Podstawowe informacje o chihuahua

Pochodzenie:
Meksyk
Kategoria FCI:
Grupa 9 - Psy do towarzystwa i ozdobne > Sekcja 6 - Chihuahueño
16 - 20 cm
0,5 - 3 kg
16 - 20 cm
0,5 - 3 kg
13 - 18 lat
umiarkowana potrzeba ruchu
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 300 zł
Imiona dla chihuahua:
Rudy, Mały, Mini, Lola, Sansa, Kaki, Lila, Plusz, Magia, Nina

Chihuahua - charakterystyka, zdjęcia, porady, opinie

Niewielkich rozmiarów chihuahua to pies znany na całym świecie. Jego ciekawy wygląd i usposobienie od lat cieszą się nieustającą popularnością. Jaki jest prawdziwy chihuahua? Jaki posiada charakter i wzorcowy wygląd? Czy rasa jest podatna na choroby i jak należy o nią dbać? Poniżej udzielimy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Charakterystyka rasy chihuahua

Mały chihuahua to najmniejsza rasa psa na świecie. Ten wyjątkowy, pochodzący z Meksyku pupil został uznany przez federację kynologiczną FCI, która sporządziła wzorzec. Jest to dokument, który opisuje najważniejsze cechy wyglądu rasy i znajdziemy go pod numerem 218. Według standardu, psy rasy chihuahua należą do grupy 9, czyli psów ozdobnych i do towarzystwa.

Chihuahua mini to pies o zwartej budowie ciała. Jego czaszka jest wysklepiona w kształcie jabłka, co stanowi charakterystyczną cechę rasy. Ważne jest także to, że długość ciała musi być nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Pożądany przez wzorzec jest niemal kwadratowy tułów, szczególnie u samców. Suczki ze względu na rozród mogą posiadać tułów o nieco większej długości. Rasowe pieski powinny posiadać odpowiednią jakość szaty. Wzorzec dopuszcza tutaj dwie odmiany, którymi są:

  • Szata krótkowłosa – chihuahua krótkowłosy posiada bardzo krótką, przylegającą co ciała sierść. Jeśli występuje podszerstek, włos musi być nieco dłuższy. W odmianie krótkowłosej występuje także rzadsza szata w okolicy gardła i podbrzusza, co jest dopuszczalne przez wzorzec rasy. W każdym przypadku szata powinna być błyszcząca i miękka.
  • Szata długowłosa – czyli chihuahua o delikatnej, jedwabistej, prostej lub lekko falowanej sierści. Podszycie powinno być niezbyt gęste, a szata powinna tworzyć charakterystyczne pióra na uszach, tylnych partiach kończyn, szyi, na łapach oraz na ogonie. Wzorzec nie dopuszcza występowania szaty przesadnie obfitej ani przesadnie długiej.

Zarówno chihuahua krótkowłosy, jak i długowłosy występują w różnych odmianach umaszczenia. Wzorzec FCI dopuszcza wszystkie kolory, w dowolnych odcieniach i kombinacjach. Jedynym wyjątkiem okazuje się umaszczenie marmurkowe, które nie powinno występować u osobników rasy chihuahua. Istotna jest także masa ciała. Najmniejsza na świecie rasa psa waży pomiędzy 1,5 – 3 kg. Dopuszcza się także występowanie psów o wadze od 0,5 do 1,5 kg. Osobniki ważące poniżej 0,5 kg i ponad 3,0 kg są dyskwalifikowane z wystaw i nie mogą być dopuszczane do reprodukcji. Zarówno pieski, jak i suczki powinny posiadać wysokość dopasowaną do budowy ciała i wagi. Wzorzec nie określa idealnej wysokości w kłębie.

Chihuahua charakteryzuje się także wyjątkowym spojrzeniem. Jego oczy powinny być duże, okrągłe i bardzo wyraziste. Wzorzec preferuje oczy o ciemnym kolorze, duże, ale nie wyłupiaste. Jaśniejszy kolor oczu jest dopuszczalny, jednak niepożądany. Uszy chihuahua zawsze powinny być duże, sterczące, rozwarte i szerokie u nasady. Uszy powinny delikatnie zwężać się ku zaokrąglonym końcom, a w spoczynku powinny nachylać się na bok pod kątem 45 stopni.

Usposobienie i charakter rasy chihuahua — wesołe i temperamentne

Piski rasy chihuahua posiadają bardzo ciekawe usposobienie. Jako przedstawiciele najmniejszej rasy psów na świecie, często zdają sie nie zwracać uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Mogą obszczekiwać znacznie większe od siebie psy i podchodzić do nich z dużą odwagą. Takie zachowania wymagają kontroli ze strony właściciela, bowiem chihuahua są psami dość delikatnymi i łatwo zrobić im krzywdę.

Chihuahua szczeniak wymaga odpowiedniej socjalizacji dzięki której pozna najważniejsze zasady zachowania. Jest to ważny etap, który może przekładać się na temperament w wieku dorosłym. Im więcej rzeczy pozna pies do 18 tygodnia życia, tym lepiej dla jego dalszego rozwoju. Hodowcy rozpoczynają socjalizację już od pierwszych tygodni życia pupila. Dzięki temu chihuahua miniaturowa lepiej radzi sobie w nowym środowisku życia.

Odpowiednio socjalizowane i dobrze szkolone psy nie sprawiają większych trudności w życiu rodzinnym. Przedstawiciele rasy chihuahua posiadają bardzo żwawy charakter, mogą być dość głośne w obyciu, jednak jest to typowe dla ras o niewielkich rozmiarach ciała. Chihuahua szczeniak i dorosły pies to typowe zwierzaki do towarzystwa. Psy najsilniej przywiązują się do jednego właściciela, uwielbiają spędzać z nim czas i dobrze wykonują jego polecenia. Pozostali domownicy mogą być traktowani nieco bardziej ozięble, jednak chihuahua przywiązuje się do wszystkich członków rodziny.

Chihuahua krótkowłosy lub długowłosy może być nieco nieufny w stosunku do obcych. Z natury czujny i nieustraszony nie omieszka poinformować domowników o przybyciu niespodziewanego gościa. Dobrze socjalizowane pieski nie są agresywne w stosunku do obcych, jednak podchodzą do nich z dużym dystansem i brakiem zaufania. Co istotne, pewna nieufność może przekładać się także na kontakt z innymi psami i nieznanymi zwierzętami.

Chihuahua szczeniak dobrze odnajduje się w kontaktach ze znanymi sobie dziećmi. Jest chętny do zabawy, uwielbia pieszczoty i wspólne spędzanie czasu. Warto przy tym pamiętać, że dzieci muszą znać podstawowe zasady obchodzenia się ze zwierzętami. Nasza długowłosa lub krótkowłosa chihuahua będzie psem delikatnym, któremu łatwo zrobić krzywdę. Wymaga to dużej delikatności w zabawach i nauczenia dziecka odpowiednich zachowań.

Co ciekaw chihuahua mini dobrze dogada się z innymi pupilami domowymi, o ile będzie tego odpowiednio nauczona. Psy tej rasy posiadają nieco zawadiacki, nieustępliwy charakter i mogą próbować zdominować inne zwierzaki domowe. Mimo tego, odpowiednie szkolenie oraz wczesna socjalizacja zazwyczaj umożliwiają wprowadzenie pozytywnych relacji pomiędzy zwierzakami. Pies wymaga częstych spacerów, podczas których będzie miał okazje do tego, by poznać inne zwierzęta, a także opróżnić swój mały pęcherz. Bez regularnych kontaktów z innymi psami, chihuahua może zrobić się nieco agresywna lub nadmiernie lękliwa. Jest to typowe zachowanie dla psów, które nie mają okazji do wypracowania odpowiednich relacji z innymi czworonogami. Negatywne zachowania powinny być na bieżąco korygowane przez właściciela. Chihuahua ma tendencję do obszczekiwania przechodniów, a nawet znacznie większych od siebie psów. Dlatego warto wprowadzić wczesną socjalizację, która w późniejszym czasie przechodzi w kompleksowe szkolenie posłuszeństwa.

Zdrowie i choroby dziedziczne rasy chihuahua

Chihuahua mini to rasa, która może cierpieć na choroby o podłożu genetycznym. Do najczęstszych, przenoszonych z pokolenia na pokolenie problemów należy dysplazja stawu biodrowego. Psy mogą także cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych lub zwichnięcia rzepki. Pewna część populacji cierpi także na dysplazję stawu łokciowego. Dlatego dobra hodowla chihuahua wykonuje badania w kierunku dysplazji, a do rozrodu dopuszcza wyłącznie w pełni zdrowe osobniki. Ze względu na niewielkie rozmiary rasy, podczas porodów często występuje konieczność wykonania cesarskiego cięcia.

