Agama kołnierzasta – opis i informacje na temat jaszczurki

Naturalnym środowiskiem występowania agam kołnierzastych jest Australia oraz południowe obszary Nowej Gwinei. Żyją one przede wszystkim w koronach drzew i krzewów, a schodzą z nich tylko wtedy, kiedy są głodne i przychodzi czas polowania. Poza tym okresem preferują obserwować świat z góry, a między liśćmi mogą się ukryć również przed wysokimi temperaturami panującymi na australijskim kontynencie.

Agama kołnierzasta dorasta do długości 1 metra – większość tej długości to ogon, który stanowi prawie 3/4 ciała jaszczurki. Dla porównania, gekon toke może osiągnąć do 40 cm, gekon gruboogonowy ma do 25 cm, a gekon cziczak 14 cm. To, co agamie przysporzyło największej popularności to charakterystyczny rozłożysty kołnierz mierzący niekiedy aż 35 centymetrów. W sytuacji stresującej jaszczurka rozkłada go, jednocześnie otwierając pysk po to, by przestraszyć rywala. Jest to mechanizm obronny m.in. przed drapieżnikami polującymi na jaszczurkę. W chwili dezorientacji drapieżnika, jaszczurka szybko ucieka w gęste trawy lub wspina się na drzewo unikając konfrontacji. Kołnierz rozkładany jest również w okresie rozrodczym i hormony dochodzą do głosu. W pozostałym okresie, kiedy jaszczurka czuje się bezpiecznie i jest zrelaksowana, kołnierz pozostaje opuszczony.

Kolejną charakterystyczną cechą chlamydosaurus kingii jest jej sposób poruszania. Mimo że posiada ona 4 kończyny, w większości sytuacji przemieszcza się wyłącznie na 2 tylnych łapach. Są one dwukrotnie większe od przednich łap i mają również za zadanie podtrzymywać ciało agamy w trakcie spoczynku – odpoczywa ona w pozycji pionowej opierając się o gałąź. W przeciwieństwie do gekona gruboogonowego, gekona cziczaka i toke jest to jaszczurka dzienna, zatem będziemy mogli obserwować jej aktywności w ciągu dnia.

Przygotowujemy terrarium dla chlamydosaurus kingii – wymagania dotyczące zbiornika

Domowa hodowla agamy kołnierzastej wymaga dużego przestronnego terrarium, które będzie dopasowane do dosyć sporych rozmiarów jaszczurki. W związku z tym, jeśli decydujemy się na hodowlę gada, musimy mieć w domu lub mieszkaniu dużą przestrzeń do zagospodarowania. Wymiary terrarium powinny wynosić, co najmniej 130x100x200 cm. Nie jest to jeszcze tak bardzo rozpowszechniony gatunek w Polsce, dlatego w Internecie można znaleźć różne informacje i opisy dotyczące wymiarów terrarium. Generalnie należy trzymać się zasady, że im większy zbiornik tym lepiej.

Terrarium musi być również urządzone w konkretny sposób. Przede wszystkim, muszą w nim znajdować się gałęzie ustawione pionowo - można je np. oprzeć o ściankę zbiornika. Jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy jaszczurka będzie opierać się o pionowe elementy, jej przewód pokarmowy będzie funkcjonował prawidłowo i umożliwiał właściwe trawienie. Oprócz tego ściany można obłożyć korkiem lub przygotować ściankę z zaprawy, po której jaszczurka będzie mogła się wspinać. Jako podłoże możemy zastosować piasek. Sztuczne i żywe rośliny mogą być dekoracją zbiornika.

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Kolejną istotną kwestią jest ogrzewanie i oświetlenie. Agama kołnierzasta wymaga odpowiedniej temperatury oraz naświetlania promieniami UVB, dlatego też musimy w terrarium stworzyć wyspę ciepła. Temperatura tuż pod lampą nie powinna przekraczać 40 stopni, a w pozostałych miejscach nie spadać poniżej 28 stopni. Lampy powinny palić się w cyklu 12-godzinnym. Na noc należy je wyłączyć i doprowadzić do naturalnego spadku temperatury, tak by w zbiorniku panował domowy klimat. Wnętrze terrarium powinniśmy regularnie spryskiwać wodą, tak by zachować w środku odpowiednią wilgotność na poziomie 50%. Sprawdź także ten artykuł o terrarium dla agamy brodatej.

Domowa hodowla agamy kołnierzastej – karmienie i pielęgnacja australijskiego gada

Na tle innych jaszczurek, cena agamy kołnierzastej jest stosunkowo wysoka i sięga 1000 zł. Dla przykładu cena agamy brodatej to koszt kilkuset złotych (ostateczny koszt agamy brodatej zależy od wielu czynników – rzadsze odmiany jaszczurki mogą być warte również 1000 zł), gekon gruboogonowy kosztuje 300 zł, a gekon cziczak 50 zł. Chlamydosaurus kingii nie jest tak popularna jak np. gekon toke, który może być dostępny w sklepie terrarystycznym od ręki, więc żeby się zaopatrzyć w gada, należy szukać hodowli, które zajmują się rozmnażaniem tego gatunku.

Agama kołnierzasta żywi się owadami oraz małymi ptakami i ssakami. W związku z tym, że nie jesteśmy jej w stanie zapewnić owadów, na które poluje na wolności, karmienie ograniczamy do najczęściej wybieranych owadów karmowych, tzn. karaczanów, świerszczy, szarańczy. Od czasu do czasu możemy też podawać mysie oseski lub świeżo wyklute pisklaki. Nie możemy też zapominać o odpowiedniej suplementacji wapniem i witaminami dla gadów.

Oswajanie agamy kołnierzastej jest możliwe, jednak musimy mieć dużo cierpliwości i stopniowo przyzwyczajać ją do obecności człowieka. Możemy to robić np. karmiąc ją z ręki lub ustawiając terrarium w miejscu, gdzie domownicy najczęściej bywają.

Agama kołnierzasta podobnie jak agama brodata będzie również wymagać okresowego zimowania. Jest to naturalny proces następujący u obu gatunków. Ma służyć regeneracji i zapadnięciu w stan hibernacji na okres, kiedy warunki pogodowe nie są sprzyjające i obfitujące w pożywienie. Agamy wymagające takiego zimowania zwykle będą nam wysyłać sygnały wskazujące na to – będą ospałe, apatyczne, niechętnie będą spożywać owady. Wówczas stopniowo należy skracać dzień cieplny i obniżać temperaturę do 16 stopni. Przed zimowaniem upewniamy się, że jaszczurka wydaliła resztki pokarmu, które zalegają w jelitach. Proces zimowania może trwać do 10 tygodni – na grupach zrzeszających terrarystów można znaleźć szczegółowy opis i informacje dot. wprowadzania agamy w stan spoczynku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny