Acanthosaura capra – opis, informacje, usposobienie

Agama górska rogata występuje w naturze na terenie południowego Wietnamu oraz tropikalnych lasach Kambodży. Jest raczej trudna do napotkania, ponieważ zamieszkuje wysokie drzewa lub strome zbocza. Preferuje wilgotne tereny, jest również odporna na niższe temperatury.

Dorosła agama rogata osiąga rozmiar wynoszący ok. 35 cm i waży do 200 gramów. Zwykle jest koloru zielonego lub szarego. Jeśli jest hodowana w dobrych warunkach, może dożywać do 10 lat. Wygląd jaszczurki jest bardzo interesujący – posiada biegnące wzdłuż kręgosłupa aż do głowy kolce, które przypominają irokez. Jej ogon nie jest tak pokaźny jak te, które mają agamy kołnierzaste, raczej bliżej mu do gekona gruboogonowego, który ma stosunkowo krótki ogon.

Opinie doświadczonych terrarystów opisują jaszczurkę jako płochliwą. Najczęściej jest to wynik stresu wywołanego podczas transportu. Aklimatyzacja gada zajmuje sporo czasu i dopiero kiedy przywyknie do nowych warunków możemy rozpocząć jej oswajanie.

Wymagania dotyczące terrarium – tworzymy przytulny dom dla agamy górskiej

Acanthosaura capra potrzebuje terrarium typu wertykalnego. Jest to jaszczurka spędzająca czas przede wszystkim w wyższych partiach drzew, zatem musimy postawić bardziej na jego wysokość niż szerokość. Wymagania dotyczące wymiarów zbiornika to co najmniej 90x50x90 cm. Terrarium powinno posiadać wentylację grawitacyjną, tak by była zapewniona cyrkulacja powietrza.

Wystrój zbiornika powinien możliwie jak najbardziej odzwierciedlać tropikalny klimat naturalnego środowiska jaszczurki. Należy w nim umieścić mnóstwo roślin tolerujących wilgotny klimat oraz konarów, gałęzi, tub bambusowych, po których agama będzie mogła się wspinać. W związku z tym, że odłowiona jaszczurka nie będzie mieć świadomości istnienia szyby w terrarium, konieczne jest zabudowanie kilku ścian, tak by w sytuacjach stresowych nie uderzała głową o nieistniejącą dla niej szklaną płaszczyznę.

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Agama górska rogata na wolności, a także infomracje i opis gatunku, porady, ceny, usposobienie oraz hodowla
Agama górska rogata krok po kroku, czyli najważniejsze informacje, hodowla, porady, usposobienie oraz ceny i pielęgnacja w terrarium

W zbiorniku powinna być stale zachowana wysoka wilgotność na poziomie 80%. Nie jest to agama kołnierzasta ani gekon gruboogonowy, które żyją w suchym klimacie, więc nie możemy zapominać o regularnym zraszaniu wnętrza nawet kilka razy dziennie. Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe lub torf, które doskonale pochłaniają nadmiar wody, możemy też wyłożyć dno mchem. Jeśli nie mamy inspiracji na urządzenie zbiornika, warto obejrzeć zdjęcia i realizacje innych posiadaczy agamy górskiej. Temperatura w terrarium powinna wynosić ok. 24 stopni, a bezpośrednio pod promiennikiem ciepła 28 stopni. Wyższa temperatura będzie prowadziła do szybkiej utraty wody z organizmu agamy i sprawiała, że zwierzę może doznać przegrzania. Na noc lampy należy wyłączać i zapewniać temperaturę pokojową. Razem z lampą grzewczą montujemy lampę UVB o mocy 5%. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli agamy kołnierzastej?

Hodowla agamy górskiej rogatej – informacje na temat ceny i karmienia

Cena agamy górskiej kształtuje się w granicach 200-300 zł za młodego osobnika. Starsze jaszczurki mogą być droższe. Coraz częściej hodowcom udaje się wyhodować w niewoli młode agamy, więc ich oswajanie może nie być tak trudne jak oswajanie jaszczurek z odłowu. Kupując zwierzę warto poznać opinie hodowców, jakie usposobienie ma jaszczurka i z jakiego źródła pochodzi. Jeśli kupujemy gada przez portale ogłoszeniowe, warto poprosić o zdjęcia, by sprawdzić, czy ma kompletne kończyny i ogon.

Acanthosaura capra podobnie jak inne gatunki jaszczurek, takie jak np. agama kołnierzasta i gekon gruboogonowy żywią się owadami. Podstawą diety powinny być karaczany, szarańcze, świerszcze. Nie należy podawać planktonu łąkowego, czyli znalezionych przypadkowo owadów, ponieważ mogą one przenosić pasożyty. Dietę agamy można także uzupełnić owocami, takimi jak np. mango, jabłka, brzoskwinie, arbuzy. Należy również pamiętać o suplementacji wapniem oraz witaminami dla gadów.

Jeśli interesuje nas własna hodowla gatunku, to rozmnażanie agam może być trudne. Jest to jaszczurka, przy której hodowcy czekają niekiedy kilka lat aż samica zdecyduje się składać jaja, więc raczej zaleca się pozostawienie tego tematu specjalistom. Jeśli martwi nas stan zdrowia zwierzęcia, warto udać się z nim do weterynarza, by sprawdził, czy wszystko jest w porządku i zdiagnozował ewentualny problem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny