwiększa wilgotność. |
---|---|
Temperatura | Terrarium powinno być podzielone na trzy strefy temperatur: ciepła (ok. 32-34°C), chłodna (ok. 25-26°C) oraz pośrednia (w niej zazwyczaj stawiamy basen z wodą). Dzięki takiemu podziałowi wąż może sam wybrać, w jakiej temperaturze aktualnie chce przebywać. Nocą, wartości ciepła powinny być niższe i wynosić ok. 24°C. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury można zastosować promienniki, żarówki, kable lub płytki grzewcze. Wszystkie źródła ciepła warto odpowiednio zabezpieczyć, aby uchronić węże przed poparzeniami. |
Oświetlenie | Należy zastosować delikatne światło w cyklu 12-godzinnym przez większość roku, a zimą 10-godzinnym. Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie żarówek pod programatory czasowe, które znacznie ułatwią pilnowanie włączania i wyłączania oświetlenia o odpowiednich porach. Nocą światło nie jest wymagane, ale chcąc obserwować zachowanie gada, możemy zamontować niebieską lub czerwoną żarówkę. |
Ciekawostki dotyczące karmienia oraz rozmnażania boa dusiciela
Boa cesarski wyróżnia się dużym apetytem i wykazuje tendencje do otyłości, dlatego przy jego karmieniu należy zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Ma to także swoje mocne strony – węże tego gatunku praktycznie nigdy nie grymaszą przy jedzeniu i nie trzeba ich namawiać do uzupełnienia kalorii. Wielkość i ilość pokarmu należy dostosować do rozmiaru, wieku oraz trybu życia danego osobnika.
Młode węże należy karmić jedną myszką, raz w tygodniu. Dorosłym samicom powinniśmy podawać pokarm co dwa tygodnie, a samcom raz na trzy tygodnie, aby uniknąć przerośnięcia i otłuszczenia. Najlepiej serwować karmę rozmnażaną, ponieważ żywy gryzoń, broniąc się, może wyrządzić wężowi poważną krzywdę. Do najpopularniejszych smakołyków dla boa cesarskich należą m.in.: myszy, szczury, chomiki, króliki, świnki morskie, małe gołębie i młode kurczaki. Pokarm powinniśmy podawać o zmierzchu, bo właśnie wtedy nasze dusiciele są najbardziej aktywne.
Zastanawiasz się, co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji i hodowli? Niewątpliwie ważną kwestą jest także temat rozmnażania. Przed dopuszczeniem do siebie osobników obu płci, warto upewnić się, że zwierzęta gotowe do kopulacji. Zazwyczaj osiągają dorosłość w wieku 3-4 lat, ale jest to kwestia całkowicie indywidualna.
Boa cesarski jest poligamiczny, co oznacza, że jeden samiec może kopulować z wieloma partnerkami. Należy do zwierząt jajożyworodnych, dzięki czemu matka wydaje na świat nie jajka, a gotowe do życia młode. Rodzi zazwyczaj od dziesięciu do kilkudziesięciu małych wężyków, które w początkowym okresie rosną bardzo szybko. Ciąża trwa zazwyczaj od stu do dwustu dni.