Podstawowe informacje o kocie bengalskim

Popularne nazwy:
Leopardeta (ang.), Bengal Cat (ang.)
Pochodzenie:
Stany Zjednoczone
Kategoria FIFe:
Kategoria III
30 - 35 cm
4 - 6 kg
30 - 35 cm
5 - 7 kg
11 - 16 lat
lubi zabawę
Cena kociaka z hodowli:
3000 - 11000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla kota bengalskiego:
Mango, Kokos, Kajko, Dzikus, Pompon, Śmig, Jack, Black, Kawa, Dżin

Kot bengalski - opis, wymagania, cechy, porady

Ten kot ma wiele zalet, ale też dużo wad. Nie każdemu będzie pasowało jego usposobienie. Jaki jest kot bengalski? Co je ten kot? Czy kot bengalski może być srebrny, czarny, szary lub biały? Jaka jest wielkość kota bengalskiego? Jest duży czy mały? Czy opuszki kota bengalskiego mają kolor czarny? Czy każda hodowla kota szkockiego zwisłouchego jest warta polecenia? Jaka jest cena za kota bengalskiego? Czy kot syjamski długowłosy jest od niego droższy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Charakterystyka rasy – domowy kot bengalski

Biały, czarny, szary czy srebrny – jakie umaszczenie ma kot bengalski?

Rasa została stworzona przez człowieka. Zapoczątkował ją kot domowy i dziki kot bengalski (zwany też kotem lamparcim). W ten sposób powstał mały lampart – ma zbliżoną wielkość do kota domowego, ale zachował smukłość, długie nogi i błony między palcami dzikiego przodka.

Domowy kot bengalski nie jest ani mały, ani duży – jest średni. Niektóre kocury są większe i potrafią osiągnąć wagę ok. 10 kg. Zazwyczaj jednak samce nie przekraczają 8 kg, a kotki ważą 3-5 kg. Jego wysokość w kłębie wynosi przeważnie od 35 do 40 cm.

Dopuszczalne umaszczenia tego kota przez organizację FIFe to:

  • brązowy (czarny) pręgowany (marmurkowy),
  • sepiowy pręgowany (seal sepia/seal mink; marmurkowy),
  • śnieżny pręgowany (marmurkowy),
  • brązowy (czarny) cętkowany,
  • sepiowy cętkowany (seal sepia/seal mink),
  • śnieżny cętkowany.

Najczęściej spotykane umaszczenie bengala jest brązowe (m.in. jasnobrązowy, jasnoczekoladowy, pomarańczowy). Kot bengalski śnieżny nie jest to końca biały, a kremowy (kość słoniowa). FIFe nie uznaje, aby domowy kot bengalski był szary, srebrny (silver), węglowy/czarny (charocaol/black) i niebieski (blue). W zależności od odmiany ogon ma czarny lub ciemnobrązowy koniec, a brzuszek prawie biały (jasny, kremowy). Wady dyskwalifikując to m.in.: brak cętek na brzuchu i niewłaściwy kolor poduszek łap.

Kot bengalski może mieć pręgi (umaszczenie marmurkowe), cętki i rozetki. Kolor podstawowy a wzór na futrze muszą być od siebie wyraźnie oddzielone (mocny kontrast). U bengala marmurkowego widać pasma i plamy, które przypominają wzór na marmurze. Cętki ułożone są horyzontalnie lub rozrzucone losowo. Rozetki wyglądają jak nieco rozmazane cętki z jaśniejszym wypełnieniem (są dwukolorowe). Mogą mieć kształty takie jak: odciski łap (paw prints), kręgi (mogą być nierówne) lub groty (otwarte z jednej strony i spiczasto zakończone).

Sierść kota bengalskiego jest miękka w dotyku (jedwabista) i bardzo gęsta. Jego włos okrywowy jest krótki do średniej długości. Ma mało podszerstka. Charakterystyczną cechą futra bengala jest tzw. glitter – sierść połyskuje w promieniach słońca i wygląda, jakby była posypana złotem.

