Teriery

Przeważające opinie o terierach mówią, że to psy niezależne, nieposłuszne, sprawiające problemy. Mimo tego, są to psy chętnie wybierane z uwagi na małe rozmiary. Te uparte psy myśliwskie nie potrzebują jednak doświadczonego opiekuna, wystarczy tylko nie zaniedbać wychowania pieska, w przeciwnym razie pojawią się problemy. Przedstawiamy opis i zdjęcia najpopularniejszych ras terierów i doradzamy czy warto wybierać teriera jako domowego przyjaciela.

Psy rasy terrier - lista ras

Teriery zostały umieszczone w grupie 3 FCI, która obejmuje teriery duże, małe, teriery typu bull oraz teriery miniaturowe. Lista ras typu terrier obejmuje 34 rasy. Teriery pochodzą z Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczęła się hodowla psów norowych, przeznaczonych do polowań na małą zwierzynę. Ich protoplastą był wiejski pinczer szorstkowłosy i krótkowłosy. Są to psy odważne, nieustępliwe i niezależne.

W Polsce teriery od dawna cieszą się popularnością, gdyż są to psy nieduże, nadające się do mieszkania w mieście. Kiedyś popularne były foksteriery szorstkowłose. Obecnie rekordy popularności bije yorkshire terrier.

Lista terierów jest długa. Oto najpopularniejsze w Polsce rasy terierów:

 • jack russell terrier,
 • west highland white terrier,
 • yorkshire terrier.

Oprócz tych ras bijących rekordy popularności, w Polsce spotyka się również takie teriery jak:

 • terier walijski,
 • terier szkocki,
 • border terrier,
 • staffordshire terrier.

Opinie o terierach - na jakie problemy może napotkać opiekun terriera

Teriery uchodzą za psy trudne, które stwarzają opiekunom rozliczne problemy. Przeważają opinie, że są to psy niezależne, które mają uparty charakter. Ich opiekun musi wykazać sie konsekwencja i cierpliwością w szkoleniu terriera. W przeciwnym razie to terrier będzie rządził w domu. Właściciele terierów powtarzają opinie, że szkolenie tych psów wymaga wiele cierpliwości i powtarzania na nowo co psu wolno, a czego nie wolno. Zdaniem wielu, teriery uchodzą za łakomczuchy, które lubią żebrać przy stole. Dlatego też podczas szkolenia warto posługiwać się smakołykami.

Ale czy teriery mają wyłącznie wady i stwarzają opiekunom tylko problemy? Nie jest tak źle. Teriery to psy z ogromnym temperamentem, aktywne, ciekawe świata i wesołe. Dlatego też wymagają opiekuna, który zapewni im dużej dawki aktywności, jak wspólna zabawa, ciekawe spacery czy też psie sporty. Psy te mają silny charakter, są odważne i nieustępliwe. Jednocześnie teriery mają ujmujące usposobienie, przyjazny charakter i mocno przywiązują się do opiekuna.

Charakterystyczne cechy terierów

Hodowla terierów jako niedużych psów myśliwskich wykształciła w nich wspólne, charakterystyczne cechy jak:

 • szorstka, gruba sierść, która pozwalała im na pracę w wilgotnym środowisku, jak leśne zarośla,
 • dużo szczekają, gdyż miały zawiadamiać myśliwych, gdzie jest zdobycz,
 • szybko biegają i są bardzo aktywne,
 • kiedy są zestresowane mogą niszczyć rzeczy w mieszkaniu i ogrodzie.

Psy te wymagają sporo aktywności, zarówno fizycznej jak i umysłowej, gdyż znudzony terrier będzie niszczył w mieszkaniu. Teriery mają spory temperament i wymagają od opiekuna poświęcania psu sporo czasu.

Terrier - najpopularniejsze rasy, opis i zdjęcia

Jack russell terrier - wulkan energii, z którym nie każdy daje sobie radę

Jednym z najpopularniejszych terierów w Polsce jest jack russell terrier. Ten mały pies, o biało rudym umaszczeniu, waży około 5 kg i ma do 30 cm wysokości. Rasę zapoczątkowano w Wielkiej Brytanii, gdzie miała służyć do polowań na lisy. Jednak standard rasy utworzono w Australii, gdzie znajduje się główna hodowla tej rasy.

Jack russell terrier ma towarzyskie, przyjazne usposobienie, sporą pewność siebie i odwagę. Ten mały piesek jest zawsze skory do zabawy i ma niespożyte zasoby energii. Nie jest to pies dla spokojnych domatorów. Wymaga sporej aktywności fizycznej i psychicznej. Jest to pies dla ludzi aktywnych, którzy lubią długie spacery i zabawy z psem. Szczeniaki kosztują około 3000 zł, zaś cena najlepszych osobników dochodzi nawet do 5000 zł.

Ten niezależny i uparty pies nie jest zalecany początkującym opiekunom. Jako pies myśliwski może nagle ruszyć za tropem i trudno go przywołać. Jest bardzo aktywny, szczekliwy i może sprawiać problemy wynikające często z błędów w wychowaniu. Niestety jest to jeden z najczęściej porzucanych psów.

Yorkshire terrier - najpopularniejszy pies w Polsce

Najpopularniejszym terrierem w Polsce jest yorkshire terrier, popularny york. Ten mały piesek (25 cm wzrostu) to ogromny pieszczoch i przylepa. Jak każdy terier wymaga sporo aktywności, zabawy i spacerów, ale niezbyt wyczerpujących, bo to mały piesek. York idealnie nadaje się dla początkujących psiarzy, ale warto zachować konsekwencję i stanowczość, gdyż źle wychowany york potrafi zapanować w domu.

York lubi dzieci i wspólne zabawy, lecz potrafi się zniecierpliwić. Toleruje inne zwierzęta, na przykład koty. Z porozumieniem z psami bywa różnie. Mimo, że jest to pies aktywny i dynamiczny, stanowi doskonały wybór na towarzysza osób starszych, gdyż potrafi się dostosować do ich trybu życia.

Szczeniaki yorka z rodowodem FCI kosztują średnio 5000 zł, zaś cena najlepszych osobników może osiągać nawet 11 000 zł.

West highland terrier - opis rasy

Szczególnie popularny w Polsce jest biały west highland terrier, którego zdjęcia możemy zobaczyć wszędzie, nawet na popularnych reklamach. Jego życzliwe i przyjacielskie usposobienie czyni go idealnym psem dla każdego. Sprawdzi się jako pies rodziny z dziećmi, gdyż uwielbia zabawy. Nadaje się dla osób starszych. Mimo sporej aktywności i temperamentu, jest to mały piesek, który nie wymaga długich spacerów i dużego wysiłku fizycznego.

West highland terrier sprawdzi się również dla początkujących. Warto jednak pamiętać, że ma on cechy typowego psa myśliwskiego, który może być uparty i niezależny. Należy wychowywać go konsekwentnie przy pomocy pozytywnych metod szkolenia. Zaniedbania i nadmierna pobłażliwość może spowodować problemy. Cena psa z rodowodem wynosi około 3000 zł, zaś najlepsze szczeniaki mogą kosztować znacznie więcej.