Podstawowe informacje o wyżle niemieckim krótkowłosym

Popularne nazwy:
Deutsch Kurzhaar, German Shorthaired Pointer (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 7 - Wyżły > Sekcja 1 - Wyżły kontynentalne
58 - 63 cm
20 - 27 kg
62 - 66 cm
25 - 32 kg
11 - 13 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla wyżła niemieckiego krótkowłosego:
Mango, Ajvar, Wirus, Dzikus, Śmig, Kawa, Dżin, Amper, Trop, Łapa, Topaz, Opal

Wybierając idealną rasę psów, często zwracamy uwagę na jej aktywność, charakter i wymagania. Wiele osób poszukuje psa szlachetnego, a jednocześnie wytrzymałego, podatnego na tresurę oraz aktywnego. Taki jest właśnie wyżeł niemiecki krótkowłosy. Poniżej piszemy wygląd oraz usposobienie owej rasy. Omówimy cechy psów myśliwskich, warunki prawidłowego żywienia, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu szczeniaka.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.

Wyżeł niemiecki - ogólna charakterystyka rasy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – wzorcowy wygląd i waga

Pies rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy należy do grupy myśliwskich, a co za tym idzie, posiada atletyczną, lekko umięśnioną sylwetkę. Dorosły, prawidłowo zbudowany pies waży około 25 – 32 kg, przy wysokości w kłębie 58 do 64 cm. Suczka posiada nieco drobniejszą budowę ciała, a jej waga powinna mieścić się w przedziale 20 do 27 kg. Z kolei wzorcowa wysokość w kłębie została oszacowana na 53 – 59 cm.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy posiada gęstą, twardą w dotyku sierść, która mocno przylega do ciała. Wzorzec rasy dopuszcza umaszczenie w odcieniu brązowym, czekoladowym i biały brązowym z nakropieniami i plamkami. Nasz krótkowłosy pies może także posiadać umaszczenie w odcieniu czarnym, czarnym nakrapianym, brązowym dereszowym czy białą z brązowymi znaczeniami na głowie. Wzorzec dopuszcza także odcień czarny dereszowy, czarny z białym i czarny czekoladowy.

Warto także wiedzieć, że wyżeł krótkowłosy cieszy się największą popularnością, ale nie jest jedyną odmianą wyżłów niemieckich. W ofertach hodowli znajdziemy także odmiany psów długowłosych (gładkowłosych) i szorstkowłosych. Zdjęcia wszystkich odmian wskazują na wiele podobieństw, jednak myśliwski wyżeł krótkowłosy okazuje się najłatwiejszy w pielęgnacji (podobnie jak owczarek szkocki krótkowłosy).

Opisując wygląd brązowych, czarnych czy czekoladowych wyżłów niemieckich, warto wspomnieć o ich harmonijnej sylwetce. Zarówno szczenięta jak i dorosłe psy posiadają smukłe, proste kończyny, wysoko osadzony ogon oraz proporcjonalną czaszkę. Średniej wielkości uszy są osadzone dość wysoko i lekko opadają. Oglądając zdjęcia piesków rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy, możemy też niekiedy zauważyć charakterystyczne zaznaczenie grzbietu nosa.

Charakter długowłosych i krótkowłosych wyżłów niemieckich

Wyżeł niemiecki krótkowłosy czy gładkowłosy to typowy pies myśliwski, obdarzony instynktem pogoni i tropienia. Są to główne cechy, które w pewnym stopniu determinują usposobienie rasy. Wyżły uwielbiają polowanie, potrafią przy tym zachować dużą koncentrację oraz czujność.

Nasz gładkowłosy czy krótkowłosy wyżeł niemiecki jest równie nieustraszony co pinczer karłowaty. Zachowuje przy tym mniejszą szczekliwość i posiada większe zaufanie do mniej znanych sobie osób. Psy tej rasy posiadają dość radosne, otwarte na człowieka usposobienie. Ich przyjazny charakter i wrodzona delikatność sprawiają, że świetnie sprawdzają się w kontaktach z dziećmi. Psy rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy nie są pupilami jednego pana tak jak pinczer karłowaty. Nasz pies myśliwski przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, jest oddany i lojalny zarówno w stosunku do dzieci, jak i osób starszych. Jeśli uzna, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone, nie zawaha się w obronie rodziny.

Omawiając usposobienie psa rasy wyżeł niemiecki, warto także podkreślić stosunek do innych stworzeń. Radosny i żywiołowy charakter sprawia, że dobrze socjalizowany szczeniak dogada się z innymi pieskami, a nawet z kotami. Warto przy tym pamiętać, iż rasa ma w genach polowanie, a silny instynkt myśliwski może sprawić, że będzie podążać za obcymi kotami czy innymi, drobnymi i szybko przemieszczającymi się zwierzętami. Sprawdź także ten artykuł na temat wyżła niemieckiego szorstkowłosego.

