Podstawowe informacje o bokserze

Popularne nazwy:
Deutscher Boxer, German Boxer (ang.), Boxer (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
53 - 59 cm
22 - 25 kg
57 - 63 cm
27 - 30 kg
10 - 12 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 7000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 500 zł
Imiona dla boksera:
Szejk, Kafel, Mango, Kokos, Niko, Mars, Karmel, Nora, Tajfun, Mamba, Desna, Kora, Fred

Pies bokser - informacje, charakterystyka, zdjęcia, opinie

Pewny siebie i silnie umięśniony pies bokser należy do ras, które budzą wiele emocji. Jedni widzą w nim idealnego pupila domowego, drudzy groźnego psa o silnej osobowości. Dlatego poniżej omówimy prawdziwy charakter bokserów, opiszemy ich wygląd, warunki prawidłowego wychowania i żywienia. Wskażemy też, na jakie choroby najczęściej zapadają psy boxery.

Pies bokser – podstawowe informacje

Ja wyglądają boxery?

Wszelkie informacje o wyglądzie dorosłego, prawidłowo zbudowanego boksera odnajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 144. Dowiadujemy się z niego, że są to psy o średniej wielkości ciała. Dorosłe, rasowe bokserki osiągają wagę w granicach 27 – 32 kg. Z kolei suczki ważą średnio 25 do 29 kg. Charakterystyczną cechą rasy jest nieco kwadratowy kształt ciała. Oznacza to, że długość pupila jest bardzo zbliżona do jego wysokości. Dorosłe boxery osiągają wzrost w przedziale 57 – 63 cm samce i 53 – 60 cm samice. Są to proporcje uznawane za ideał dla rasy.

Zdjęcia bokserów trudno pomylić z fotografiami jakiejkolwiek innej rasy. Pies bokser posiada bardzo charakterystyczny wygląd. Jego umięśniona sylwetka potęguje groźne wrażenie, a masywnie rozbudowana kufa posiada dość charakterystyczny przodozgryz. Oznacza to, że zęby dolnej szczęki wystają na zewnątrz ponad zębami ze szczęki dolnej. Jest to typowa przypadłość, którą posiadają zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy bokserki.

Ciekawostką wyglądu jest również ciemne znaczenie w obrębie kufy oraz lekko opadające, mięsiste uszy. Co ciekawe, psy rasy bokser miały niegdyś kopiowane (ucinane) uszy, które układały się w szpiczastym, przylegającym do ciała kształcie. Dziś nietrudno odnaleźć zdjęcia psów z kopiowanymi uszami czy ogonem, jednak jest to coraz rzadsza praktyka. Warto także pamiętać, że kopiowanie uszu i ogona jest w wielu krajach całkowicie zabronione. Do państw zabraniających kopiowania uszu i ogona należy także Polska.

Omawiając wygląd german boxera, nie sposób pominąć jego krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Pies bokser posiada gęste futro, które zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnej. Nie jest trudny w pielęgnacji, a jego masywna sylwetka wiąże się z dużym poziomem sprawności fizycznej.

Pies bokser wygląda dość groźnie i stanowczo. Dotyczy to psów o dowolnym umaszczeniu. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie o białym i pręgowanym odcieniu. Psy mogą też przybierać umaszczenie płowe, które zdarza się w wielu krajowych oraz zagranicznych hodowlach. Warto także pamiętać, iż umaszczenie o pręgowanym, białym i płowym odcieniu powinno posiadać charakterystyczną, ciemną (kolor wpadający w odcień czarny) maskę w obrębie pyska. Jest to wytyczna prawidłowego wyglądu, którym powinien charakteryzować się każdy rasowy pies bokser. Co ciekawe, w ofertach sprzedaży pojawiają się też bokserki o umaszczeniu żółto – czerwonym, tak zwany albinos, a także umaszczenie jasno żółte i brązowo, ciemno rude. Wszystkie te typy umaszczenia są dopuszczalne przez wzorzec rasy, o czym przekonamy się oglądając zdjęcia z wystaw.

