Podstawowe informacje o yorkshire terrierze

Popularne nazwy:
Broken-Haired Scottish Terrier (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 2 - Teriery miniaturowe
17 - 21 cm
3 - 3,2 kg
17 - 21 cm
3 - 3,2 kg
12 - 15 lat
umiarkowana potrzeba ruchu, lubi częste spacery
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 300 zł
Imiona dla yorkshire terriera:
Puszek, Śnieżynka, Piksel, Fred, Jim, Ajvar, Pucio, Wirus, Peru, Kitka

Yorkshire terrier - wszystko o popularnych psach do towarzystwa

Yorkshire terrier to jedna z najpopularniejszych w naszym kraju rasa psów. Jest to pies o miniaturowych rozmiarach i duszy wojownika. Poniżej omówimy charakter piesków rasy yorkshire terrier, wskażemy na najważniejsze aspekty wychowania oraz pielęgnacji. Na koniec dokonamy też opisu idealnej hodowli, z której można kupić psy rasy york.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach miniaturkach.

Usposobienie i wymagania yorkshire terrierów

Jak wygląda rasowy york?

Historia rasy sięga XIX wieku, w którym yorkshire terrier pełnił funkcję psa użytkowego. Ten mini towarzysz okazał się idealnym tępicielem szczurów oraz myszy, które często wchodziły do domów mniej zamożnych robotników. Rasa powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania maltańczyków z terrierami, dzięki czemu została pozbawiona podszerstka. Pies rasy yorkshire terrier nie gubi okrywy włosowej, zatem nadaje się dla osób, które mają alergię na psią sierść. Właściwy włos yorka rośnie przez całe jego życie, dlatego jest to rasa psa, która posiada niemałe wymagania pielęgnacyjne.

Włos yorkshire terrierów jest prosty i łagodnie opadający po tułowiu. Pies wystawowy nosi włos do samej ziemi, przez co w życiu codziennym wymaga tak zwanego papilotowania, zabezpieczającego długą okrywę. Włos przybiera barwę stalowozłotą lub srebrnozłotą, podpalaną na klatce piersiowej. Włos płowy przeważnie jaśnieje na końcach, a szata sprawia wrażenie lejącej, jedwabiście gładkiej oraz błyszczącej.

York wygląda dość niepozornie, a jego wzorcowa waga osiąga do 3,5 kilograma. Wzorzec rasy nie określa minimalnej masy ciała zwierzęcia. Dlatego w ofertach sprzedaży często pojawiają się yorki, których waga nie przekracza 2 kilogramów. Są to tak zwane yorki mini, które cieszą się obecnie dość dużą popularnością.

Pies o wzorcowych proporcjach wygląda bardzo symetrycznie, charakteryzuje się lekkim chodem oraz atrakcyjnym wyglądem. Jest to rasa należąca do grupy psów do towarzystwa, będąca w typie lisowatym. Oznacza to, że nasz mini york może posiadać nieco wydłużone ciało (co jest charakterystyczne dla psów w typie lisowatym). Sprawdź także ten artykuł o fryzurach dla yorków.

Usposobienie yorka

Rasowy yorkshire terrier często wygląda jak niepozorna, pluszowa zabawka. Długi włos (podobnie jak u shih tzu) sprawia, że właściciele decydują się na wiązanie kucyków i kitek, przez co pies często nie budzi zbyt dużego respektu. Jednak nasz mini towarzysz zdaje się tym kompletnie nie przejmować. Jest odważny i często dość pewny siebie, wydaje się nieświadomy swojego małego rozmiaru. Yorkhire terrier wykazuje dużą odwagę w kontaktach ze znacznie większymi psami. Nieodpowiednio szkolony może okazać się szczekliwy i skłonny do konfrontacji z innymi pupilami.

