Podstawowe informacje o kocie brytyjskim krótkowłosym

Popularne nazwy:
British Shorthair (ang.)
Pochodzenie:
Wielka Brytania
Kategoria FIFe:
Kategoria III
25 - 30 cm
4 - 7 kg
25 - 30 cm
4 - 9 kg
14 - 18 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
Cena kociaka z hodowli:
2000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 250 zł
Imiona dla kota brytyjskiego krótkowłosego:
Susi, Kiwi, Pin, Sam, Peter, Fire, Bursztyn, Ryś, Mruczek, Pulpa, Bigos, Budyń, Sir

Niebieski krótkowłosy kot brytyjski jest marzeniem wielu miłośników kotów. Przed zakupem pojawia się jednak wiele pytań. Ile kosztuje brytyjczyk? Ile żyją koty brytyjskie i jak wygląda kot brytyjski zgodnie ze wzorcem rasy? Może spełnieniem marzeń okaże się jednak pręgowany lub czarny kot brytyjski?  A może jednak lepszy będzie kot dachowiec? Przeczytaj artykuł i obejrzyj zdjęcia!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach brytyjskich.

Krótkowłosy kot brytyjski - charakterystyka rasy

Jak wygląda kot brytyjski? Koty brytyjskie i opis rasy

Ten piękny, angielski kot (a nie kot belgijski jak jest czasem nazywany) jeszcze kilkadziesiąt lat temu był zagrożony wyginięciem. Podjęto się wtedy próby ratowania tej rasy kotów, korzystając z jego krzyżówek z innymi rasami. Rozmiary przedsięwzięcia były dość szerokie i pozwoliły na odzyskanie populacji kotów brytyjskich. Wykorzystywano wtedy geny kotów perskich oraz niebieskich rosyjskich, dzięki którym krótkowłosy kot brytyjski wygląda obecnie tak, jak wygląda. Hodowla nastawiona została także na uzyskanie odpowiedniego umaszczenia i trzeba przyznać, że niebieski brytyjczyk ma inny odcień niż np. niebieski kot rosyjski.

Opis wzorca rasy zawiera informacje o jego mocnej i krępej budowie. Ogon kota powinien być grubszy u nasady i zaokrąglony na końcu. Duża głowa charakteryzuje się wyraźnymi policzkami i szeroko rozstawionymi, małymi uszami. Charakterystyczny jest także mały, prosty nos. Jego sierść powinna być gęsta i przyjemna w dotyku.

Brytyjczyk to kot ważący 4-8 kilogramów. Szczególnie duży jest oczywiście kocur, który w swojej posturze dominuje nad bardziej subtelną w budowie kotką. Rozmiary wahają się także osobniczo, co częściowo związane jest z niestabilnością wzorca rasy związaną ze wspomnianymi już krzyżówkami z innymi rasami.

Oczy kota brytyjskiego są duże i szeroko rozstawione. Warto także zwrócić uwagę, że oczy kota brytyjskiego mają barwę skorelowaną z umaszczeniem sierści i występują w takich kolorach jak miedziany lub bardziej pomarańczowy, niebieski, czy niebiesko-zielony. Przykładem może być czarny kot brytyjski, który ma praktycznie zawsze oczy w kolorze miedzi, co tworzy unikalne i przyciągające uwagę połączenie.

Najpopularniejszy jest zdecydowanie niebieski krótkowłosy kot brytyjski, ale występuje także umaszczenie liliowe, czarne, białe, szylkretowe, szynszylowe i ponad sto innych kolorów sierści. Kot brytyjski może być także pręgowany klasycznie lub tygrysio, a nawet cętkowany. Kolor niebieski to inaczej szary odcień stanowiący rozcieńczenie czarnego barwnika. Pięknego wyglądu różnych umaszczeń nie są w stanie oddać jednak żadne zdjęcia.

Dorosły kocur powinien mieć dwa jądra zstąpione do moszny. Brak jednego lub obu w wieku 7-8 miesięcy definitywnie oznacza wnętrostwo, a niezstąpione jądra muszą zostać usunięte operacyjnie, gdyż ich pozostanie w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym grozi późniejszym nowotworzeniem. Kastracja kocurka odbywać się może  praktycznie w każdym wieku, najczęściej jednak przeprowadzana jest około 6-8 miesiąca życia. Kocur, który nie zostanie wykastrowany, może znaczyć teren moczem, który ma nieprzyjemny zapach.

Warto wiedzieć, że wśród tej rasy kotów istnieje także kot brytyjski długowłosy, który do tej pory pozostawał w cieniu krótkowłosego "brata", ale obecnie zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Nie różni się on ani ogólną budową, ani charakterem od kota krótkowłosego, a pozornie większy rozmiar wynika jedynie z charakteru sierści. Jeśli szukasz dodatkowych informacji, sprawdź także ten artykuł o usposobieniu kota brytyjskiego.

Koty brytyjskie i ich charakter - jaki jest brytyjczyk?

Ten angielski kot ma bardzo przyjemny charakter, który odpowiada wielu osobom. Jest przyjazny, wierny i bardzo inteligentny. Zwykle nie ma problemów z tolerowaniem dzieci oraz innych zwierząt. Nie wykazuje oznak agresji, a wręcz wydaje się oazą spokoju i cierpliwości.

Brytyjczyk lubi kontakt z człowiekiem, ale niekoniecznie chce być noszony lub przytulany. O wiele bardziej preferuje głaskanie, ale nigdy nie jest także nachalny, a od czasu do czasu lubi także pobyć w samotności.

Jako mały kociak jest zwykle bardzo aktywny, czego nikt się nie spodziewa, patrząc na dorosłego, statecznego kota. Nawet ten "kanapowiec" potrzebuje jednak zabawy, którą warto zapewniać mu w kilku krótkich seriach dziennie. Koty te zwykle chętnie podejmują zabawę, co stymuluje je psychicznie i działa pozytywnie na ich ciało (jako profilaktyka nadwagi i otyłości).

Krótkowłosy kot brytyjski - zakup i utrzymanie

Ile kosztuje krótkowłosy kot brytyjski?

Kociak brytyjski to koszt około 2000zł. Angielski kot to natomiast koszt około 700 funtów (rozpiętość cen jest jednak dość duża od 400 funtów po nawet 1300 funtów)

Cena kota brytyjskiego zależy przede wszystkim od hodowli, a czasem także od umaszczenia.  Niebieski to właściwie sztandarowy kolor brytyjczyka, który cieszy się największą popularnością, ale jak już wspomniano wśród tej rasy kotów, istnieją równie piękne i o wiele rzadsze umaszczenia, a na kocięta tych barw trzeba czasem długo czekać. Przykładem może być liliowy brytyjczyk.

Cenę kształtują także standardy hodowli, gdyż zawiera ona wszystkie działania profilaktyczne oraz badania kociąt, a także pozostałe koszty opieki nad nimi i ich matką, jak np. żywienie. Hodowcy stosujący lepszej jakości produkty, wykazujący się rzetelnym podejściem do opieki zdrowotnej i socjalizacji mogą oczekiwać wyższych kwot, co jest w pełni zrozumiałe. To właśnie z miejsc o takich standardach powinniśmy kupować zwierzęta, by wyeliminować pseudohodowle i brutalne wykorzystywanie zwierząt w celach zarobkowych.

Ile żyją koty brytyjskie?

Długość życia waha się w granicy 9-12 lat, ale część kotów dożywa nawet 20 lat. Na długość kociego życia wpływa bowiem wiele czynników. Zależy ona od genów i czynników środowiskowych, a każdy właściciel ma realny wpływ na zdrowie swojego zwierzęcia i może wydłużyć jego życie, a także zapewnić mu odpowiedni jego komfort.

Mały kociak brytyjski powinien przejść serię szczepień chroniących koty przed popularnymi kocimi chorobami zakaźnymi. Lekarz weterynarii przekaże także wszelkie informacje o jego żywieniu, odrobaczaniu i szczepieniach dodatkowych np. na białaczkę. Powtarzane regularne szczepienia chronią zwierzę przed najpopularniejszymi chorobami zakaźnymi. Nie wolno bagatelizować roli szczepień u kotów niewychodzących, gdyż istnieje ryzyko przeniesienia patogenów przez człowieka (np. na butach).

Waga również odgrywa rolę w długości życia kota. Otyłość prowadzi bowiem do wielu chorób, gorszego znoszenia znieczulenia ogólnego oraz problemów z codziennymi czynnościami. Brytyjczyk wykazuje tendencję do nadwagi, więc od najmłodszych lat należy dbać o jego prawidłowe żywienie, unikać przekarmiania i zapewniać mu odpowiednią dawkę ruchu poprzez liczne zabawy.

Dorosły kot powinien mieć wykonywane badania krwi oraz ogólne badanie kliniczne minimum raz w roku, w celu wykrycia potencjalnych chorób, zanim pojawią się objawy kliniczne. Krótkowłosy kot brytyjski ma genetyczną predyspozycję do chorób nerek, więc warto wykonywać także rutynowe badania USG.

