Podstawowe informacje o wyżle niemieckim szorstkowłosym
27 - 32 kg
27 - 32 kg
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy to pies myśliwski, który jest jednym z najpopularniejszych psów wśród tej rasy. Oprócz tego, że szczeniak wygląda inaczej niż inne wyżły niemieckie, cechuje go też specyficzny charakter. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej rasy? Jaka jest średnia cena psów? Oto najważniejsze informacje na temat wyżłów niemieckich szorstkowłosych!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy – zdjęcia
Historia niemieckich wyżłów szorstkowłosych
Rasa powstała na przełomie XIX-XX wieku (czyli ok. 100 lat temu), dzięki grupie niemieckich pasjonatów wyżłów. Hodowla postanowiła, że za wszelką cenę uda jej się uzyskać wyżła szorstkowłosego, bo będzie to najlepsza rasa do terenowych warunków. Do powstania rasy przyczyniły się różne wyżły niemieckie, m.in.:
- pudelponiter,
- wyżeł krótkowłosy,
- wyżeł ostrowłosy.
Dzięki staraniom hodowców, udało się finalnie stworzyć rasę przeznaczoną głównie dla myśliwych – wyżła szorstkowłosego, który jest silny zarówno w pracy, jak i w charakterze. Nie straszna mu jest ani woda ani pole czy las. Jego sierść sztywna jest jak drut, a także odporna na zmienne warunki pogodowe.
Wyżły niemieckie szorstkowłose – opis
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy został zaklasyfikowany wg. FCI do grupy 7 (wyżły), sekcji 1 (wyżły kontynentalne). Opinie z forum wielbicieli wyżłów wskazują na to, że pies żyje ok. 15 lat. Rozmiar psa jest średni – suczki mają ok. 57-64 cm, a samce 61-68 cm (hodowla owczarka belgijskiego malinois uważa, że ich psy są podobnego wzrostu). Masa wyżłów jest spora, bo zarówno samce jak i samice ważą ok. 25-30 kg (czyli 2 razy więcej, niż np. miniaturowy owczarek australijski). Warto przyjrzeć się sierści psów. Jest ona bardzo specyficzna – twarda, gęsta i półdługa. A więc, wyżeł wygląda zupełnie inaczej niż chociażby jego ostrowłosy krewniak. Maść sierści wyżła niemieckiego szorstkowłosego może mieć kolor:
- czarny,
- dereszowaty,
- dereszowato-czarny,
- brązowy,
- brązowo-dereszowaty,
- jasnobrązowy.
Wyżły są szczupłe, jednak harmonijnie zbudowane. Pieski mają mocne kończyny, dobrze zaznaczone brwi oraz średniej wielkości uszy. Zdjęcia wskazują również na to, że ich głowa proporcjonalna jest do reszty ciała. Cena za wyżła niemieckiego szorstkowłosego zależeć będzie od wielu czynników. Ogłoszenia w Internecie różnią się od siebie, ponieważ każda hodowla wycenia się inaczej. Wiele zależeć będzie od:
- pochodzenia,
- wieku,
- zbliżenia do wzorca rasy FCI,
- płci psa,
- renomy hodowli.
Szacunkowo jednak, patrząc na ogłoszenia różnych hodowców, wyżeł niemiecki szorstkowłosy kosztuje ok. 3000 zł. W porównaniu do tego, jak swoje psy wycenia np. hodowla owczarka belgijskiego malinois, to i tak niewiele. Oczywiście, mowa o hodowlach zarejestrowanych w FCI. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle czeskim?
Charakter wyżłów niemieckich szorstkowłosych – opinie z forum
Rasa jest pewna siebie i zrównoważona, jak to bywa w przypadku psów myśliwskich. Niemieckie wyżły szorstkowłose są na co dzień opanowane i spokojne, jednak już w terenie bardzo się zmieniają. Pies oddaje się swojej pasji i ciężko jest sprawić, by ustąpił – zwłaszcza, jak już złapie trop. Nie jest oczywiście tak, że wyżły nie podporządkują się przez to swojemu opiekunowi. Jeżeli potrafisz postawić się psu i odpowiednio go wcześniej przeszkolisz, na pewno będzie on posłuszny. Jeśli jednak o to nie zadbasz, czworonóg może zacząć „grać pierwsze skrzypce” i dowodzić całą rodziną.
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest jedną z tych ras psów, które bardzo potrzebują ruchu i ćwiczeń. Nie możesz doprowadzić do tego, że pupil będzie się nudził i siedział bezczynnie w domu. Nie dla niego są spacery na smyczy wokół boku, w dodatku dwa razy dziennie. Powinieneś jak najczęściej zabierać swojego psa w teren, by mógł on swobodnie wybiegać się i dać upust swojej energii. W przeciwnym wypadku wyżeł może zacząć przejawiać destrukcyjne zachowania – np. niszcząc różne przedmioty w domu. Bezczynność i nuda sprawią, że pies zacznie psocić i zrobi się nieznośny.
