Ptasznik białokolanowy – informacje dotyczące pająka

Opis acanthoscurria geniculata – jak wygląda pająk? Czy ptasznik białokolanowy jest biały? Gdzie ptasznik żyje w naturze?

Ptasznika białokolanowego w naturze spotkamy w Ameryce Południowej. Pająk zamieszkuje tereny północnych lasów Brazylii. Jest to pająk naziemny, który zasiedla nory opuszczone przez inne zwierzęta, znajduje schronienie również pod pniami drzew lub gałęziami i między szczelinami skał.

Angielska nazwa pająka to Brazilian White Knee Tarantula. Samice tego gatunku mogą żyć do 20 lat, natomiast same żyją krócej – średnio ok. 4 lat. Długość ciała dorosłej samicy to ok. 8-10 centymetrów, a rozstaw jej odnóży może dochodzić do 20 cm, dlatego pająk jest uznawany za dużego ptasznika. Samiec jest mniejszy od samicy.

Dla porównania:

  • samica chromatopelma cyaneopubescens osiąga długość ciała do 7 cm, z rozstawem nóg do 16 cm,
  • ptasznik królewski ma długość sięgającą do 7,5 cm, a rozstaw nóg to 20 cm.

O wyglądzie pająka dużo mówi nam jego nazwa. Jego odnóża w miejscach zgięć stawów mają kolor biały, pozostała część nóg jest koloru czarnego, podobnie jak całe ciało pająka. Jedynie na przodzie karapaksu posiada białą linię oddzielającą szczękoczułki. Odwłok pająka jest porośnięty włoskami koloru rudego. Posiada również włoski parzące, które ptasznik wyczesuje w sytuacjach stresujących. W naturalnym środowisku wyczesywanie włosków ma na celu drażnić oczy i węch ewentualnego napastnika i odgonić go od gniazda. Pająk w niewoli również w sytuacji zagrożenia może wyczesywać włoski, wywołując u człowieka uczulenie skóry oraz swędzenie oczu.

Mimo jadu i mechanizmu obronnego w postaci włosków pająk jest raczej łagodny i w większości sytuacji reaguje ucieczką. Zdarzają się oczywiście osobniki agresywne, dlatego zapobiegawczo powinniśmy uważać przy każdym kontakcie i obserwować, jaki temperament będzie mieć nasz pająk. Jad pająka jest niegroźny dla człowieka – w miejscu ukąszenia najczęściej powstaje obrzęk, który znika po kilku dniach.

Gdzie kupić ptasznika białokolanowego? Jaka jest cena pająka?

Ptasznika białokolanowego kupimy najprędzej w hodowli ptaszników lub na portalach ogłoszeniowych, gdzie wielu hodowców wystawia swoje okazy na sprzedaż. Warto również odwiedzać giełdy terrarystyczne, na których będziemy mieć spory wybór pająków, nie tylko ptasznika białokolanowego.

A jaka jest cena acanthoscurria geniculata? Wszystko zależy od stadium pająka – im starszy, tym jego cena będzie wyższa. Cena samicy, z uwagi na możliwości reprodukcyjne będzie wyższa. Oto cena pająka:

  • Cena ptasznika białokolanowego w stadium L1 to ok. 12-15 zł
  • Za ptasznika w stadium L4 zapłacisz od 20 do 30 zł
  • Ptasznik o długości ciała ok. 5 cm to koszt 90-100 zł

Hodowla ptasznika białokolanowego – terrarium i karmienie

Jak powinno wyglądać terrarium ptasznika białokolanowego? Hodowla Brazilian White Knee Tarantula

Podobnie jak u innych gatunków ptaszników, takich jak np. ptasznik królewski lub chromatopelma cyaneopubescens wielkość terrarium, w którym będziemy trzymać acanthoscurria geniculata powinna zmieniać się wraz ze wzrostem pająka. Przyjmuje się, że wielkość zbiornika powinna być 3 razy większa niż rozmiar pająka. Małe pająki w stadium L1 możemy trzymać w małym plastikowym pojemniku na sos, kliszówce lub tzw. moczówce (należy pamiętać o otworach wentylacyjnych). Jeśli widzimy, że pająk przechodzi wylinkę, po której jego rozmiar znacznie wzrasta, to najlepszy czas na przeprowadzkę. Podrośnięte pająki możemy trzymać w większych pojemnikach, np. na surówkę lub po lodach. Plastikowe pojemniki możemy kupić na portalach aukcyjnych, każdy sklep gastronomiczny również powinien je mieć w ofercie.