Wykastrowany kocur oraz wysterylizowana kotka żyją zwykle dłużej, gdyż zabieg eliminuje ryzyko takich chorób jak ropomacicze, nowotwory gruczołu mlekowego czy nowotwory jąder.

Opinie o brytyjczykach - charakterystyka rasy oczami właścicieli

Charakter sprawia, że cieszy się opinią rodzinnej rasy kotów. Brak agresji i chęć do zabawy sprawiają, że są one odpowiednie dla dzieci, ale raczej tych starszych. Waga kota i jego mały entuzjazm względem noszenia i nachalnego przytulania nie sprzyjają bowiem do końca kontaktom z najmłodszymi. Często wspomina się także o ich cierpliwości i akceptacji innych zwierząt w otoczeniu, co jest oznaką ich potrzeby kontaktu z innymi osobnikami. Sprawia to, że niektórzy zalecają trzymanie np. dwóch kotów tej rasy razem. Brytyjczyk chwalony jest za duży spokój i nienachalne zachowanie.

Znalazł więc uznanie nie tylko wśród rodzin i posiadaczy psów, ale także w oczach singli i bardziej zapracowanych właścicieli. Jest to zatem rasa, którą można uznać za "uniwersalną" dla wielu stylów życia i charakterów ich opiekunów.

Informacje, które przekazują sobie posiadacze brytyjczyka są bardzo pomocne. Mówią one w dużej mierze o dobrym zdrowiu tych kotów, ale ostrzegają także przed najpopularniejszymi jednostkami chorobowymi. Właściciele powinni zwracać bowiem uwagę na stan nerek swojego pupila oraz kontrolować go kardiologicznie.

Ten angielski kot duży rozgłos zyskał dzięki swojemu urokowi i spokojowi. Ich charakter w połączeniu z przyjemną w dotyku sierścią sprawia, że w oczach wielu ludzi deklasuje inne rasy kotów.

Kot brytyjski - wszystko, co musisz wiedzieć na jego temat

Kot brytyjski bez wątpienia jest najbardziej rozpoznawalnym kotem. Krótkowłosy niebieski brytyjczyk z bursztynowymi oczami znany jest na całym świecie, ale istnieje jeszcze ponad 150 innych kolorów! Jeżeli ten angielski kot wkradł się do Twojego serca, czas poznać opinie o nim oraz jaki jest jego charakter. A może słyszałeś kiedyś określenie „kot belgijski” i zastanawiasz się, o jakiego kota chodziło? Jakie rasy kotów przyczyniły się do obecnego wyglądu brytyjczyków? Czy jest to kot duży? Charakterystyka rasy znajduje się w poniższym artykule. Poznaj cechy kota brytyjskiego!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.

Kot brytyjski czy kot belgijski? A może kot kartuski?

Jest to kot rasy angielskiej. Historia kota brytyjskiego jest długa. Według legendy ten krótkowłosy kot rasy angielskiej przywędrował na Wyspy Brytyjskie z Rzymianami. Koty te towarzyszyły im podczas podbojów i pilnowały zapasów pożywienia przed gryzoniami.

Dużo większe prawdopodobieństwo początków tej rasy kotów jest to, że wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. Kiedy to w 1871 roku Harrison Weir – malarz zwierząt i miłośnik kotów – zorganizował pierwszą wystawę kotów w londyńskim Crystal Palace, wystawiono różne rasy kotów, w tym również pojawił się krótkowłosy kot rasy angielskiej. Aby jednak oficjalnie uznano go za odrębną rasę, trzeba było poczekać do 1929 roku.

Po II wojnie światowej kot brytyjski i jego dalsza egzystencja stanęły pod znakiem zapytania. Aby ten angielski kot nie wyginął, w latach 50. XX wieku hodowcy skrzyżowali różne rasy kotów. W ten sposób nie tylko niebieski brytyjczyk przetrwał, ale również został udoskonalony.

Jakie rasy kotów wykorzystali hodowcy? Były to persy, koty kartuskie, rosyjskie niebieskie oraz burmskie. Przez te rasy kotów i liczbę krzyżówek powstało mnóstwo kolorów kotów brytyjskich. Czym w takim razie jest kot belgijski? Kot belgijski to potoczna, błędna nazwa kota brytyjskiego. Nie istnieje odmiana rasy kotów, która byłaby tak nazywana.

Czy istnieje kot brytyjski długowłosy? Tak. Powstał w wyniku krzyżówki z persami. Jest to rasa kotów wstępnie uznane przez organizację FIFe. Ich charakter i umaszczenia są zbliżone do krótkowłosych Brytyjczyków. Jeśli planujesz hodowlę kota tej rasy, sprawdź także artykuł z informacjami, ile żyje kot brytyjski.

