Podstawowe informacje o owczarku podhalańskim

Popularne nazwy:
Tatra Shepherd Dog (ang.), Tatra Mountain Sheepdog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
60 - 65 cm
45 - 60 kg
65 - 70 cm
50 - 65 kg
10 - 12 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
300 - 500 zł
Imiona dla owczarka podhalańskiego:
Wilk, Dama, Duch, Szejk, Kokos, Baflo, Zip, Nori, Beza, Kleks, Zima, Kajko, Dzikus, Pompon

Owczarek podhalański - informacje, zdjęcia, porady właścicieli

Owczarek podhalański stał się symbolem polskich gór. Ten biały, majestatycznie wyglądający pies jest również wspaniałym towarzyszem dla wielu miłośników czworonogów. Poniżej opiszemy jego wygląd, charakter, a także najważniejsze wymagania. Odpowiemy także na pytanie, do kogo pasuje podhalański pies pasterski.

Polski owczarek podhalański – opis rasy

Jak wygląda owczarek podhalański?

Pasterski owczarek podhalański to silnie zbudowany pies o dużych rozmiarach ciała. Waga dorosłego psa tej rasy osiąga średnio około 65 kg, przy wysokości w kłębie 65 do 70 cm. Waga prawidłowo zbudowanej, dorosłej suczki jest nieco mniejsza i waha się pomiędzy 45-55 kg. Suka posiada też nieco mniejszą wysokość w kłębie, która powinna mieścić się w przedziale od 60 do 65 cm.

Charakterystyczną cechą polskiego owczarka jest także czysto biały kolor sierści. Nasz rodzimy pies pasterski występuje jedynie w takim umaszczeniu, dzięki czemu wygląda bardzo charakterystycznie. Małe szczeniaki wyglądają jak duże, pluszowe maskotki, jednak kryją w sobie ogrom energii.

Wzorzec rasy wskazuje na to, że polski owczarek podhalański posiada różne długości sierści. Pierwsza warstwa to gęsty, miękki podszerstek, który jest gubiony głownie w okresie wiosennym i jesiennym. Nasz biały pies posiada także tak zwaną okrywę właściwą, która przybiera różne długości. Najkrótsza sierść występuje na głowie, kufie i wewnętrznej stronie łap. Nieco dłuższa sierść w białym kolorze pokrywa szyje oraz tułów. W tych miejscach sierść może być lekko falista, twarda i bardzo gęsta. Najdłuższa sierść występuje na ogonie, tworząc charakterystyczny pióropusz.

Co ciekawe, charakterystyka umaszczenia owczarka podhalańskiego jest ściśle związana z jego użytkowością. Pies górski pilnował stad owiec przed drapieżnikiem i nie powinien się zbytnio wyróżniać. Dlatego w hodowlach preferowano jedynie osobniki w kolorze białym. Inne psy pasterskie, takie jak border collie pełniły rolę zaganiaczy, a ich umaszczenie powinno odróżniać się od barwy owiec. Dlatego tego typu psy górskie posiadają umaszczenie w odcieniu biało czarnym czy biało, brązowo czarnym, co stanowiło duże ułatwienie dla pasterzy.

Nasz biały pies pasterski jest rasą uznaną przez FCI. Wszystkie informacje o jego wymiarach, prawidłowej budowie i wadach dyskwalifikujących uzyskamy we wzorcu rasy numer 252. Opisując wygląd polskiego owczarka, warto także omówić jego długość życia. Psy o średniej wielkości ciała zazwyczaj żyją krócej niż pies rasy miniaturowej. Średnia długość życia owczarka podhalańskiego wynosi 12 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem wśród ras o masie powyżej 40 kg.

Charakter pasterskiego podhalana

Aby w pełni zrozumieć charakter pasterskiego psa podhalańskiego, warto poznać informacje o jego pierwotnym przeznaczeniu. Kiedyś był to pies, który pilnował stada owiec. Jego rolą nie było zaganianie stada, lecz obrona. Owczarek podhalański był pozostawiany ze stadem i bronił je przed drapieżnikami podczas nieobecności pasterza. Wymagało to dużej samodzielności oraz umiejętności podejmowania decyzji.

