Wielkie psy - największe rasy psów domowych na świecie

Podobają ci się wielkie psy, które są ciężkie i masywne. Przed wyborem rasy warto zastanowić się, czy duży pies sprawdzi się jako towarzysz dla twojej rodziny. Przedstawiamy największe rasy psów na świecie. Wyjaśniamy czy duże psy domowe nadają się do małego mieszkania i jakie są z nimi problemy. Poznaj najpopularniejsze, piękne rasy dużych psów.

Jakie są najpopularniejsze ciężkie i duże psy domowe - rasy dużych rozmiarów

Jakie są największe psy na świecie - skąd się wzięły wielkie psy

Od czasu udomowienia psa przez człowieka, co miało miejsce około 20 tysięcy lat temu, zwierzęta te żyjąc na różnych terenach geograficznych i w różnych warunkach wykształciły rasy o różnej wielkości i wyglądzie. Od wieków ludzie kształtowali rasy psów o różnym przeznaczeniu, ale większość ras powstała w XIX wieku. Dla arystokracji, dam dworów i świątyń hodowano małe rasy psów. Do polowań czy pilnowania dobytku trzymano rasy psów średnich. Wielkie psy wykorzystywano niegdyś jako psy bojowe, stróżujące lub pasterskie. Właściwie główny rozwój ras psów rozpoczął się w XIX wieku, kiedy to wyhodowano najwięcej ras. Jednak wtedy hodowla poszła w kierunku psów średnich towarzyszących i rodzinnych i bardziej łagodnych. Stworzono wówczas rasy psów o wielkości od 25 cm do 90 cm w kłębie.

Największe psy na świecie wywodzą się głównie z molosów typu górskiego. Były to ciężkie psy o mocnej budowie. Duże rasy psów służyły do stróżowania i pilnowania stad, nie tylko owiec lecz także bydła i koni. Ogromne psy budziły respekt. Nie tylko zawiadamiały szczekaniem o pojawieniu się intruza, lecz odstraszały wielkością i mogły z powodzeniem odpędzić intruza, czy był to człowiek, czy dzikie zwierzę. Podobną rolę pełniły psy pasterskie. Rasy pasterskie pochodzące z Azji są szczególnie dużych rozmiarów, gdyż musiały odpędzać dzikie zwierzęta i bronić stad dużych zwierząt wypasanych na rozległych terenach. Wielkie psy występują szczególnie licznie wśród ras rosyjskich oraz ras pochodzących z Azji.

Wielkie psy to nie koniecznie rasy wysokie. Wśród ras imponujących wysokim wzrostem znajdują się liczne charty, które niegdyś wykorzystywane były do ścigania zwierzyny na dużych przestrzeniach. Ich budowa i wysoki wzrost przystosowane są do bardzo szybkiego biegu. Dlatego też obecnie w wielu krajach trzymanie charta wymaga pozwolenia. Wynika to z potrzeb ochrony przyrody i zwierzyny leśnej, gdyż z chartem zwierzę nie ma szans. Do największych chartów należy:

  • chart rosyjski borzoj 85 cm,
  • chart szkocki 81 cm.

Są to jednak psy szczupłe i zwinne. W kategorii psów ogromnych i ciężkich zdecydowanie królują molosy.

Wielkie rasy psów - maksymalny wzrost i waga,

  • mastif angielski 90 cm, 120 kg,
  • bernardyn 90 cm, 100 kg,
  • dog niemiecki 90 cm, 54 kg,
  • wilczarz irlandzki 86 cm, 54 kg,
  • leonberger 80 cm, 75 kg,
  • anatolijski pies pasterski 81 cm, 65 kg,
  • mastif hiszpański 80 cm, 65 kg,
  • landseer 80 cm, 68 kg,
  • czarny terier rosyjski 78 cm, 68 kg,
  • mastif neapolitański 75 cm, 70 kg,
  • broholmer 75 cm, 70 kg,
  • nowofundland 74 cm, 70 kg,
  • mastif tybetański 71 cm, 70 kg,
  • tosa inu 70 cm, 75 kg,
  • dog z Bordeaux 68 cm, 55 kg.

Jakie są największe psy na świecie? Według wzrostu przodują dog niemiecki i wilczarz irlandzki. Najwyższy dog niemiecki osiągnął wzrost 111 cm. Ale nie są to psy masywne i ciężkie, gdyż osiągają wagę do 54 kg. Ogromne psy osiągają wagę powyżej 70 kg, zaś bernardyn i mastif angielski mogą ważyć powyżej 100 kg.