Wszystko o kotach brytyjskich – charakterystyka rasy

Jaki jest kot brytyjski – koty brytyjczyki i ich charakter

Ten angielski kot nie uchodzi za typowego pieszczocha. Choć kojarzy się z pluszowym misiem, kot brytyjski nie lubi brania na ręce i ściskania, za to lubi być blisko człowieka. To, z czego słynie angielski kot, to spokój i nie nachalność. Lubi być głaskany, ale przeważnie żyje gdzieś z boku i jedynie obserwuje właściciela.

Niebieski brytyjczyk nie należy do kotów agresywnych. Jest on przyjazny i nie ma nic przeciwko dzieciom. Nadaje się również dla seniorów, ze względu na swój łagodny charakter. Kot brytyjski nie powinien mieć problemów z dogadaniem się z innymi zwierzętami, czy to kotami, psami czy papugami – ten kot akceptuje każde stworzenia.

Mały kociak jest zdecydowanie bardziej ruchliwy, ale z wiekiem to się zmienia. Dorosły osobnik jest bardziej opanowany. Kot brytyjski jest domatorem, nie czuje potrzeby wychodzenia na zewnątrz, dlatego też nadaje się zarówno do domków, jak i mieszkań. Nie potrzebuje dużo przestrzeni – musi mieć tylko zapewnione miejsc do drapania, zabawy czy chowania się, bo mimo że jest spokojny, to jednak wciąż jest kotem i drapieżnikiem. Brytyjczyki są inteligentne i potrafią nauczyć się sztuczek.

Jak wygląda kot brytyjski?

Kot brytyjski jest duży. Uważa się, że jest największym kotem wśród ras krótkowłosych. Dorosły samiec może ważyć nawet 7-8 kg. Kotki są mniejsze i ich waga z reguły nie przekracza 5 kg. Jednak jak to bywa w dużych rasach kotów, rozwija się powoli. Rośnie do 3 lat.

Brytyjczyk ma muskularne ciało, szeroką klatkę piersiową i krótkie zaokrąglone łapki. Ogon ma 2/3 długości ciała kota, zaokrąglony na końcu, gruby u nasady. Jego szyja jest krótka, na niej osadzona jest duża, okrągła i szeroka głowa z wyraźnymi policzkami i zarysowanym czołem. Nos jest prosty i szeroki, krótki. Uszy średniej wielkości, zaokrąglone na końcach i szeroko rozstawione. Oczy Brytyjczyka są okrągłe i duże. W zależności od umaszczenia, kolory oczy mogą być: niebieskie, złociste/miedziane/bursztynowe/pomarańczowe, szmaragdowe, a także różnobarwne (u kotów, których sierść jest biała). Jest krótkowłosy, a jego sierść jest gęsta i miękka, choć czasami wydaje się twarda w dotyku.

Dlaczego ten angielski kot tak łamie serca ludzi na całym świecie? Niebieski brytyjczyk (a także jego inne umaszczenia) jest dystyngowany. Nie tylko jego zrównoważony charakter tak przyciąga do siebie ludzi, ale właśnie jego elegancki wygląd oraz te ponad 150 umaszczeń w jednej rasie!

Choć niebieski brytyjczyk (blue), a także jeszcze liliowy są bez wątpienia najbardziej kojarzącym się kolorami umaszczenia tego kota, wyróżni można jeszcze jednobarwne: rude, białe, czarne, kremowe, czekoladowe.

Wśród dwubarwnych wyróżnia się trzy główne odmiany, którymi są:

  • bicolour – gdy biały i inny kolor jest w takich samych proporcjach,
  • arlekin – jeżeli bieli jest więcej niż połowa powierzchni, ale jeszcze nie pokrywa większości ciała,
  • van – kiedy biel przeważa, a inne kolory są tylko w paru miejscach.

Kotki mogą być trzykolorowe (szylkretowe), niestety samiec kota nie może mieć takiego umaszczenia. Inne barwy to: złocisty, dymny czy srebrzysty. Do najbardziej popularnych wariantów umaszczenia sierści kota brytyjskiego zalicza się również:

  • tabby – pręgowany. Można różnić trzy: klasyczne, tygrysie i cętkowane.
  • colorpoint – łapy, ogon, pyszczek i uszy są ciemniejsze od barwy podstawowej na reszcie ciała kota.

Kot będącym logo marki Whiskas, również jest brytyjczykiem. Pełna nazwa to: brytyjski krótkowłosy srebrny klasycznie pręgowany.

Kot brytyjski – opinie, hodowla, opieka i pielęgnacja

Czym karmić koty brytyjczyki?

