Podstawowe informacje o dogu argentyńskim

Popularne nazwy:
Dogo Argentino, Argentinian Mastiff (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
60 - 65 cm
40 - 43 kg
60 - 68 cm
40 - 45 kg
10 - 15 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
5000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
400 - 600 zł
Imiona dla doga argentyńskiego:
Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Baflo, Kleks, Pirat, Dodo, Kajko, Melon, Korea, Flag

Dog argentyński - charakterystyka, pielęgnacja, tresura

Dog argentyński to piękny, biały pies o wyjątkowych umiejętnościach i odważnym charakterze. Rasa nie jest najłatwiejsza w szkoleniu, jednak jej użytkowość sprawiła, że stała się rozpoznawalna na całym świecie. Poniżej opiszemy, czym wyróżniają się dogi argentyńskie. Opiszemy ich wygląd, charakter, najważniejsze wymagania, a także udzielimy kilku praktycznych wskazówek i podpowiemy, ile kosztuje szczeniak.

Dog argentyński – ogólna charakterystyka rasy

Pochodzenie i użytkowość dogo argentino

Dog argentyński pochodzi z prowincji Cordoba w centralnej Argentynie. Za jej twórcę uznaje się Antonio Norez Martineza, który żył w latach 1907 – 1956. Hodowca doprowadził do skrzyżowania bojowego psa z Cordoby z innymi rasami. Bojowy pies z Cordoby słynął ze swojej wytrzymałości, skuteczności i chęci do walk. Był wynikiem zmieszania ras buldogów i bulterierów.

Antonio Norez Martinez kojarzył jedynie bojowe psy z Cordoby o białej maści, nożycowym zgryzie, długich kufach oraz o ciężkiej głowie. Wybrane osobniki były kojarzone z innymi rasami. Współczesny dog argentyński jest potomkiem takich ras jak buldog, dog niemiecki, mastif pirenejski, bokser, bulterier, dog de Bordeaux oraz wilczarz irlandzki. W roku 1947 rasa dog argentyński została ujednolicona pod względem wyglądu i genotypu.

Dog argentyński okazał się psem o wyjątkowych umiejętnościach. Jego zwinność, odwaga oraz siła sprawiły, że świetnie sprawdził się jako pies do polowań na dziki, pumy czy duże drapieżniki. Pies przez długie lata posiadał opinie wszechstronnego. Użytkowość rasy sprawdziła się także przy pilnowaniu zwierząt gospodarskich. Dog argentyński był czujny, posiadał instynkt terytorialny, kochał polowanie i potrafił skutecznie bronić powierzonych mu zasobów.

W roku 1973 rasa została uznana przez FCI. Sporządzono wtedy wzorzec rasy, który zawiera najważniejsze informacje o ich wyglądzie, opis pochodzenie i predyspozycji. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 292.

Ogólny wygląd, waga, opis rasy

Pies rasy dog niemiecki posiada symetryczną i atletyczną budowę ciała. Nie jest to pies nadmiernie ociężały czy sprawiający wrażenie flegmatyczności. Jest wręcz odwrotnie, rasa wygląda na bardzo zwinną, żwawą, a jednocześnie silną. Muskularna, przygotowana na polowanie i skuteczna w walkach sylwetka psa nieco kontrastuje z przyjaznym wyglądem pyszczka. Co ciekawe, psy rasy dog argentyński występują jedynie w umaszczeniu białym. Wzorcowy opis rasy dopuszcza jedną czarną plamkę na głowie. Cała szata powinna być krótka i jednowarstwowa. Jej grubość oraz gęstość może być uzależniona od warunków klimatycznych, w jakich żyje pies. Długość szaty przeważnie utrzymuje się w przedziale 1,5 – 2 cm, dzięki czemu psy okazują się dość łatwe w pielęgnacji.

Wzorzec rasy opisuje także takie parametry jak waga w wieku dorosłym. Dorosłe psy doga argentyńskiego powinny osiągnąć 40 do 45 kg. Idealna waga dla suczek została z kolei oszacowana na 40 do 43 kg. Dla porównania, waga takich ras jak posokowiec bawarski wynosi 20 – 25 kg, z kolei waga rasy owczarek niemiecki to 30 – 45 kg. Waga danej rasy może wpłynąć na średnią długość życia.

Warto także zauważyć, że wzorcowa waga psa powinna współgrać z wysokością w kłębie. Samiec rasy argentyńskiej przeważnie osiąga 60 do 68 cm. Suczka może być niższa, a jej wzorcowa wysokość w kłębie mieści się w przedziale 60 do 65 cm. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o niebezpiecznych rasach psów.

Jaki charakter posiadają psy rasy dog argentyński? Opis zachowań

Opisując dogi argentyńskie, nie sposób pominąć kwestii ich charakteru. Lubiące polowanie i skuteczne w walkach psy okazują się równie pojętne jak owczarek niemiecki, buldog czy posokowiec bawarski. Jednocześnie nie jest to rasa łatwa w prowadzeniu i wymaga doświadczonego przewodnika.

Psy rasy dog argentyński posiadają duży stopień niezależności. Szybko nudzą się powtarzanymi komendami i są trudne do przekupienia. Dlatego nie nadają się na rasę dla osoby początkującej. Na szczęście odpowiednie wychowanie może sprawić, że małe szczeniaki doga argentyńskiego wyrastają na stabilne psychicznie, posłuszne psy dla rodziny.

Dog argentyński to pies, który jest świadomy swojej siły. Podobnie jak owczarek niemiecki, buldog czy posokowiec bawarski, nie łatwo wyprowadzić go z równowagi. Psy tej rasy są także ciche, co zawdzięczają swoim przodkom. Lubiący polowanie dog argentyński czy posokowiec bawarski musiał utrzymywać ciszę, aby nie przepłoszyć zwierzyny.

Duża siła fizyczna rasy łączy się z przyjaznym charakterem. Dog argentyński ma opinie psa bardzo lojalnego i nawiązującego trwałe relacje z właścicielem. Już młode szczeniaki często wykazują chęć bronienia zasobów. W hodowlach dokłada się starań do wzmocnienia łagodnego charakteru rasy. Przejawy agresji powinny być na bieżąco korygowane.

Warto także pamiętać, że Polska jest jednym z krajów, w których dogi argentyńskie, buldog amerykański, czy owczarek kaukaski są uznane za psy agresywne. Oznacza to konieczność uzyskania zezwolenia wydanego przez lokalne władze. Zezwolenie jest także wymagane w hodowlach, które mają zamiar zająć się rozrodem rasy.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Podstawowe wymagania, wychowanie, problemy zdrowotne i praktyczne porady

Pielęgnacja i wychowanie – jakie wymagania posiadają psy rasy dog argentyński

Psy rasy argentyńskiej czy posokowiec bawarski są bardzo łatwe w pielęgnacji. Krótka, niełapiąca zabrudzeń szata wymaga jedynie regularnego przeczesywania. Możemy je wykonać przy pomocy gumowej rękawicy lub grzebienia. Kąpiele są wykonywane jedynie w razie doraźnej potrzeby, a suszenie krótkiej szaty nie jest potrzebne.

W hodowlach zwraca się uwagę na aspekt żywienia. Psy średnich ras (owczarek niemiecki, dog argentyński) przeważnie nie są wymagające, jednak warto podawać im dobrej jakości, zbilansowane posiłki. Hodowla chow chow czy doga przeważnie podaje zbierające dobre opinie karmy gotowe. Warto zwrócić uwagę na opis składu. Aktywne, lubiące polowanie psy wymagają karm o większej zawartości białka.

W przypadku dogów argentyńskich, prawdziwym wyzwaniem okazuje się umiejętne wychowanie. Jak już wspomnieliśmy, dog jest równie inteligentny co owczarek niemiecki czy buldog, jednak okazuje się bardzo problematyczny w szkoleniu. Wszystko za sprawą jego niezależności i upartego charakteru. Rasa nie nadaje się dla osób niecierpliwych, wymagających od pupila bezwzględnego posłuszeństwa.