Kot bengalski jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Nie trzeba robić tego częściej, bo jego sierść może ulec zniszczeniu. Kąpie się go tylko w miarę potrzeby, stosując odpowiedni szampon dla kotów. Regularnie należy sprawdzać uszy, zęby, oczy i zęby. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach kotów.

Jaki charakter ma ten bengalski kot?

Domowy kot bengalski ma duży temperament. Jest towarzyski, ale raczej możesz zapomnieć o ściskaniu i trzymaniu go na kolanach. Bengal i owszem, praktycznie zawsze jest obok swojego opiekuna, ale nigdy na rękach. Do obcych podchodzi z dystansem. Zwłaszcza jeśli ktoś wejdzie na jego terytorium, możesz spodziewać się tego, że zacznie warczeć. Potrzebuje czasu, aby zaakceptować kogoś nowego. Nie lubi zmian.

Koty tej rasy są niezwykle żywiołowe i czasami ciężko za nimi nadążyć. Bengal będzie się wspinał po wszystkim, co się da, więc przydałyby się wysokie drapaki. Jest bardzo ciekawski i często można go znaleźć w niespodziewanych miejscach (np. w zmywarce). Kot bengalski kocha zabawę i nigdy nie odmówi wspólnych psot. Jest inteligentny, więc można nauczyć go sztuczek. Będzie przybiegał wołany po imieniu. Dużo gada (posiada duży wachlarz dźwięków).

Ten mały lampart jest bardzo czuły. Nie ma w nim agresji. Przywiązuje się do właściciela i jest jego wiernym towarzyszem. Dawniej niektóre osobniki przejawiały nieufność wobec ludzi i były dominujące, ale teraz domowy kot bengalski jest kotkiem łagodnym i przyjacielskim. Zazwyczaj nie wszczyna bójek i akceptuje inne koty oraz psy, które wychowują się razem z nim.

Co je domowy kot bengalski?

Te stworzenia są mięsożerne, dlatego zboże nie jest wskazane w ich diecie, podobnie jak cukry. Koty można karmić na kilka sposobów. Polecana przez wielu hodowców jest dieta BARF, która polega na podawaniu zwierzęciu surowego mięsa i odpowiednio dobranych suplementów (witaminy, minerały). Jednak zanim zdecydujesz się na taki model żywienia, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Zbyt mało lub za dużo pewnych składników może przyczynić się do złego stanu zdrowia kota.

Jeśli nie czujesz się pewnie w diecie BARF lub po prostu nie chce podawać kotu takiego jedzenia, może zdecydować się na mokrą karmę. Nazywa się ją również karmą podstawową, wysokomięsną i bytową. Może stanowić podstawę diety twojego kota, ponieważ jest wilgotna (jednocześnie nawadnia organizm) i zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały, a także taurynę. Trzeba tylko wybrać taką karmę, która ma w swoim składzie mięso, a nie mączki lub niepotrzebne wypełniacze. Od czasu do czasu można podawać kotu karmę filetową (uzupełniającą) jako smaczny przysmak.

Inną opcją jest karma sucha, ale nie jest polecana przez wszystkich. Kiedy domowy kot je tylko suchą karmę, trudniej jest kontrolować ilość płynów, jaką przyjmuje, ponieważ ten rodzaj pożywienia zawiera bardzo mało wody. Jeśli organizm kota będzie odwodniony, może dojść do uszkodzenia nerek. Suchą karmę należy przechowywać w szczelnym plastikowym pojemniku, bo w przeciwnym razie tłuszcz szybko się utleni i karma nie będzie mieć smaku.

Kot ma mały żołądek, dlatego mniejsze porcje jedzenia należy podawać 3-5 razy w ciągu dnia (w zależności od możliwości). Właściwe dawkowanie karmy powinno znajdować się na etykiecie, ale musisz wziąć pod uwagę także aktywność swojego kota. Stały dostęp do suchej karmy i uzupełnianie miseczki, gdy tylko widać dno, to najszybszy sposób na nadwagę u kota. Jeśli twój kot nie chce pić wody, powodem może być zbyt wąska miska lub zbyt mała odległość od jedzenia.