Odważny charakter i bojowe usposobienie yorkshire terrierów mogą być w znacznym stopniu złagodzone. Wystarczy, że właściciel posiada niezbędne informacje na temat szkolenia i potrafi wprowadzić je w życie. Właściwie prowadzony york ukazuje znacznie łagodniejsze cechy charakteru.

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię przywiązania. Yorki to pieski, które silnie przywiązują się do całej rodziny i chętnie spędzają z nią każdą wolną chwilę. Radosne i aktywne usposobienie sprawia, że rasa jest wiecznie gotowa do zabawy i z chęcią uczy się nowych sztuczek. Zdjęcia małych piesków często prezentują pupile, które czekają na przysmaki. Warto bowiem pamiętać, że pies rasy york może okazać się łakomczuchem.

Mini york posiada też usposobienie idealnego stróża. Jest czujny, często nieufny wobec obcych i potrafi zaalarmować, gdy zauważy przybycie nieproszonego gościa. Opis charakteru dopełnia odwaga oraz duża lojalność w stosunku do członków rodziny. Rasa świetnie dogada się z osobami dorosłymi oraz nieco starszymi dziećmi. Mini york nie jest najlepszym rozwiązaniem w kontaktach z małym dziećmi, które mogłyby przez przypadek wyrządzić mu krzywdę.

Omawiając usposobienie psa rasy yorkshire terrier, warto wspomnieć także o dużej potrzebie aktywności fizycznej. Ta mini rozmiarów rasa wymaga dłuższych, aktywnych spacerów i zabaw, podczas których rozładuje nagromadzoną energię. Nie jest to pies, który będzie leniwie leżał na kanapie jak shih tzu czy maltańczyk. Rasa posiada ogromne ilości energii, które wymagają bodźców fizycznych i umysłowych. Psy pozostawione same sobie, niewybiegane i znudzone mogą okazać się dość kłopotliwe. Żywiołowe usposobienie psa rasy york sprawia, że nieodpowiednio traktowany staje się uciążliwy i szczekliwy. Opis wskazany przez właścicieli wskazuje też na tendencje do niszczenia oraz nadmiernego pilnowania przedmiotów domowych. Na szczęście nie są to typowe cechy charakteru, a objaw zbyt małej ilości ruchu. Wybiegane i aktywnie żyjące pieski rzadko stwarzają problemy w domu czy mieszkaniu.

Wymagania szkoleniowe, średnia długość życia i możliwe choroby – sprawdzamy przydatne informacje

Prawidłowe szkolenie yorkshire terrierów

Yorki posiadają silny temperament, jednak nie są szczególnie trudne w szkoleniu. Zdjęcia wystawowych pupili często prezentują idealnie stojące i posłuszne wobec właściciela psy. Yorkshire terrier będzie słuchał swojego właściciela, o ile ten wypracuje swój autorytet. Musi to być osoba stanowcza, konsekwentna, a jednocześnie łagodna.

Historia rasy wskazuje na fakt, że yorkshire terrier sprawdza się w roli mini stróża rodziny. Warto przy tym wyeliminować tendencje do nadmiernej szczekliwości. Z pomocą przyjdą różne rodzaje komend, polegające na dawaniu głosu i wyciszaniu się na zawołanie. Większość yorków wykazuje się niemałą inteligencją oraz zdolnością zapamiętywania, co połączone z chęcią do szkolenia daje właścicielowi wiele możliwości.

Omawiając kwestię szkolenia, warto pamiętać, że zdjęcia uroczych kulek z kokardkami nie obrazują pełnego temperamentu tych psów. Yorki nie sprawdzą się u osoby, która nie ma chęci do szkolenia ani do długich spacerów. Brak konsekwencji, socjalizacji oraz zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu może sprawić, że pies stanie się szczekliwy i zaczepny podczas spacerów. Tendencja do zaczepiania innych zwierząt może okazać się dla psa dość niebezpieczna. Przypomnijmy, że większość yorków nie boi się psów o średniej czy dużej budowie ciała i może dążyć do niepotrzebnych konfrontacji. Są to zachowania niepożądane, wymagające natychmiastowej korekty. W przypadku psów bardziej nieposłusznych i sfrustrowanych zaleca się konsultacje z doświadczonym behawiorystą. Jest to najprostszy sposób naprawienia błędów szkoleniowych i poprawienia relacji na linii pupil właściciel.