Szczeniaki rasy argentyńskiej powinny zostać objęte wczesnym wychowaniem. Polska jest jednym z krajów, w którym coraz większą popularnością cieszą się psie przedszkola, co często jest dobrym pomysłem. Socjalizacja psa powinna obejmować zapoznanie go z nowymi dźwiękami, zwierzętami, sytuacjami i zapachami. Im lepiej socjalizujemy młode psy, tym większa szansa na uzyskanie stabilnego charakteru.

Kochający polowanie i wprawny w walkach pies argentyński będzie słuchał poleceń właściciela, jeśli uzna je za konieczne. Wychowanie powinno obejmować wzmocnienia pozytywne i wymaga od właściciela konsekwencji. Warto przy tym podkreślić, że przedstawiciele rasy argentyńskiej wyróżniają się dobrym węchem i chęcią tropienia (podobnie jak posokowiec bawarski). Warto to wykorzystać w czasie szkolenia i przeprowadzić je tak, by było dla psa atrakcyjne. Dzięki temu szczeniaki będą bardziej chętne do współpracy, a ich wychowanie może okazać się atrakcyjną formą spędzania czasu.

Możliwe problemy zdrowotne rasy i średnia długość życia

Predyspozycje do pewnych chorób i średnia długość życia to kolejne kwestie, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem danej rasy. Dog argentyński posiada opinie psa zdrowego, jednak jak każdej innej rasie, towarzyszą mu różne dolegliwości. Ten lubiący polowanie i wprawny w walkach pies jest predysponowany do pojawienia się dysplazji. Choroba ma podłoże genetyczne, dlatego w hodowlach powinno dopuszczać się do rozrodu jedynie przebadane osobniki.

Dog argentyński z rodowodem jest też psem predysponowanym do postępującej głuchoty. Głuchota może pojawiać się także w wieku szczenięcym. U psa argentyńskiego mogą zdarzać się alergie skórne i pokarmowe.

Średnia długość życia danej rasy przeważnie zależy od jej rozmiarów i najczęstszych problemów zdrowotnych. Dog argentyński jest psem wytrzymałym, a jego średnia długość życia może przewyższać długość życia takich ras jak owczarek niemiecki czy buldog amerykański. Średnia długość życia doga argentyńskiego szacuje się na 10 do 15 lat. Dla porównania, owczarek niemiecki żyje średnio 9 – 13 lat, z kolei średnia długość życia buldoga amerykańskiego szacuje się na 10 do 14 lat.

Dog argentyński – opinie o rasie i cena szczeniaka w dobrych hodowlach

Dog argentyński to bez wątpienia piękny i majestatycznie wyglądający pies, który często wzbudza kontrowersyjne opinie. Niektórzy doceniają go za takie cechy jak odwaga, lojalność i wytrzymałość. Inni podkreślają, że potomkowie rasy brali udział w walkach, a ich agresja oraz determinacja w walkach bywała bardzo wysoka.

Współczesny dog argentyński nie uczestniczy tak chętnie w walkach jak bojowy pies z Cordoby, jednak potrafi się skutecznie bronić. Rasa posiada opinie zaciętej i upartej, przez co okazuje się trudna w szkoleniu. Jeśli zdecydujemy się na szczeniaki tej rasy, musimy zwrócić uwagę na ich wychowanie i szkolenie posłuszeństwa. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z rad doświadczonego szkoleniowca. Usługa nie kosztuje zbyt wiele, a może okazać się bardzo pomocna dla osób, które dopiero uczą się życia z dogami argentyńskimi.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za szczeniaki z rodowodem. Polska jest jednym z krajów, w których można legalnie sprzedać jedynie psy z rodowodem. Doprowadziło to do pojawiania się wielu mało znanych organizacji kynologicznych. Największą renomą cieszy się ZKwP, czyli jedyna Polska organizacja, która przynależy do międzynarodowej federacji FCI. Szczeniak z rodowodem ZKwP często kosztuje więcej niż pieski z rodowodem innych stowarzyszeń, jednak jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Polska hodowla ZKwP powinna dopuszczać do rozrodu jedynie zdrowe, pozbawione nadmiernej agresji osobniki. Cena za szczeniaki z rodowodem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Cena pupila z dobrym pochodzeniem oraz z renomowanej hodowli może okazać się nieco wyższa. Niekiedy szczeniak kosztuje ponad 5000 zł, a górna granica związana z cenami jest trudna do jednoznacznego określenia. Hodowla chow chow czy doga argentyńskiego powinna określić, ile kosztuje szczeniak z danego skojarzenia. Pies lubiący polowanie i skuteczny w walkach z drapieżnikami wymaga zezwolenia. Polska określa w tym względzie jasne przepisy, które warto poznać przed zakupem.

Ile kosztuje pies innej rasy z rodowodem? Hodowla chow chow

Cena jest ważnym kryterium wyboru konkretnej rasy psa. Szczeniaki z rodowodem są dostępne w różnych przedziałach kosztowych, a jednym z wyznaczników okazuje się dostępność hodowli i moda na daną rasę. Dlatego podpowiemy, ile kosztuje pies z niebieskim językiem i mało znany posokowiec bawarski. Podpowiemy też, czym wyróżnia się dobra hodowla chow chow i jak dokonać najlepszego wyboru.

Polska hodowla chow chow nie jest najtrudniejsza do odnalezienia. Cena za szczeniaki z rodowodem przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4500 zł. Znana i renomowana hodowla chow chow przeważnie oznacza nieco wyższe ceny zakupu szczeniaka. Piesek z dobrym pochodzeniem może kosztować około 5000 – 8000 zł. Z kolei cena za mało znane rasy, takie jak posokowiec bawarski przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3500 zł.

Polska hodowla chow chow, doga argentyńskiego czy posokowca powinna dopuszczać do rozrodu osobniki, których wygląd odpowiada wzorcowi rasy. Psy hodowlane z ZKwP muszą zdobyć odpowiednie noty na wystawach, dzięki czemu zyskujemy pewność, że szczeniaki pochodzą od wzorcowych rodziców.  Szczeniak z wyjątkowym eksterierem kosztuje nieco więcej.

Dobra hodowla chow chow czy doga podpowie, jak powinno przebiegać wychowanie danej rasy, omówi najczęstsze problemy zdrowotne, a także przedstawi kompletną dokumentację. Duże rasy (dog argentyński, owczarek kaukaski) powinny posiadać badania w kierunku dysplazji. Jest to powszechna praktyka w dobrych hodowlach.

Psy rasowe to niezwykle zróżnicowana grupa. Znajdują się w niej małe, średnie, duże i ogromne osobniki. Zwierzaki przejawiają najróżniejsze charaktery. Od ospałych i spokojnych po żywiołowe i ciekawskie. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rasy są polecane początkującym opiekunom. Jedną z nich z pewnością jest dog argentyński. To pies dla konsekwentnych, doświadczonych i aktywnych osób. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jego temat?

Jak wyglądają dogi argentyńskie?

Dog argentyński, czy też dogo argentino, to rasa dużych psów typu dogowatego. Wyhodowano ją niecałe sto lat temu w argentyńskiej prowincji Cordoba. Należy do grupy molosów, psów odznaczających się zwartą, muskularną sylwetką. Do jej przodków zalicza się buldog, dog niemiecki, bokser, mastif hiszpański, bulterier. Pierwotnie dogi brały udział w łowach na pumy i grubą zwierzynę. Obecnie nadal są zabierane na polowania. Ponadto szkoli się je do pracy w policji i straży granicznej. W Polsce i kilku innych krajach figurują w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Do ich zakupu potrzebne jest zezwolenie właściwego organu gminy.

Dog z Argentyny został uznany przez FCI w 1973 roku. W jej klasyfikacji znajduje się w 2 sekcji II grupy. Zrzeszającej pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy. Warto teraz rozwinąć opis wyglądu interesującej nas rasy. Podstawowe cechy to:

  • Wielkość – samce dorastają do 62-68 cm wysokości w kłębie, samice osiągają 60-65 cm,
  • Waga – dorosły pies osiąga 40-45 kg, waga suki tylko trochę niższa, to około 38-43 kg,
  • Ogólna budowa – harmonijna i muskularna sylwetka. Oczy w kształcie migdała, ciemne lub orzechowe. Uszy wysoko osadzone, kończyny i szyja mocne, ogon długi.