Legalna hodowla a pseudohodowla – informacje, cena

Bengalski kot - na co zwrócić uwagę przy wyborze hodowli?

Nie każda hodowla kota szkockiego zwisłouchego okaże się legalna, ale nie dotyczy to tylko tego kota, ale każdej rasy. Pseudohodowcy nie prowadzą hodowli z miłości do danej rasy i kotów, ale wyłącznie w celach zarobkowych. Tak naprawdę nie dbają o swoje zwierzęta – żyją w okropnych warunkach i jedzą najtańszą karmę bez żadnych wartości odżywczych. Kotki rozmnażane są przez cały czas, a do tego często kojarzone są osobniki blisko spokrewnione. Chore koty nie są wyłączane z hodowli. Zwierzaki nie są zaszczepione ani odrobaczone, nie mają zrobionych żadnych badań. Rodowód wygląda, jakby był pisany na kolanie (przeważnie są w nim luki lub wypisani są tylko rodzice kociaka). To wszystko razem sprawia, że kocięta z pseudohodowli prawie zawsze są chore. A późniejsze leczenie takiego kota to nie jest mały koszt.

Hodowcy zamieszczają ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych (np. olx.pl). Ładne zdjęcia przykuwają wzrok, ale nie warto sugerować się tylko nimi. Tak naprawdę hodowca mógł przenieść kociaki w czyste miejsce i tam wykonać zdjęcia pod odpowiednim kątem, tak aby nie było widać, że zwierzak jest chudy lub coś mu dolega. Możesz to zweryfikować dopiero podczas spotkania z hodowcą.

Zwróć uwagę na nagłówek. Jeśli znajdziesz tam informacje, że koty są w połowie bengalem albo są w typie kota bengalskiego, możesz być pewien, że to nie są rasowe kotki. Nie będzie nim także kot o unikatowym umaszczeniu (np. szary lub srebrny bengal w hodowli przynależącej do FIFe), ponieważ oznacza to, że hodowca nie zna wzorca rasy i rozmnaża rasowe koty z dachowcami.

Po nagłówku przychodzi czas na opis. Jest to najważniejsza część ogłoszenia. Opis powinien zawierać informacje o wystawionym na sprzedać kociaku (data urodzenia, umaszczenie, charakter, rodzice, badania etc.), ale też o hodowli. Legalna hodowla przynależy do właściwej organizacji felinologicznej, która jest częścią międzynarodowej federacji World Cat Congress (WCC). W naszym kraju działają trzy: FIFe (w tym FPL), WCF i TICA.

Kociak, który zostaje wydany do nowego domu, nie może być zbyt mały. Musi mieć skończone 12 tygodni. Niektórzy hodowcy przetrzymują kociaki dłużej o 2-4 tygodnie, aby poddać je zabiegowi kastracji. Obowiązkowo kotek musi zostać dwa razy odrobaczony i dwa razy zaszczepiony, a także mieć wszczepiony pod skórę CHIP. Wymogiem koniecznym jest otrzymanie rodowodu zwierzaka.

Jaka jest cena za rasowe kotki?

Kot bengalski najczęściej sprzedawany jest za 3000 – 5000 zł, ale zdarzają się oferty tańsze (2500 zł) i droższe (9000 zł). Kot syjamski długowłosy został uznany jako odrębna rasa i już nie jest nazywany syjamem, a tylko kotem balijskim. Jego cena to zazwyczaj 3000 - 4500 zł (lipiec 2021).

Ostateczna cena zależy od tego, w jakim stopniu kociak wpasowuje się we wzorzec rasy i czyje geny przekazuje (np. wybitnego kota, który już odszedł). Znaczenie ma to, czy jego rodzice mieli wysokie osiągnięcia na kocich wystawach. Istotna jest renoma hodowli (początkujący hodowca może sprzedać pierwszy miot taniej). Droższe są trudno dostępne rasy kotów, które trzeba ściągać zza granicy.

Rasowe koty nie kosztują poniżej 1500 zł. Zdarzają się tylko pojedyncze sytuacje, w których kwota ok. 1000 zł za kota jest zrozumiała. Dotyczy to np. kilkuletnich kotów, które zostały wyłączone z hodowli (np. kotka urodziła cztery razy i hodowca nie chce jej dalej rozmnażać). Nieco taniej może być sprzedany kotek, który ewidentnie nie wpasowuje się we wzorzec rasy.

Jednak większość ofert (zwłaszcza tych za ok. 500 zł) jest wystawiana przez pseudohodowców. Nie oznacza to, że ci „hodowcy” nie sprzedają kotów drożej, bo i tak się zdarza. Dlatego trzeba przyjrzeć się nie tylko cenie czy zdjęciom, ale całemu ogłoszeniu.

Wielkość tego kota nie stanowi problemu, ale jego duży temperament już tak. Ten domowy kot jest bardzo aktywny i ciekawski. Może mieć wiele miejsce, które może drapać (drapaki, maty), ale warto nastawić się na czarny scenariusz i to, że większość mebli zostanie zniszczona przez tego kota. Jeśli masz ogród, możesz pokusić się na wolierę. Gdy bengal jest mały, można przyzwyczaić go do chodzenia na szelkach i wychodzić z nim na spacery. Pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę na to, co je twój kot. Pełnowartościowa karma pozwoli mu prawidłowo się rozwijać, a regularne badania pomogą kontrolować jego stan zdrowia.


Kot bengalski zachwyca swym wyglądem, gdy oglądamy zdjęcia, czytamy jego opis czy też widzimy go na żywo. Ten kot robi wrażenie i wiele osób zastanawia się nad zakupem kociąt, choć ich cena jest niemała. Warto wiedzieć, że rasa ta ma duży temperament, lubi zabawę i zwiedza nawet najwyższe zakątki mieszkania. Podpowiemy co je kot bengalski, opiszemy jaka jest jego wielkość, umaszczenie i charakter. Dzięki temu zdecydujesz czy jest to dobry towarzysz dla ciebie.

Kot bengalski - hodowla

Dziki kot bengalski zamieszkuje regiony Azji Południowo-Wschodniej. Żyje on w gęstych lasach tropikalnych, na stepach, półpustyniach czy też na terenach rolniczych. Koty te prowadzą nocny tryb życia, polują głównie na gryzonie i ptaki i świetnie pływają. Wyglądem przypominają smukłego kota domowego.

Jednak domowy kot bengalski nie jest udomowioną wersją prionailurus bengalensis, lecz krzyżówką tego kota z kotem domowym. Hodowla tej rasy rozpoczęła się w XX wieku od badań nad białaczką kotów, która przypomina białaczkę ludzką. Wirus białaczki kociej nie atakuje dzikich kotów bengalskich. Hodowla hybrydy kota bengalskiego i domowego była niejako efektem ubocznym badań nad tą chorobą. Wyhodowanie tej rasy nie było łatwe, gdyż w pierwszym pokoleniu kocury są bezpłodne. Ponadto hodowcy napotykali na problem płochliwości i agresji.

Pod koniec XX wieku rosła popularność tej rasy. Hodowcy starali się złagodzić charakter kota przez różne domieszki. Natomiast organizacje felinologiczne domagały się, aby przodkowie rasy nie mieli żadnych domieszek. Do dziś nie wszystkie organizacje felinologiczne uznają tę rasę.

Domowy kot bengalski

Klasyfikacją ras kotów zajmuje się organizacja FIFe, Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna, która dzieli rasy kotów na 4 kategorie. Kot bengalski znajduje się w kategorii III - koty krótkowłose i somalijskie.

Kot bengalski raczej nie jest mały. Kotki osiągają wagę do 6 kg, zaś kocury do 10 kg. Wielkość zarówno kota jak i kotki to 35 cm. Koty te żyją do około 16 lat. Koty bengalskie rzadko chorują i nie stwierdzono u nich chorób genetycznych.

Hodowla kota bengalskiego jest dostępna w Polsce, dlatego też rasowe koty można zakupić bez problemu. Cena kota z rodowodem TICA wynosi od 2000 do 5000 zł. Jednak cena najlepszych osobników może być wyższa.

Koszt utrzymania tego kota nie jest mały, gdyż z racji dużej aktywności, kot bengalski dużo je. Powinien być żywiony pełnowartościową karmą, o większej ilości składników odżywczych.

Jak wygląda kot bengalski - opis i zdjęcia

Oglądając zdjęcia kota bengalskiego widzimy eleganckie zwierzę w cętki jak u lamparta. Rasowe koty bengalskie mają sierść krótką, miękką w dotyku i delikatną, z niewielką ilością podszerstka. W promieniach słońca sierść wygląda jakby przyprószył ją srebrny pył.

Opis kota bengalskiego nie może pominąć jego charakterystycznych centek. Rasowe koty bengalskie mają umaszczenie pręgowane typu tabby w dwóch odmianach: marmurkowy lub cętkowany. Umaszczenie samej sierści jest brązowe lub pomarańczowo-kremowe.

Kot marmurkowy ma wyraźny rysunek plamek lub pasm, które są niesymetrycznie rozłożone. Natomiast kot cętkowany ma przypadkowo rozmieszczone cętki w kształcie rozetek lub grotów. Rysunek jest wyraźny. Wzdłuż kręgosłupa biegnie pręga.

Dopuszczalne umaszczenie to:

  • czarny marmurkowy lub cętkowany,
  • sepia pręgowany lub cętkowany,
  • śnieżny, biały lub szary cętkowany lub pręgowany.

Kolor śnieżny nie jest biały, lecz raczej kość słoniowa lub szary, podobnie jak u kota syjamskiego. Szczególnie piękny jest kot bengalski biały lub szary w brązowe cętki. Czarny kot, czarne pręgowanie na szarym tle, robi ogromne wrażenie.

Kot bengalski - charakter

Obecnie domowy kot bengalski jest to miły, wesoły i wierny towarzysz człowieka. Przywiązuje się do opiekuna i lubi mu towarzyszyć. Choć dla kota przywiązanie oznacza bycie blisko, nie lubi noszenia na rękach, podnoszenia, wspólnego spania. Jest to kot, który lubi towarzyszyć człowiekowi w codziennych czynnościach. Jest przy tym bardzo ciekawski i zagląda wszędzie. Należy pilnie uważać, aby nie zrobił sobie krzywdy, na przykład sprawdzając zawartość gorącego garnka.

Kota bengalskiego można nauczyć chodzenia na smyczy, co umożliwia wyprowadzanie go na spacery. Jest to kot bardzo inteligentny, który szybko się uczy. Umie przychodzić na zawołanie i zna swoje imię. W domu może zaprzyjaźnić się z innymi kotami i psami lecz wymaga to trochę czasu.

Ten kot ma duży temperament i raczej nie jest dobrym wyborem dla osób lubiących spokój. Jego potrzeba ruchu też nie jest mała. Dlatego też prócz zabaw w domu, warto zająć go na przykład na torze przeszkód lub na torze zręcznościowym. Z uwagi na dużą aktywność kot ten je więcej niż inne koty.

Jest to rasa raczej dla doświadczonych kociarzy, gdyż kot bengalski ma swoje wady. Z trudem adaptuje się do nowych warunków i trzeba czekać zanim zdobędzie się jego zaufanie. Jest bardzo terytorialny i może być dominujący. Może mieć też problemy z załatwianiem się w kuwecie. Dorosłe samce intensywnie znaczą teren.

Rasa ta świetnie sprawdza się jako kot domowy dla rodziny z dziećmi. Aktywny i zabawowy kot bengalski jest idealnym towarzyszem zabaw dla dzieci. Dzieci muszą jednak wiedzieć, kiedy kot ma dość zabawy i chce odpocząć. Z kolei bardzo żywy i energiczny kot nie jest dobrym wyborem dla osób starszych ceniących sobie spokój.

