Agama błotna - informacje, zdjęcia, wymagania, hodowla
Agama błotna (łac. physignathus cocincinus), której inna nazwa to wodnogama indochińska, to obecnie jedna z popularniejszych jaszczurek egzotycznych w Polsce. Jest bardzo oryginalna i piękna, o charakterystycznym zielonym kolorze, dlatego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że to dość wymagające stworzenie, przeznaczone dla bardziej doświadczonych terrarystów. W tekście znajdziesz informacje na temat warunków hodowli, wielkości terrarium oraz karmienia i pielęgnacji agamy. Dowiedz się czy ta wyjątkowa zielona jaszczurka może bezpiecznie zamieszkać pod Twoim dachem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o agamach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podstawowe informacje na temat agamy błotnej – pochodzenie, opis, charakterystyka, cena
Pochodzenie, charakterystyka i opis wodnogamy indochińskiej
W naturalnym środowisku agama błotna żyje w warunkach wilgotnych i bardzo ciepłych. Zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe oraz gałęzie drzew rosnących w pobliżu zbiorników wodnych, głównie rzek, więc wodna aura nie jest jej obca. Najliczniej występuje na terenach południowo-wschodniej Azji w tym: Wietnamu, Kambodży i Laosu.
Agamy błotne należą do dużych jaszczurek – dorosłe osobniki na wolności osiągają długość nawet jednego metra. W terrarium samce mierzą zazwyczaj do 80 cm, a samice do 60-70 cm. Niespełna 2/3 długości całej jaszczurki stanowi pokaźny, spłaszczony ogon, który w razie uszkodzenia mechanicznego odrasta, ale znacznie różni się od pierwotnego. Służy on do obrony oraz pomaga w utrzymaniu równowagi i pływaniu.
Jaszczurka „wodna” posiada zielono-oliwkowy kolor ciała. Dokładny odcień zależy od wielu różnych czynników, takich jak m.in. natężenie światła, stan zdrowia czy nastrój agamy. Potrafi przybierać liczne barwy począwszy od żółto-zielonego po szaro-zielony. W porze nocnej, podczas snu, wodnogama indochińska ujawnia swój naturalny kolor. Na grzbiecie i części ogona można dostrzec dość wyraźne, turkusowe pasy. Ponadto, ciało agamy błotnej pokrywają liczne łuski, a na tułowiu i ogonie zauważalny jest charakterystyczny, bujny grzebień.
Wodnogama chińska ma stosunkowo dużą, trójkątną głowę, na której widać spore oczy z jasnobrązową tęczówką. Na górnej części głowy można dostrzec szarą łuskę – to trzecie oko (tzw. oko ciemieniowe), mające za zadanie ostrzeganie agamy przed niebezpieczeństwem, np. zbliżającym się drapieżnikiem.
Jaszczurka „wodna” i jej cena – sklep czy hodowla?
Cena agamy błotnej to koszt ok. 100-300 zł. Wiele zależy od miejsca zakupu – a możliwości jest kilka. Wady i zalety poszczególnych miejsc znajdziesz poniżej.
- Sklep zoologiczny
W takim miejscu znajdziemy nie tylko agamy błotne, ale również inne gatunki jaszczurek. Jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni, możemy je ze sobą porównać i podjąć decyzję, która najbardziej odpowiada naszym możliwościom i oczekiwaniom. Warto jednak zwrócić uwagę na warunki hodowli – nieodpowiednie karmienie czy niewłaściwa temperatura mogą wpłynąć na zdrowie zwierzęcia. Pracujący w sklepie ekspedienci często mogą posiadać tylko podstawową wiedzę i nie pielęgnować jaszczurek we właściwy sposób, dlatego należy to zweryfikować.
- Hodowla
Wybierając takie miejsce mamy kontakt z prawdziwymi pasjonatami, mającymi wieloletnie doświadczenie w hodowli konkretnego gatunku jaszczurek i posiadającymi dużą wiedzę. Zwierzęta pochodzące z hodowli są zazwyczaj prawidłowo pielęgnowane i chowane we właściwych dla nich warunkach. Dodatkowym atutem hodowli jest niższa cena niż w sklepie.
- Giełda terrarystyczna
Polecane akcesoria dla Twojej Agamy
Na giełdach terrarystycznych pojawiają się zazwyczaj hodowcy różnych gatunków gadów z całej Polski, dzięki czemu wybór jaszczurek jest naprawdę duży. Przed zakupem zwierzęcia możemy zobaczyć jak wygląda, dowiedzieć się, jakiej wymaga pielęgnacji i zapytać profesjonalistów o wszystkie nurtujące nas kwestie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o hodowli agamy kołnierzastej?
Wymagania dotyczące terrarium, czyli hodowla z idealnymi warunkami dla agamy błotnej
Agamy błotne potrzebują bardzo dużej przestrzeni, którą należy im zapewnić, aby mogły właściwie się rozwijać. W przypadku wszystkich dorosłych jaszczurek obowiązuje jedna zasada – im większy zbiornik, tym lepiej. Co bardzo istotne, należy najpierw zaopatrzyć się w terrarium i odpowiednio je wyposażyć, a dopiero później zakupić lokatora, który ma w nim zamieszkać. Dorosła jaszczurka potrzebuje zbiornika o wymiarach 120x80x150 cm, natomiast para (lub samiec i dwie samice) minimum 150x80x170 cm. Dla małej agamy (do 45 cm długości) w zupełności wystarczy terrarium o wielkości 80x50x60 cm – zbyt duży zbiornik może doprowadzić do jej zagubienia lub niedożywienia (nie znając terenu nie będzie wiedziała, gdzie znajduje się pokarm). Cena najprostszego terrarium to koszt około kilkuset złotych. Oferuje je praktycznie każdy sklep zoologiczny i terrarystyczny.