Brytyjczyki uwielbiają jeść, dlatego trzeba uważać, żeby nie nabawiły się nadwagi. Szczególnie narażone na nią są koty wykastrowane. Jednak utrzymanie prawidłowej wagi nie będzie trudne, jeżeli odpowiednio zadba się o dietę. W ciągu dnia kot powinien zjeść 250-300 g karmy mokrej lub około 80 g suchej karmy.

Przede wszystkim nie należy sypać karmy za każdym razem, gdy ujrzy się dno miski. Stały dostęp do jedzenia to pierwszy krok do nadwagi! Koty mają małe żołądki, dlatego powinno się dawać im częściej, ale mniej. Kot powinien dostawać od 3 do 5 posiłków dziennie.

Warto urozmaić kotu dietę i nie ograniczać się tylko do jednego sposobu. Sucha karma dobrze się sprawdza w chwili, kiedy musisz zostawić kota na dłużej i nie będziesz miał możliwości podać mu karmy mokrej lub surowego mięsa.

Gdy decydujesz się na puszki, zadbaj o to, aby były to karmy wysokomięsne. W składzie powinno być dokładnie napisane, jakie kawałki mięsa znajdują się w środku oraz jakie minerały i witaminy posiadają. Karmy filetowe są dobre jako przysmak, ale nie należy podawać ich zbyt często. To są tzw. karmy uzupełniające, które mają w sobie zbyt niską zwartość tłuszczu i praktycznie żadnych wartości odżywczych. Są dobre tylko dla kubków smakowych kota, niczego więcej. Ważne jest, aby nigdzie w składzie nie było zbóż ani cukrów.

Z surowego miejsca możesz podawać drób, cielęcinę, wołowinę. Możesz również pokusić się o gotowane ryby. Niezbędne są również podroby od czasu do czasu. Zalecane jest, aby podawać 1-2 razy na tydzień surowe żółtko (ale nie białko!). Jeżeli chcesz karmić koty wyłącznie takim jedzeniem, musisz dowiedzieć się znacznie więcej o diecie BARF. W zależności od stanu kota i jego zapotrzebowania trzeba dietę uzupełnić o witaminy i suplementy.

Nie należy również przesadzać z przysmakami. Dzienna dawka przekąsek wynosi ok. dwóch dużych łyżek. Możesz podawać je pupilowi w trakcie zabawy, aby jednocześnie zapewnić mu ruch.

Koty, które jedzą wyłącznie suchą karmę, są słabiej nawodnione od kotów, które jedzą karmę mokrą i surowe mięso. Trzeba zadbać o to, aby zwierzak miał stały dostęp do wody. Jeżeli nie chce pić z miski, można spróbować przetestować fontanną dla kotów.

Kot rasy angielskiej – jak wygląda jego pielęgnacja?

Ten angielski kot nie wymaga zbyt wiele, jeżeli chodzi o pielęgnację. Wystarczy raz w tygodniu dokładnie go wyczesać. Należy to robić od głowy do ogona, czyli czesać z włosem. Na co dzień ich się nie kąpie, a tylko w wyjątkowych sytuacjach (choroba czy zbyt mocne wybrudzenie się). Na częstsze czesanie można pokusić się dopiero w okresie linienia.

Regularnie trzeba sprawdzać uszy. Jeżeli zauważysz nagromadzoną wydzielinę, delikatnie przemyj uszy wacikiem lub specjalną chusteczką do czyszczenia zwierząt. Trzeba być ostrożnym, jeżeli chodzi o patyczki – zbyt głębie włożenie go może doprowadzić do stanu zapalnego.

Koty brytyjski mają wąskie kanaliki łzowe, dlaczego może zbierać się tam wydzielina. Wystarczy raz dziennie upewnić się i w razie potrzeby przemyć delikatnie oczka, aby nie doszło do zatkania kanalików. Istotne jest również regularne obcinanie pazurków.

Choroby i opieka – na co chorują koty brytyjczyki?

Średnia długość życia kotów brytyjskich to 11-12 lat, ale były przypadki, że te koty dożywały 15-20 lat. Wszystko zależy od organizmu kota, diety oraz regularnych wizyt u weterynarza. Są jednak choroby, które występują u kotów tej rasy częściej. W tabeli został umieszczony opis trzech z nich.

Choroby kotów brytyjczyków

Choroba

Opis

Objawy

Kardiomiopatia przerostowa (HCM)

Genetyczna choroba serca. W jej wyniki dochodzi do przyrostu lewej komory serca, czasami też przegrody międzykomorowej. Dochodzi wtedy do zaburzeń rozkurczowych, zastoju w krążeniu płucnym, a w rezultacie obrzęku płuc.