Współczesny owczarek podhalański to idealny stróż. Będzie bacznie patrolował swoją posesję i reagował w sytuacji zagrożenia. Nie jest to pies nadmiernie szczekliwy i alarmuje jedynie w razie potrzeby. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy są przy tym bardzo odważne, przez co nie zawahają się bronić swojego właściciela.

Owczarek podhalański posiada bardzo zrównoważony, spokojny charakter. Charakterystyka rasy wskazuje na to, że nieprawidłowo szkolony pies może być groźny dla nieznanych osób, które wchodzą na jego terytorium. Małe szczeniaki wyglądają co prawda jak mały, biały pluszak, jednak w wieku dorosłym budzą znacznie większy respekt, o czym przekonamy się, oglądając zdjęcia rasy.

Dorosły pies czy suka pasterskiego owczarka podhalańskiego silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Czworonogi są przy tym bardzo lojalne, oddane rodzinie i delikatne. W stosunku do obcych podchodzą z pewnym dystansem, jednak zaakceptują ich obecność. Dobrze ułożony pies tej rasy nie jest groźny dla innych czworonogów, nie prowokuje konfliktów na spacerach, jest raczej spokojnym obserwatorem.

Owczarek szwajcarski - biały miłośnik natury

Pies rasy owczarek podhalański chętnie żyje na łonie natury. Jako pupil górski, świetnie radzi sobie w trudnych warunkach terenowych. Charakterystyczną cechą rasy jest także duża wytrzymałość fizyczna oraz upodobanie do długich spacerów.

Nasz krótkowłosy, biały pies pasterski uwielbia krajobraz górski, jednak nie oznacza to, że nie sprawdzi się jako pupil mieszkający w mieście. Wręcz przeciwnie, szczenięta szybko przyzwyczajają się do nowych warunków życia, a odpowiednio zadbane będą świetnymi towarzyszami dla każdej rodziny.

Nasz biały pies polski wymaga dużej dawki ruchu i warto o tym pamiętać przed wyborem rasy. Co prawda pieski posiadają spokojny charakter, jednak pozostawione same na długie godziny, mają wiele pomysłów na urozmaicenie sobie czasu wolnego.

Zarówno owczarek podhalański, jak i wyżeł polski wymagają dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Warto poświęcić czas na dłuższe spacery i zabawy, które zmęczą pupila pod względem fizycznym oraz intelektualnym. Dzięki temu pies nie będzie sprawiał problemów w codziennych relacjach domowych.

Opisując upodobanie owczarka do natury, warto wspomnieć o jego umiejętnościach przeorganizowania terenów zielonych. Pozostawiony sam w ogrodzie biały owczarek podhalański będzie chętnie wykopywał dołki, potrącał donice z kwiatami czy kładł się w rabatach. Pozostanie przy tym bacznym obserwatorem otoczenia, który z radością przywita swojego właściciela.

Wymagania białych owczarków podhalańskich – najważniejsze informacje

Żywienie i możliwe choroby – ogólna charakterystyka

Górski owczarek polski to dość zdrowa rasa, której rzadko zdarzają się choroby przewlekłe. Do najbardziej typowych problemów zdrowotnych należy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, która dotyka większości dużych ras.

Nasz polski owczarek podhalański może także cierpieć na problemy z oczami, a z uwagi na większą masę ciała, również na skręt żołądka. Dlatego warto zapewnić mu odpowiednie posiłki, które podajemy po spacerze. Bezpośrednio po jedzeniu należy unikać żywiołowych zabaw zapewniając pupilowi spokojny wypoczynek.

Nasz polski owczarek wymaga też prawidłowego żywienia, które zapewni mu odpowiednią dawkę składników odżywczych. Popularnym rozwiązaniem okazuje się podawanie dobrej jakości, gotowych karm suchych. Jest to najprostszy model żywienia. Nasz pies górski może także zjadać posiłki przygotowane przez właściciela. Warto zwrócić tutaj uwagę na obecność mięsa, które jest ważnym elementem diety. Im większa aktywność naszego pupila, tym większe zapotrzebowanie na białko pochodzące z mięsa. Przy samodzielnym komponowaniu posiłków zaleca się także dodatkową suplementację preparatami witaminowymi.

Ze względu na predyspozycję do skrętu żołądka, owczarek powinien zjadać kilka posiłków dziennie. Przyjmuje się, że szczeniaki najlepiej radzą sobie z posiłkami podawanymi czterokrotnie w ciągu dnia. Z kolei dorosły pies górski może spożywać dwa, trzy posiłki dziennie. Częstsze podawanie mniejszych ilości pokarmu jest jednym z kluczowych elementów zmniejszenia ryzyka skrętu żołądka.