We wzorcu rasy nie znajdziemy informacji o miniaturkach. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies powinien ważyć przynajmniej 27 kg. Wszelkie informacje o miniaturkach pochodzą z ofert tak zwanych pseudohodowców, którzy szukają zysku w popularności ras miniaturowych. Dlatego warto pamiętać, że mini pies bokser nie jest uznawany przez FCI jako odrębna rasa, a waga poniżej 27 kg dla samców stanowi odstępstwo od uznawanych norm. sprawdź także ten artykuł z informacjami czy istnieje bokser miniaturka.

Prawdziwy charakter rasowego boxera

Wiemy już jak wygląda prawidłowo zbudowany pies bokser i z pewnością rozpoznamy go na zdjęciach z wystaw. Warto także określić ich prawdziwy charakter, bowiem jest to jeden z najważniejszych parametrów owej rasy. We wzorcu znajdziemy informację, z której wynika, że to właśnie prawidłowe usposobienia boksera stanowi najistotniejszą cechę rasy.

Pies bokser to pupil o odważnym i pewnym siebie usposobieniu. Zdjęcia dorosłych psów zazwyczaj prezentują pupile, które spacerują bądź wypoczywają ze stoickim spokojem. Jest w tym dużo prawdy, bowiem bokserki nie są typami pupili, które łatwo wyprowadzić z równowagi. Rasa może reagować na podniesiony ton głosu czy pisk, jednak nie wykazuje agresji w stosunku do domowników.

Warto także pamiętać, że psy boxery wyróżniają się dużą lojalnością w stosunku do rodziny. Są wyjątkowo delikatne oraz cierpliwe w kontaktach z dziećmi, dzięki czemu często okazują się dobrymi pupilami dla całej rodziny. Ich silne, a jednocześnie radosne usposobienie sprawia, że łatwo dogadają się z osobami w każdej grupie wiekowej.

Małe bokserki lubią pieszczoty, jednak nie są zbyt zaborcze. To także psy, które nie faworyzują jednego właściciela. Psy boxery są również bardzo aktywne, chętne do zabawy i żywiołowe. Należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, która wpłynie na zachowanie odpowiedniej kondycji ciała.

Nasz pręgowany, biały czy czarny deutscher boxer jest lojalny i wierny, jednak do obcych podchodzi często z dużą dozą nieufności. To bardzo czujna rasa, obdarzona spostrzegawczością oraz dobrym węchem. Dzięki swoim predyspozycjom, boxery pełnią niekiedy funkcje stróża, którą wykonują z należytym sobie zaangażowaniem.

Omawiając usposobienie boksera, warto wspomnieć o ich przywiązaniu do właściciela. Zarówno małe, pręgowane szczeniaki boksera, jak i dorosłe psy nie znoszą długotwałej samotności. Nie jest to rasa, którą możemy pozostawić samotnie na podwórzu czy w domu na wiele długich godzin. Dzięki dużemu przywiązaniu są to psy, które znacznie lepiej sprawdzają się w roli pupila dla całej rodziny.

Radosne usposobienie sprawia, że zarówno małe szczeniaki, jak i duże pieski są nieustannie gotowe do zabawy z właścicielem. Odpowiednio socjalizowane psy nie sprawiają także problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Jedynie dorosłe psy tej samej płci mogą niekiedy rywalizować o dominację w stadzie.

Co ciekawe, pies bokser jest wyjątkowo cichym towarzyszem. Nasz pręgowany czy biały albinos boxer niemiecki ceni sobie ciszę i szczeka jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Przeważnie nie występują problemy z głośnym zachowaniem podczas samotnego pozostawania w domu. Boxery są też uznawane za psy mało problematyczne w codziennej pielęgnacji i życiu z człowiekiem. Przyszły właściciel powinien jedynie pamiętać, że jest to rasa wymagająca ruchu. Psy bokserki świetnie czują się podczas aktywności fizycznej na ogrodzonym terenie. Najlepiej zapewnić im wtedy stymulujące zajęcia, które zmęczą je zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. Jest to typowe zadanie stojące przed właścicielami wszystkich bardziej inteligentnych ras psów.

