Podstawowe informacje o wyżle niemieckim długowłosym

Popularne nazwy:
Deutsch Langhaar, German Long-Haired Pointer (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 7 - Wyżły > Sekcja 1 - Wyżły kontynentalne
58 - 66 cm
25 - 35 kg
60 - 70 cm
25 - 35 kg
10 - 13 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla wyżła niemieckiego długowłosego:
Kafel, Mango, Kokos, Martini, Mus, Jane, Szafir, Porcja, Oaza, Jowisz, Zeus, Łobuz

Wyżeł niemiecki długowłosy jest psem myśliwskim, który wyróżnia się pięknym wyglądem i silnym charakterem. Jaka jest cena za psa? Czy niemiecki wyżeł ma łagodne usposobienie? Oto najważniejsze informacje i zdjęcia wyżła niemieckiego długowłosego.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wyżłach.

Wyżeł niemiecki długowłosy – co to za rasa?

Historia i pochodzenie wyżłów niemieckich długowłosych

Wyżły niemieckie to psy, które charakteryzują się mocną budową i dość łagodnym charakterem. Dawniej hodowla wychowywała szczeniaki wyżła niemieckiego długowłosego pod kątem polowania na dzikie ptaki. Korzenie rasy sięgają czasów średniowiecznych.

Pies jest mieszanką ras wodnych, a także ogarów i wyżłów. Tak naprawdę dopiero w okolicy XIX wieku rozpoczęło się ustalanie prawidłowych, wzorcowych cech psa, poprzez odseparowanie go od innych tras. Wówczas ustalono wzorzec rasy, który aktualny jest po dzień dzisiejszy. Niemiecki wyżeł długowłosy stanowi jedną z trzech odmian wyżła niemieckiego. Oprócz długowłosego, istnieje bowiem jeszcze wyżeł krótkowłosy i szorstkowłosy.

Opis wyglądu i zdjęcia wyżła niemieckiego długowłosego

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies, którego pod względem wielkości zalicza się do średnich. Psy są nieco większe niż np. łajka zachodniosyberyjska – szczeniaki zazwyczaj dorastają do ok. 58-66 cm (suczki) i 60-70 cm (samce). Według klasyfikacji FCI, wyżeł niemiecki należy do grupy 7, sekcji 1 (wyżły kontynentalne). Pies żyje średnio między 11, a 13 lat.

Warto zwrócić uwagę na umaszczenie psów. Ich sierść jest długa, błyszcząca, gładka (lub nieco falista) i brązowa, ale może posiadać też np. białe plamy czy cętki. Innymi kolorami sierści, jakie dopuszcza się w przypadku wyżłów długowłosych niemieckich, są:

  • jasny deresz z brązowymi plamami,
  • ciemny deresz z brązowymi plamami,
  • marmurkowy z brązowymi plamami,
  • trikolor (choć tzw. podpalenia występują u rasy rzadziej).

Podobnie jak wyżeł krótkowłosy, psy posiadają elegancką i umięśnioną sylwetkę. Mimo, że pieski mają dobrze rozbudowane mięśnie, nie powinny być masywne – wówczas nie będą zgodne ze wzorcem rasy. Głowa psów jest wydłużona, oczy ciemne, a uszy niezbyt nisko osadzone. Kiedy szczeniaki są w ruchu, posiadają podniesiony poziomo ogonek. Wygląd wyżła niemieckiego długowłosego najlepiej oddadzą zdjęcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyżle niemieckim szorstkowłosym?

Charakter wyżła niemieckiego długowłosego

Usposobienie wyżłów długowłosych niemieckich

Rasa jest przyjacielska i czuła, przywiązując się do swojego opiekuna. Piesek uwielbia zabawę, spędzając czas z domownikami. Z natury jest to czworonóg spokojny, ale też zrównoważony. Nie będzie miał większego problemu z tym, by dopasować się do danej sytuacji. Podobnie, jak łajka zachodniosyberyjska, pies należy do myśliwskich – a więc, jest on znakomitym łowcą. Należy pamiętać o tym, że pies, mimo bycia towarzyskim i pogodnym, raczej nie ufa obcym i bywa wobec nich bardzo zdystansowany.

Jeżeli potrzebujesz psa do polowania albo pracy, wyżeł niemiecki długowłosy będzie wspaniałym towarzyszem. Są to psy pomocne, ale też mogą polować zupełnie samodzielnie. Oczywiście nie zmienia to faktu, że powinieneś spędzać z pieskiem jak najwięcej czasu – to wyjątkowo towarzyskie zwierzęta, które potrzebują kontaktu z człowiekiem. Kiedy jednak będziesz nieobecny (np. siedząc w pracy), pies powinien dać sobie radę samotnie – jednak, należy mu wcześnie zapewnić dużą dawkę ruchu. Jeżeli tego nie zrobisz, pies może zacząć się nudzić i niszczyć różne przedmioty w domu.

Wielkim plusem jest fakt, że wyżeł niemiecki długowłosy błyskawicznie się uczy. Musisz jednak być wobec niego stanowczy, żeby pies wykonywał wszystkie polecenia. Chcesz trzymać go w bloku? Zastanów się nad tym, bo psy potrzebują dużo przestrzeni, a także sporo szczekają. Jeżeli jednak będziesz chciał wychowywać psa w domu jednorodzinnym, powinieneś dobrze go ogrodzić. Psy mają skłonność do ucieczek, zwłaszcza ze względu na swój myśliwski instynkt. Pies jest dobrym łowcą, jednak nie nadaje się na pilnowanie posesji domu.