Owczarek szwajcarski - wymagania pielęgnacyjne

Owczarek podhalański czy krótkowłosy wyżeł polski nie są psami trudnymi w pielęgnacji. Podhalański pies pasterski to pupil użytkowy, który świetnie radzi sobie w różnych warunkach terenowych. Dorosły pupil chętnie żyje w domu, jednak możemy go też pozostawiać na zewnątrz. Gęsty podszerstek zapewnia optymalną ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych.

Biała sierść owczarków podhalańskich nie wymaga częstych kąpieli. Nie jest podatna na kołtunienie, łatwo się suszy i nie wymaga regularnego przycinania. W zupełności wystarczy regularne czesanie pupila, które wykonujemy raz na kilka tygodni. W okresie linienia możemy wykonywać czesanie codziennie, co pozwoli ograniczyć ilość psiego futra, pozostawionego na naszych ubraniach czy łóżkach.

Ze względu na możliwość występowania chorób oczu, warto kontrolować ich stan i reagować w razie potrzeby. Górski owczarek podhalański nie wymaga przycinania pazurów, jednak dobrze jest co pewien czas kontrolować ich długość.

Ile kosztują szczenięta owczarka podhalańskiego?

W naszym kraju działa niejedna hodowla owczarków podhalańskich czy hodowla owczarka środkowoazjatyckiego. Wybór nie zawsze jest taki prosty, bowiem natrafimy na wiele związków oraz stowarzyszeń. W naszym kraju największym uznaniem cieszy się ZKwP, którego rodowody są uznawane na całym świecie. Warto wiedzieć, że hodowla owczarka środkowoazjatyckiego czy podhalańskiego sprzedaje nieco droższe szczeniaki, jednak w zamian otrzymujemy pupila, który jest zgodny ze wzorcem rasy.

Cena za małe owczarki podhalańskie z rodowodem (metryką) ZKwP przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021 rok). Jest to dość niska stawka za małe szczeniaki, które nie będą mogły brać udziału w wystawach. Cena za psy wystawowe (pies lub suka) często okazuje się kilkukrotnie wyższa.

Ostateczna cena zakupu szczeniaka jest ściśle uzależniona od osiągnięć i renomy danej hodowli. Dlatego przed wyborem konkretnego miejsca warto obejrzeć zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Podczas wizyty w hodowli należy obejrzeć, jak żyje suka hodowlana i jakie posiada warunki. Niezbędne będzie także przeanalizowanie dokumentacji zdrowotnej szczeniaka oraz jego matki. Podczas zakupu dobrze będzie przeanalizować umowę kupna sprzedaży lub przekazania szczeniaka. Znajdziemy w niej najważniejsze zapisy, które dotyczą zobowiązań hodowcy oraz nabywcy szczenięcia. W przypadku psów nie wystawowych, umowa może przewidywać obowiązek kastracji pupila. Z pewnością jest to jeden z aspektów, który warto ustalić i omówić z hodowcą.

Każdy kojarzy dużego, białego psa znanego z terenów podhalańskich. Owczarek podhalański, czyli biały pies pasterski pomagający góralom wypasać owce to wierny i łagodny przyjaciel, który w razie potrzeby będzie bronił stada bez cienia strachu. Jeśli zaciekawiła Cię ta rasa, warto najpierw zebrać informacje o charakterze i wymaganiach tego psa, który nie jest mały i nie nadaje się do mieszkania w bloku. Zanim wybierzesz szczenięta tej rasy przeczytaj czy jest to rasa dla ciebie.

Owczarek podhalański - charakterystyka rasy i zdjęcia

Charakterystyka rasy owczarek podhalański

Owczarek podhalański znajduje się w grupie I FCI owczarków i psów pasterskich oraz w sekcji 1. Jest to jedna z 5 ras polskich uznanych przez FCI. Biały, polski pies pasterski od wieków wykorzystywany był do pilnowania stad owiec. Był to nie tyle pies pasterski zaganiający owce, co stróż stad, który miał za zadanie bronić owce przed wilkami i złodziejami.