Odpowiednie wychowanie małego boksera

Wbrew pozorom, szczeniaki boksera nie są szczególnie trudne w szkoleniu. Te wpatrzone w człowieka pieski o niemieckich korzeniach chętnie podejmują się nowych wyzwań. Dzięki temu łatwo jest wypracować podstawowe komendy posłuszeństwa. Warto także podkreślić, że z natury odważne bokserki z chęcią uczestniczą w różnych zabawach i treningach z człowiekiem, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w wielu dziedzinach szkoleniowych.

Małe szczeniaki wymagają odpowiedniej socjalizacji, która przygotuje je na dorosłe życie u boku człowieka. Istotne będzie również zapewnienie dostatecznej dawki ruchu i kontaktów z różnymi ludźmi. Bokserki wyróżniają się bardzo dużą aktywnością, dlatego idealnym dla nich właścicielem jest osoba wysportowana, mająca więcej wolnego czasu. Zdjęcia boxerów uprawiających różnego typu sporty nie należą wcale do rzadkości, a pies tej rasy nie sprawia problemów, jeśli rozładujemy jego potrzeby aktywności.

Co ciekawe, szczeniaki boksera mogą być niekiedy zbyt natarczywe w kontaktach z ludźmi. Z początku nie jest to problematyczne, bowiem szczeniak jest dość mały. Mimo wszystko warto od początku uczyć odpowiednich zachowań w relacjach z człowiekiem. Podstawą będzie nauka łagodnego przywitania, przychodzenie, a także zostawanie na zawołanie. Podstawowe komendy posłuszeństwa mogą być dużym ułatwieniem podczas codziennego życia z dorosłym pupilem.

Prawidłowe żywienie, możliwe choroby i cena zakupu szczeniaka

Jakie wymagania żywieniowe posiadają boxery?

Zarówno szczeniaki boksera jak i dorośli przedstawiciele tej rasy to psy bardzo aktywne. Z uwagi na dużą dawkę ruchu, warto zapewnić im odpowiednio skomponowane, bogate w mięso posiłki. Przeglądając zdjęcia ze składem niektórych tańszych karm, zauważymy dużą zawartość zbóż. Jest to sztuczny wypełniacz, który nie powinien znajdować się w codziennej diecie psa. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą gotowe karmy bezzbożowe, z większą zawartością białka pochodzenia zwierzęcego.

Wielu właścicieli bokserów decyduje się na samodzielne komponowanie posiłków dla pupila. Dużą popularnością cieszy się obecnie dieta BARF, bazująca na surowym mięsie, podrobach, kościach oraz niewielkiej ilości warzyw. Samodzielne komponowanie posiłków do diety BARF wymaga odpowiedniej wiedzy, a także suplementacji. Mimo pewnych niedogodności jest to żywienie, które najlepiej zaspokaja naturalne potrzeby psiego organizmu.

Inną opcją są też gotowe karmy mokre. Jednak w hodowlach rzadko korzysta się z takiego rozwiązania. Karmy mokre nie mają tylu skoncentrowanych kalorii co gotowe posiłki suche. Z uwagi na średnie rozmiary bokserów i ich duże zapotrzebowanie kaloryczne, żywienie gotowymi karmami mokrymi często okazuje się dość kosztowne.

Czy boxery są rasą chorowitą?

Boxery są rasą predysponowaną do różnego rodzaju chorób serca. Warto o tym pamiętać i natychmiastowo reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu. Niekiedy psu może przydarzyć się omdlenie czy kaszel, będący sygnałem od konsultacji z dobrym weterynarzem.

Bokserom może zdarzyć się też zapalenie spojówek, dlatego warto regularnie kontrolować stan oczu. Do nieco rzadszych przypadłości należą też problemy neurologiczne. Należy tutaj wymienić drgawki, mogące być pierwszym sygnałem padaczki.

Pies rasy bokser może także cierpieć na alergie pokarmowe oraz problemy skórne. Druga przypadłość jest dość częsta u dorosłych psów. Widocznym objawem będzie powodujący intensywne drapanie świąd i stany zapalne. W przypadku alergii pokarmowej, bokser wymaga skomponowania odpowiedniej, dopasowanej do specyfiki choroby diety.