Podobnie jak buldog, każdy dog amerykański, bo przecież z tego kontynentu pochodzi, ma krótką sierść. Jej długość to około 1,5-2 centymetry. Pewna ciekawostka dotyczy podszerstka. Czworonogi żyjące w ciepłym klimacie nie wykształcają go. Jednakże może się pojawić u osobników żyjących w zimniejszych częściach świata. Dog niemiecki może być czarny lub też żółty. Jakie umaszczenia występują u spokrewnionego z nim molosa argentyńskiego? Ten pies jest jednolicie biały. Jedynym odstępstwem dopuszczanym przez wzorzec jest ciemna łata wokół oka. Dokładniejszy opis wyglądu i zdjęcia można znaleźć na naszej stronie.

Dogi argentyńskie i ich charakter

Jak już wspominaliśmy dogi z Argentyny znajdują się na liście psów uważanych za agresywne. Jednakże prawidłowo wychowane i socjalizowane nie sprawiają problemów. O czym świadczą pozytywne opinie opiekunów. Przede wszystkim są to zwierzęta dla doświadczonych osób. Właściciele muszą być zrównoważeni i odpowiedzialni. Powinni konsekwentnie wychowywać psa i zapewniać mu dużo ruchu. Rzecz jasna nie mogą stosować wobec niego kar fizycznych. Warto wiedzieć, że czworonogi tej rasy najmocniej przywiązują się do jednego opiekuna. Jednakże zżywają się z resztą domowników.

Czas sprawdzić jakie usposobienie ma muskularny dogo argentino. Najważniejsze cechy to:

  • Silny charakter i duża samodzielność. By zapanować nad psem już szczeniaki muszą poznać domową hierarchię. Konsekwentnie szkolone okazują się chętne do nauki.
  • Dog zaznający sporo ruchu w ciągu dnia w domu odpoczywa i zamienia się w pieszczocha,
  • Na spacerze amerykański molos może być agresywny wobec innych psów. Z uwagi na silny instynkt łowiecki widzi w nich potencjalną zdobycz.
  • Wobec obcych pies zachowuje dystans, ale zazwyczaj jest dość przyjacielski. Podobnie jak owczarek niemiecki świetnie nadaje się na stróża posesji.

Dogi argentyńskie dobrze czują się w ludzkim towarzystwie. Bardzo lubią stale towarzyszyć swym opiekunom. Jaki mają stosunek do dzieci? Zazwyczaj zachowują wobec nich obojętność. Niespecjalnie okazują jakiekolwiek uczucia. Jeśli jednak młodego psa przyzwyczai się do obecności dzieci, nawiąże z nimi nić porozumienia. To samo tyczy się innych zwierząt domowych. Dogi wychowujące się z kotami czy mniejszymi psami nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. To mocno wpływa na pozytywne opinie na ich temat. Po rozwinięcie tematu charakteru opisywanych psów odsyłamy do naszych pozostałych artykułów.

Dog argentyński – pielęgnacja, zdrowie, cena

Co oczywiste, hodowla dogów argentyńskich cieszy się największym powodzeniem w kraju, z którego pochodzą. Czworonogi mają wielu miłośników w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Francji i we Włoszech. W Polsce nie są specjalnie popularne, dlatego też warto opisać ich pielęgnację. Nie jest to skomplikowana czynność. Pies linieje a jego krótkie, twarde włosy wbijają się w dywany i fotele. Dlatego też w okresie gubienia sierści trzeba go wyczesywać miękką szczotką lub rękawicą. Kąpiele stosuje się tylko w przypadku mocnego wybrudzenia. Po dłuższym spacerze zwierzaka można wytrzeć lekko zwilżonym ręcznikiem.