Duszności. Przyśpieszony oddech. Szybkie zmęczenie. Zasinienie błoń śluzowych.

Niedrożności kanalików łzowych

Koty brytyjskie mają skrócone kości żuchwy i szczęki. Często powoduje to problemy zdrowotne.

Nadmierne łzawienie. Zapalenie spojówki.

Policystowatość nerek

Choroba genetyczna. Chory osobnik zawsze przekazuje gen potomstwu. Polega na tym, że na nerkach powstają torbiele.

Symptomy pojawiają się w późniejszych latach. Wymioty. Zwiększone pragnienie i oddawanie moczu. Utrata apetytu. Letarg. Krew w moczu. Wysokie ciśnienie krwi.

Obecnie można przeprowadzić badania genetyczne, które umożliwiają wykrycie czy kot posiada gen odpowiedzialny za HCM. Duży kot, a właściwie duże rasy kotów często cierpią na tę przypadłość.

Zdarza się też, że ten angielski kot cierpi na schorzenia kości i stawów ze względu na masywną budowę ciała. Należy również sprawdzać zęby kota – mogą wystąpić wady zgryzu i nadliczbowe zęby. Czasami brytyjczyki cierpią też na hemofilię.

Hodowla rasowych kotów – jaka jest cena za koty brytyjczyki?

Zastanawiasz się, ile kosztuje niebieski brytyjczyk? Cena za kota rasowego to od 2000 do 5000 zł. Dlaczego mały kociak tyle kosztuje? Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze, rasowy kociak to kociak z rodowodem. Hodowca dba o to, aby zachować wzorzec rasy oraz wyeliminować choroby genetyczne. Hodowlane koty więcej kosztują, ponieważ trzeba włożyć dużo wysiłku w hodowle. Kociaki jeżdżą do weterynarza, są zaszczepione, odrobaczone i przebadane. Dostają najlepszą karmę oraz wychowują się w dobrych warunkach, a hodowca dba o ich socjalizację z człowiekiem.

Wszelkie informacje o kocie i zdjęcia możesz znaleźć w odpowiednim ogłoszeniu o miocie lub kociaku. Jeżeli jednak chcesz dopytać lub pozyska informacje o samej hodowli, najlepiej jest zadzwonić. Gdy zdjęcia Ci nie wystarczają, umów się na spotkanie z hodowcą. Jest to tak naprawdę najlepsza opcja, bo możesz przekonać się, w jakich warunkach żyje kociak oraz jak zachowuje się na widok obcych.

Kot dachowiec jest zagadką. U rasowych kotów są przypisane cechy, które kot posiada. Duży niebieski brytyjczyk jest spokojny, ale nie lubi być noszony na rękach. Jeżeli nie przeszkadza ci to, że jest to kot nieco introwertyczny, to na pewno się z nim dogadasz. Pamiętaj również, że niebieski brytyjczyk, czy też blue, nie jest jedynym umaszczeniem w tej rasie. Ten angielski kot występuje w tak szerokiej skali, jeżeli chodzi o kolory, że na pewno znajdziesz jakiś, który będzie ci się podobać.


Koty wnoszą do każdego domu pozytywne emocje. Opiekun pragnie by były zdrowe i nawiązywały porozumienie ze wszystkimi domownikami. Jedną z ras, która spełnia te kryteria jest kot brytyjski. Ten spokojny czworonóg nie potrzebuje dużo miejsca do życia. Jego pielęgnacja nie należy do czasochłonnych. Skąd pochodzi i jakie ma umaszczenie? Jaka jest cena kociaka z rodowodem? Na te i inne ważne pytania odpowiadamy poniżej.

Popularny Brytyjczyk – podstawowe informacje

Kot brytyjski krótkowłosy to stara rasa, której początki są opisywane niepotwierdzonymi legendami. Podobno zwierzaki, które dały jej początek pochodzą ze starożytnego Egiptu. Stamtąd miały zostać zabrane przez rzymskich legionistów na Półwysep Apeniński a następnie na dzisiejsze Wyspy Brytyjskie. Pewne jest to, że w wiktoriańskiej Anglii stanowiły konkurencję dla kotów orientalnych. W okresie I Wojny Światowej skrzyżowano je z persami przez co powstała odmiana długowłosa. II Wojna Światowa sprawiła, że rasa niemal wyginęła. Po zakończeniu wojny zaczęto odbudowywać populację krzyżując ocalałe koty z odmianami kartuskimi, burmskimi i rosyjskimi niebieskimi.