Długowłosa lub krótkowłosa chihuahua może także cierpieć na problemy z uzębieniem. Odkładający się usilnie kamień nazębny jest częstym problemem ras miniaturowych. Dlatego pieski powinny być poddawane regularnemu czyszczeniu jamy ustnej, do którego należy przyzwyczajać już od szczeniaka. U chihuahua mogą także występować wady uzębienia w postaci przodozgryzu, tyłozgryzu lub utrudniona wymiana zębów mlecznych (niekiedy wymagająca interwencji weterynaryjnej).

Chihuahua szczeniak może cierpieć także na wodogłowie. Rasie mogą towarzyszyć takie choroby jak zapadanie tchawicy, zwyrodnienie ciałka szklistego, przepuklina pępkowa, wnętrostwo, niedoczynność tarczycy oraz postępująca zaćma. U rasy chihuahua obserwuje się także zespolenie wrotno oboczne, postępujący zanik siatkówki lub kamicę moczową. Inne choroby nie pojawiają się sie z tak dużą częstotliwością.

Jak widzimy, chihuahua mini to rasa predysponowana do pojawienia się wielu chorób. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór dobrej hodowli, która dopuszcza do rozrodu wyłącznie odpowiednio przebadane psy i suczki. Dzięki temu znacząco niwelujemy ryzyko zakupu szczeniaka z chorobami genetycznymi. Prawidłowa pielęgnacja i opieka dodatkowo sprawiają, że chihuahua długość życia szacuje się na kilkanaście lat. Pochodzące z dobrej hodowli, odpowiednio zadbane osobniki często dożywają ponad 15 lat. Co istotne, chihuahua długość życia wynosi średnio od 12 do nawet 20 lat. Jeden z przedstawicieli tej rasy znalazł się na liście najdłużej żyjących psów. Był to pochodzący z USA chihuahua imieniem Megabyte, który dożył 20 lat i 265 dni.

Żywienie, czyli co powinien jeść chihuahua?

Rasowe, niewielkich rozmiarów chihuahua to pieski o dość nietypowych wymaganiach żywieniowych. Ze względu na niewielką wagę, posiłki powinny być podawane kilka razy w ciągu dnia. Młode szczeniaki powinny zjadać około 5 posiłków dziennie, podawanych o stałych porach. W wieku dorosłym zaleca się przejście na trzy do czterech posiłków. Takie działanie ma zapobiegać spadkowi poziomu glukozy we krwi. Warto także pamiętać, aby w oddzielnej misce zawsze znajdowała się świeża woda. Psy niewielkich rozmiarów mają tendencję do szybkiego odwadniania się, dlatego stały dostęp do wody jest wyjątkowo ważny.

Istotną kwestią jest również sama jakość podawanych posiłków. W ofertach branży zoologicznej pojawia się karma mokra oraz sucha. Wybór zależy od indywidualnych wymagań. Podawana chihuahua karma powinna być dobrej jakości, pozbawiona sztucznych wzmacniaczy smaku i niepotrzebnych dodatków. Hodowla chihuahua powinna rekomendować model żywienia, który jest wprowadzony dla danej linii hodowlanej. Najczęściej jest to karma mokra lub sucha klasy premium. Z początku podajemy posiłki dedykowane dla szczeniąt, po ukończeniu pierwszego życia możemy przejść na karmy dla dorosłych psów.

Chihuahua nie wymaga dużych porcji posiłków. Karma powinna być podawana w ilości podanej na opakowaniu. Warto też regularnie kontrolować wagę zwierzaka i poziom tkanki tłuszczowej. W okresie jesienno zimowym można także wprowadzić dodatkowe suplementy na wzmocnienie odporności, a w czasie linienia specjalne preparaty na poprawę jakości szaty. Niektórzy właściciele decydują się także na samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Jednak takie działania wymagają odpowiedniej, regularnej suplementacji niezbędnych witamin oraz składników odżywczych.

Jak dbać o pieski razy chihuahua?