Rzecz jasna pielęgnacja to także regularne czyszczenie uszu. Pod kontrolą należy mieć także psie pazury. Co trzeba wiedzieć o zdrowiu dogów argentyńskich? Tak jak większość dużych psów nie są długowieczne. Średnio żyją od 10 do 12 lat. Ogólnie rzecz biorąc są odporne i rzadko przytrafiają się im problemy zdrowotne. Mogą jednak cierpieć na choroby związane z rasą. Pisaliśmy już, że żaden dog nie jest czarny jak owczarek czy łaciaty jak arlekin. To jednolicie biały pies. Z brakiem pigmentu związane są alergie pokarmowe i skórne. Trzeba też uważać podczas upałów. Długo przebywając na słońcu, biały pies może ulec poparzeniom.

Dog argentyński tak jak inne białe psy jest narażony na pewne choroby. Chodzi tu o głuchotę całkowitą oraz głuchotę jednostronną. Dlatego u młodych psów przeprowadzane są specjalne badania. Argentyńczyk to duży czworonóg. To sprawia, że może, choć nie musi, rozwinąć się u niego dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Na koniec pozostało sprawdzić, jaka jest cena zwierzaków z rodowodem. Dobra hodowla oferuje szczeniaki za 3000-6000 zł. Natomiast miesięczne utrzymanie dorosłego psa to około 200-400 zł miesięcznie. Kwestie zdrowotne i wychowanie doga argentyńskiego dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Zalety i wady doga argentyńskiego

Zalety
  • oddany
  • łatwa pielęgnacja
  • rodzinny
Dog argentyński może być dobrym psem rodzinnym. Jego pielęgnacja jest łatwa, a pies jest oddany i kochający.
Wady
  • wymaga dużo uwagi
  • niezależność
Dog argentyński wymaga odpowiedniego podejścia i szkolenia.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • oczy w kształcie migdała,
  • nos czarny,
  • mocna szyja,
  • szeroka klatka piersiowa,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • mocny grzbiet,
  • krótka czaszka,
  • krótki zad
Dog argentyński to atletyczny pies o harmonijnej budowie ciała. Powinien być dobrze umięśniony.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Dog argentyński

Charakter doga argentyńskiego

Charakter:
  • oddany,
  • odważny,
  • czuły,
  • cichy
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Dog argentyński nie powinien być agresywny. Niestety niektóre osobniki wykazują takie tendencje.
Skłonność do ucieczek:
niska
Dog argentyński nie sprawia zwykle problemów w postaci ucieczek.
Użytkowanie:
Dog argentyński należy do psów myśliwskich, ale coraz częściej jest psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Dog argentyński - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Dog argentyński potrzebuje szkolenia i socjalizacji. Ważne jest właściwe postępowanie z psem tej rasy.
Dla kogo się nadaje:
Dog argentyński jest psem rodzinnym, o ile opiekunowie odpowiednio podchodzą do realizacji jego potrzeb.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Dog argentyński może być psem rodzinnym. Zwykle lubi dzieci. Zabawy młodszych członków rodziny i psa zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Doga argentyńskiego można nauczyć zostawania bez opiekuna. Najlepiej zacząć taką naukę już w okresie szczenięcym.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Dog argentyński nie ma "skłonności do posłuszeństwa", dlatego jego szkolenie nie zawsze idzie łatwo.

Pielęgnacja doga argentyńskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja doga argentyńskiego nie jest trudna i polega na standardowych zabiegach jak skracanie pazurów, mycie zębów, czy kąpiele.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras dużych,
  • karma wspierająca stawy
Dog argentyński może jeść dietę surową BARF, posiłki gotowane lub gotowe karmy w wersji suchej lub mokrej. Opiekun może wybrać karmę dla ras dużych, która dodatkowo wspiera stawy psa i zdrowe trawienie.
Podatność na choroby:
Dogi argentyńskie mogą być głuche. Narażone są również na choroby stawów np. dysplazje stawu biodorwego oraz skręt żołądka. Nigdy nie karm psa przed zabawą ani zaraz po niej.
ikona podziel sięPrzekaż dalej