Yorkshire terrier - średnia długość życia i predyspozycje do chorób

Pieski rasy yorkshire terrier posiadają opinie dość odpornych na wiele chorób. Jak większość psów miniaturowych, cieszą się żywotnością. Średnia długość życia yorka to około 13-16 lat, co jest bardzo zadowalającym wynikiem.

W hodowlach czasem zdarzają się różne choroby oczu. Pieski mogą chorować na dwurzędowość rzęs, zespół suchego oka czy zwichniecie siatkówki. Nasz mini towarzysz może też mieć problemy ze stawami bądź tarczycą.

Niektóre z tych chorób mogą mieć podłoże genetyczne, dlatego warto dołożyć wszelkich starań do zakupu szczeniaka ze sprawdzonej hodowli. Kupno szczeniaka po zdrowych rodzicach minimalizuje ryzyko powstania groźnych chorób u ich potomstwa.

Warunki prawidłowej pielęgnacji oraz wyboru odpowiedniej hodowli

Jakiej pielęgnacji wymaga rasa yorkshire terrier?

Yorkshire terrier, podobnie jak inne rasy długowłose, wymaga regularnej, a często również czasochłonnej pielęgnacji. Z pewnością warto zaznajomić szczeniaka ze szczotką, czesaniem oraz odpowiednimi kosmetykami. Im wcześniej nauczymy go pielęgnacji, tym lepiej.

Podstawą pielęgnacji ras długowłosych jest czesanie szaty. Prosty, lejący włos yorka najlepiej wyczesać dobrej jakości szczotką (np. Maxi Pin). Zwróćmy tu uwagę na zakończenia pinów, które nie powinny posiadać zaokrąglonych końcówek. Jest to najczęściej powielany błąd, prowadzący do ciągnięcia oraz wyrywania włosa.

Po wyczesaniu psa szczotką możemy użyć metalowego grzebienia z podwójnym rozstawem. Dzięki temu dokładnie wyczeszemy pyszczek oraz ewentualne kołtunki, co będzie dość istotne przy czesaniu psa o dłuższej okrywie. Zdjęcia psów wystawowych prezentują bardzo długą okrywę, co wymaga dodatkowego papilotowania oraz nakładania odżywek ochronnych.

Długowłosy yorkshire terrier powinien być regularnie kąpany w szamponach i odżywkach przeznaczonych dla ras długowłosych. Należy też regularnie sprawdzać stan uszu oraz pazurków. Co istotne, psy małych ras mają tendencje do odkładania się kamienia nazębnego i warto zwrócić na to szczególną uwagę. Możemy przyuczyć szczeniaka do szczotkowania uzębienia lub aplikować do pyszczka specjalne pasty enzymatyczne.

Psy niebiorące udziału w wystawach mogą być regularnie strzyżone. Czynność możemy wykonać samodzielnie przy użyciu nożyczek lub specjalnej maszynki. Dobrym rozwiązaniem będzie też wizyta u doświadczonego groomera. Strzyżenie włosa przeprowadzamy średnio raz na dwa do czterech miesięcy.

Wybór odpowiedniej hodowli

Omówiliśmy już najważniejsze aspekty związane z rasą yorkshire terrier. Jednak bardzo istotną kwestią jest także wybór sprawdzonej hodowli, z której nabędziemy szczeniaka. Yorki cieszą się bardzo dużą popularnością, dlatego w internecie znajdziemy różne rodzaje ogłoszeń szczeniąt na sprzedaż. Niestety nie każdy hodowca dba o dobrostan zwierząt i nie zawsze posiada odpowiednią wiedzę na temat danej rasy.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie opinii o danej hodowli. W internecie znajdziemy wiele grup tematycznych, poświęconych yorkom. W większości z nich odnajdziemy przydatne informacje na temat sprawdzonych hodowli yorków oraz pseudohodowli, które warto omijać szerokim łukiem. Czasem atrakcyjna cena zakupu szczeniaka w takim miejscu okazuje się jedynie pozorną oszczędnością. Pieski z pseudohodowli mogą być schorowane i obarczone wadami genetycznymi. Dlatego nie warto interesować się ofertami sprzedaży, w których hodowca chce dowozić psa do naszego domu, nie pokazując rodziców szczeniąt ani warunków panujących w hodowli. Zazwyczaj oznacza to bardzo złe warunki bytowe czworonogów.

Przed zakupem szczeniaka warto udać się do hodowli osobiście i zapoznać się z warunkami, w których żyją psy hodowlane. Właściciel hodowli powinien zaprosić nas do domu czy mieszkania, pokazać matkę szczeniąt, a jeśli to możliwe, również ojca. Warto zadawać mu pytania dotyczące rasy oraz jej specyficznych wymagań. Przed zakupem należy obejrzeć dokumentację szczeniąt, zwracając szczególną uwagę na książeczkę zdrowia oraz ewentualne badania. Osoby zdecydowane na zakup szczeniaka powinny podpisać z hodowcą stosowną umowę.


Małe psy często są traktowane jak żywe przytulanki. Głównie zwraca się uwagę na ich urzekający wygląd. Jednocześnie zapomina, że to takie same czworonogi jak ich więksi kuzyni. Miniaturka również może mieć silny charakter. Doskonałym przykładem potwierdzającym te słowa jest niezależny, odważny i uparty york. Gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o tej rasie do towarzystwa? W tym i innych artykułach na naszej stronie.

Miniaturowy terier – podstawowe info

Yorkshire terrier zazwyczaj zwany yorkiem to rasa niewielkich psów. Wyhodowano ją w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Pełną nazwę zawdzięcza hrabstwu Yorkshire, bo stamtąd pochodzi. Yorki żyły u boku ubogich rzemieślników i robotników, których nie było stać na utrzymanie większych psów. Miniaturki wykorzystywano do stróżowania, tępienie gryzoni i wypłaszania zwierzyny na polowaniach. Zabierano je również na statki, miały chronić ładunek przed szkodnikami. Obecnie są to wyłącznie psy do towarzystwa. Te czworonogi typu lisowatego znajdują się w III grupie ras FCI. Przyporządkowano je do sekcji terierów miniaturowych.

York to naprawdę niewielki pies. Bez względu na płeć dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości w kłębie. Waga zwierzaka zazwyczaj mieści się w przedziale 2-3 kg. Od czasu do czasu spotyka się osobniki ważące 3,5 kg. Psy przekraczające tę granicę mają już nadwagę. Mini teriery mają zwartą, dumną sylwetkę. Zdjęcia ukazują czworonogi o niewielkiej, płaskiej głowie z krótką kufa. Uszy przybierają kształt litery V, są małe i stojące. Oczy ciemne i błyszczące, dość szeroko rozstawione. Ogon noszony nieco ponad linią grzbietu, mocno owłosiony. Kończyny zaopatrzone w czarne pazurki. Teraz czas na opis sierści yorka.

Każdy yorkshire terrier to świetny pies dla alergika. Rasa nie uczula, bowiem jej przedstawiciele nie wykształcają podszerstka. Włos okrywowy strukturą przypomina ludzki, rośnie przez całe życie i nie linieje. Sierść yorka jest jedwabista, cienka i prosta. Długie włosie na głowie tworzy wąsy i brodę. Wymaga regularnego strzyżenia, lecz o tym opowiemy nieco później. Teraz skupimy się na umaszczeniu. Typowy york, od guza potylicznego po nasadę ogona ma sierść ciemnostalowo-niebieską. Natomiast głowa, klatka piersiowa i kończyny intensywnie podpalane. Dokładne informacje o wyglądzie i umaszczeniu yorków znajdują się na naszej stronie.

Yorkshire terriery i ich charakter

Wiadomo już, jaka jest wysokość i waga rasowego yorka. Można, więc bez przeszkód przejść do jego usposobienia. Każdy, kto chce kupić tego psa powinien wiedzieć, że ma on duży temperament. Jest pełen energii, wesoły i bardzo lubi zabawę. Nie potrzebuje jednak długich, intensywnych spacerów. Poza tym york bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna i pragnie stale mu towarzyszyć. Rozpieszczany może stać się bardzo zazdrosny o właściciela. Ponadto jest wrażliwy, ale dość dobrze znosi samotność. Dogaduje się ze starszymi dziećmi, ale zabawy musi nadzorować dorosły. Dlatego, że mini psiak jest podatny na urazy.

W każdym rasowym yorku płycie krew terierów. Nie można, zatem dać się zwieść słodkiemu wyglądowi psiaka. Nie jest żywą zabawką do przytulania. To czworonóg mający silny charakter, niezależny i często uparty. Nie można pozwać mu na wszystko, ponieważ szybko zdominuje opiekuna. Może stać się agresywny w stosunku do ludzi. Będzie też sprawiał problemy w kontaktach ze zwierzętami. Dlatego też już od małego należy szkolić yorka. Uczyć podstawowych komend, socjalizować z czworonogami. Najlepiej w psim przedszkolu. Wychowanie musi być konsekwentne, ale łagodne i przyjacielskie.

W yorku czasem odzywa się myśliwski instynkt. Objawia się pewnością siebie i zadziornością. Ten terier miniaturka jest odważny, zdarza się, że nawet za bardzo. Może chcieć wdawać się w bójki z większymi psami. Poza tym jest czujny i stale obserwuje otoczenie. Trzeba też wiedzieć, że york nie toleruje niedelikatnego traktowania. Wyzwala w nim agresję lub też strach przed opiekunem. Mimo niewielkich rozmiarów, nie należy brać go na ręce. Bardzo tego nie lubi. To tyle, jeśli chodzi o podstawowe info odnośnie charakteru yorków. Rozwinięcie tego tematu i porady dotyczące wychowania znajdują się na naszej stronie.

Długość życia i pielęgnacja yorka

York to długowieczny czworonóg, jego średnia długość życia wynosi 15-16 lat. Praktycznie żaden duży pies nie dożywa tak sędziwego wieku. Tak jak i niejeden średni zwierzak. Nie można jednak zapominać o tym, że yorki są podatne na kontuzje. Jak wygląda kwestia odporności na choroby? Opisywaną rasę można uznać za zdrową, choć i u jej przedstawicieli pojawiają się pewne dolegliwości. Najczęściej są to przeziębienia powodowane przemoczeniem sierści po spacerze. Do tego dochodzi wrażliwość na zimno wynikająca z braku podszerstka. Dlatego yorki musza nosić ubranka w zimnych częściach roku.

U tego miniaturowego psa może odkładać się kamień nazębny. Jego systematyczne usuwanie to ważna kwestia. Yorki, tak jak inne małe rasy, mają predyspozycje do wypadania rzepek kolanowych. Za to nie rozwija się dysplazja stawów, na którą cierpi niejeden średni i duży czworonóg. W zachowaniu dobrego zdrowia psów pomoże właściwa pielęgnacja. Podstawą jest codzienne, dość czasochłonne szczotkowanie. Należy rozczesywać wszelkie kołtuny. To ułatwiają specjalne odżywki i olejki. Niezwykle ważne są regularne kąpiele. Oczywiście można stosować wyłącznie szampony dla psów. Ludzkie kosmetyki wywołują reakcje alergiczne.

Yorkshire terrier to pies, którego sierść stale rośnie. Od czasu do czasu konieczne jest strzyżenie. Warto tu wspomnieć, że osobniki wystawowe musza mieć długą sierść. Zwierzaki wyłącznie do towarzystwa można ścinać na krótko. W tym celu odwiedza się psie salony fryzjerskie. Pracujące w nich osoby zadbają by pies był całkowicie bezpieczny. Doświadczony opiekun może też samodzielnie przeprowadzić strzyżenie. Tym samym zakończyliśmy opis rasy yorkshire terrier. Po bardziej szczegółowe informacje i zdjęcia odsyłamy na naszą stronę. Poruszamy tam kwestie zdrowotne, opisujemy sposoby pielęgnacji, w tym strzyżenia, i wiele więcej.

Yorki - wszystko, co trzeba wiedzieć o psie yorkshire terrier

Duże i średnie psy mają wielu miłośników na całym świecie. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić. Sympatyczne olbrzymy potrzebują dużo miejsca do życia, nie nadają się do bloków. Ich nieco mniejsi pobratymcy często są bardzo aktywni. Ważne są, więc długie spacery, na które opiekun musi mieć czas. Rozwiązanie obu problemów to małe rasy. Do bardzo popularnych czworonogów z tej grupy należą yorki. Co przyszły opiekun musi o nich wiedzieć? 

York – pies miniaturka

York to pies właściwie noszący nazwę yorkshire terrier. Jest to rasa typu lisowatego zaliczana do grupy terierów. W stosowanej na wystawach klasyfikacji FCI reprezentuje kategorię terierów miniaturowych. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w Wielkiej Brytanii w hrabstwie Yorkshire. Miejsce pochodzenia dało nazwę całej rasie. Te niewielkie pieski powstały w XIX wieku. Żyły u boku ubogich robotników i rzemieślników. Ich głównym zadaniem było tępienie gryzoni w domach. Z uwagi na łowieckie umiejętności były zabierane na statki, docierając w ten sposób do innych krajów. W Polsce pierwszy York pojawił się w 1967 roku.

Każdy przedstawiciel opisywanej rasy to miniaturka. Dorosły york, niezależnie od płci, dorasta do maksymalnie 25 cm w kłębie. Waga psa dochodzi do 3,5 kilograma, zazwyczaj jednak utrzymuje się w przedziale 2-3 kg. Szczenięta wyrastają na psy o zwartej, harmonijnej sylwetce. Wystarczy tylko spojrzeć na zdjęcia. Głowa yorka jest niewielka i płaska z niedługą kufą. Oczy średniej wielkości, uszy sterczące w kształcie odwróconej litery V. Ogon psiaka gęsto pokrywa sierść. Opis wyglądu za nami można, więc przejść do ważnej kwestii. Otóż york, z uwagi na nietypową sierść, jest świetnym pupilem dla alergików.

I szczeniak i dorosły yorkshire terrier nie wykształca podszerstka. W związku z tym nie gubi sierści. Zamiast tego jego okrywa włosowa stale rośnie. Włosy są długie, cienkie i proste, równomiernie pokrywają ciało. Na głowie najdłuższe, poza grzywką tworzą też brodę i wąsy.Warto pamiętać, że dzięki odpowiedniemu strzyżeniu psiak przez jakiś czas może być krótkowłosy. Trzeba też wspomnieć o najczęstszym umaszczeniu. Od guza potylicznego po nasadę ogona sierść yorków jest ciemnostalowo-niebieska. Na klatce piersiowej i kończynach podpalana w złotym odcieniu. Więcej na temat sierści mini terierów można dowiedzieć się na naszej stronie.

Charakter yorków – najważniejsze informacje

Yorki to rasowe teriery, mają, więc silny charakter i są niezależne. Ważne jest, zatem konsekwentne wychowanie. Pokazanie psu, co może a czego nie może robić. Bez tego zwierzak szybko zdominuje swego opiekuna. W ten sposób powstaje tak zwany syndrom małego psa. Rozpieszczony maluch staje się zaborczy, agresywny wobec innych zwierząt i ludzi. Przygarniając yorka trzeba pamiętać o tym, że pomimo słodkiego wyglądu nadal jest to pies. Musi być traktowany tak samo jak większe zwierzaki. Należy nauczyć go współpracować z innymi czworonogami i zachowywać się w towarzystwie obcych ludzi.

Szczenięta yorków są wrażliwe, wesołe i pełne energii. Duży temperament dobrze widać również u dorosłych osobników. Choć lubią zabawę nie potrzebują długich spacerów. Co ważne, bardzo przywiązują się do opiekunów. Najlepszą sytuacją dla psiaków jest ta, gdy mogą stale towarzyszyć właścicielom. Czasem wręczy bywają o nich zazdrosne. Mimo tego pieski nieźle znoszą samotność. Ponadto dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi. Na tyle dużymi by wiedzieć jak należy obchodzić się z psem. Jednakże zabawę zawsze musi nadzorować dorosły, aby zwierzak nie doznał kontuzji.

Yorki podobnie jak inne małe rasy są podatne na urazy. Nie należy, więc brać ich na ręce. Bardzo nie lubią niedelikatnego traktowania. Reagują na nie agresją lub strachem przed opiekunem. Co jeszcze warto wiedzieć o charakterze tych psów? Płynie w nich myśliwska krew, są, więc pewne siebie i zadziorne. Odznaczają się odwagą, czasem nadmierną, co może oznaczać kłopoty. Oprócz tego są spostrzegawcze i czujne, co z jednej strony jest zaletą. Z drugiej może stwarzać problem z hałasowaniem. Złych nawyków można się jednak pozbyć poprzez szkolenie. Szczegółowe informacje na temat wychowania i usposobienie yorków opublikowaliśmy na naszym portalu.

Pielęgnacja, zdrowie i cena yorków

Yorki to psy lubiące zabawy na dworze, lecz nie muszą długa na nim przebywać. Spacery nie zabierają, więc dużo czasu, ale pielęgnacja już tak. Każdy potencjalny opiekun musi się z tym liczyć. Nie można, bowiem zaniedbywać psa. Bardzo ważne jest codzienne szczotkowanie sierści. Musi być delikatne by nie sprawiać czworonogowi bólu. Splątane włosy spryskuje się odżywką lub specjalnym olejem, co ułatwia rozczesywanie. Niezbędne są również regularne kąpiele. Osobniki wystawowe muszą mieć długą sierść. Psiak wyłącznie do towarzystwa może być krótkowłosy. Osiąga się to dzięki odpowiedniemu strzyżeniu.

Włosy yorkshire terierów stale rosną, potrzebują, więc przycinania. Tu do dyspozycji są dwie drogi. Początkującym opiekunom polecane są usługi groomerów. Osób zawodowo zajmujących się strzyżeniem psów. Wiedzą jak to robić, powierzone im zwierzaki są całkowicie bezpieczne. Psie salony fryzjerskie to również rozwiązaniem dla właścicieli bojących się samodzielnie przycinać sierść psiaka. Bo oczywiście można to robić samemu, to jest druga ze wspomnianych opcji. Niezależnie od wybranej ścieżki, już szczeniak powinien być przyzwyczajany do pielęgnacji. Musi umieć zachować spokój podczas czesania i podcinania włosów.

Opisywane mini teriery to długowieczne zwierzęta. Dożywają zazwyczaj do 15-16 lat. Są podatne na urazy, lecz przy tym dość odporne na choroby. Co oczywiście nie oznacza, że żadne schorzenia się ich nie imają. Po kąpielach i spacerach w deszczu mogą się przeziębiać. Mają skłonności do wypadania rzepek kolanowych. Często dochodzi do odkładania się kamienia nazębnego. Przeważnie jednak te rasowe pieski cieszą się dobrym zdrowiem. Warto, więc dowiedzieć się, jaka jest cena zwierzaka z rodowodem. Utrzymuje się w przedziale 1500-3500 zł. Zdjęcia oraz dokładniejszy opis pielęgnacji i żywienia yorków znajdują się na naszej stronie.

York - zalety i wady

Zalety
  • wesoły
  • nadaje się do mieszkania
  • inteligentny
  • długowieczny
  • łagodny
Yorkshire terrier sprawdza się jako pies do mieszkania. Jest łagodny i co ważne żyje dość długo.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • zadziorność wobec innych psów
  • nie lubi samotności
Yorkshire terrier nie lubi zostawać sam i czasem bywa zadziorny wobec innych czworonogów. Wymaga także odpowiedniej pielęgnacji w tym m.in. strzyżenia.

Jork - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • nie za długa kufa,
  • błyszczące oczy,
  • prosty grzbiet
Wzorzec opisuje psa tej rasy jako psa długowłosego o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia. Pies powinien mieć proporcjonalną budowę i być energiczny.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
ciemnostalowo-niebieskie
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - York

Charakter yorkshire terriera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
Poziom agresji:
niski
York nie jest agresywny, ale bywa zadziorny wobec innych psów.
Skłonność do ucieczek:
niska
Yorkshire terrier zwykle nie ucieka od swoich opiekunów.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Yorkshire terrier jest obecnie zaliczany do psów do towarzystwa. Jest bardzo lubiany przez mieszkańców miast, gdyż bez problemu odnajduje się nawet w niewielkich mieszkaniach.
Poddawany próbom pracy:
nie

Jork - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
York to inteligentny pies, który zwykle nie sprawia dużych kłopotów "wychowawczych". Ważna jest jednak prawidłowa praca z psem.
Dla kogo się nadaje:
Yorkshire terrier jest psem, który nadaje się do mieszkania i dla osób starszych, które mogą wychodzić z nim kilka razy dziennie na spacery. Sprawdzi się i dla singli, i dla par, i dla rodzin.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
York lubi zabawy i jest wesoły. Nadaje się dla rodzin z dziećmi, ale dorośli powinni pamiętać o nadzorowaniu zabaw najmłodszych z pupilem.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Yorkshire terrier woli spędzać czas z ludźmi niż samotnie.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Yorkshire terrier jest pojętny i szybko się uczy, choć potrafi mieć swoje zdanie. Z psem warto chodzić zatem na zajęcia psiego przedszkola, a w razie problemów korzystać z porad profesjonalistów.

Pielęgnacja yorkshire terriera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • strzyżenie,
  • przemywanie okolicy oczu
York wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Według specjalistów psa należy regularnie wyczesywać i mniej więcej raz na tydzień kąpać z użyciem dobrego szamponu (z odżywką). Kitki, które spotyka się u wielu psów tej rasy to sposób na ochronę psich oczu przed wpadającymi włosami. Opiekun powinien pamiętać także o skaracaniu pazurów, myciu zębów i kontrolowaniu czystości uszu u pupila.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla ras małych
York może czasem grymasić przy jedzeniu jak każdy czworonóg. Może być jednak żywiony zarówno karmą mokrą, jak i suchą, czy dietą domową. Wybór należy do opiekuna. U psów z alergią pokarmową dietę należy dobrać we współpracy z lekarzem weterynarii.
Podatność na choroby:
U psów tej rasy spotyka się kilka chorób występujących stosunkowo często jak zwichnięce rzepki. Każdy opiekun powinien pamiętać o profilaktyce, odpowiednim żywieniu oraz pielęgnacji swojego pupila. W ten sposób zmniejsza się ryzyko występienia niektórych problemów.
ikona podziel sięPrzekaż dalej