Podstawowe informacje o kocie dachowcu

Pochodzenie:
Cały świat
Kategoria FIFe:
rasa nieuznawana przez FIFe
28 - 35 cm
3 - 5 kg
28 - 35 cm
4 - 7 kg
14 - 17 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
- zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla kota dachowca:
Kafel, Mango, Puszek, Perła, Rybka, Karmel, Przecinek, Karob, Wiórek, Bulion, Rufus, Kiwi

Kot europejski - historia rasy, opis, zdjęcia, porady właścicieli

Choć podobny, dachowiec to nie to samo zwierzę, co kot europejski. Drugi z wymienionych należy do jednej z najstarszych ras występujących na starym kontynencie. Choć odmiana ma długą tradycję, nie jest obecnie bardzo popularna. Można jednak nadal spotkać jej przedstawicieli. Warto, więc wiedzieć jak wyglądają i jaki mają charakter. O tym i historii rasy opowiadamy w dalszej części artykułu. Podajemy także szereg innych, cennych informacji.

Czarny lub pręgowany kot z Europy

Kot europejski krótkowłosy to jedna z naturalnych ras domowych czworonogów. Te zwierzaki bywają także nazywane kotami celtyckimi. Odmiana była znana już w okresie starożytnego Rzymu. Koty wędrowały wraz z wojskami imperium. Chroniły zapasy żywności przed szkodnikami. W ten sposób rozprzestrzeniły się w Europie. Ich przodkiem, tak jak i innych ras, jest kot nubijski. Jednakże w rodowodzie europejczyków można także znaleźć geny żbików. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna uznała rasę niedawno, bo dopiero w 1982 roku. Przyczyniły się do tego bardzo ważne przesłanki.

Koty europejskie uznano za odrębną odmianę by chronić ich geny przed zaniknięciem. Dlatego, że te zwierzęta od wieków występują na starym kontynencie. Obecnie największą popularnością cieszą się w Skandynawii. Podobnie jak środkowoeuropejski dachowiec, europejczyk jest zróżnicowany pod względem wielkości. Jest to, bowiem kot średni do dużego. Samica zazwyczaj osiąga 25-30 cm wysokości a jej waga to 3-5 kg. Samiec dorasta do 30-35 cm, masa ciała to 4-7 kg. Bez względu na płeć, wielkość i waga może wykraczać poza wspomniane granice. Warto też wiedzieć jak prezentuje się ogólna sylwetka.

Zdjęcia uwieczniające interesującego nas kota ukazują proporcjonalnego, muskularnego czworonoga. Ma wydłużony tułów i wyraźną klatkę piersiową. Kończyny smukłe, ogon długi i szerszy u nasady. Głowa lekko wydłużona, oczy okrągłe, uszy duże, umieszczone blisko siebie. Trzeba także wspomnieć o sierści. Nigdy nie zdarza się długowłosy europejczyk. Jego włos zawsze jest krótki i gęsty. W kwestii maści, dopuszcza się każdy kolor i odmianę. Kot może być biały, szary, rudy a nawet i niebieski. Za najbardziej typowe umaszczenie uważa się wersję tabby (pręgowaną). Rozwinięcie tematu pochodzenia i wyglądu kota europejskiego znajduje się na naszej stronie.

Europejska rasa kota i jej charakter

Zanim przejdziemy do usposobienie pewna ciekawostka. Otóż kot europejski ma krewnych w Wielkiej Brytanii i USA. W pierwszym przypadku jest to często niebieski kot brytyjski. Wygląda nieco inaczej, bowiem jest dłużej hodowany a rasę ukształtowano poprzez krzyżówki z persami. W ten sposób powstał także rudy czy biały brytyjczyk długowłosy. Natomiast krewniak ze Stanów Zjednoczonych to amerykański kot krótkowłosy. Ten często pręgowany lub szary zwierzak z wyglądu jest bardzo podobny do europejczyka. To tyle, jeśli chodzi o ciekawostki. Czas sprawdzić, jakie usposobienie wykazuje czworonóg ze starego kontynentu.

Pod względem charakteru, opisywana rasa jest bardzo zróżnicowana. Jeden zwierzak do niej należący będzie spokojnym kanapowcem a drugi żywiołowym łobuzem. Zazwyczaj jednak kocięta, tak jak niejeden środkowoeuropejski dachowiec, są przyjacielskie i towarzyskie. Dogadują się z innymi domowymi czworonogami. Mogą żyć z psami pod jednym dachem. Dobrze odnajdą się w większej rodzinie. Od opiekunów potrzebują uwagi i czułości. Mimo tego same wybierają czas na głaskanie i zabawę. Można, więc stwierdzić, że wykazują sporą niezależność. Jeśli pozwalają na to warunki, chętnie korzystają z ogrodu lub też balkonu.

Większość kotów europejskich potrzebuje dużo ruchu. Ponadto te mruczki mają silny instynkt łowiecki. Decydując się na zakup trzeba zaopatrzyć się w różnego rodzaju zabawki. Co ważne, czworonogi są inteligentne. Zachowując cierpliwość, można nauczyć je pewnych sztuczek. Przedstawiliśmy tylko wstępny opis usposobienia kotów wywodzących się z Europy. Gdzie można znaleźć rozszerzenie tego tematu? Wszystkie ważne informacje zostały opublikowane na naszym portalu. Co w takim razie znajduje się w dalszej części tego artykułu? Rozjaśniamy w nim kwestię pielęgnacji i żywienia kotów europejskich.

