Agama czerwonogłowa – pochodzenie, opis, cena

W naturalnym środowisku agama czerwonogłowa występuje na terenach skalistych i suchych, często również na pustyniach. Zamieszkuje praktycznie całe terytorium Afryki, dzięki czemu jest przyzwyczajona do bardzo wysokich temperatur. Zarówno w naturze, jak i w niewoli, preferuje stadny tryb życia - czuje się bardzo dobrze w dużej grupie z innymi osobnikami. Zazwyczaj najlepiej funkcjonują w tzw. haremach, złożonych z kilku samic i samca, który może rozłożyć swój silny popęd seksualny na kilka partnerek.

Dorosłe osobniki są duże na tle innych jaszczurek – osiągają ok. 35-40 cm, a samce są większe od samic. Agama czerwonogłowa jest niemal dwukrotnie dłuższa niż np. gekon orzęsiony, który mierzy zwykle 20-22 cm. Ponad 2/3 długości jej ciała stanowi bardzo pokaźny ogon. Młode osobniki i samice są w kolorze jasnego brązu lub szare, niejednokrotnie pokryte delikatnymi plamkami. Dojrzałe samce są natomiast seledynowe, granatowe, niebieskie lub turkusowe, z głową i karkiem w czerwonym lub pomarańczowym kolorze, którego intensywność zależy od nastroju osobnika.

Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje agama czerwonogłowa? Cena jaszczurki to koszt ok. 200-300 zł. Cena agamy jest uzależniona od pory roku, jak również od miejsca, w którym chcesz ją kupić. W związku z tym, że większość jaszczurek pochodzi z odłowu, hodowla tego gatunku będzie raczej trudna do znalezienia. Coraz częściej agama czerwonogłowa pojawia się w sklepach zoologicznych, więc warto porównać oferty w różnych miejscach.

Wymagania dotyczące wymiarów zbiornika dla agamy czerwonogłowej - hodowla, pielęgnacja i żywienie jaszczurki

Agama czerwonogłowa ma spore wymagania dotyczące przestrzeni. Zdecyduj się na jej zakup wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie zapewnić jej terrarium odpowiednich rozmiarów. Jeśli nie dysponujesz w domu dużą ilością miejsca, być może lepszym pupilem okaże się dla Ciebie gekon turecki lub gekon orzęsiony? Minimalny zbiornik dla stada złożonego z samca i dwóch samic agamy czerwonogłowej powinien mieć wymiary 150x150x100 cm. Jest kilka powodów, dla których agamy potrzebują tak dużej przestrzeni – jaszczurki te zostały wyrwane z natury i nie są przyzwyczajone do ograniczonej przestrzeni, więc początkowy okres przebywania w niewoli w terrarium to dla nich bardzo duży stres. Ponadto, agama czerwonogłowa jest bardzo aktywna i ma dużą potrzebę ruchu.

Spłoszone jaszczurki często ranią się uderzając o szybę terrarium, dlatego ściany zbiornika powinny być wyłożone np. kamieniami lub korkiem. Żeby jaszczurka poczuła się jak w domu, należy zaaranżować wnętrze terrarium dla agamy tak, aby przypominało jej naturalne środowisko. Warto umieścić w nim dużo skał, korzeni oraz konarów, a także wypełnić je roślinnością. Możliwości jest bardzo wiele, a aranżacja wnętrza zbiornika zależy od naszej pomysłowości.

Wilgotność w zbiorniku powinna wynosić ok. 50-60% - można o nią zadbać spryskując codziennie terrarium wodą. Ponadto, należy pamiętać o umieszczeniu w zbiorniku płaskiej miseczki z wodą, aby agamy w dowolnej chwili mogły się napić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o agamie brodatej?

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Agama czerwonogłowa z niebieskim ogonem, a także opis i zdjęcia, a także żywienie, porady oraz hodowla krok po kroku
Agama czerwonogłowa krok po kroku, czyli zdjęcia i opis, wymagania, żywienie oraz hodowla w terrarium

Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie oświetlenie terrarium dla agamy. Niezbędnym elementem wyposażenia jest m.in. świetlówka terrarystyczna o współczynniku promieniowania UVB 8-10%. Warto zastosować także dodatkowe oświetlenie, możliwie jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Należy również pamiętać o zainstalowaniu lampy grzewczej oraz odpowiednim jej zabezpieczeniu, aby uniknąć poparzenia jaszczurki. Rekomendowana temperatura to od 26 do 34°C, a pod promiennikiem ciepła nawet do 40°C. Nocą powinna znacznie spadać i wynosić od 20 do 22°C. Zmiany ciepła wewnątrz terrarium są niezbędne, aby agamy funkcjonowały prawidłowo – pomagają one w naśladowaniu warunków występujących w naturalnym środowisku jaszczurek.

Właściwa pielęgnacja, to także odpowiednie żywienie jaszczurki. Trudno opisać, jaki będzie ulubiony pokarm Twojej agamy, jednak zazwyczaj gustują one w świerszczach, karaczanach, larwach mącznika czy mysich oseskach. Z uwagi na fakt, że są bardzo łakome i mają tendencje do otłuszczenia, rekomendowane jest ich karmienie raz na 2-3 dni. Do pokarmu warto dodać dedykowany preparat witaminowy oraz wapń.

Rozmnażanie agamy czerwonogłowej – opis

Czas godów u agamy to zazwyczaj okres od sierpnia do października. Po około 2-3 miesiącach od zapłodnienia samica składa jaja, jednak ich rozmnażanie w niewoli to bardzo rzadkie zjawisko. Zazwyczaj jaja w terrariach składają samice, które zostały zapłodnione przebywając jeszcze na wolności, przed przechwyceniem do transportu. Wówczas posiadają w jajowodach jajka będące w różnym etapie rozwoju i składają je dopiero trafiając do swojego nowego właściciela. Jeśli, więc planujesz założenie własnej małej hodowli, weź pod uwagę powyższy fakt dotyczący rozmnażania tego gatunku.

W sytuacji zakupienia zapłodnionej samicy warto przygotować jej przytulną kryjówkę w postaci pojemników z ziemią ogrodową lub piaskiem, w której będzie mogła złożyć jaja. Następnie należy przenieść je do inkubatora, w którym panuje temperatura ok. 28-30°C, a wilgotność jest na poziomie 80-90%. Wylęg młodych zwykle następuje po ok. 8-10 tygodniach. Dla porównania czas inkubacji gekona orzęsionego trwa od 60 do 140 dni.

Młode agamy czerwonogłowe są dość tchórzliwe. Dojrzewają po upływie pierwszego roku życia.

ikona podziel się Przekaż dalej