Maleńki chihuahua jest psem, który nie wymaga skomplikowanej, ani bardzo czasochłonnej pielęgnacji. Odmiana krótkowłosa powinna być czesana gumową rękawicą lub specjalną szczotką. W zupełności wystarczy czesanie raz na tydzień, a w okresie intensywnego linienia kilka razy w tygodniu. Czesanie odmiany długowłosej może być nieco bardziej kłopotliwe. Chihuahua długowłosa posiada tendencję do pojawiania się kołtunów. Dlatego sierść powinna być starannie wyczesywana przynajmniej raz na trzy dni. Podczas czesania warto zwrócić szczególną uwagę na sierść pod ogonem, na szyi oraz w obrębie uszu, bowiem to tam najczęściej pojawiają się kołtunki. Do pielęgnacji warto używać specjalnego sprayu groomerskiego, który nanosimy bezpośrednio na szczotkę. Ma to na celu ułatwienie rozczesywania szaty.

Raz na pewien czas warto wykonać kompleksową kąpiel, która usunie wszystkie zanieczyszczenia z futra. Kąpiele przeprowadzamy w razie potrzeby, najczęściej raz na kilka miesięcy (odmiany długowłose nieco częściej). Hodowcy rekomendują, by stopniowo przyzwyczajać psa do wody i kąpieli. Wprowadzenie pozytywnych skojarzeń oraz odpowiednie przyuczenie do kąpieli ułatwi dalszą pielęgnację. Psa kąpiemy w dobrej jakości szamponach i odżywkach, dopasowanych do typu szaty. Po zakończeniu kąpieli należy zawinąć pupila w ręcznik, w celu odsączenia wody. Następnie dokładnie wyczesujemy szatę i przeprowadzamy suszenie.

Chihuahua charakteryzuje się tendencją do odkładania kamienia nazębnego. Dlatego niezwykle istotna jest higiena jamy ustnej. W ofertach sprzedaży pojawiają się sie specjalne pasty dla psów, które skutecznie oczyszczają zęby. Niewielkie szczoteczki nakłada się na palec lub czyści uzębienie przy pomocy wacika. Ciekawą opcją są także specjalne pasty enzymatyczne, które wystarczy nałożyć na dziąsła lub podać do karmy.

Pielęgnacja maleńkich chihuahua polega także na regularnej kontroli stanu oczu i uszu. Oczy należy regularnie oczyszczać przy pomocy wilgotnego wacika. W kącikach oczu mogą gromadzić się niewielkie, brązowe grudki, które usuwamy palcami. Uszy czyścimy przy pomocy specjalnych preparatów, w których nasączamy wacik kosmetyczny. Ze względu na niewielkie rozmiary pupila, trzeba też regularnie kontrolować pazury, które na ogół nie ścierają się same. Pies może mieć także problem z zapychającymi się gruczołami okołoodbytowymi. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan, a w razie potrzeby oczyszczać. Samo oczyszczanie można wykonać samodzielnie (po odpowiednim przyuczeniu), w gabinecie weterynaryjnym bądź w salonie groomerskim.

Podstawą pielęgnacji jest także prawidłowo zbilansowane żywienie oraz zapewnienie psu odpowiednio częstych spacerów. Niewielkie chihuahua posiadają bardzo mały pęcherz, dlatego dla ich zdrowia warto zadbać o regularne wychodzenie na zewnątrz. Intensywność i długość spacerów powinna być dopasowana do indywidualnych wymagań, wieku oraz stanu zdrowia pupila.

Cena piesków rasy chihuahua. Ile kosztuje ich utrzymanie?

Rasowe chihuahua znajdują się w ofertach wielu krajowych hodowców. Cena zakupu szczeniaka może być uzależniona od kilku kluczowych czynników. Pierwszym jest przynależność hodowli do wybranej organizacji kynologicznej. W naszym kraju największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce, który należy do międzynarodowej federacji FCI. Szczenięta z pochodzeniem ZKwP otrzymują metryki, na podstawie których można w późniejszym czasie wyrobić rodowód. Hodowla chihuahua zarejestrowana w ZkwP zazwyczaj oznacza największy wydatek związany z zakupem pupila.

