Agama czerwonogłowa – pochodzenie, opis, cena

W naturalnym środowisku agama czerwonogłowa występuje na terenach skalistych i suchych, często również na pustyniach. Zamieszkuje praktycznie całe terytorium Afryki, dzięki czemu jest przyzwyczajona do bardzo wysokich temperatur. Zarówno w naturze, jak i w niewoli, preferuje stadny tryb życia - czuje się bardzo dobrze w dużej grupie z innymi osobnikami. Zazwyczaj najlepiej funkcjonują w tzw. haremach, złożonych z kilku samic i samca, który może rozłożyć swój silny popęd seksualny na kilka partnerek.

Dorosłe osobniki są duże na tle innych jaszczurek – osiągają ok. 35-40 cm, a samce są większe od samic. Agama czerwonogłowa jest niemal dwukrotnie dłuższa niż np. gekon orzęsiony, który mierzy zwykle 20-22 cm. Ponad 2/3 długości jej ciała stanowi bardzo pokaźny ogon. Młode osobniki i samice są w kolorze jasnego brązu lub szare, niejednokrotnie pokryte delikatnymi plamkami. Dojrzałe samce są natomiast seledynowe, granatowe, niebieskie lub turkusowe, z głową i karkiem w czerwonym lub pomarańczowym kolorze, którego intensywność zależy od nastroju osobnika.

Pewnie zastanawiasz się ile kosztuje agama czerwonogłowa? Cena jaszczurki to koszt ok. 200-300 zł. Cena agamy jest uzależniona od pory roku, jak również od miejsca, w którym chcesz ją kupić. W związku z tym, że większość jaszczurek pochodzi z odłowu, hodowla tego gatunku będzie raczej trudna do znalezienia. Coraz częściej agama czerwonogłowa pojawia się w sklepach zoologicznych, więc warto porównać oferty w różnych miejscach.

Wymagania dotyczące wymiarów zbiornika dla agamy czerwonogłowej - hodowla, pielęgnacja i żywienie jaszczurki

Agama czerwonogłowa ma spore wymagania dotyczące przestrzeni. Zdecyduj się na jej zakup wyłącznie wtedy, gdy masz pewność, że będziesz w stanie zapewnić jej terrarium odpowiednich rozmiarów. Jeśli nie dysponujesz w domu dużą ilością miejsca, być może lepszym pupilem okaże się dla Ciebie gekon turecki lub gekon orzęsiony? Minimalny zbiornik dla stada złożonego z samca i dwóch samic agamy czerwonogłowej powinien mieć wymiary 150x150x100 cm. Jest kilka powodów, dla których agamy potrzebują tak dużej przestrzeni – jaszczurki te zostały wyrwane z natury i nie są przyzwyczajone do ograniczonej przestrzeni, więc początkowy okres przebywania w niewoli w terrarium to dla nich bardzo duży stres. Ponadto, agama czerwonogłowa jest bardzo aktywna i ma dużą potrzebę ruchu.

Spłoszone jaszczurki często ranią się uderzając o szybę terrarium, dlatego ściany zbiornika powinny być wyłożone np. kamieniami lub korkiem. Żeby jaszczurka poczuła się jak w domu, należy zaaranżować wnętrze terrarium dla agamy tak, aby przypominało jej naturalne środowisko. Warto umieścić w nim dużo skał, korzeni oraz konarów, a także wypełnić je roślinnością. Możliwości jest bardzo wiele, a aranżacja wnętrza zbiornika zależy od naszej pomysłowości.

Wilgotność w zbiorniku powinna wynosić ok. 50-60% - można o nią zadbać spryskując codziennie terrarium wodą. Ponadto, należy pamiętać o umieszczeniu w zbiorniku płaskiej miseczki z wodą, aby agamy w dowolnej chwili mogły się napić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o agamie brodatej?

Polecane akcesoria dla Twojej Agamy

Agama czerwonogłowa z niebieskim ogonem, a także opis i zdjęcia, a także żywienie, porady oraz hodowla krok po kroku
Agama czerwonogłowa krok po kroku, czyli zdjęcia i opis, wymagania, żywienie oraz hodowla w terrarium

Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie oświetlenie terrarium dla agamy. Niezbędnym elementem wyposażenia jest m.in. świetlówka terrarystyczna o współczynniku promieniowania UVB 8-10%. Warto zastosować także dodatkowe oświetlenie, możliwie jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Należy również pamiętać o zainstalowaniu lampy grzewczej oraz odpowiednim jej zabezpieczeniu, aby uniknąć poparzenia jaszczurki. Rekomendowana temperatura to od 26 do 34°C, a pod promiennikiem ciepła nawet do 40°C. Nocą powinna znacznie spadać i wynosić od 20 do 22°C. Zmiany ciepła wewnątrz terrarium są niezbędne, aby agamy funkcjonowały prawidłowo – pomagają one w naśladowaniu warunków występujących w naturalnym środowisku jaszczurek.

Właściwa pielęgnacja, to także odpowiednie żywienie jaszczurki. Trudno opisać, jaki będzie ulubiony pokarm Twojej agamy, jednak zazwyczaj gustują one w świerszczach, karaczanach, larwach mącznika czy mysich oseskach. Z uwagi na fakt, że są bardzo łakome i mają tendencje do otłuszczenia, rekomendowane jest ich karmienie raz na 2-3 dni. Do pokarmu warto dodać dedykowany preparat witaminowy oraz wapń.

Rozmnażanie agamy czerwonogłowej – opis

Czas godów u agamy to zazwyczaj okres od sierpnia do października. Po około 2-3 miesiącach od zapłodnienia samica składa jaja, jednak ich rozmnażanie w niewoli to bardzo rzadkie zjawisko. Zazwyczaj jaja w terrariach składają samice, które zostały zapłodnione przebywając jeszcze na wolności, przed przechwyceniem do transportu. Wówczas posiadają w jajowodach jajka będące w różnym etapie rozwoju i składają je dopiero trafiając do swojego nowego właściciela. Jeśli, więc planujesz założenie własnej małej hodowli, weź pod uwagę powyższy fakt dotyczący rozmnażania tego gatunku.

W sytuacji zakupienia zapłodnionej samicy warto przygotować jej przytulną kryjówkę w postaci pojemników z ziemią ogrodową lub piaskiem, w której będzie mogła złożyć jaja. Następnie należy przenieść je do inkubatora, w którym panuje temperatura ok. 28-30°C, a wilgotność jest na poziomie 80-90%. Wylęg młodych zwykle następuje po ok. 8-10 tygodniach. Dla porównania czas inkubacji gekona orzęsionego trwa od 60 do 140 dni.

Młode agamy czerwonogłowe są dość tchórzliwe. Dojrzewają po upływie pierwszego roku życia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny