Podstawowe informacje o białym owczarku szwajcarskim

Popularne nazwy:
Berger Blanc Suisse (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
53 - 61 cm
25 - 35 kg
58 - 66 cm
30 - 40 kg
10 - 13 lat
duża potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 500 zł
Imiona dla białego owczarka szwajcarskiego:
Dama, Duch, Kokos, Perła, Mimi, Hrabia, Księżna, Susi, Melon, Tea, Bez

Owczarek szwajcarski - opis, usposobienie, zdjęcia, porady

Biały owczarek szwajcarski to wyjątkowo bystry i chętny do współpracy pies, który wzbudza zainteresowanie wielu miłośników czworonogów. Rasa nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, dlatego dokonamy jej charakterystyki. Omówimy usposobienie, najważniejsze cechy, wygląd, wymagania, a także opinie krążące o rasie.

Owczarek szwajcarski – wygląd i charakter

Jak wygląda owczarek szwajcarski?

Owczarek szwajcarski występuje jedynie w białym umaszczeniu i jest bliskim kuzynem owczarka niemieckiego. Obie rasy wykazują podobne cechy budowy ciała i ogólnego wrażenia. Wilczur posiada nieco inne umaszczenie, jednak jego proporcje oraz waga okazują się bardzo zbliżone.

Dorosły, prawidłowo zbudowany owczarek szwajcarski to pies o średniej wielkości. Jego waga wynosi około 30 – 40 kg, a wysokość w kłębie 58 – 66 cm. Suka posiada drobniejszą budowę, a jej waga powinna mieścić się w granicach 25 – 35 kg. Wysokość w kłębie dorosłej, prawidłowo zbudowanej suczki to około 53 do 61 cm.

Wzorzec rasy określa też typ szaty. Nasz biały owczarek szwajcarski może posiadać dwa typu sierści.

  • Pies krótkowłosy – posiada gęstą, przylegającą do ciała sierść oraz obfity podszerstek. Owczarek krótkowłosy może okazać się nieco łatwiejszy w pielęgnacji.
  • Pies długowłosy – wyróżnia się nieco dłuższą, lekko falującą sierścią o białym kolorze. Pies długowłosy (owczarek niemiecki czy szwajcarski) posiada obfity podszerstek oraz wyrazistą grzywę w obrębie szyi.

Nasz śnieżnobiały owczarek szwajcarski posiada także masywną sylwetkę, nieco wydłużoną kufę oraz szpiczaste uszy (podobnie jak owczarek niemiecki). Charakterystyczną cechą rasy są również lekko skośne oczy, które tworzą ciekawy efekt wizualny. Jak już wiemy, budowa owczarka szwajcarskiego mocno przypomina budowę owczarków niemieckich. Jednak nasz biały pupil nie posiada tak silnie obniżonej linii grzbietu. Dzięki temu przedstawiciele tej rasy nie są tak narażeni na dysplazję stawu biodrowego.

Prawdziwy charakter białych owczarków szwajcarskich

Opisując charakter owczarka szwajcarskiego, warto rozpocząć od jego pierwotnego przeznaczenia. Pies tej rasy wywodzi się od owczarków niemieckich, jednak od początku posiadał zupełnie inne przeznaczenie. Nasz krótkowłosy czy długowłosy bohater nie miał być psem obronnym, a rodzinnym. Dzięki temu w hodowlach dopuszczano do rozrodu jedynie bardziej delikatne i zrównoważone osobniki. Dzisiejszy, biały owczarek austryjacki posiada wiele cech owczarka niemieckiego, jednak jest od niego znacznie bardziej uległy i pozbawiony tendencji do dominacji.

Owczarek amerykański, kanadyjski czy niemiecki wyróżniają się dużą inteligencją i podatnością na szkolenie. Są to psy lubiące pracę z człowiekiem, otwarte na nowe wyzwania, a jednocześnie bardzo zwinne. Nie pokonają tak długich dystansów jak wyżeł fryzyjski, jednak mogą okazać się niestrudzonymi towarzyszami do pieszych wędrówek.

Przyjazny charakter i chęć do współpracy z człowiekiem, czyni z białych owczarków austryjackich świetnych towarzyszy dla całej rodziny. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosły pies mogą okazać się nieco szczekliwe. Owczarek kanadyjski, amerykański czy szwajcarski są też nieufne w stosunku do obcych i mogą głośno oznajmiać o ich obecności. Na szczęście uległy charakter sprawia, że łatwo będzie nauczyć je pożądanych zachowań. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, czy istnieje czarny owczarek szwajcarski.

Owczarek szwajcarski - najważniejsze wady i zalety rasy – sprawdzamy opinie o rasie

Pełna charakterystyka owczarków szwajcarskich powinna posiadać opinie o rasie oraz jej najważniejsze wady i zalety. Nasz długowłosy owczarek szwajcarski czy krótkowłosy owczarek kanadyjski cieszą się dobrą sławą. Większość osób docenia ich oddanie rodzinie, czujność oraz podatność na tresurę.

Do największych atutów szwajcarów należy chęć współpracy z człowiekiem. Jest to pies, który silnie przywiązuje się do ludzi i lubi spędzać z nimi każdą chwilę. Opis zachowań wskazuje na to, że owczarki szwajcarskie mogą niekiedy cierpieć na lęk separacyjny, dlatego wymagają odpowiedniego szkolenia.

Opisując zalety rasy, warto podkreślić, że świetnie dogaduje się ze znanymi sobie dziećmi. Owczarek australijski, chin japoński czy wyżeł fryzyjski są lojalne w stosunku do własnej rodziny, delikatne dla najmłodszych, a jednocześnie nie wykazują zachowań dominujących.

Niestety szczeniaki i dorosłe owczarki posiadają także pewne wady. Jedną z nich okazuje się silne linienie oraz nadmierna wrażliwość. Długowłosy owczarek szwajcarski nie posiada tak silnej psychiki jak czarny czy podpalany, krótkowłosy owczarek niemiecki. Psy źle radzą sobie z nieuzasadnioną agresją właściciela. Otoczone niewłaściwą opieką mogą stać się zamknięte w sobie i nadmiernie lękliwe.

Dodatkowym mankamentem może okazać się cena zakupu szczeniaka. Niektóre mało znane rasy psów pasterskich, ozdobny chin japoński czy owczarek szwajcarski mogą być niekiedy dość drogie w zakupie. Cena młodego osobnika będzie wyższa w porównaniu z cenami szczeniaków bardziej popularnych ras.

Nieco wyższa cena zakupu może być poniekąd zrekompensowana przez zdrowie rasy. Owczarek szwajcarski rzadko cierpi na dysplazję stawu biodrowego czy łokciowego i rzadziej dotykają go choroby o podłożu genetycznym. Wśród częściej występującej choroby wyróżnia się jedynie problemy żołądkowe i mutację genu MDR1, która powoduje nadwrażliwość na niektóre leki.

Z uwagi na możliwość występowania dysplazji stawu biodrowego, zaleca się zakup szczeniąt po odpowiednio przebadanych, zdrowych rodzicach. Dysplazja ma pochodzenie genetyczne, a badania w jej kierunku są dobrą praktyką w hodowlach.

Owczarek szwajcarski - wymagania rasy i cena zakupu szczeniaka z rodowodem

Prawidłowe szkolenie owczarka

Zarówno owczarki szwajcarskie, jak i pasterski border collie to psy łatwe w ułożeniu, o ile poświęcimy im odpowiednio dużo czasu oraz uwagi. Podstawą okazuje się właściwa socjalizacja z otoczeniem. Rozpoczynamy ją już od pierwszych dni po zakupie szczeniaka. W młodym wieku pies powinien poznać jak najwięcej nowych dźwięków, sytuacji, osób, innych zwierząt czy zapachów. Dzięki temu nie będzie nadmiernie lękliwy ani agresywny.

Prawidłowe szkolenie długowłosych owczarków szwajcarskich czy krótkowłosych, czarnych wilczurów powinno obejmować przynajmniej podstawowe komendy posłuszeństwa. Szczeniaki okazują się wyjątkowo pojętne, dzięki czemu ich szkolenie nie będzie nadmiernie skomplikowane.

Nasz owczarek będzie też wymagał odpowiedniej dawki ruchu. Świetnie poradzi sobie z ćwiczeniami posłuszeństwa, zawodami sportowymi czy długimi spacerami. Zapewnienie aktywności fizycznej jest jednym z kluczowych elementów szkolenia. Owczarek szwajcarski nie jest typem pracoholika, jednak pozbawiony dostatecznej dawki ruchu może okazać się psem problematycznym.

Pielęgnacja oraz prawidłowe żywienie – charakterystyka wymagań

Psy rasy szwajcarskiej nie są trudne w pielęgnacji. Do podstawowych zadań właściciela (szczególnie odmian długowłosych) należy regularne szczotkowanie sierści pupila. Dzięki temu okrywa włosowa nie będzie podatna na kołtunienie, a jej wygląd utrzyma się w nienagannej kondycji.

Biały odcień szaty nie oznacza konieczności częstych kąpieli. Sierść łatwo się suszy, a większość zabrudzeń sama odpada po pewnym czasie. Dzięki temu w zupełności wystarczy do kilku kąpieli w ciągu roku.

Kolejną wartą uwagi kwestią jest odpowiednie żywienie, które powinno być dopasowane do wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia pupila. Szczeniaki powinny zjadać karmy z większą zawartością białka, które umożliwi im prawidłowy rozwój. Dorosłe, bardziej aktywne psy również posiadają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe karmy klasy premium. Wybierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę na skład. Dobrej jakości karma nie powinna posiadać dużej zawartości zbóż ani innych wypełniaczy. Pies to urodzony mięsożerca, który najlepiej radzi sobie ze spożywaniem karm typu grain free lub samodzielnie skomponowanych przez właściciela, odpowiednio skomponowanych posiłków.

Cena zakupu owczarków długowłosych i krótkowłosych

Cena za szczenięta z rodowodem jest ściśle uzależniona od wybranej rasy. Szczeniaki owczarka niemieckiego są bardzo popularne, dzięki czemu znajdziemy wiele hodowli. Większa liczba hodowli to z reguły atrakcyjniejsza cena zakupu małego pieska. W przypadku białych owczarków szwajcarskich nie możemy mówić o tak dużej popularności, a tym bardziej o dużej liczbie hodowli. Ze względu na powyższe, cena zakup psa w dobrej, renomowanej hodowli może okazać się nieco wyższa.

Cena za owczarki szwajcarskie z metryką ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 5 000 Stawka za szczenięta pochodzące od utytułowanych rodziców jest z reguły jeszcze wyższa. Cena w przedziale 5500 – 7000 zł nie powinna być żadnym powodem do zaskoczenia. (aktualizacja cen: czerwiec 2021 r.).

Nasz długowłosy czy krótkowłosy owczarek powinien pochodzić z hodowli, która dopuszcza do rozrodu jedynie przebadane osobniki. Ważne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do życia, a także prawidłowa socjalizacja, która rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia.

Piękny, biały wilczur, wyglądający zupełnie jak owczarek niemiecki - czy jest to odrębna rasa czy odmiana owczarka niemieckiego? Pies ten ma przyjacielski charakter i lubi współpracę z człowiekiem, podobnie jak owczarek niemiecki. Od owczarka niemieckiego różni się wyglądem - jest biały. Przedstawiamy pochodzenie i opis tej ciekawej rasy i wyjaśniamy czy istnieje owczarek czarny. Doradzimy jak szkolić i pielęgnować tego psa.

Owczarek szwajcarski - charakterystyka rasy i pochodzenie

W związku z pochodzeniem tej rasy doszło do sporego zamieszania. Generalnie uważa się, że jest to biała odmiana owczarka niemieckiego. W miotach owczarka niemieckiego zdarzają się białe szczeniaki. Początkowo biały kolor uznawany był za wadę, gdyż uważano, że psy te są albinosami i że nie nadają się do pilnowania owiec. Wzorzec rasowy owczarka niemieckiego nie dopuszcza białego koloru i hodowcy pozbywają się szczeniąt w tym kolorze.

Jednak białe owczarki znalazły swoich amatorów za oceanem, gdzie powstały kluby tej rasy i nie jedna hodowla. W USA rasa ta nosi nazwę “biały owczarek niemiecki”. Dopiero w XX wieku psy te znalazły uznanie w Europie. Szwajcaria wystąpiła o uznanie tej rasy w FCI, dlatego też rasa nosi nazwę owczarek szwajcarski. Wbrew obawom okazuje się, że biały owczarek niemiecki czy też szwajcarski nie jest albinosem i nie ma wad z tym związanych.

W Polsce szczeniaki tej rasy z rodowodem kosztują około 6000 zł. Jest to cena szczeniaków z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Cena w serwisach internetowych waha się od 3500 do 7000 zł. Kupując psa, warto zwrócić uwagę, czy jest to hodowla zarejestrowanej w ZKwP i czy pies otrzyma metrykę i rodowód zaświadczający, że jest na pewno rasowy. Lepiej być ostrożnym, jeśli cena jest podejrzanie niska.

Jak wygląda owczarek szwajcarski - opis rasy

Owczarek szwajcarski wygląda podobnie jak owczarek niemiecki. Jest psem średniej wielkości osiągającym wysokość około 60 cm i wagę około 35 kg.

Sierść owczarka szwajcarskiego jest wyłącznie biała lub kremowa w kolorze kości słoniowej. Nie istnieje owczarek szwajcarski czarny czy w innym kolorze. Szata jest dwuwarstwowa składająca się z grubego podszerstka i włosa okrywowego. Występuje owczarek długowłosy i krótkowłosy.

Pielęgnacja sierści nie jest skomplikowana. Psy te nie wymagają kąpieli, chyba że się ubrudzą lub ubłocą w czasie spaceru. Raz w tygodniu należy psa wyczesać, aby usunąć martwy podszerstek. Owczarek długowłosy wymaga starannego wyczesania sierści za uszami, gdzie mogą tworzyć się kołtuny. Zarówno owczarek długowłosy jak i krótkowłosy intensywnie linieje dwa razy do roku.

Biały wilczur - charakter owczarka szwajcarskiego

Charakter owczarka szwajcarskiego przypomina nieco jego przodka owczarka niemieckiego. Jest to pies inteligentny, który łatwo się uczy i jest chętny do współpracy z człowiekiem. Przeważają opinie, że pies ten jest bardziej spokojny i łagodny niż owczarek niemiecki i lepiej sprawdza się jako pies rodzinny.

Owczarki szwajcarskie mocno przywiązują się do opiekuna i jego rodziny. Mogą mieszkać w rodzinie z dziećmi oraz z innymi zwierzętami. Tolerują inne psy. Bywają jednak nieufne wobec obcych.

Opis tej rasy nie może się obyć bez informacji, że jest to pies żywiołowy, aktywny i skory do zabawy. Szczególnie młode psy są wesołe i chętne do zabawy, podczas której może rozładować nagromadzoną energię. Są bardzo ruchliwe i domagają się uwagi opiekunów. Z wiekiem jednak stają się bardziej spokojne.

Owczarek szwajcarski - umiejętności i szkolenie

Biały wilczur jest psem wszechstronnym, podobnie jak owczarek niemiecki. Dobrze sprawdza się we wszystkich psich sportach. Zdobywa również świetne opinie jako pies ratowniczy czy też przewodnik niewidomych.

Owczarek szybko się uczy. Należy jednak stosować wyłącznie pozytywne metody, jak nagrody i pochwały, gdyż pies ten źle reaguje na bodźce negatywne jak przymus czy krzyk. Wśród tej rasy zdarzają się osobniki nieufne, dlatego też szczeniaki tej rasy należy socjalizować od małego, aby były zaznajomione z różnymi sytuacjami, ludźmi i zwierzętami i nie wykazywały reakcji lękowych.

Opinie o owczarku szwajcarskim - dla kogo ta rasa

Owczarek szwajcarski ma wiele zalet i nie wymaga doświadczonego opiekuna. Jednak opiekun tego psa powinien być osobą spokojną i stanowczą. Osoby, dla których jest to pierwszy pies, mogą popełniać błąd polegający na wzmacnianiu predyspozycji do nadmiernego przywiązania do opiekuna. Dlatego też osoby niedoświadczone powinny zasięgnąć porady behawiorysty, który doradzi co robić a czego unikać w kontakcie z psem tej rasy.

Pies ten sprawdzi się zarówno w rodzinie z dziećmi jak i u osoby samotnej. Nie jest hałaśliwy i nie ma skłonności do ucieczek. Toleruje psy i koty. Dobrze dogaduje się z dziećmi.

Owczarek szwajcarski ma również wady. Pies ten źle znosi samotność i zostawanie w domu. Wymaga sporo uwagi ze strony opiekuna. Dlatego też należy uczyć go zostawania w domu. Lęk separacyjny może spowodować, że pozostawiony samotnie pies będzie niszczył rzeczy w domu, szczególnie te przesiąknięte zapachem opiekuna.

Rasa ta świetnie sprawdzi się jako towarzysz emerytów, którzy są cały czas w domu. Warto jednak pamiętać, że te psy wymagają sporo ruchu, regularnych spacerów i dużej aktywności fizycznej. W młodości pies ten jest bardzo energiczny, ruchliwy i absorbujący uwagę opiekuna, dlatego też nie jest dobrym wyborem dla osób lubiących spokój.

Owczarek amerykańsko-kanadyjski - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • przyjacielski
  • wszechstronny użytkowo
Biały owczarek szwajcarski to pies wszechstronny. Jest oddany i rodzinny. Zwykle dobrze dogaduje się z innymi psami.
Wady
  • nie lubi samotności
Biały owczarek szwajcarski może cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Nie jest to pies, który lubi zostawać sam.

Owczarek amerykańsko-kanadyjski - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • ogon noszony szablasto,
  • dobrze umięśniona szyja,
  • średniej długości szyja,
  • głębokie słabizny
Biały owczarek szwajcarski to pies średniej wielkości. Jest dobrze umięśniony i ma "elegancki" wygląd.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Owczarek amerykańsko-kanadyjski

Charakter białego owczarka szwajcarskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
duża potrzeba ruchu
Poziom agresji:
niski
Biały owczarek szwajcarski nie jest agresywny bez powodu. To czujna rasa o niskim poziomie agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Biały owczarek szwajcarski to pies strzegący stad. Nie jest skłonny do oddalania się od opiekuna.
Użytkowanie:
Biały owczarek szwajcarski może spełniać wiele ról. To pies rodzinny, ale również policyjny, czy wojsku.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek amerykańsko-kanadyjski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Biały owczarek szwajcarski jest psem, który chętnie się uczy i nawiązuje silną więź z opiekunem. Należy pozytywnie podejść do szkolenia psa i budować z nim więź.
Dla kogo się nadaje:
Biały owczarek szwajcarski sprawdzi się w rodzinie, a talże dla singla lub pary.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Biały owczarek szwajcarski dobrze dogaduje się z dziećmi. Jest to pies o niskim poziomie agresji, ale zawsze należy kontrolować zabawy dzieci z psem.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Biały owczarek szwajcarski nie lubi samotności ani nudy.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Biały owczarek szwajcarski chętnie i szybko się uczy. Od początku należy dbać o socjalizacje szczeniąt, a następnie o pozytywne szkolenie i budowanie więzi z pupilem.

Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psów tej rasy wymaga wyczesywania sierści co kilka dni (częściej w okresie linienia). Do kapieli należy używać szamponów dla psów ras białych. Na liście zadań opiekuna jest również dbanie o higienę jamy ustnej, czy skracanie pazurów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras białych
Biały owczarek szwajcarski może jeść gotowe karmy (mokre lub suche) albo posiłki przygotowywane przez opiekuna. Decydując się na dietę domową lub BARF należy prawidłowo ją bilansować. Dieta psa musi być dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
U aktywnych psów mogą pojawiać się urazy i kontuzje. Część białych owczarków szwajcarskich miewa problemy ze stawami oraz cierpi z powodu alergii.
ikona podziel sięPrzekaż dalej