Cena zakupu szczeniaka

Bokserki są dobrze znaną rasą, która w aktualnie nie cieszy się zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Z tego względu nie odnajdziemy wielu hodowli owej rasy, a cena za zakup szczeniaka okazuje się mocno zróżnicowana.

Przeglądając zdjęcia z ogłoszeń, możemy przyjąć, że mały szczeniak kosztuje przynajmniej 1500 zł. Jest to cena za psa ze stowarzyszenia lub mało znanego związku. Pies z międzynarodowym rodowodem ZKWP z pewnością będzie droższy. Cena za szczeniaki boksera z rodowodem ZKWP to około 2500-5000 zł. Niekiedy hodowla może też oferować szczeniaki w nieco wyższych przedziałach cenowych.

Wybierając psa pamiętajmy, że cena nie powinna być głównym parametrem naszego wyboru. Dobra hodowla dopuszcza do rozrodu jedynie zdrowe osobniki, co pozwala na uniknięcie wielu groźnych chorób o podłożu genetycznym. Dlatego warto przeglądać zdjęcia szczeniaków, ale też dopytywać hodowców o wszystkie szczegóły związane z zakupem małego pupila.

Dobra hodowla powinna udostępnić nam zdjęcia szczeniąt oraz ich rodziców. Co więcej, umożliwi też wizytę w miejscu hodowlanym, pokaże na żywo warunki w jakich żyją pieski, udzieli informacji o tym, ile kosztuje konkretne szczenię, a także pozwoli na zapoznanie się z jego matką. Podczas zakupu konieczne będzie przekazanie dokumentacji szczeniaka (rodowód lub metryka), książeczki zdrowia potwierdzającej szczepienia i odrobaczenia, a także podpisanie stosownej umowy.

Niektóre psy są powszechnie uważana ze groźne. Do tej grupy można zaliczyć boksery. Przy wydawaniu takiej oceny pod uwagę bierze się ich muskularną sylwetkę. Uwagę zwraca także charakterystyczna budowa pyska. Trzeba jednak wiedzieć, że te zwierzaki są czułe i wierne a przy tym bardzo wesołe. Mają jeszcze wiele innych zalet, choć nie każdy powinien się nimi zajmować. Dlatego też przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej rasy.

Boxery – rys historyczny i wygląd

Bokser czy też boxer to rasa psa typu dogowatego należąca do grupy molosów. W systematyce Międzynarodowej Federacji Krynologicznej(FCI) boksery znajdują się w II grupie ras. W sekcji molosowatych w typie mastifa. Przodkami opisywanych psów były potężne i muskularne czworonogi żyjące w starożytnej Grecji i Epirze. Z nich w średniowieczu wyodrębniły się brabantczyki, bullenbeisery i barenbeisery. Współcześnie występująca rasa została stworzona w drugiej połowie XIX wieku w Niemczech. Pierwszy jej przedstawiciel był krzyżówką suki brabantczyka z bullenbeiserem. W Polsce psy tej odmiany pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym.

Co już pokazują zdjęcia, dorosły bokser osiąga spore rozmiary. Samiec w kłębie może mieć od 57 do 63 cm wysokości. Samica jest niższa, dorasta do 53-59 cm. Waga psa utrzymuje się w przedziale 30-38 kg, suczki 24-32 kg. Charakterystyczna, kwadratowa głowa zwierzaka opiera się na szerokiej, umięśnionej szyi. Nos szeroki i zadarty, oczy ciemne, dość szeroko rozstawione. Wszystkie boksery mają przodozgryz. Oznacza to, że żuchwa wystaje bardziej niż górna szczęka. Tułów psa muskularny, kończyny silne, z wyraźnie zarysowanymi mięśniami. Ogon naturalny, wysoko osadzony. Ogólnie sylwetka jest bardzo harmonijna.

