Podstawowe informacje o wyżle niemieckim szorstkowłosym

Popularne nazwy:
Deutsch Drahthaar, German Wirehaired Pointer (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 7 - Wyżły > Sekcja 1.1 - Wyżły kontynentalne, typ «Braque»
57 - 64 cm
27 - 32 kg
61 - 68 cm
27 - 32 kg
11 - 15 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
2500 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 250 zł
Imiona dla wyżła niemieckiego szorstkowłosego:
Szejk, Kafel, Mango, Niko, Mars, Karmel, Pogoń, Fire, Bigos, Budyń, Boston, Martini

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies myśliwski, który jest jednym z najpopularniejszych psów wśród tej rasy. Oprócz tego, że szczeniak wygląda inaczej niż inne wyżły niemieckie, cechuje go też specyficzny charakter. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej rasy? Jaka jest średnia cena psów? Oto najważniejsze informacje na temat wyżłów niemieckich szorstkowłosych!

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – zdjęcia

Historia niemieckich wyżłów szorstkowłosych

Rasa powstała na przełomie XIX-XX wieku (czyli ok. 100 lat temu), dzięki grupie niemieckich pasjonatów wyżłów. Hodowla postanowiła, że za wszelką cenę uda jej się uzyskać wyżła szorstkowłosego, bo będzie to najlepsza rasa do terenowych warunków. Do powstania rasy przyczyniły się różne wyżły niemieckie, m.in.:

 • pudelponiter,
 • wyżeł krótkowłosy,
 • wyżeł ostrowłosy.

Dzięki staraniom hodowców, udało się finalnie stworzyć rasę przeznaczoną głównie dla myśliwych – wyżła szorstkowłosego, który jest silny zarówno w pracy, jak i w charakterze. Nie straszna mu jest ani woda ani pole czy las. Jego sierść sztywna jest jak drut, a także odporna na zmienne warunki pogodowe.

Wyżły niemieckie szorstkowłose – opis

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy został zaklasyfikowany wg. FCI do grupy 7 (wyżły), sekcji 1 (wyżły kontynentalne). Opinie z forum wielbicieli wyżłów wskazują na to, że pies żyje ok. 15 lat. Rozmiar psa jest średni – suczki mają ok. 57-64 cm, a samce 61-68 cm (hodowla owczarka belgijskiego malinois uważa, że ich psy są podobnego wzrostu). Masa wyżłów jest spora, bo zarówno samce jak i samice ważą ok. 25-30 kg (czyli 2 razy więcej, niż np. miniaturowy owczarek australijski). Warto przyjrzeć się sierści psów. Jest ona bardzo specyficzna – twarda, gęsta i półdługa. A więc, wyżeł wygląda zupełnie inaczej niż chociażby jego ostrowłosy krewniak. Maść sierści wyżła niemieckiego szorstkowłosego może mieć kolor:

 • czarny,
 • dereszowaty,
 • dereszowato-czarny,
 • brązowy,
 • brązowo-dereszowaty,
 • jasnobrązowy.

Wyżły są szczupłe, jednak harmonijnie zbudowane. Pieski mają mocne kończyny, dobrze zaznaczone brwi oraz średniej wielkości uszy. Zdjęcia wskazują również na to, że ich głowa proporcjonalna jest do reszty ciała. Cena za wyżła niemieckiego szorstkowłosego zależeć będzie od wielu czynników. Ogłoszenia w Internecie różnią się od siebie, ponieważ każda hodowla wycenia się inaczej. Wiele zależeć będzie od:

 • pochodzenia,
 • wieku,
 • zbliżenia do wzorca rasy FCI,
 • płci psa,
 • renomy hodowli.

Szacunkowo jednak, patrząc na ogłoszenia różnych hodowców, wyżeł niemiecki szorstkowłosy kosztuje ok. 3000 zł. W porównaniu do tego, jak swoje psy wycenia np. hodowla owczarka belgijskiego malinois, to i tak niewiele. Oczywiście, mowa o hodowlach zarejestrowanych w FCI. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle czeskim?

