Teriery typu bull - popularne psy bullowate. Cechy charakterystyczne

Psy typu bull cieszą się złą sławą, jako psy agresywne i niebezpieczne. Są to psy szybkie i silne. Różne gatunki tych psów mają tak podobne nazwy i wygląd, że rasy te się mylą i nie każdy widzi ich różnice. Poznaj popularne gatunki psów typu bull, ich podobieństwa i różnice. Dowiedz się jaki jest ich charakter i czy są to rasy dla ciebie. Wyjaśniamy czy psy, jak pit bull, amstaff i staffik są naprawdę niebezpieczne.

Psy w typie bull - rasy i cechy charakterystyczne

Skąd pochodzą psy bullowate

Teriery typu bull znajdujemy w sekcji 3, grupy 3 terierów, według klasyfikacji FCI. Istnieje też 5 ras nieuznanych, jak na przykład dobrze znany pit bull.

Psy bullowate - rasy według klasyfikacji FCI:

 • american staffordshire bull terrier,
 • bulterier,
 • bulterier miniatura,
 • staffordshire bull terrier,
 • pit bull terrier - rasa nieuznana przez FCI.

Psy w typie bull wyhodowano w Anglii w XIX wieku do walk. Wykorzystano przy tym krzyżówki buldogów z terierami, aby uzyskać zaciekłą rasę do walk. Psy bullowate służyły także do wyłapywania szczurów oraz do polowań na grubego zwierza. W Anglii wyhodowano bulteriera, staffordshire bull teriera oraz miniaturkę. Zaś w USA zaczęto hodować podobne rasy na bazie bulteriera. Hodowla rozdzieliła się na dwie drogi. Jedni hodowcy poszli w kierunku psa o zrównoważonym charakterze i powstał popularny amstaff. Inni zaś poszli w kierunku psa do walki i wyhodowali psy mocniejsze, smuklejsze i lżejsze, lecz o mocniejszym uścisku szczęk, czyli obecnego pit bulla.

Psy w typie bull - charakterystyczne cechy i różnice

Psy bullowate wyglądają podobnie i mają podobne, nieco mylące nazwy. Ale są między nimi różnice. Psy te różnią się przede wszystkim wielkością:

 • bulterier - wysokość do 50 cm, waga do 40 kg,
 • bulterier miniatura - wysokość do 35 cm, waga do 16 kg,
 • staffordshire bull terrier - wysokość do 40 cm, waga do 17 kg,
 • american staffordshire bull terrier - wysokość do 50 cm, waga do 30 kg,
 • pit bull terrier - - wysokość do 50 cm, waga do 30 kg.

Charakterystyczne cechy tych psów to:

 • muskulatura,
 • silna budowa,
 • krótki włos,
 • duża potrzeba ruchu.

Są to psy przyjacielskie, zabawowe, lubiące zabawy, szczególnie z dziećmi. Są mocno przywiązane do opiekuna. Źle znoszą samotność, a sfrustrowane nieobecnością opiekuna mogą dokonywać zniszczeń w domu. Psy te muszą mieć bardzo dużo ruchu. Dlatego są idealnymi towarzyszami dla rodziny ze starszymi dziećmi i zacięciem do sportów i aktywności. Idealną aktywnością dla tych ras są psie sporty.

Czy teriery w typie bull są agresywne

Bull terrier cieszy się złą sławą. Rzeczywiście niegdyś były to psy do walki. Psy o silnej muskulaturze, wytrzymałe na ból i odporne chciano połączyć z terierami znanymi z szybkości i zaciętości. W założeniu psy te miały być bardzo posłuszne opiekunowi, zaś w czasie walk miały działać szybko, bez ostrzeżenia. Ich zadaniem miał być szybki skok i złapanie ofiary szczękami. Problemem jest to, że są one też zawsze chętne do walki, a ich sposób walki zawsze zagraża życiu.

Za jednego z najgroźniejszych psów świata uważa się amerykańskiego pit bulla, który jest niezwykle silny i zdeterminowany do walki. Jednak odpowiednio szkolony pies będzie czułym, serdecznym i opiekuńczym przyjacielem rodziny z dziećmi. Są to psy z natury ufne i przyjazne. Wymagają jednak doświadczonego opiekuna, który potrafi psa poprowadzić i odpowiednio wyszkolić. Nie należy tych psów krzywdzić i wyrabiać w nich zachowań agresywnych. Psów tych nie należy używać jako stróżujących, gdyż są one w stanie zaatakować człowieka lub zwierzę wchodzących na ich teren.