Nie jest do końca pewne skąd pochodzą górskie psy z rejonu Karpat. Tradycja wypasania owiec w Karpatach sięga czasów zamierzchłych i prawdopodobnie silny, wytrzymały, biały, górski pies pasterski przybył na te tereny wraz z plemionami pasterzy. Polski owczarek podhalański wygląda bardzo podobnie jak czuwacz słowacki i kuvasz węgierski. Psy te są spokrewnione i prawdopodobnie wszystkie pochodzą od tego samego przodka, prawdopodobnie od azjatyckich molosów.

Kariera tych psów zaczęła się w XX wieku, kiedy to turyści odwiedzający Podhale zwrócili uwagi na te piękne i silne psy. Wtedy też psy zaczęły pojawiać się na wystawach i opracowano wzorzec rasy, zaś turyści zaczęli kupować szczeniaki. Psy przetrwały II wojnę światową, jednak dopiero w latach 50-tych podjęto na nowo profesjonalną hodowlę tych psów.

Owczarek podhalański w Polsce - informacje i zdjęcia

Mimo, że jest to rodzimy, polski pies, jego popularność poza regionem Tatr nie jest wielka. Nie jest to pies mały i nie sprawdza się w mieszkaniu w mieście. Najlepiej nadaje się do domu z ogrodem, gdzie może pełnić rolę stróża. Jest to pies trudny do szkolenia, o niezależnym charakterze. Zdecydowanie nie jest to pies dla początkującego opiekuna, który może nie poradzić sobie z tak dużym psem. Błędy w szkoleniu i niewłaściwe traktowanie mogą sprawić, że pies stanie się agresywny. Mimo, że ma charakter łagodny i opiekuńczy wobec dzieci, tak duże pies nie nadaje się na towarzysza zabaw dla dzieci, gdyż jest raczej spokojni i nie znosi wrzawy wokół siebie.

Szczenięta można zakupić w Polsce nie tylko na Podhalu. Hodowle tej rasy znajdują się w całej Polsce. Cena szczeniąt zaczyna się już od około 2000 zł. Jednak szczeniaki z rodowodem FCI kosztują średnio około 3000 – 4000 zł. Zaś cena najlepszych osobników może dochodzić nawet do 8000 zł (aktualizacja cen: czerwiec 2021 rok). Cena zależy od renomy hodowli oraz od przodków psa.

Warto pamiętać, że zbyt niska cena jest podejrzana. Szczeniaki bez rodowodu nie są uważane za rasowe. Należy przemyśleć czy warto kupować taniej szczenięta bez rodowodu z podejrzanego źródła ryzykując wady genetyczne psa.

Owczarek podhalański - informacje na temat rasy i zdjęcia

Jak wygląda owczarek podhalański - opis rasy i zdjęcia

Opis można zacząć od tego, że jest to pies wyłącznie biały. Czarny pies tej rasy nie występuje, zaś czarny kolor i inne jest niezgodny z wzorcem rasy. Sierść jest krótka na głowie i pysku, zaś długa, gęsta i lekko falista na całym ciele. Na szyi występuje bogata kryza. Sierść składa się z gęstego podszerstka i twardego włosa okrywowego.

Owczarek jest duży, silny i zwinny. Osiąga wzrost do 70 cm i wagę do 60 kg. Wygląda nieco podobnie jak nowofundland, lecz o białym umaszczeniu. Jak każdy pies górski, odznacza się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Owczarek podhalański żyje około 12 lat. Jest to rasa zdrowa i odporna.

Pielęgnacja psa nie sprawia trudności. Owczarek nie wymaga kąpieli ani psiego fryzjera. Aby utrzymać sierść w nienagannym stanie wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu. Warto wiedzieć, że rasa ta bardzo intensywnie linieje. Dlatego też w czasie linienia należy psa czesać dużo częściej, aby pozbyć się martwego podszerstka i uniknąć sierści na meblach i dywanach.

Charakter owczarka podhalańskiego

Owczarek podhalański należy do psów użytkowych i pracujących, które świetnie sprawdzają się jako stróż i obrońca. Pomaga góralom w wypasie owiec. Charakterystyka tego psa określa go jako spokojnego, zrównoważonego i inteligentnego stróża, który potrafi w razie potrzeby działać samodzielnie. Bezkompromisowo i nieustraszenie broni swego stada, terenu czy opiekuna.