Charakter wyżłów niemieckich szorstkowłosych – opinie z forum

Rasa jest pewna siebie i zrównoważona, jak to bywa w przypadku psów myśliwskich. Niemieckie wyżły szorstkowłose są na co dzień opanowane i spokojne, jednak już w terenie bardzo się zmieniają. Pies oddaje się swojej pasji i ciężko jest sprawić, by ustąpił – zwłaszcza, jak już złapie trop. Nie jest oczywiście tak, że wyżły nie podporządkują się przez to swojemu opiekunowi. Jeżeli potrafisz postawić się psu i odpowiednio go wcześniej przeszkolisz, na pewno będzie on posłuszny. Jeśli jednak o to nie zadbasz, czworonóg może zacząć „grać pierwsze skrzypce” i dowodzić całą rodziną.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest jedną z tych ras psów, które bardzo potrzebują ruchu i ćwiczeń. Nie możesz doprowadzić do tego, że pupil będzie się nudził i siedział bezczynnie w domu. Nie dla niego są spacery na smyczy wokół boku, w dodatku dwa razy dziennie. Powinieneś jak najczęściej zabierać swojego psa w teren, by mógł on swobodnie wybiegać się i dać upust swojej energii. W przeciwnym wypadku wyżeł może zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania – np. niszcząc różne przedmioty w domu. Bezczynność i nuda sprawią, że pies zacznie psocić i zrobi się nieznośny.

Wyżeł jest posłuszny jednak pod warunkiem, że zaczniesz go odpowiednio wcześniej szkolić. Treningi z wyżłem niemieckim szorstkowłosym powinno zacząć się w jak najwcześniejszych miesiącach jego życia. Bardzo ważna będzie też socjalizacja z innymi zwierzętami. Piesek będzie potrzebował konsekwentnego, ale też stanowczego szkolenia – rzecz jasna, bez agresji. Stosuj wobec swojego przyjaciela pozytywne metody. Nie korzystaj jednak ze zbyt dużej ilości smakołyków – wyżły są żarłocznymi zwierzętami, a to może doprowadzić do problemów z ich wagą!

Informacje na temat wyżłów niemieckich szorstkowłosych

Co warto wiedzieć o zdrowiu wyżła niemieckiego szorstkowłosego?

Rasa z reguły jest zdrowa. Każda renomowana hodowla dba o to, by wyżłów nie nękały problemy zdrowotne, stosując odpowiednią profilaktykę dla psów i dobierając je pod kątem zdrowego rozrodu. Psiaki dobrze znoszą gwałtowne zmiany temperatury – zarówno wysokie, jak i niższe. Nie potrzebują ochrony przed zimnem, jednak już latem należy im zapewnić zacienione miejsce i dostęp do świeżej wody. Oczywiście, wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie jest kompletnie pozbawiony wad czy podatności na różne choroby, schorzenia bądź kontuzje. Psy narażone są m.in. na:

 • schorzenia oczu (zaćma lub PRA),
 • dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych,
 • epilepsję,
 • urazy mechaniczne (np. zranienia ogona, łap lub uszu),
 • rozszerzenie i skręt żołądka (przez głęboką klatkę piersiową).

Żywienie i pielęgnacja wyżłów niemieckich szorstkowłosych

Jak już wspominaliśmy, psy są dość żarłoczne. Szybko przyzwyczają się do nowych pokarmów, nie będąc specjalnie wybredną rasą. Ich apetyt zdaje się wiecznie dopisywać, jednak to wcale nie uprawnia opiekuna do przekarmiania czworonoga. Należy dostosować sposób żywienia psa do jego wieku i trybu życia. Kiedy wyżły są aktywne, potrzebować będą wysokoenergetycznych posiłków, najlepiej bogatych w dużą ilość białka. Jeżeli zaś wyżeł nie poluje i mało się rusza, staraj się podawać mu karmę bytową, czyli o ograniczonej ilości tłuszczu oraz białka. Dzięki temu pies nie przytyje i będzie mógł zachować swoją prawidłową sylwetkę. Chcesz zdecydować się na karmę suchą? Dobrze przeczytaj jej skład! Zwróć uwagę na to, czy karma posiada suplementy regeneracyjne oraz pozytywnie wpływające na budowę ciała psa. A może wolisz samodzielnie przygotowywać psu jedzenie? Wówczas należy uzupełniać je w odpowiednie witaminy, po uprzednim skonsultowaniu się z weterynarzem bądź hodowcą.