Wspomniane krzyżówki sprawiły, że angielski kociak stał się delikatny i smukły. Dlatego też w latach 50 XX wieku do rasy dodano gen niebieskiego persa. W ten sposób powstały znane dzisiaj brytyjczyki. Są to największe koty krótkowłose. Kotki dorastają do około 28 cm i osiągają wagę 3-4 kg. Dorosły kocur ma około 30 cm wielkości i 5-8 kg wagi. Te rasowe koty są przysadziste i mocno zbudowane. Ich głowa jest duża i okrągła z wyraźnymi fałdami. Uszy średniej wielkości o zaokrąglonych końcach. Oczy duże, szeroko rozstawione, nos krótki i szeroki. Ogon gruby u nasady, zaokrąglony na końcu. Jego długość to 2/3 długości ciała kota.

Typowy brytyjczyk to kot krótkowłosy, jego sierść jest miękka, gęsta i krótka. Lekko odstaje od ciała a w dotyku jest bardzo delikatna. Liczne krzyżówki mające na celu odbudowanie rasy sprawiły, że umaszczenie występuje w około 150 wersjach. Odmiana jednobarwna to najczęściej kolor niebieski, szary, liliowy, czarny, czekoladowy, rudy. Występuje również sierść dwubarwna we wszystkich podstawowych kolorach oraz typ pręgowany. Zdarza się również wersja szylkretowa czy srebrzysta cieniowana. Tym sposobem podaliśmy podstawowy opis kota angielskiego. Dodatkowe informacje dotyczące maści i budowy ciała oraz zdjęcia znajdują się na naszej stronie.

Jaki charakter ma kot angielski?

Interesujący nas brytyjczyk należy do najpopularniejszych ras wystawowych. Decyduje o tym jego piękny wygląd, pluszowe futerko oraz cechy charakteru. I duży samiec i mniejsza samica to zrównoważone zwierzęta. Ponadto odznaczają się dużą inteligencją i umiarkowanym temperamentem. Lubią być głaskane, często same się o to dopraszają. Jednakże nigdy nie są nachalne. Wręcz nie przepadają za noszeniem na rękach. Mały kociak zazwyczaj tylko jedną osobę traktuje szczególnie czule. Nawiązuje przyjazne kontakty z innymi domownikami, lecz nie są już tak zażyłe. Czym jeszcze wyróżnia się usposobienie tego kota?

Kot brytyjski, tak samiec jak i kotki, to czworonogi przyjacielskie, spokojne i cierpliwe. Nie bywają agresywne więc świetnie nadają się do mieszkania z dziećmi. Mimo tego mają silny charakter. Jakie cechy o tym świadczą? Ten niebieski kot zachowuje powściągliwość w zabawach z domownikami. Potrzebuje obecności człowieka lecz lubi trzymać się nieco na uboczu. Choć jest chętny do zabaw z opiekunem potrafi sam się sobą zająć. Ważne jest też to, że brytyjczyk dobrze dogaduje się z różnymi zwierzętami. Wręcz zalecane jest by wychowywał się z innymi czworonogami. Nie ma znaczenia czy są to koty czy psy.

Bardziej precyzyjny opis charakteru tego zwierzaka znajduje się na naszej stronie. Tam też można znaleźć porady dotyczące wychowania kotów. Natomiast w tym artykule przechodzimy do kolejnej kwestii jaką jest cena. Ile kosztuje kot brytyjski? To zależy od kilku czynników. Zwierzęta z rodowodem są droższe od tych bez. Koszty zakupu będą wyższe jeśli rodzice kota odnosili sukcesy na wystawach. Na cenę wpływa również renoma hodowli. Minimalna kwota, którą trzeba wyłożyć to 1300 zł. Jednakże liliowy czy pręgowany kot angielski może kosztować nawet w granicach 4000 zł. Tymczasem miesięczne utrzymanie wynosi około 140 zł.

Opieka nad kotem brytyjskim

Brytyjczyki to koty rasowe odporne na choroby i długowieczne. Mogą żyć nawet 20 lat, a średnia wieku wynosi 15 lat. Nie oznacza to jednak, że nie cierpią z powodu różnych dolegliwości. Jedną z częstych przypadłości jest niedrożność kanalików nosowo-łzowych. Objawia się to intensywnym łzawieniem z oczu. Ta dolegliwość pojawia się ponieważ koty brytyjskie mają skrócony pyszczek. Choć nie tak bardzo jak niektóre inne rasy. Niewyczesywane regularnie zwierzaki mogą mieć problemy z przewodem pokarmowym. Kocur lub kotka myjąc się połyka sierść, która tworzy groźne dla zdrowia kule.