I szczeniak i dorosły bokser to szorstkowłosy pies niewykształcający podszerstka. Jego włos okrywowy jest krótki, twardy, lśniący i ściśle przylegający do ciała. Co ważne nie występuje na brzuchu. Typowe umaszczenie jest żółte w odcieniach od jasnożółtego do ciemnorudobrązowego. Równie popularna wersja to włos pręgowany. Na jaśniejszym tle czarny akcent. Dopuszczalne są białe znaczenia. Warto wiedzieć, że od czasu do czasu pojawia się całkowicie lub w przeważającej większości biały pies. Nie może startować na wystawach i nie dopuszcza się go do hodowli. Ten rodzaj umaszczenia ma jednak wielu miłośników.

Bokserki i ich usposobienie

Niemiecki bokser jest odważny i czujny, ale nie wykazuje nadmiernej agresji. Ma mocne nerwy i zrównoważony charakter. Już młode pieski wykazują te cechy. Zatem gdy dorosną świetnie sprawdzają się, jako obronne czworonogi. Zazwyczaj ograniczają się do ostrzegawczego warczenia. Jednakże w razie zagrożenia zaatakują intruza. Do obcych akceptowanych przez opiekunów odnoszą się przyjaźnie, choć z dystansem. Zdarza się, że samce są mało tolerancyjne w stosunku do innych psów tej samej płci. Samice są w tym względzie bardziej ugodowe. Psiaki obu płci dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi.

Choć czasem uważany za groźnego, pręgowany bokser jest czuły i wrażliwy. Cechuje go wierność oraz przywiązanie do opiekuna i jego rodziny. Może być zaborczy, lecz da się zmienić odpowiednim wychowaniem. Trzeba wiedzieć, że ten zwierzak źle reaguje na krzyki. Nie lub także długiej samotności w domu. W żadnym wypadku nie powinien być trzymany w kojcu na dworze, szczególnie jesienią i zimą. Wykazuje wrażliwość na chłód, ponieważ nie wykształca podszersta. Bokser jest łagodny wobec dzieci, to jego kolejna, niewątpliwa zaleta. Poza zabawą często je pilnuje, przez co może być niemiły dla osób, które uzna za zagrożenie.

Rasowy bokser ma bardzo wesołe usposobienie. To psiak, którego wręcz rozpiera energia. Trzeba znaleźć dla niej ujście. W przeciwnym wypadku będzie niszczył przedmioty codziennego użytku. Zdarza się, że przestaje wykonywać polecenia opiekuna. Dlatego każdy przedstawiciel tej rasy potrzebuje bardzo dużo ruchu. Należy zapewnić mu także zadania umysłowe. To sprawia, że nie każdy może się nim opiekować. Rodzina przygarniająca boksera musi prowadzić aktywny tryb życia. Więcej informacji na temat charakteru bokserów znajduje się na naszej stronie. Tam też zamieściliśmy porady dotyczące wychowania.

Rasowy niemiecki bokser – pielęgnacja, zdrowie i cena

Każdy zdrowy bokser ma małe wymagania pielęgnacyjne. W okresach intensywnego linienia, wiosną i jesienią, należy wyczesywać go codziennie. Poza nimi także gubi sierść, lecz szczotkowanie raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Poza tym sierść warto przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. W ten sposób usuwa się kurz, martwe włosy i złuszczony naskórek. Rasowe bokserki kąpie się tylko w razie potrzeby. Gdy są bardzo brudne. Używa się do tego specjalnych szamponów do krótkiej sierści. Podobnie jak w wypadku innych zwierzaków, nie można stosować kosmetyków dla ludzi. To jeszcze nie koniec tematu pielęgnacji.

Zazwyczaj czarny pysk boksera ma charakterystyczna budowę. Znajdują się na nim fałdy skóry, na policzkach i pod oczami. W tych miejscach gromadzą się zanieczyszczenia. Codziennie trzeba je usuwać. Każdy szczeniak musi być przyzwyczajany do tego typu zabiegów. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zdrowie interesującej nas rasy. Pieski żyją od 8 do 12 lat, nie można, więc nazwać ich długowiecznymi. Natomiast podstawowa kwestia zdrowotna to podatność na przegrzanie. Jest to problem wynikający ze skrócenia kufy. Zatem w upalne dni trzeba chronić psy przed pełnym słońcem.