Psy te mają charakter przyjazny i łagodny wobec opiekuna oraz ludzi i zwierząt w rodzinie. Natomiast wobec obcych ludzi i zwierząt bywają nieufne. Mają szczególne predyspozycje fizyczne i psychiczne do zadań pasterskich, stróżujących i obronnych, do których łatwo je wyszkolić. Natomiast szkolenie w innym zakresie jest trudne. Psy te nie znoszą złego traktowania, krzyku i przemocy, co może skutkować agresją. Owczarki podhalańskie muszą mieć silną więź z opiekunem, wtedy chętnie wykonuje jego polecenia. Wymagają bardzo doświadczonego opiekuna. Problemem podczas szkolenia jest upór, niezależny charakter oraz fakt, że szczeniaki długo dojrzewają. Pies ten osiąga dojrzałość psychiczną dopiero około 2 roku życia.

Owczarek podhalański to pies spokojny i niezwykle łagodny. Lubi dzieci i jest wobec nich opiekuńczy. Jednak ten duży pies nie nadaje się na towarzysza zabaw dla dzieci, gdyż nie lubi szalonych zabaw. Nie należy się również zachowywać gwałtownie, gdyż pies ten ma silny instynkt obronny. Dlatego też nie należy zostawiać dzieci z psem bez nadzoru dorosłych.

Pies ten nie wymaga bardzo dużo ruchu. Wystarczą mu spokojne spacery. Może zostawać sam w domu i nie niszczy rzeczy. Mimo łagodnego charakteru, nie jest to pies do mieszkania w blokach. Lubi on przestrzeń i woli żyć na zewnątrz. Idealnym miejscem dla niego jest dom z ogrodem, niekoniecznie w górach.

Polski Owczarek Podhalański - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • inteligentny
  • rodzinny
  • dobry stróż
Owczarek podhalański kocha swoją rodzinę. Jest inteligentny i pojętny. To dobry stóż.
Wady
  • nieufny wobec obcych
  • instynkt terytorialny
Owczarek podhalański, który nie przejdzie odpowiedniej socjalizacji i szkolenia może wykazywać agresje wobec innych psów i być bardzo nieufny wobec obcych.

Owczarek tatrzański - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • nos czarny,
  • trójkątne uszy,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • prosty grzbiet,
  • dobrze umięśniona szyja
Owczarek podhalański to pies o mocnej i zwartej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Polski Owczarek Podhalański

Charakter owczarka podhalańskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Owczarek podhalański to pies gotowy do pilnowania stada. Nie powinien być jednak ani bojaźliwy, ani agreswyny bez przyczyny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek podhalański zwykle nie sprawia opiekunom kłoptów w postaci ucieczek z domu.
Użytkowanie:
pies pasterski
Owczarek podhalańśki to pies pasterski z Karpat. Ma w genach czujność i gotowość do obrony stada i domu.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek tatrzański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Owczarek podhalański wymaga właściwego podejścia. Opiekun musi być konsekwentny, ale nie surowy. Nie jest to rasa "dla każdego".
Dla kogo się nadaje:
Owczarek podhalański to pies dla osób aktywnych, które zapewnią mu ruch oraz stymulacje umysłową.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Owczarek podhalański to pies przywiązany do rodziny.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Owczarek podhalański nie ma raczej problemu z zostawaniem samemu.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Owczarek podhalański jest psem, który potrzebuje konsekwencji. Szkolenie nie zawsze idzie bowiem "jak po maśle". Ogólnie psy tej rasy są jednak pojętne i szybko się uczą.

Pielęgnacja owczarka podhalańskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja owczarka podhalańskiego opiera się na wyczesywaniu sierści, skracaniu pazurów, kontrolowaniu czystości uszu oraz okazjonalnych kąpielach.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • Karma dla psów ras białych
Owczarek podhalański może jeść dietę gotowaną lub surową. Jeżeli opiekun decyduje się na takie menu, musi pamiętać o odpowiednim bilansowaniu posiłków i dodawaniu suplementów. Rozwiązaniem są również karmy gotowe w wersji suchej lub mokrej.
Podatność na choroby:
Owczarek podhalański jest ogólnie zdrowym psem odpornym na różne warunki pogodowe. U psów tej rasy zdarzają się jednak problemy ze stawami, czy skręt żołądka.
ikona podziel sięPrzekaż dalej