Charakter wyżłów niemieckich długowłosych

Jeśli uprawiasz sport i jesteś osobą aktywną, wyżeł ten może stanowić doskonały materiał na pierwszego psa. Pamiętaj o tym, że zalecane jest jednak wychowywać czworonoga w domku jednorodzinnym – w mieszkaniu pies będzie miał za mało przestrzeni na wybieganie się. To rasa, która potrzebuje być w ruchu. Dlatego lepiej, jeżeli pupil będzie miał do dyspozycji np. ogródek, w którym będzie spacerował i ćwiczył.

Plusem psa jest fakt, że możesz z nim podróżować. Nie sprawia on większych problemów w transporcie – może oprócz tego, że sporo waży (często ponad 30 kg). Aby więc zachowywał się spokojnie, trzeba będzie psa odpowiednio przeszkolić. Jeżeli będziesz od młodości wychowywać pieska z innymi zwierzakami (psy, koty), na pewno przyzwyczai się do ich obecności i bez problemu dogada.

W kontaktach z dziećmi, wyżły są bardzo towarzyskie i przyjacielskie. Jednak, w przypadku osób starszych, wyżeł niemiecki nie będzie dobrym rozwiązaniem. Psy potrzebują być stale w ruchu, więc potrzebują aktywnego opiekuna, by codziennie zapewniał mu odpowiednią dawkę aktywności na świeżym powietrzu.

Cena za psa to ok. 2000 zł. Hodowla może wycenić jednak psa na więcej lub mniej – zależnie od m.in. płci, wieku, pochodzenia czy zbliżenia się wyżła do wzorca ras FCI.

Pielęgnacja, żywienie i choroby

Pies nie jest trudny w pielęgnacji. Tak naprawdę wystarczy wyszczotkować mu sierść, żeby się nie kołtuniła. Możesz robić to częściej jedynie w okresie linienia – choć wypadanie sierści tych psów jest umiarkowane. W przypadku jedzenia, najlepsza będzie gotowa karma sucha i mokra bądź dieta BARF – tradycyjne posiłki, przygotowywane pod kątem wymagań psów. Jeżeli nie masz pewności, co i w jakiej ilości podawać swojemu pupilowi, skonsultuj się z hodowlą albo weterynarzem.

Pies jest wytrzymały na zmienne warunki pogodowe, choć podczas upalnego lata nie powinno się go forsować. Zimą czworonóg z powodzeniem może biegać po dworze, ponieważ ma odpowiednio ciepłą i długą sierść (wraz z podrszerstkiem). Co ciekawe, wyżeł niemiecki długowłosy nie jest narażony na typowe psie choroby, więc to wyjątkowo zdrowa i silna rasa.

Zalety i wady wyżła niemieckiego długowłosego

Zalety
  • łatwy w treningu
  • oddany
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Wyżeł niemiecki długowłosy to aktywny pies, z którym można spędzać czas na wycieczkach i zabawach. Jes łagodny, rodzinny i oddany opiekunowi.
Wady
  • wymaga dużo uwagi
Wyżeł niemiecki długowłosy wymaga sporo aktywności fizycznej i realizacji instynktu łowieckiego.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • prosty grzbiet,
  • obficie owłosiony ogon,
  • szeroki zad
Wyżeł niemiecki długowłosy jest psem o mocnej budowie ciała. Jego kufa i czaszka są te samej długości.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • brązowe,
  • dereszowate,
  • nakrapiane
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Wyżeł niemiecki długowłosy

Charakter wyżła niemieckiego długowłosego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Wyżeł niemiecki długowłosy nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Wyżeł niemiecki długowłosy jest posłusznym psem, ale jego instynkt łowiecki może doprowadzić do ucieczki od opiekuna.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Wyżeł niemiecki długowłosy to pies myśliwski. Dobrze pracuje w wodzie i aportuje.
Poddawany próbom pracy:
tak

Wyżeł niemiecki długowłosy - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Wyżeł niemiecki długowłosy jest przyjazny, spokojny i zrównoważony. Szybko się uczy, ale jednocześnie potrzebuje dużo aktywności i realizacji swojego instynktu łowieckiego. Najlepiej odnajdzie się u boku myśliwego.
Dla kogo się nadaje:
Wyżeł niemiecki długowłosy to pies głównie dla myśliwych. Odnajduje się jednak w rodzinie, bo jest zrównoważony i przyjacielski.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Wyżeł niemiecki długowłosy jest przywiązany do swojej rodziny i przyjaźnie nastawiony do ludzi.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Wyżeł niemiecki długowłosy nie ma problemów z zostawaniem samemu, o ile jego potrzeby związane z ruchem i stymulacją umysłową są regularnie zaspokajane.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Wyżeł niemiecki długowłosy szybko się uczy i jest łatwy do prowadzenia.

Pielęgnacja wyżła niemieckiego długowłosego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Wyżeł niemiecki długowłosy wymaga regualrnego szczotkowania sierści. Ważne jest kontrolowanie stanu uszu, długości pazurów oraz uzębienia. O higienę jamy ustnej psa należy dbać poprzez mycie psich zębów oraz stosowanie gryzaków dentystycznych.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Wyżeł niemiecki długowłosy może jeść produkty gotowe lub dietę domową albo BARF. Posiłki muszą dostarczyć psu odpowiednią ilość energii oraz składników odżywczych. Piękny wygląd sierści wspomóc mogą oleje np. olej z łososia, które są źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych.
Podatność na choroby:
Wyżeł niemiecki długowłosy może mieć problemy ze stawami. Psy aktywne narażone są również na kontuzje i urazy.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do wyżła niemieckiego długowłosego