Podobnie, jak miniaturowy owczarek australijski, wyżły nie są za bardzo skomplikowane w pielęgnacji. W odróżnieniu jednak do owczarków, sierść wyżłów niemieckich szorstkowłosych jest wodoodporna i błyskawicznie wysycha. Psy rzadko linieją, jeżeli ich sierść zgodna jest ze wzorcem rasy FCI. Nie wybieraj szczeniaków o miękkiej i wełnistej sierści, ponieważ będziesz mieć problem z jej kołtunieniem się i czyszczeniem – to nie jest sierść zgodna ze wzorcem FCI. Jeżeli dużo pracujesz z psem w terenie (zwłaszcza w wodzie), regularnie przeglądać powinieneś uszy, skórę oraz sierść swojego wyżła niemieckiego szorstkowłosego.

Zalety i wady wyżła niemieckiego szorstkowłosego

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwa pielęgnacja
 • można uprawiać z nim sporty
 • dobry stróż
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy chętnie pracuje z ludźmi. Można uprawiać z nim sporty i aktywnie spędzać czas. To dobry stróż i pies dla myśliwego.
Wady
 • tendencja do szczekania
 • wymaga dużo uwagi
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy wymaga uwagi związanej z jego szkoleniem oraz zapewnieniem mu odpowiedniej ilości ruchu. Psy tej rasy bywają szczekliwe i mają tendencję do ucieczek.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • wysoko osadzone uszy,
 • szeroka klatka piersiowa,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • długa kufa,
 • zgryz nożycowy,
 • krótkie lędźwie,
 • grube wargi
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies elegancki w swoim wyglądzie. Jest harmonijnie zbudowany i ma prawie kwadratową sylwetkę.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • brązowe dereszowate,
 • jasnodereszowate,
 • czarno-dereszowate
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Charakter wyżła niemieckiego szorstkowłosego

Charakter:
 • zrównoważony,
 • odważny,
 • opanowany
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
wysoka
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy ma silny instynkt łowiecki, dlatego może uciekać od opiekunów. Ważne jest właściwe szkolenie i nauka przywoływania.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to rasa myśliwska. Jest to wszechstronny pies, który może pracować także w trudnym terenie i w wodzie.
Poddawany próbom pracy:
tak

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy wymaga doświadczonego opiekuna, który będzie umiał zapewnić mu odpowiednią ilość aktywności oraz konsekwentne szkolenie. Psy tej rasy są pełne temperamentu, który trzeba "opanować".
Dla kogo się nadaje:
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies dla myśliwych lub osób aktywnych, które zapewnią psu możliwość realizacji jego naturalnych potrzeb.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest zwykle czuły i łagodny wobec dzieci, ale jednocześnie nie jest zbyt ostrożny. Kontakty dzieci i psa powinny być nadzorowane przez dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie ma zwykle problemu z zostawaniem bez opiekuna. Należy mu jednak zapewniać odpowiednia ilość ruchu i stymulacji umysłowej przed każdym wyjściem.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest pełen temperamentu i wymaga konsekwentnego, ale pozytywnego szkolenia.

Pielęgnacja wyżła niemieckiego szorstkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wyczesywać sierść raz na kilka dni, myć psie zęby i w razie konieczności skracać pazury. Do kąpieli psa należy wybierać szampony i odżywki dla psów szorstkowłosych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy może być żywiony karmami gotowymi. Pełnoporcjowa karma mokra lub sucha powinna być dobrana do wieku, aktywności oraz stanu zdrowia psa. Opiekun może również gotować dla psa lub podawać mu dietę BARF. Konieczne jest wtedy właściwe bilansowanie posiłków i uzupełnianie ich suplementami.
Podatność na choroby:
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest dość odporny i cieszy się dobrym zdrowiem. U psów zdarza się jednak niedoczynność tarczycy, choroby stawów oraz alergie. Warto profilaktycznie badać pupila raz w roku wykonując mu badania krwi, moczu oraz kału.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do wyżła niemieckiego szorstkowłosego