Dorosły pająk, którego rozmiar nie będzie już się zmieniał, może zamieszkać w terrarium docelowym. To powinno mieć wymiary 35x30x30 centymetrów. Najpopularniejsze są terraria szklane, które są dostępne od ręki w każdym sklepie terrarystycznym. Do wyboru będzie kilka rodzajów zbiorników, spośród których najbezpieczniejsze będzie tzw. terrarium gilotynowe otwierane od góry. Tradycyjne terraria posiadają drzwiczki przesuwne, które dorosły pająk potrafi przesuwać w bardzo subtelny sposób, który może być trudny do dostrzeżenia i w rezultacie uciec. W przypadku terrarium gilotynowego ptasznik będzie niezdolny do podniesienia całej ścianki, więc mamy pewność, że pozostanie w zbiorniku.

Polecane terraria i akcesoria dla pająków - sprawdź ceny

Ptasznik białokolanowy w terrarium
Jakich warunków do życia potrzebuje ptasznik białokolanowy, czym karmić ptasznikanbiałokolanowego

Ptasznik białokolanowy jest pająkiem naziemnym, więc nie należy przesadzać z wysokością terrarium. Ewentualny upadek z wysokości mógłby być dla pająka bolesny, więc lepiej minimalizować ryzyko. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat ptasznika królewskiego?

Jakie warunki powinny panować w terrarium? Jak urządzić zbiornik? Opis warunków

Kolejnym krokiem związanym z przygotowaniem terrarium dla ptasznika będzie jego odpowiednie urządzenie. Dno terrarium powinno być wysypane podłożem – najlepiej włóknem kokosowym lub torfem. Podłoże powinno wypełniać 1/4 terrarium.

Kolejnym elementem wyposażenia jest kryjówka – to w niej pająk będzie znajdować schronienie przed niechcianymi spojrzeniami. Możemy kupić gotowe kryjówki ceramiczne (dobry miejscem na kupno będzie np. sklep terrarystyczny lub zoologiczny), a możemy też do jej stworzenia użyć np. łupiny kokosa, tuby korkowej lub innego przedmiotu, który będzie można zaaranżować na azyl pająka.

Dla utrzymania właściwej temperatury należy użyć maty grzewczej. Podkładamy ją pod terrarium i podłączamy do termoregulatora, na którym ustawimy właściwą temperaturę. Dla ptasznika białokolanowego powinno to być 25-28 stopni w ciągu dnia z kilkustopniowym spadkiem na noc.

Ostatnim już elementem pielęgnacji będzie właściwa wilgotność – ta powinna wynosić 75%. By ją utrzymać, wystarczy zraszać ścianki terrarium lub podlewać podłoże.

Jak prawidłowo karmić ptasznika białokolanowego? Jak powinno wyglądać karmienie ptasznika białokolanowego?

Ptasznik białokolanowy podobnie jak inne gatunki ptaszników, np. chromatopelma cyaneopubescens będzie żywić się owadami karmowymi. Przy karmieniu młodych możemy wykorzystać muszki owocówki lub podawać mu połowę mącznika. Owad nigdy nie powinien być większy od pająka, ponieważ wówczas może wyrządzić stawonogowi krzywdę. Niezjedzony pokarm należy usuwać, tak by nie powodował on rozwoju pleśni.

Dorosłym pająkom możemy podawać karaczany, świerszcze, szarańczę lub larwy mącznika i drewnojada. Młode powinny być karmione raz na 3-5 dni, dorosłe karminy raz na 1,5 tygodnia. Należy pamiętać o usuwaniu resztek pokarmu z terrarium, ponieważ w połączeniu z wilgocią mogą one zacząć pleśnieć.

ikona podziel się Przekaż dalej