Bengal - zalety i wady

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • wesoły
  • inteligentny
Kot bengalski jest żywym, wesołym i ciekawskim stworzeniem, które potrafi nawiązać bardzo silną więź z opiekunem.
Wady
  • nie lubi samotności
  • nieufny wobec obcych
  • niezależność
Kot bengalski potrafi być nieufny (choć cecha ta nie dotyczy wszystkich przedstawicieli rasy) i nie lubi samotności. Potrafi pokazywać również swoją niezależność, a ciekawość może prowadzić go do ucieczek z domu.

Bengal - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • wysoko osadzone uszy,
  • trójkątne uszy,
  • średniej długości głowa,
  • długi ogon
Kot bengaski to kot o mocnej i muskularnej budowie.
Rodzaj owłosienia:
  • krótkowłosy
  • jedwabiste,
  • włos krótki i gęsty
Umaszczenie:
  • czarne pręgowane,
  • sepiowe,
  • czarne cętkowane,
  • śnieżne czarne pręgowane,
  • śnieżne czarne cętkowane
Kolor oczu:
  • zielone,
  • złote,
  • niebieskie

Galeria zdjęć - Bengal

Charakter kota bengalskiego

Charakter:
  • pewny siebie,
  • żywy,
  • niezależny,
  • nieufny wobec obcych,
  • ciekawski,
  • nie lubi zmian
Potrzeba ruchu:
lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
Bengale nie wydają się skłonne do agresji. Bywają jednak nieufne i jak każdy kot potrzebują prawidłowej socjalizacji.
Skłonność do ucieczek:
wysoka
Kot bengalski to energiczny kot, który lubi ruch. Jeżeli zainteresuje go coś na zewnątrz i nadarzy się okazja, może uciec z domu.

Bengal - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Nawiązanie więzi z kotem bengalskim nie zawsze jest proste, ale gdy się uda, bengal jest oddany i mocno związany z opiekunem.
Dla kogo się nadaje:
  • dla rodzin z dziećmi,
  • dla singli,
  • dla par
Bengal powoli adaptuje się do zmian w otoczeniu i bywa dość nieufnym kotem. Potrzebuje człowieka, który nawiąże z nim pełną oddania relację. Może mieszkać z dziećmi, o ile szanują one kocie potrzeby.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Koty bengalskie mogą być doskonałymi towarzyszami rodziny, gdyż są ciekawskie i lubią zabawy. Należy jednak pamiętać, że nawet najmłodsi muszą szanować kocie potrzeby. Niektóre bengale muszą dostać więcej czasu na nawiązanie relacji z opiekunami i należy brać to pod uwagę.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Kot bengalski nie lubi samotności i źle znosi rozstania z opiekunem, z którym nawiązał najsilniejszą relację.

Pielęgnacja kota bengalskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • przemywanie okolicy oczu
Kota bengalskiego warto szczotkować 2-3 razy w tygodniu. Do zadań opiekuna należy również skracanie pazurów, dbanie o higienę jamy ustnej kota, czy kontrolowanie stanu uszu.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Koty bengalskie to mięsożercy. W swojej diecie potrzebują zatem głównie składników pochodzenia zwierzęcego. Do wyboru są wysokomięsne karmy mokre, dobrej jakości karmy suche lub dieta surowa BARF. Można podawać kotu również gotowane mięso. Należy jednak pamiętać, że posiłki przygotowywane w domu należy odpowiednio bilansować. Benale mają zwykle dobry apetyt, dlatego należy dobrze dobierać porcje jedzenia i nie przesadzać z przysmakami, by zachować jego piękną sylwetkę.
Podatność na choroby:
problemy stomatologiczne
Bengale cieszą się dobrym zdrowiem. Warto myć kocie zęby, by ograniczyć ryzyko chorób przyzębia. Opiekun powinien również dbać o szczepienia, odrobaczanie oraz badania profilaktyczne.
ikona podziel sięPrzekaż dalej