Czy duże psy domowe nadają się do trzymania w mieszkaniu

Jeśli podobają się nam piękne rasy dużych psów, warto zastanowić się, czy taki pies będzie dla nas odpowiednim domownikiem. Każdego psa można trzymać w mieszkaniu w blokach, pod warunkiem że zapewni mu się odpowiednio długie spacery i możliwość wybiegania się i ruchu. Największe psy nie należą do najbardziej ruchliwych. Jednak potrzebują miejsca w mieszkaniu na spokojne legowisko, co w małym mieszkaniu nie zawsze jest możliwe.

Psy dużych rozmiarów wymagają doświadczonego opiekuna, który potrafi takiego psa odpowiednio wyszkolić i zapanować nad jego siłą. Wielkie psy wymagają szczególnej uwagi i opieki ze strony człowieka. Nie nadają się na pierwszego psa dla niedoświadczonego opiekuna.

Wbrew pozorom wielkie ras świetnie nadają się na psy rodzinne, także do dzieci. Takie łagodne wielkie psy jak nowofundland lub berneńskie psy pasterskie są idealnymi opiekunami dzieci. Jednak biorąc dużego psa do rodziny z dziećmi pamiętajmy, aby zabawa z psem odbywała się tylko pod kontrolą dorosłych. Duży pies może niechcący przestraszyć lub przewrócić dziecko.

Wielkie rasy psów są także kosztowne w utrzymaniu, nie tylko z racji kosztów żywienia i leczenia. Psy te ciężko znoszą samotność i zostawienie ich w domu podczas nieobecności domowników. Mogą wówczas, wskutek frustracji, dokonać sporych zniszczeń w mieszkaniu. Duże psy ras stróżujących, dobrze znoszą samotność. Ogromne psy, szczególnie długowłose, przynoszą duże ilości brudu ze spaceru. Natomiast molosy mają tendencję do ślinienia się.

Najpopularniejsze wielkie rasy psów

Duże rasy psów niekoniecznie są agresywne. Wśród nich występują licznie rasy łagodne, które świetnie nadają się na przyjaciela rodziny. Piękne rasy dużych psów, które sprawdzają się jako pies rodzinny, to zwykle psy długowłose, które wymagają starannego czesania.

Jednym z największych psów na świecie jest bernardyn. Jest to idealny pies rodzinny, który świetnie dogaduje się z dziećmi. Jest czuły, opiekuńczy, wesoły i lubi się bawić. Pamiętajmy jednak, aby psa tej rasy nie zmuszać do nadmiernego ruchu i wysiłku. Jest przyjazny i opiekuńczy wobec dzieci i osób starszych. Jednak dla seniorów jest to pies zdecydowanie za duży. Jest tolerancyjny wobec innych zwierząt i nie wchodzi w konflikty z innymi psami.

Bernardyn nie ma dużych wymagań co do ruchu i biegania. Potrzebuje spacerów 3 razy dziennie bez nadmiernego wysiłku. Rasa ta potrzebuje kontaktu z człowiekiem i źle znosi samotność. Bernardyn nie ma skłonności do niszczenia w mieszkaniu, lecz samymi swoimi gabarytami jest w stanie uszkodzić sprzęty. Ponadto rasa ta mocno się ślini. Warto pamiętać, że szczeka dość głośno, co może prowadzić do konfliktów z sąsiadami.

Pielęgnacja bernardyna nie jest szczególnie trudna. Psa należy przynajmniej raz w tygodniu wyszczotkować. Rasa ta umiarkowanie linieje, jednak wiosną i jesienią, kiedy pies zmienia szatę, należy go szczotkować codziennie. Niestety, jak większość dużych psów, bernardyny nie są długowieczne. Pies dożywa do 8 - 10 lat.

Największe psy na świecie osiągają wagę powyżej 100 kg. Są to zwykle molosy wywodzące się z Azji, które niegdyś były psami pilnującymi stad. Do największych psów należy bernardyn i mastif angielski.

Bibliografia

  • https://www.national-geographic.pl/artykul/najwieksze-psy-na-swiecie-poznaj-rekordowe-rasy-psow
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Molosy_(psy)
  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 69,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 48,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s. 157.