Teriery miniaturowe - popularne rasy miniaturowych psów terierowatych

Teriery to popularne dziś pieski domowe. Są żywe, wesołe, bardzo ruchliwe i szczekliwe. Mają przy tym niezależny charakter, trudny do szkolenia. Poznaj przykładowe gatunki terierów miniaturowych i zdecyduj, czy rasa z sekcji terierów to pies dla ciebie.  Wyjaśniamy jakie są wady i zalety terierów miniaturowych, jaki jest ich charakter oraz gdzie kupić szczeniaki i jaka jest ich cena.

Psy terierowate - rasy, rodzaje, przykładowe gatunki

Czym się charakteryzuje rasa z sekcji terierów

Teriery wywodzą się z angielskich psów myśliwskich, które działają niezależnie. Są też mocno hałaśliwe i dużo szczekają. Mają szorstką, pofalowaną sierść, która ułatwia im pływanie i przedzieranie się przez zarośla. Teriery mało linieją, zaś pielęgnacja ich sierści jest dość prosta. Wystarczy wyczesać je raz na tydzień.

Psy terierowate wywodzą się z dawnych psów wiejskich, których zadaniem było tępienie gryzoni w ludzkich siedzibach. Chroniły spiżarnie przed szczurami i innymi gryzoniami. Ich odpowiednikiem w Niemczech były pinczery i sznaucery. Psy te są energiczne, bardzo ruchliwe i potrzebują dużo ruchu. W Anglii teriery wykorzystywano do polowania na listy, które hodowcy owiec uważali za szkodniki. Nazwa “terrier” pochodzi od słowa ziemia, gdyż nieduże teriery mogły wypłoszyć lisa z nory i takie było ich zadanie. Miały wypłoszyć lisa, wystawić go myśliwemu, a potem przynieść zdobyć.

Teriery miniaturowe - rasy, rodzaje, przykładowe gatunki

Teriery znajdują się w grupie III FCI, która rozróżnia psy duże i średnie, bulteriery, małe i miniaturowe.

Najmniejsze psy terierowate, do 35 cm wysokości, umieszczone zostały w sekcji 4, grupy III FCI: teriery miniaturowe, która obejmuje tylko 3 rasy, jak:

  • australian silky terrier,
  • english toy terrier,
  • yorkshire terrier.

Wśród terierów miniaturowych znajdujemy także bulteriera miniaturowego, który został dodany do sekcji bulterierów.

Co ciekawe, w Australii wyhodowano 2 rasy małych terierów. Terier australijski jest typowym pieskiem myśliwskim na szczury i właśnie w tym celu przywieziono te psy do Australii jeszcze w XVIII wieku. Jest on zaklasyfikowany przez FCI w sekcji małych terierów. Natomiast za miniaturowego uważa się terriera silky. Australijskie teriery silky wyhodowano w XIX wieku w Australii z miotu o jedwabistej sierści oraz dzięki licznym krzyżówkom, dzięki którym piesek kształtem przypomina yorka.

Od angielskiego teriera miniaturowego pochodzi także rosyjski toy, który występuje w odmianie długowłosej i gładkowłosej. Piesek ten w klasyfikacji FCI występuje w grupie psów ozdobnych i sekcji spanieli.

Pupularne i mniej znane teriery miniaturowe - wygląd, charakter, cena szczeniaka

Yorkshire terrier - najpopularniejsza rasa z sekcji terierów

Jednym z najpopularniejszych terierów, chętnie wybieranych jako pies rodzinny jest yorkshire terrier, popularnie zwany yorkiem. Jest to najmniejszy z terierów. Jego wzrost dochodzi do 25 cm, a waga do 3 kg. Jednak ten miniaturowy piesek ma swój silny charakter, który sprawia, że bez konsekwentnego wychowania ten malutki piesek może stać się domowym tyranem. Mimo tego york nadaje się na pierwszego pieska dla osoby niedoświadczonej.