Chihuahua cena zależy w dużej mierze od renomy hodowli, osiągnięć psa reproduktora i suczki hodowlanej, a także od eksterieru samych szczeniąt. Rasowe pieski z metryką ZKwP można nabyć już od kwoty 3000 zł, suczki są na ogół nieco droższe. Chihuahua cena w granicach 4000-6000 zł pojawia się w wielu krajowych hodowlach, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Są to stawki psów przeznaczonych na tak zwane kolanka. Cena chihuahua z uprawnieniami do brania udziału w wystawach na ogół okazuje się odczuwalnie wyższa.

Jak widzimy, rasowe pieski chihuahua mogą być dość dużym wydatkiem. Dobra hodowla chihuahua sprzedaje wyłącznie odpowiednio przebadane szczeniaki z pełną dokumentacją. Podczas sprzedaży podpisuje się stosowną umowę i odbiera dokumentację (metryka, książeczka zdrowia, ewentualne wyniki badań).

Hodowla chihuahua może także przekazać opcjonalną wyprawkę, co zmniejsza wydatki związane z zakupem niezbędnych akcesoriów dla szczeniaka. Wyposażenie wyprawki zależy wyłącznie od hodowcy, może to być karma, zabawki, legowiska, maty chłonne, miseczki oraz akcesoria do pielęgnacji. Jeśli powyższe rzeczy nie znajdują się w wyprawce, musimy dokupić je sami. Może być to wydatek rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od wybranego standardu). Na dalszych etapach posiadania pupila ponosimy dalsze wydatki na jego utrzymanie. Średni miesięczny koszt utrzymania chihuahua nie jest wysoki ze względu na niewielkie dawkowanie karmy. Możemy uśrednić je jako przedział 100 – 200 zł miesięcznie. Jest to orientacyjna kwota utrzymania chihuahua, obejmująca opiekę weterynaryjną, zakup dobrej jakości karmy, zabawek i innych gadżetów dla pupila.

Dla kogo psy rasy chihuahua będzie dobrymi towarzyszami

Niewielkich rozmiarów chihuahua jest psem uniwersalnym. Jako przedstawiciel ras należących do grupy ozdobnych i do towarzystwa, świetnie odnajduje się w niewielkim mieszkaniu, a także w dużym domu jednorodzinnym. Chihuahua będzie też dobrym towarzyszem dla osób, które chcą posiadać przyjaznego pupila, chętnego do wspólnych zabaw i pieszczot.

Chihuahua nie sprawia problemów w transporcie. Można nosić go w transporterze, na rękach i prowadzić na smyczy. W czasie podróży świetnie sprawdzają się także szelki i specjalne siedziska samochodowe. Dzięki niewielkim gabarytom, rasa jest polecana dla osób, które lubią częste podróże i chcą zabierać ze sobą pupila. Miniaturowy chihuahua nie jest typem psa lękliwego, a u boku właściciela z radością eksploruje nowe terytoria. Warto zapewnić mu przy okazji odpowiednią dawkę ruchu oraz kontaktu z innymi zwierzętami.

Rasa dobrze odnajduje się w rękach osób samotnych, a także w dużych rodzinach. Chihuahua na ogół upatruje sobie jedną osobę, którą traktuje ze szczególnym przywiązaniem. Mimo tego dobrze dogada się także z innymi członkami rodziny. Może być idealnym towarzyszem dla zabaw z nieco starszymi dziećmi, znającymi zasady obchodzenia się z pupilem. Zaleca się, by spacery zawsze odbywały się pod kontrolą dorosłych. Maleńki chihuahua może mieć duszę wojownika i podbiegać do innych, znacznie większych od siebie psów. U rasy często obserwuje się chęć do zdominowania innych zwierząt, dlatego wymaga szczególnej ochrony na spacerach z nieznajomymi psami.