Wymagania niemieckich wyżłów

Pies myśliwski a potrzeba ruchu

Gładkowłosy wyżeł niemiecki i owczarek szkocki krótkowłosy to psy uwielbiające długotrwałą aktywność fizyczną. Obydwie rasy słyną z chęci do biegania, miłości do natury oraz niepohamowanej energii. Już młode szczenięta wykazują przy tym dużą wytrzymałość i zwinność, co czyni z nich idealnych pupili do sportu.

Owczarek szkocki krótkowłosy jest chętnie wybierany jako pies na zawody obedience czy agility. Wyżeł niemiecki poradzi sobie z wieloma zadaniami, a jego wytrzymałość, zwinność i szybkość okażą się dużym atutem.

Kochający polowanie wyżeł gładkowłosy i lubiący wyzwania owczarek szkocki krótkowłosy świetnie sprawdzają się w aktywnych rodzinach. Psy tych ras nie są trudne w szkoleniu, jeśli zapewnimy im dużą dawkę ruchu. Niestety niewybiegany wyżeł gładkowłosy czy pozostawiony sam sobie owczarek szkocki krótkowłosy mogą stwarzać znacznie więcej problemów. Brak dostatecznej aktywności wywołuje u psów postępującą frustrację, czego efektem może być niszczenie przedmiotów, nieposłuszeństwo, a nawet skłonność do samowolnych ucieczek z posesji. Z uwagi na ponadprzeciętną potrzebę ruchu, nie są to psy przeznaczone dla każdego.

Żywienie wyżła niemieckiego

Zarówno żywiołowy wyżeł niemiecki, jak i owczarek szkocki krótkowłosy posiadają bardzo zbliżone wymagania żywieniowe. Lubiące polowanie i aktywne rasy wymagają dużej ilości białka zwierzęcego. Im większa aktywność psa, tym większy udział mięsa w karmie.

Nasz czekoladowy czy brązowy pies może zjadać dobrej jakości karmy gotowe. Zwróćmy uwagę na zdjęcia składu. Najlepiej sprawdzają się karmy typu grain free, zawierające duży dodatek dobrego gatunkowo mięsa.

Alternatywą dla gotowych karm jest samodzielne komponowanie posiłków. Radosne usposobienie sprawia, że pinczer karłowaty czy wyżeł niemiecki bardzo chętnie zjadają niemal każdy posiłek. Ciekawostką jest żywienie dietą barf, która najlepiej odzwierciedla naturalne żywienie wilka. Według wielu psich dietetyków, dieta barf jest szczególnie polecana dla psów aktywnych, posiadających żywiołowy charakter. Odpowiednio skomponowane posiłki pozwalają zapewnić zwiększone potrzeby aktywnego organizmu.

Zanim kupisz szczeniaka wyżła niemieckiego

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Kochający polowanie, długowłosy czy krótkowłosy wyżeł niemiecki to pies, który wzbudza dość zróżnicowane opinie. Przeglądając zdjęcia tej rasy, zauważymy szlachetnie wyglądające zwierzęta, którym trudno usiedzieć w jednym miejscu. Zarówno małe szczenięta, jak i dorosłe psy posiadają opinie pupili żywiołowych oraz otwartych na kontakty z własną rodziną.

Wyżeł czy pinczer karłowaty silnie przywiązują się do właściciela i wymagają przemyślanej socjalizacji. Ich szkolenie nie jest szczególnie skomplikowane, jeśli zapewnimy psom wszystkie podstawowe warunki. W przypadku wyżłów krótko i długowłosych największym wyzwaniem będzie duża dawka ruchu. Niestety nie każdy właściciel poradzi sobie z takimi potrzebami pupila, dlatego wyżły posiadają niekiedy opinie rozrabiaków.

Bardziej przychylne opinie podkreślają przyjacielskie nastawienie, odwagę oraz lojalność rasy. Pies kochający polowanie może być idealnym towarzyszem dla młodej, aktywnej osoby, która chce poświecić mu dużo wolnego czasu.

Negatywne opinie o rasie mogą dotyczyć też skłonności do pogoni. Silny instynkt myśliwski bywa trudny do pohamowania, a niewłaściwie socjalizowany długowłosy czy krótkowłosy wyżeł może okazać się niebezpieczny dla mniejszych pupili domowych. Negatywne opinie dotyczą także stawek za szczeniaki. Nasz czekoladowy czy czarny wyżeł niemiecki nie będzie tak tani w zakupie jak pinczer karłowaty, a cena pupili z dobrego skojarzenia często okazuje się dość wysoka.

Cena za szczeniaka będzie uzależniona od renomy danej hodowli. Przyjmuje się, że im bardziej prestiżowa hodowla i bardziej utytułowane psy, tym wyższa cena zakupu wyżłów długowłosych czy krótkowłosych. Cena za szczenięta z dobrego skojarzenia, posiadające metrykę ZKwP wynosi przynajmniej 3000 zł. W podobnych kosztach można nabyć takie rasy jak owczarek szkocki krótkowłosy.

Niekiedy na trafimy na ogłoszenia sprzedaży, w których cena za szczeniaki waha się w granicach 3500 – 5000 zł. Jest to normalna stawka za szczenięta wystawowe lub pochodzące od znanych przodków. Niekiedy cena za szczenięta okazuje się jeszcze wyższa.