Dorosła wodnogama indochińska bardzo lubi się wspinać, dlatego zbiornik powinien być wyposażony w liczne półki, gałęzie czy konary, które umożliwią zielonej jaszczurce rozwijanie zamiłowań alpinistycznych. Ściany powinny być pokryte elementami o dobrej przyczepności, które dodatkowo zwiększą powierzchnię użytkową terrarium i dadzą zwierzętom poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Ponadto, na dnie zbiornika musi znajdować się basen z wodą – to właśnie dzięki niemu jaszczurka będzie mogła zaspokoić pragnienie, załatwić potrzeby fizjologiczne czy zrzucić skórę. Warto również umieścić rośliny, które pozwolą agamom poczuć się jak w domu – dodadzą przytulności i zagwarantują odrobinę cienia. Mogą być to zarówno żywe, jak i sztuczne rośliny, choć te pierwsze na pewno mają więcej walorów estetycznych.
Zdrowie, życie i rozwój physignathus cocincinus uzależnione są również od temperatury panującej w terrarium. W ciągu dnia powinna wynosić ok. 26-30°C, a pod promiennikiem ciepła dochodzić nawet do ok. 32-34°C. W tym celu warto wyposażyć terrarium w żarówki, tzw. lustrzanki i pamiętać o ich zabezpieczeniu przed jaszczurką. Nocą zaś dodatkowe ogrzewanie nie jest potrzebne, bo o tej porze temperatura powinna być sporo niższa i wynosić ok. 17-24°C. Agamy błotne wymagają także promieniowania UVB, a jego zalecamy współczynnik to 5%. W tym celu stosowane są najczęściej żarówki kompaktowe oraz świetlówki. Rekomendowana wilgotność powietrza w terrarium za dnia to ok. 70-80%, a nocą aż 90%. W tym celu należy 2-3 razy dziennie zraszać zbiornik wodą.
Co jeszcze warto wiedzieć? Karmienie jaszczurek oraz ich najczęstsze choroby i urazy
Pokarm dla agamy błotnej i suplementacja
Karmienie physignathus cocincinus powinno składać się z pokarmu podstawowego i uzupełniającego. Ponadto, dobrze, aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona. Do podstawowej żywności agamy zaliczamy świerszcze, karaczany i szarańczę. Jako karmę dodatkową możemy zastosować m.in.: dżdżownice, ślimaki, mysie oseski, mączniki, drewnojady. Około 1/5 diety jaszczurki powinny stanowić owoce lub warzywa, takie jak np. marchew, jabłko, maliny czy arbuz.
Porcje, które podajemy agamie powinny zostać indywidualnie dostosowane do jej wieku, kondycji i możliwości. Młode jaszczurki należy karmić codziennie, a dorosłe zazwyczaj 3-4 razy w tygodniu. Ilość zjadanego przez nie pokarmu trzeba ściśle monitorować – zarówno niedojedzenie, jak i przekarmienie może prowadzić do licznych chorób i powikłań zdrowotnych.
Zarówno młoda, jak i dorosła wodnogama indochińska wymaga również odpowiedniej suplementacji. W tym celu należy wzbogacać pokarm o wapń i witaminy. Wapń odpowiada za prawidłowy rozwój kości, zaś witaminy za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu zwierzęcia.
Opis najczęstszych chorób i urazów
Między innymi z powodu częstych chorób i urazów, zielona jaszczurka jest rekomendowana dla osób mających wcześniejsze doświadczenie z gadami. Zwierzęta te wymagają specjalnej troski i uwagi ze strony opiekuna. Należy pamiętać o tym, że każda zmiana w wyglądzie czy zachowaniu jaszczurki może być początkiem problemów zdrowotnych i nie należy jej lekceważyć.
Najczęściej spotykane u agamy błotnej choroby, to m.in.:
- Zatrzymanie jaj u samic,
- Grzybica,
- Krzywica,
- Infekcje układu oddechowego,
- Problemy z wylinką,
- Pasożyty,
- Roztocza,
- Uszkodzenie nerek.
Natomiast do najczęstszych urazów u agamy błotnej zaliczamy:
- Złamania pazurów, palców, kończyn i ogona – spowodowane zazwyczaj wspinaczką i upadkiem z wysokości,
- Oparzenia – wynikające ze źle zamontowanych urządzeń grzewczych,
- Zranienia paszczy – spowodowane niefortunnymi uderzeniami w szybę terrarium.
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych dolegliwości, należy skontaktować się z weterynarzem w celu podjęcia jak najszybszego leczenia. Warto poznać przyczynę choroby i zmodyfikować warunki panujące w terrarium tak, aby zapobiec nawrotowi w przyszłości.