Zdrowie, hodowla i cena europejczyków

Jak długo żyją koty europejskie? Średnio dożywają około 13-15 lat, choć zdarzają się osobniki dużo starsze. Mające nawet 20 lat, co jest znakomitym wynikiem. Do tego jest to rasa bardzo odporna na choroby. Z dolegliwości genetycznych występuje u nich wyłącznie kardiomiopatia przerostowa. Zdarza się jednak bardzo rzadko. Poza tym interesujące nas koty świetnie sobie radzą z niskimi temperaturami. Mogą być jednak wrażliwe na upały. Najpoważniejszym problemem tej rasy są skłonności do nadwagi. Otyłość to z kolei prosta droga do chorób wyraźnie skracających życie domowego pupila.

Właściciele kotów europejskich muszą dbać o prawidłowe odżywianie swych ulubieńców. Przede wszystkim nie należy przesadzać z przysmakami. Czworonogom należy podawać pokarm o dużej zawartości mięsa. Mogą być to gotowe produkty dla kotów lub posiłki przygotowane przez opiekunów samodzielnie. Przy diecie BARF trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości suplementów. Jak natomiast wygląda kwestia pielęgnacji? Niezbędne zabiegi nie są specjalnie skomplikowane. Co jakiś czas trzeba czyścić uszy i kąciki kocich oczu. Przynajmniej raz na 2-3 tygodnie należy sprawdzić pazurki i w razie potrzeby przyciąć.

Ważną czynnością jest dbanie o sierść. Bez względu na to czy jest czarny czy kolorowy, kot potrzebuje wyczesywania. W okresie linienia wykonuje się je codziennie. Gdy zakończy wymianę futra częstotliwość spada do jednego szczotkowania na tydzień. I to tyle w temacie pielęgnacji. Hodowla kotów europejskich nie jest popularna. W dużej mierze z uwagi na problem dużej bezdomności dachowców, które są do nich podobne. Poza Skandynawią kocięta są rzadkością, więc ich cena jest wysoka. Utrzymuje się w przedziale 800-1200 euro. Więcej o rasie europejskich kotów można dowiedzieć się na naszej stronie. Publikujemy zdjęcia, ciekawostki i wiele więcej.

Kot domowy - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • inteligentny
  • długowieczny
Dachowiec to zwykle zdrowy i inteligentny kot, który dobrze odnajduje się w życiu rodzinnym.
Wady
  • nieufny wobec obcych
  • niezależność
Nie można oceniać wszystkich kotów razem. Wiele zależy od ich cech indywidualnych. Część dachowców może być bardzo niezależna oraz nieufna (szczególnie wobec obcych).

Kot domowy - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
Dachowca nie da opisać się konkretnymi cechami wyglądu. Każdy kot jest inny. Może mieć odmienne umaszczenie, wielkość, czy kolor oczu.
Rodzaj owłosienia:
  • krótkowłosy
  • włos prosty
Umaszczenie:
  • czysto białe,
  • płowe,
  • pręgowane,
  • łaciate,
  • czarne,
  • szare
Kolor oczu:
  • zielone,
  • złote,
  • miedziane,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Kot domowy

Charakter kota dachowca

Charakter:
  • czujny,
  • inteligentny,
  • towarzyski,
  • niezależny,
  • ciekawski
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
umiarkowany
Kot dachowiec może mieć różny charakter oraz odmienne doświadczenia z przeszłości. Niekóre koty mogą okazać się agresywne w określonych sytuacjach.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Skłonność do ucieczek jest zależna od kota - jego ciekawości oraz instynktu łowieckiego.

Kot domowy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Dachowiec jest kotem, który może mieć bardzo różny charakter. Wiele zależy od socjalizacji kota w młodym wieku. Często są to ciekawskie i czułe koty.
Dla kogo się nadaje:
  • dla rodzin z dziećmi,
  • dla seniorów,
  • dla singli,
  • dla par
Kot dachowiec nadaje się dla każdego. Wiele zależy od indywidualnych cech kota. Niektóre lepiej odnajdą się jako towarzysz seniora, a inne w rodzinie z dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Dachowiec, który od kocięcia będzie wychowywał się z dziećmi, będzie dla nich dobrym towarzyszem. Należy jednak pamiętać, że kot potrzebuje odpoczynku oraz spokoju podczas posiłków. Najmłodsi muszą respektować kocie granice.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Dachowca można oswoić z zostawaniem bez opiekuna. Jedne koty będą taką rozłąkę znosiły lepiej niż inne. Zawsze warto zadbać o czas na zabawę z pupilem oraz wspólny czas każdego dnia.

Pielęgnacja kota dachowca

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele
Pielęgnacja kota dachowca nie jest trudna. Konieczne jest wyczesywanie sierści (częstsze w okresie linienia), skracanie pazurów, czy dbanie o higienę jamy ustnej kota.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
W diecie kota musi znaleźć się mięso, a także inne produkty pochodzenia zwierzęcego jak podroby, czy oleje rybne. Kot może jeść karmy gotowe, dietę domową lub surową. Ważne, by posiłki były zbilansowane i zdrowe.
Podatność na choroby:
Kot dachowiec nie wykazuje predyspozycji do konkretnych chorób genetycznych. Opiekun powinien dbać o badania profilaktyczne, a także szczepienia czy odorbaczanie.
ikona podziel sięPrzekaż dalej