Ogłoszenia sprzedaży, o czym pamiętać przed zakupem?

Wyżeł niemiecki nie jest najbardziej popularną rasą, jednak bez trudu odnajdziemy ogłoszenia sprzedaży. Pamiętajmy, że niektóre ogłoszenia mogą zawierać kradzione zdjęcia, a lakoniczny opis hodowli powinien być pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Dobrym pomysłem będzie prześledzenie ogłoszenia i sprawdzenie opinii o danej hodowli. Możemy też zapoznać się ze stroną internetową hodowli, gdzie zobaczymy zdjęcia szczeniaków z aktualnych miotów.

Dobrym pomysłem będzie także skonfrontowanie ogłoszenia ze stanem faktycznym i osobiste odwiedzenie hodowli. Podczas wizyty zobaczymy, jak wygląda dany wyżeł czy czekoladowy pinczer karłowaty, zapoznamy się z warunkami w hodowli i zaobserwujemy usposobienie matki szczeniąt. Będzie to cenna dawka wiedzy, mogąca pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Zalety i wady wyżła niemieckiego krótkowłosego

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • inteligentny
 • rodzinny
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest wszechstronnym pupilem. Może towarzyszyć myśliwemu, być stróżem lub psem rodzinnym. Można uprawiać z nim sporty i aktywnie spędzać czas.
Wady
 • wymaga dużo uwagi
 • niezależność
Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma silny charakter, z którym trzeba sobie poradzić podczas szkolenia. Jest to rasa, która wymaga więcej niż zwykłych spacerów. To bardzo aktywne psy, które potrzebują zabaw i wyzwań.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • wysoko osadzony ogon,
 • wysoko osadzone uszy,
 • długa kufa,
 • szeroki zad,
 • zgryz nożycowy,
 • krótkie lędźwie,
 • przylegające wargi
wyżeł niemiecki krótkowłosy ma harmonijną budowę i dumną postawę.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • brązowe,
 • biało-brązowe,
 • brązowe dereszowate
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Charakter wyżła niemieckiego krótkowłosego

Charakter:
 • pewny siebie,
 • odważny,
 • czuły,
 • towarzyski,
 • wesoły
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Wyżeł niemiecki krótkowłosy nie powinien być agresywny. Jest to jednak pies z instynktem łowieckim.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest oddany opiekunom, ale ma instynkt łowiecki oraz silną potrzebę aktywności.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies myśliwski, który staje się coraz częściej psem rodzinnym.
Poddawany próbom pracy:
tak

Wyżeł niemiecki krótkowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest oddany rodzinie, czuły i zrównoważony. Jednocześnie ma dość silny charakter. Potrafi być uparty i samodzielny. Lepiej sprawdzi się dla osób mających doświadczenie niż nowicjuszy w psim świecie.
Dla kogo się nadaje:
Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies dla osób aktywnych. Potrzebuje bowiem sporo ruchu. Zwykłe spacery nie zaspokoją jego potrzeby działania. Może być psem rodzinnym, o ile opiekunowie będą właściwie prowadzić jego szkolenie.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest zwykle opisywany jako godny zaufania pies, który dobrze odnajduje się w kontaktach z dziećmi. Należy mieć jednak na uwadze jego gabaryty. Zabawy z dużym psem mogą skończyć się przypadkowym wypadkiem. Zabawy dzieci i wyżła niemieckiego zawsze powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Wyżeł niemiecki krótkowłosy poradzi sobie bez opiekuna. Musi mieć jednak zapewniony ruch i stymulacje umysłową, gdyż może mieć skłonność do niszczenia przedmiotów w domu z powodu nudy lub nadmiaru energii.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest bystry i chętny do aktywności. Wykazuje się jednak pewną dozą niezależności i może prezentować swój silny charakter. Konieczna jest konsekwencja połączona ze spokojem opiekuna.

Pielęgnacja wyżła niemieckiego krótkowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Wyżły niemieckie krótkowłose nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Psa należy wyczesywać raz w tygodniu, a także pamiętać o skracaniu pazurów oraz dbaniu o higienę jamy ustnej. Po spacerach warto sprawdzać stan opuszek łap oraz poszukać na ciele psa kleszczy.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Wyżeł niemiecki krótkowłosy może jeść pełnoporcjowe karmy gotowe. Dostępne są one w wersji suchej oraz mokrej. Karma powinna być dopasowana do wieku oraz aktywności psa, a także jego stanu zdrowia. Opiekun może przygotowywać posiłki dla psa samodzielnie. Musi wtedy dbać o to, by były one zbilansowane i uzupełnione o właściwe suplementy.
Podatność na choroby:
Wyżeł niemiecki krótkowłosy może mieć predyspozycje do różnych chorób. Przykładowo predyspozycja do zarówno dysplazji stawów biodrowych, jak i dysplazji stawów łokciowych jest niewielka i wynosi około 1,5%. Wyżły niemieckie są jednak narażone na nużycę bardziej niż psy innych ras. U pupila warto wykonywać badania profilaktyczne raz w roku, by ocenić jego stan zdrowia.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do wyżła niemieckiego krótkowłosego