Brytyjczyki czasem zapadają na choroby genetyczne. I duży i jeszcze młody kot może być zagrożony kardiomiopatią przerostową. Warto jednak wiedzieć, że zakup zwierzaka w renomowanej hodowli to dobry sposób na uniknięcie tego typu problemów. Dlatego, że dobrzy hodowcy wykonują badania genetyczne swoich kotów. Gdy wykryją zdegenerowane geny nie rozmnażają ich nosicieli. Zatem można stwierdzić, że kot angielski cieszy się dobrym zdrowiem. Właściwa opieka pozwala mu dożyć sędziwego wieku. Na koniec kilka ważnych wskazówek dotyczących żywienia opisywanych czworonogów.

Mały czy duży, szary czy niebieski, każdy brytyjczyk bardzo lubi jeść. Zbyt częste, obfite karmienie to bardzo szybka droga do otyłości. Dlatego też te koty należy żywić o stałych godzinach i nie dokarmiać pomiędzy nimi. Można stosować gotowe, suche lub mokre karmy byleby były wysokiej jakości. Dieta BARF oraz posiłki gotowane przez opiekuna są dozwolone. Muszą jednak w pełni pokrywać zapotrzebowanie kota na składniki odżywcze. Pozostała pielęgnacja sprowadza się do regularnego szczotkowania sierści, obcinania pazurów i czyszczenia uszu. Rozszerzone informacje o poruszanych powyżej tematach i zdjęcia znajdują się na naszym portalu.

Zalety i wady kota brytyjskiego krótkowłosego

Zalety
  • oddany
  • inteligentny
  • łagodny
  • rodzinny
Kot brytyjski krótkowłosy jest spokojnym i cichym domatorem. Jest rodzinny i zwykle dobrze toleruje obecność innych zwierząt.
Wady
  • skłonność do nadwagi
Jedną z wad rasy jest skłonność do nadwagi oraz chorób nerek, czy serca. Kot brytyjski nie zawsze jest również pieszczochem na jakiego może wyglądać.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • szeroka klatka piersiowa,
  • gruby u nasady ogon,
  • szeroko osadzone uszy,
  • długi ogon,
  • duża głowa
Kot brytyjski krótkowłosy jest zwierzęciem o mocnej budowie. Ma okrągłą głowę i silne kończyny.
Rodzaj owłosienia:
  • krótkowłosy
  • włos okrywowy gęsty
Umaszczenie:
  • jednolicie czarne,
  • czysto białe,
  • kremowe,
  • czekoladowe,
  • rude,
  • niebieskie,
  • trójkolorowe
Kolor oczu:
  • zielone,
  • miedziane,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Brytyjski krótkowłosy

Charakter kota brytyjskiego krótkowłosego

Charakter:
  • oddany,
  • łagodny,
  • towarzyski
Potrzeba ruchu:
umiarkowana potrzeba ruchu
Poziom agresji:
niski
Kot brytyjski jest z natury łagodnym kotem.
Skłonność do ucieczek:
niska
Kor btytyjski krótkowłosy nie jest skłonny do uciekania od opiekuna.

Brytyjski krótkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Kot brytyjski krótkowłosy jest łagodny i chętny do kontaktu z ludźmi. Przywiązuje się do opiekunów i zwykle nie sprawia kłopotów.
Dla kogo się nadaje:
  • dla rodzin z dziećmi,
  • dla seniorów,
  • dla singli,
  • dla par
Kot brytyjski krótkowłosy może być pupilem singla, pary, seniora lub rodziny.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Kot brytyjski krótkowłosy lubi towarzystwo ludzi. Nie ma problemu z dogadaniem się z dziećmi, o ile szanują jego potrzeby.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Kot brytyjski zwykle nie ma problemu z zostaniem bez opiekuna. Nie można jednak zapominać, że potrzebuje również uwagi i chwili zabawy.

Pielęgnacja kota brytyjskiego krótkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu
Szczotkowanie sierści raz w tygodniu powinno być wystarczające. Oprócz tego kotu należy skracać pazury, myć zęby i sprawdzać stan uszu.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Kot brytyjski może jeść dietę surową lub gotowaną w domu. W takim przypadku konieczne jest zwrócenie uwagi na właściwe bilansowanie posiłków. Podawanie samego mięsa to zbyt mało, by kot był zdrowy! Alternatywą są karmy gotowe. Warto wybierać produkty dobrej jakości, które dodatkowo będą odpowiadały kotu pod kątem konsystencji i smaku.
Podatność na choroby:
Rasa uznawana jest za zdrową. U niektórych kotów mogą jednak wystąpić choroby nerek lub serca. Warto także zwracać uwagę na porcje jedzenia, by kontrolować wagę kota.
ikona podziel sięPrzekaż dalej