Jak już wspominaliśmy boksery są wrażliwe na zimno, wywołuje u nich wyziębienie. Przejawiają także skłonności do dysplazji stawów biodrowych. Istnieje również małe prawdopodobieństwo wystąpienia zwyrodnień stawów łokciowych. Rzadko pojawiają się problemy kardiologiczne i niestety dość często nowotworowe. Jednakże psy pochodzące z renomowanych hodowli cieszą się dobrym zdrowiem. Jaka jest ich cena? Rasowe czworonogi można kupić już za około 2500 zł. Biały, niedopuszczany do wystaw okaz może być nieco tańszy. Przedstawiliśmy podstawowe informacje o bokserach. Rozwinięcie tematu, porady i zdjęcia znajdują się na naszej stronie.

Zalety i wady boksera

Zalety
  • łatwa pielęgnacja
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Bokser jest psem aktywnym. Lubi zabawy, spacery i psie sporty. Jest psem rodzinnym. Nie sprawia także większych problemów z pielęgnacjom.
Wady
  • upartość
  • wymaga dużo uwagi
Bokserom zdarza się "stawiać na swoim". Oprócz tego potrzebują ruchu i zajęcia, dlatego nie są odpowiednim wyborem dla osób, które nie lubią aktywności fizycznej.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • nos czarny,
  • ogon osadzony wysoko,
  • głęboka klatka piersiowa,
  • mocna kufa,
  • szeroka kufa,
  • zaokrąglone łapy,
  • szeroko osadzone uszy
Bokser to średniej wielkości pies o krępej budowie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • pręgowane,
  • żółte
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Bokser

Charakter boksera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Boksery zwykle nie wykazują zachowań agresywnych. Zdarza się jednak, że błędy opiekunów doprowadzają do zaburzeń behawioralnych skutkujących niepożadanymi zachowanami.
Skłonność do ucieczek:
niska
Bokser przeważnie nie ucieka od opiekuna.
Użytkowanie:
Bokser to pies obronny, ale i do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
tak

Bokser - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Bokser potrzebuje ruchu oraz zajęcia. Opiekun musi być konsekwentny, ale szkolenie powinno odbywać się bez zbędnej surowości. Doświadczony opiekun może poradzić sobie z nauką boksera lepiej niż nowicjusz. Osoby stawiające pierwsze kroki w psim świecie powinny skorzystać z pomocy trenerów.
Dla kogo się nadaje:
Bokser to pies dla osób aktywnych, które nadążą za jego potrzebami i temperamentem. Jest także dobrym psem rodzinnym.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Boksery są prawie zawsze gotowe do zabawy, dlatego świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Ważne, by uczyć najmłodszych odpowiedniego podejścia do zwierząt i nadzorować kontakty dzieci z psem.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Boksery są psami, które źle znoszą samotność. Połączenie długich nieobecności opiekuna z brakiem możliwości realizacji niektórych naturalnych zachowań może skutkować problemami behawioralnymi u psa.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Bokser łatwo się uczy, ale może próbować "stawiać na swoim". Opiekun musi zatem pamiętać o konsekwencji.

Pielęgnacja boksera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Bokser jest psem prostym w pielęgnacji. Opiekun musi pamiętać o skracaniu psich pazurów, dbaniu o higienę jamy ustnej czworonoga oraz kąpielach, gdy pies się ubrudzi. Zimą warto dodatkowo zadbać o opuszki łap.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • karma wspierająca stawy
Opiekun psa ma do wyboru różne modele żywienia. Jedym z nich jest surowa dieta BARF, innym gotowana dieta domowa. Oba modele wymagają jednak właściwego bilansowania i stosowania suplementów. Pełnoporcjowe karmy gotowe (mokre lub suche) mogą być natomiast jedynym pokarmem psa.
Podatność na choroby:
U bokserów zdarzają się problemy ze stawami o różnym charakterze. Dodatkowo jak u innych czworonogów mogą się u nich pojawiać nowotwory, problemy z trzustką, czy choroby serca.
ikona podziel sięPrzekaż dalej