Zalety i wady chihuahua

Zalety
  • oddany
  • wesoły
  • nadaje się do mieszkania
  • nie wymaga dużej aktywności fizycznej
  • inteligentny
  • długowieczny
Chihuahua to rasa, która żyje dość długo, bo nawet kilkanaście lat. Jest to ogromny plus, bo każdy z nas przywiązuje się do swojego pupila i chce być z nim jak najdłużej. Małe rozmiary sprawiają, że chihuahua może mieszkać nawet na niewielkim metrażu. Dodatkowo jest to pies inteligentny i dość wesoły.
Wady
  • tendencja do szczekania
  • zadziorność wobec innych psów
Chihuahua potrafi być dość hałaśliwy, a niektóre osobniki nie stonią od potencjalnych konfliktów z innymi psami.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • wyraźnie zaokrąglona głowa,
  • uszy duże i stojące,
  • grzbiet krótki i mocny,
  • gładka i elastyczna skóra
Pies tej rasy ma zwarte ciało, a jego czaszka jest wysklepiona w kształcie jabłka. Długość ciała powinna być nieznacznie większa niż wysokość w kłębie. Według wzorca pożądany jest prawie kwadratowy tułów. W przypadku odmiarny krótkowłosej szata psa opisywana jest jako krótka i przyległa na całym ciele. Sierść powinna być błyszcząca i miękka. W przypadku psów długowłosych szata jest delikatna i jedwabista, prosta lub lekko falista. Psy z przesadnie długą i obfitą szatą nie są jednak akceptowane.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • jednolicie czarne,
  • czysto białe,
  • płowe,
  • kremowe,
  • Czarno srebrne,
  • biało-czarne,
  • złote,
  • biało-czekoladowe,
  • czarno-czerwone
Kolor oczu:
bardzo ciemne

Galeria zdjęć - Chihuahua

Charakter chihuahua

Charakter:
  • pewny siebie,
  • czujny,
  • żywy
Poziom agresji:
niski
Chihuahua nie jest agresywny, ale potrafi być zadziorny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Chihuahua potrafi być zadziorny, uparty czy szczekliwy, ale raczej nie lubi oddalać się od bezpiecznego domu.
Użytkowanie:
pies do towarzystwa
Chihuahua to typowy pies do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chihuahua - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Chihuahua to pies, z którym można się dogadać bez większego doświadczenia. Nie zawsze jest jednak łatwy "w obejściu". Ten mały pies potafi pokazać swój charakterek, dlatego od początku trzeba być konsekwentnym i zadbać o pozytywne szkolenie pupila.
Dla kogo się nadaje:
Małe rozmiary psa rasy chihuahua sprawiają, że nadaje się do mieszkania w kawalerkach, czy mieszkaniach. To popularny pies "miejski". Ponieważ chihuahua nie waży dużo i nie potrzebuje zbyt dużo ruchu może zaopiekować się nim nawet osoba starsza. Chihuahua to pies dla tych, którzy nie planują uprawiać psich sportów, czy zabierać pupila na długie wycieczki w góry.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Chihuahua lubi być w centrum uwagi. Nie jest to zatem pies, który dobrze radzi sobie z pojawieniem się w domu niemowlaka. Chihuahua to rasa polacana raczej dla rodziny ze starszymi dziećmi, które będą okazywały psu swoje zainteresowanie i brały udział w opiece nad nim.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Chihuahua lubi uwagę opiekunów. Nie jest to zatem pies, który z chęcią zostaje sam w domu. Część psów może wykazywać lęk separacyjny. Warto podejść do tematu z myślą o psich emocjach i uczyć psa zostawania bez opiekuna na zasadzie pozytywnego szkolenia. O pomoc można poprosić psich trenerów lub behawiorystów.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Chihuahua jest bystry, ale i uparty. Ten mały pies ma swój charakterek, dlatego jego szkolenie nie zawsze idzie "gładko". Początkujący opiekun może skorzystać z psiego przedszkola albo indywidualnej konsultacji z trenerem lub behawiorystom.

Pielęgnacja chihuahua

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele
Długowłosego chihuahua warto czesać co 2-3 dni. Skracanie pazurów powinno się wykonywać mniej więcej co dwa tygodnie. Warto pamiętać również o myciu psich zębów, które ogranicza ryzyko chorób przyzębia. W tym celu stosować należy jedynie pasty dla psów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla ras małych
Chihuahua to mały pies, który jednorazowo je niewiele. Karma powinna być wysokiej jakości. W przypadku psów tej rasy warto wybrać karmy dla psów małych, które mają mniejsze granulki. Dodatkowo w przypadku psów długowłosych rozważyć można produkty typu "skin & coat" mające składniki wspierające zdrowie skóry oraz piękny wygląd sierści.
Podatność na choroby:
U chihuahua spotyka się predyspozycje do kilku chorób, ale nie oznacza to, że występują one u każdego osobnika. Opiekun może zadbać o właściwą profilaktykę w formie prawidłowej higieny jamy ustnej, diety wysokiej jakości oraz regularnych kontroli u lekarza weterynarii.
ikona podziel sięPrzekaż dalej