Wyżeł jest posłuszny jednak pod warunkiem, że zaczniesz go odpowiednio wcześniej szkolić. Treningi z wyżłem niemieckim szorstkowłosym powinno zacząć się w jak najwcześniejszych miesiącach jego życia. Bardzo ważna będzie też socjalizacja z innymi zwierzętami. Piesek będzie potrzebował konsekwentnego, ale też stanowczego szkolenia – rzecz jasna, bez agresji. Stosuj wobec swojego przyjaciela pozytywne metody. Nie korzystaj jednak ze zbyt dużej ilości smakołyków – wyżły są żarłocznymi zwierzętami, a to może doprowadzić do problemów z ich wagą!
Informacje na temat wyżłów niemieckich szorstkowłosych
Co warto wiedzieć o zdrowiu wyżła niemieckiego szorstkowłosego?
Rasa z reguły jest zdrowa. Każda renomowana hodowla dba o to, by wyżłów nie nękały problemy zdrowotne, stosując odpowiednią profilaktykę dla psów i dobierając je pod kątem zdrowego rozrodu. Psiaki dobrze znoszą gwałtowne zmiany temperatury – zarówno wysokie, jak i niższe. Nie potrzebują ochrony przed zimnem, jednak już latem należy im zapewnić zacienione miejsce i dostęp do świeżej wody. Oczywiście, wyżeł niemiecki szorstkowłosy nie jest kompletnie pozbawiony wad czy podatności na różne choroby, schorzenia bądź kontuzje. Psy narażone są m.in. na:
- schorzenia oczu (zaćma lub PRA),
- dysplazję stawów biodrowych lub łokciowych,
- epilepsję,
- urazy mechaniczne (np. zranienia ogona, łap lub uszu),
- rozszerzenie i skręt żołądka (przez głęboką klatkę piersiową).
Żywienie i pielęgnacja wyżłów niemieckich szorstkowłosych
Jak już wspominaliśmy, psy są dość żarłoczne. Szybko przyzwyczają się do nowych pokarmów, nie będąc specjalnie wybredną rasą. Ich apetyt zdaje się wiecznie dopisywać, jednak to wcale nie uprawnia opiekuna do przekarmiania czworonoga. Należy dostosować sposób żywienia psa do jego wieku i trybu życia. Kiedy wyżły są aktywne, potrzebować będą wysokoenergetycznych posiłków, najlepiej bogatych w dużą ilość białka. Jeżeli zaś wyżeł nie poluje i mało się rusza, staraj się podawać mu karmę bytową, czyli o ograniczonej ilości tłuszczu oraz białka. Dzięki temu pies nie przytyje i będzie mógł zachować swoją prawidłową sylwetkę. Chcesz zdecydować się na karmę suchą? Dobrze przeczytaj jej skład! Zwróć uwagę na to, czy karma posiada suplementy regeneracyjne oraz pozytywnie wpływające na budowę ciała psa. A może wolisz samodzielnie przygotowywać psu jedzenie? Wówczas należy uzupełniać je w odpowiednie witaminy, po uprzednim skonsultowaniu się z weterynarzem bądź hodowcą.
Podobnie, jak miniaturowy owczarek australijski, wyżły nie są za bardzo skomplikowane w pielęgnacji. W odróżnieniu jednak do owczarków, sierść wyżłów niemieckich szorstkowłosych jest wodoodporna i błyskawicznie wysycha. Psy rzadko linieją, jeżeli ich sierść zgodna jest ze wzorcem rasy FCI. Nie wybieraj szczeniaków o miękkiej i wełnistej sierści, ponieważ będziesz mieć problem z jej kołtunieniem się i czyszczeniem – to nie jest sierść zgodna ze wzorcem FCI. Jeżeli dużo pracujesz z psem w terenie (zwłaszcza w wodzie), regularnie przeglądać powinieneś uszy, skórę oraz sierść swojego wyżła niemieckiego szorstkowłosego.
Zalety i wady wyżła niemieckiego szorstkowłosego
- chętny do współpracy z człowiekiem
- łatwa pielęgnacja
- można uprawiać z nim sporty
- dobry stróż
- tendencja do szczekania
- wymaga dużo uwagi
Wygląd
- wysoko osadzone uszy,
- szeroka klatka piersiowa,
- głęboka klatka piersiowa,
- długa kufa,
- zgryz nożycowy,
- krótkie lędźwie,
- grube wargi
- krótkowłosy,
- szorstkowłosy
- z podszerstkiem,
- włos szorstki
- brązowe dereszowate,
- jasnodereszowate,
- czarno-dereszowate
Galeria zdjęć - Wyżeł niemiecki szorstkowłosy
Charakter wyżła niemieckiego szorstkowłosego
- zrównoważony,
- odważny,
- opanowany
Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - dla kogo?
- dla osób aktywnych,
- dla singli,
- dla par
Pielęgnacja wyżła niemieckiego szorstkowłosego
- skracanie pazurów,
- czyszczenie uszu,
- mycie zębów,
- szczotkowanie sierści,
- kąpiele,
- przemywanie okolicy oczu,
- pielęgnacja opuszek łap
- Karma gotowa sucha,
- Karma gotowa mokra,
- Dieta domowa,
- Dieta surowa (BARF),
- Karma dla psów ras dużych
- dysplazja stawów biodrowych,
- dysplazja stawów łokciowych,
- alergie pokarmowe,
- atopowe zapalenie skóry AZS,
- skręt żołądka,
- choroba von Willebranda,
- niedoczynność tarczycy