Yorki przywiązują się do opiekuna, są pieskami czułymi i serdecznymi. Uwielbiają pieszczoty i siedzenie na kolanach u człowieka. Lubią zabawy i domagają się ich. Wadą yorków jest szczekliwość.  York jest idealnym pieskiem do małych mieszkań w bloku. Nie potrzebuje długich spacerów, musi się jednak trochę wybiegać. Może zostać sam w domu, ale niezbyt długo.

Yorki występują w kolorach czarnym podpalanym, brązowym i szaroniebieskim. Jest to pies z włosami, które stale rosną. Piesek wymaga regularnego szczotkowania i strzyżenia. Pieski, które nie biorą udziału w wystawach, są strzyżone, aby długa sierść im nie przeszkadzała.

Angielski terier miniaturowy - nieduży terier gładkowłosy

Angielski terier miniaturowy, zwany także terierem toy jest gładkowłosy, o maści czarnej lub rudej. Osiąga 30 cm wzrostu i 3 kg wagi. Niestety rasa ta zanika w Anglii, gdzie jest coraz mniej popularna. W Polsce istniają hodowle tej rasy, zaś cena szczeniaka kształtuje się w okolicy 2000 zł. Ten gładkowłosy piesek jest łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji i bardzo mało linieje. 

Angielski toy jest idealnym towarzyszem dla osób starszych. Nie ma dużej potrzeby ruchu, jest raczej spokojny. Jest to pies niemal idealny do małego mieszkania w blokach. Jest czuły, serdeczny, przywiązany do opiekuna i lub się bawić. Nie nadaje się dla rodziny z małymi dziećmi, gdyż jest zbyt mały i delikatny. Piesek akceptuje koty, jednak boi się większych psów.

Terrier australijski silky - charakter, usposobienie

Australijski silky przypomina yorka, choć jest od niego nieco większy. Wzrostem dochodzi do 26 cm a wagą do 6 kg. Jego charakterystyczną cechą jest jedwabisty włos. Pielęgnacja włosów pieska nie jest szczególnie pracochłonna, jednak trzeba być systematycznym. Należy sprawdzać, aby włosy na głowie nie wchodziły psu do oczu. Pieski te wymagają częstego czesania, które musi być wykonywane na mokro. 2 - 3 razy w tygodniu należy pieska wyszczotkować.

Ten mały piesek jest niemal idealny do małego mieszkania w blokach. Nie potrzebuje bardzo dużo ruchu, niemniej jednak wyprowadzać go trzeba. Nadaje się zarówno dla osób starszych, jak i dla rodzin z dziećmi. Radzi sobie z dziećmi. Uwielbia zabawy, ale jeśli poczuje się w nich zagrożony może warknąć a nawet ugryźć. Jego wadą jest spora szczekliwość. Pies ten nie nadaje się do zostawania w domu pod nieobecność opiekuna. Źle znosi samotność i może narobić sporych szkód w mieszkaniu.

Bull terrier miniaturowy - niewysoki, masywny pies z rodziny terierów

Bullterrier miniaturowy wygląda jak bulterier w mniejszej wersji. Jego wzrost  dochodzi do 36 cm, zaś waga do 16 kg. Ten masywny pies z rodziny terierów różni się jednak charakterem znacznie od innych terierów. Wymaga bardzo dużo ruchu, dlatego też sprawdzi się tylko u aktywnej rodziny. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i źle znosi samotność. Sfrustrowany samotnością będzie głośno szczekał i może sporo poniszczyć w mieszkaniu.

Ten mały piesek ma znacznie więcej energii niż jego większa wersja. Uwielbia zabawy, szczególnie z dziećmi. Należy jednak być ostrożnym, gdyż mały bulterier może swoją żywiołowością skrzywdzić dziecko lub bronić swojego dziecka przed jego kolegami.

Wśród miniaturowych terierów wyróżniamy 3 rasy miniaturek oraz bulteriera miniaturowego. Są to idealne psy do małych mieszkań w blokach. Bulterier miniaturowy nieco różni się charakterem i jest dużo bardziej aktywny. 

Bibliografia:

  • Joan Palmer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 169, ,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s.92-93, 99, 137 ,
  • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2003, s.22-25,
  • Bruce Fogle, Psy, Warszawa 2007, s.  60, 58-61.