Anakonda zielona i jej charakterystyka. Występowanie gatunku oraz jego opis. Jaką długość osiąga? Ile lat żyje?

Opis anakondy zielonej. Jak wygląda i jaką długość osiąga? Ile lat żyje?

Anakonda zielona (łac. eunectes murinus) znana jest również jako anakonda olbrzymia. Na tle innych dusicieli jest największa na świecie, ale nie najdłuższa. Samice są dużo pokaźniejszych rozmiarów, niż samce i zazwyczaj osiągają od 4 do 5 metrów długości przy wadze 60-70 kg. Samce natomiast mierzą zwykle około 2-3 metry i są sporo lżejsze. Dla porównania największa na świecie jadowita kobra królewska osiąga do 5,7 metra długości.

Krąży wiele legend mówiących o anakondach dorastających nawet do 10 metrów, jednak nie są one poparte dowodami. Najdłuższa anakonda w niewoli w chwili śmierci mierzyła 6,27 metra. Dla porównania pyton zielony ma maksymalnie 2,5 metra, natomiast polskie węże są dużo mniejsze – gniewosz plamisty osiąga długość do 90 centymetrów, a zaskroniec zwyczajny do 1,5 metra.

Anakonda olbrzymia to potężny, masywny i umięśniony dusiciel. Charakteryzuje ją duża głowa, słabo wyodrębniona od reszty ciała, na której bokach widnieją dwa czarne pasy. Ciało eunectes murinus ma oliwkowy kolor i jest ozdobione licznymi owalnymi plamami w kolorze czerni lub brązu.

Anakonda zielona to wąż, który może stać się nietypowym pupilem na wiele lat. Dokładna długość życia uzależniona jest od stanu zdrowia gada, genów, przebytych chorób oraz warunków hodowli i innych czynników. Zazwyczaj dusiciel ten przeżywa w niewoli od 10 do 30 lat. Najstarszy znany oficjalnie osobnik miał 31 lat, co stanowi rekord tego gatunku. Dla porównania kobra królewska żyje do 30 lat, a pyton zielony ponad 15 lat. Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że polskie węże należą również do tych długowiecznych – np. gniewosz plamisty dożywa nawet 20 lat.

Występowanie anakondy zielonej – gdzie żyje jeden z największych węży świata?

Kto chciałby się przyjrzeć anakondzie w naturalnym środowisku, powinien udać się do Ameryki Południowej. Eunectes murinus zamieszkuje głównie dorzecza Amazonki i Orinoko. Spotykany jest także na obszarze wyspy Trynidad.

Najczęściej pojawia się nad brzegami rzek oraz jezior znajdujących się na terenie tropikalnej dżungli. Niestety, z powodu wycinki tropikalnych lasów, obszar występowania anakondy zielonej stale się zmniejsza. Mimo to, ten prawie największy wąż świata dobrze radzi sobie w naturalnym środowisku i nadal znajduje miejsca, w których może żyć przez długie lata.

Zazwyczaj wybiera sobie obszary znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wodopojów. Takie rozwiązanie ułatwia anakondzie polowanie na przechodzące w pobliżu zwierzęta i gwarantuje bliskość miejsca do odpoczynku. Znaczną część dnia eunectes murinus wyleguje się na konarach drzew lub w wodzie, która jest dla niego miejscem relaksu, a niejednokrotnie także korzystnym obszarem łowieckim. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrarium.

Jaki rozmiar terrarium dla anakondy zielonej? Rekomendowane wymiary zbiornika oraz ciekawostki dotyczące hodowli

Jakie wymiary powinno mieć terrarium dla anakondy zielonej?

Anakonda olbrzymia to duże zwierzę, dlatego powinniśmy zapewnić jej odpowiednią przestrzeń do życia. Zastanawiasz się, jakie terrarium kupić? Odpowiedź jest prosta – im większe, tym lepsze. Ponadto, z uwagi na pokaźną wagę dusiciela konstrukcja powinna być naprawdę bardzo stabilna i solidna.