Wszystko zależy od odpowiedniego szkolenia. Bardzo ważny jest odpowiedni trening nastawiony na posłuszeństwo. Psy te wymagają także dużo ruchu, który najlepiej wykorzystać do psich sportów. Ważne jest odpowiednio wczesne socjalizowanie tych psów z innymi psami.

Teriery typu bull - gatunki, popularne rasy, cechy charakterystyczne, hodowle w Polsce

American staffordshire bull terrier - popularny amstaff

Chyba najbardziej popularną rasą psów typu bull w Polsce jest amstaff. Psy te zasłużyły sobie na ponurą sławę, gdyż wybierane były przez nieodpowiedzialnych ludzi, pragnących zaimponować silnym psem.

Jego wygląd i muskulatura sprawiają, że pies robi wrażenie. W rzeczywistości jest to jednak pies wesoły, towarzyski, przyjazny i oddany opiekunowi i jego rodzinie. Jest to pies łagodny, przyjacielski i bardzo inteligentny. Nadaje się do dzieci, jednak należy nadzorować zabawy dzieci z tym silnym psem. Amstaff wymaga długiego czasu na szkolenie i starannego wychowania. Nie nadaje się na pierwszego psa dla osób niedoświadczonych. Amstaff nie zaakceptuje innego psa i może się wdawać w walki z innymi psami. Pies ten ma silny instynkt stróżujący. Nie należy jednak wykorzystywać go do stróżowania i pogłębiać w nim cech psa stróżującego.

Amstaff to pies popularny, dlatego też istnieją liczne hodowle w Polsce. Cena szczeniaka dochodzi do około 3500 zł. W przypadku tej rasy bardzo ważny jest zakup szczeniaka tylko z renomowanych hodowli.

Staffordshire bull terrier, popularny staffik, mimo podobnej nazwy jest psem pochodzącym z Anglii. Jest mniejszy i lżejszy od amerykańskiego kuzyna. Ma bardzo podobny charakter. Jest psem wesołym, zabawowym, lubiącym dzieci i przywiązanym do rodziny. Ma jednak uparty charakter i dość trudno się go szkoli. Szkolenie musi być dla niego ciekawe i zajmujące, w przeciwnym razie może odmówić udziału w nim. Pies ten bardzo źle znosi samotność i może demolować mieszkanie. Potrzebuje też bardzo dużo ruchu. Staffik ma trudności z akceptacją kotów i innych psów. Hodowle w Polsce istnieją, a cena szczeniaka kształtuje się w okolicach 3000 zł.

Bulterier i bulterier miniatura

Wbrew silnej budowie bulterier wcale nie jest niebezpieczny. Jest to jednak pies o ogromnej energii i wymaga opiekuna, który poświęci psu dużo czasu. Bulterier uwielbia zabawy, jest niezwykle uczuciowy i przywiązany do opiekuna.

Psa tego rozpiera energia, dlatego też nadaje się tylko dla osób z zacięciem sportowym, które poświęcą psu bardzo dużo czasu. Wymaga co najmniej 2 godzin spaceru dziennie. Pies ten nie nadaje się dla osób starszych, spokojnych i początkujących. Szkolenie go jest trudne, gdyż jest to pies uparty, który może nagle odmówić szkolenia. Trzeba wykazać wiele cierpliwości i konsekwencji.

Bulterier miniaturką jest właściwie miniaturową wersja bulteriera. Ten mały piesek bardziej nadaje się do małego mieszkania, a jego potrzeba ruchu jest nieco mniejsza z racji wielkości. Jednak jego energia i ruchliwość jest znacznie większa od większego kuzyna. Dlatego trzeba się nastawić na psa bardzo ruchliwego. W Polsce istnieją hodowle tych psów zaś cena bulteriera dochodzi do około 4000zł. Miniaturka może kosztować nawet 8000 zł.

Teriery typu bull zostały początkowo wyhodowane do walki, dlatego też psy te cieszą się ponurą sławą. Mają jednak przyjazny i wesoły charakter, a ich zachowanie zależy od odpowiedniego szkolenia. Nie nadają się dla osób niedoświadczonych.

Bibliografia:

 • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 168-170 ,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s.132, 141 ,
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2003, s.95, 167, ,