Minimalne rekomendowane wymiary terrarium dla samicy to 180x90x50 cm, a dla samca 150x70x50 cm. Anakondy w niewoli raczej nie potrzebują wspinaczki, dlatego nie musimy skupiać się na wysokości zbiornika. Najistotniejsze jest to, aby najdłuższe boki stanowiła podstawa terrarium, bo to ona jest dla zwierzęcia powierzchnią użytkową.

Anakonda zielona na korzeniu drzewa
Anakonda zielona w hodowli krok po kroku, występowanie, rozmiar terrarium, opis gatunku oraz hodowla bez tajemnic

Wewnątrz zbiornika powinna panować wysoka wilgotność, dlatego należy odpowiednio go zabezpieczyć. Z tego powodu w przypadku dusicieli najlepiej sprawdzają się plastikowe pojemniki, które są odporne na różne warunki. Alternatywą może być terrarium szklane. Z pewnością najgorzej sprawdzi się zbiornik z drewna lub płyty meblowej, który przeznaczony jest raczej do hodowli jaszczurek.

Polecane akcesoria do hodowli węży - sprawdź promocje

Czego jeszcze potrzeba anakondzie? Ciekawostki dotyczące hodowli anakondy zielonej i przydatne porady dotyczące opieki nad zwierzęciem

Wiesz już, jakie terrarium kupić, ale pewnie zastanawiasz się, czego jeszcze potrzeba anakondzie, aby mogła szczęśliwie żyć i zdrowo się rozwijać? Elementów, o których warto pamiętać, jest sporo. Poniżej znajdziesz informacje na temat najważniejszych kwestii dotyczących hodowli i pielęgnacji.

Anakonda zielona jest najbardziej aktywna o zmierzchu i nocą. Terrarium powinniśmy urządzić tak, aby mogła spędzać dobę zgodnie ze swoim biologicznym harmonogramem. W tym celu warto wyposażyć zbiornik w duży basen z czystą wodą (o temperaturze 28 °C) i regularnie ją wymieniać. Niezwykle istotne jest również bezpieczne schronienie w postaci kryjówki. Można je wykonać z pudełek, skrzynek itp. Jako podłoże należy zastosować torf, włókno kokosowe, trociny albo zwykłe ręczniki papierowe. Wyściółka powinna być podzielona na strefę wilgotną i suchą, aby wąż mógł sobie wybrać, gdzie aktualnie chce przebywać.

Warto pamiętać również o dodaniu korzeni oraz naturalnej roślinności, która pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. W przypadku anakondy zielonej wilgotność powietrza w zbiorniku powinna wynosić ok. 80%. W tym celu warto codziennie spryskiwać wnętrze terrarium czystą wodą.

Czym karmić anakondę olbrzymią? Przede wszystkim musimy pamiętać, że mamy do czynienia z niebezpiecznym zwierzęciem i podczas podawania mu posiłków powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Wielkość i ilość pokarmu należy dostosować do wieku i rozmiaru osobnika. Najczęściej jadają one: myszy, szczury, kury, króliki oraz świnki morskie. Młode anakondy powinniśmy karmić co 5-7 dni, natomiast dorosłe dużo rzadziej – średnio co 14-21 dni, w zależności od zaserwowanego wcześniej pokarmu.

W opiece nad anakondą zieloną nie możemy zapomnieć o odpowiedniej temperaturze oraz oświetleniu. Rekomendowaną temperaturą wewnątrz zbiornika są wartości w przedziale ok. 26-32°C, a na wyspie ciepła ok. 32-34°C. W celu osiągnięcia takich warunków możemy zastosować kable grzewcze, matę grzewczą, żarówki lub promienniki. Jeśli chodzi o oświetlenie, powinniśmy zastosować delikatne, stonowane światło i używać go w trybie 12-godzinnym.

ikona podziel się Przekaż dalej