Sznaucery - opis rasy, odmiany, cechy wyglądu i charakteru, cena

Sznaucery kojarzą się z pieskami z bródką. Mają charakterystyczny wygląd brodaczy, gdyż włosy na końcu mordki są znacznie dłuższe. Są to psy z włosami, dzięki czemu bardziej nadają się dla alergików. Przedstawiamy charakter i usposobienie tych pięknych psów. Opisujemy jak wygląda pies sznaucer. Podajemy ważne informacje, jak długość życia, sposób pielęgnacji i wymagania od opiekuna, tak aby każdy mógł zdecydować, czy jest to rasa dla niego.

Sznaucery - niemieckie rasy psów

Sznaucery - informacje, pochodzenie, rasy psów

Sznaucer, podobnie jak pinczery, wywodzą się z pradawnych psów gospodarskich, trzymanych we wsiach w Niemczech. Psy te świetnie stróżowały i tępiły gryzonie w stodołach. Uważa się, że sznaucery wyodrębniły się około XIV-XVI wieku. Ich nazwa pochodzi od brody lub wąsów, gdyż psy te mają charakterystyczny wygląd brodaczy. Pod koniec XIX wieku wyodrębniono osobne grupy gładkowłosych pinczerów i szorstkowłosych sznaucerów.

Sznaucery zakwalifikowane zostały do grupy II FCI: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła oraz w sekcji 1,2 sznaucery.

Rasy psów zaliczane do sznaucerów:

  • Sznaucer olbrzymi,
  • Sznaucer miniaturowy,
  • Sznaucer średni.

Sznaucer średni uważany jest za rasę podstawową, która wywodzi się z europejskich psów pierwotnych. Natomiast sznaucer olbrzymi i miniaturka zostały wyhodowane na bazie sznaucera średniego, przez odpowiednie krzyżowanie ras. Istnieją także nieuznawane rasy miniaturka, jak toy lub teacup. Są do bardzo małe pieski, wyhodowane w niewłaściwy sposób, aby uzyskać bardzo małe rozmiary w celach komercyjnych. Nie są one uznawane za rasy według związków kynologicznych.

Jak wygląda pies sznaucer - popularne psy z włosami

Sznaucery to tzw. psy z włosami. Co to znaczy pies z włosami? Generalnie ujmując, są to psy z włosem okrywowym bez podszerstka. Sierść psa składa się z włosów okrywowych i podszerstka. Psy z włosami zwykle mają podszerstek, lecz bardzo krótki i znikomy. Psy z włosami zwykle są zalecane dla alergików, gdyż w podszerstku gromadzą się alergeny, jak różne wydzieliny naskórka. Nie jest to jednak regułą i psy z włosami mogą również uczulać. Warto pamiętać, że psy z włosami wymagają znacznie większej pielęgnacji, częstego czesania i strzyżenia, w przeciwnym razie robią się kołtuny. Sznaucery zaliczane są do psów z włosami, chociaż posiadają one podszerstek.

Sznaucery są szorstkowłose i występują w kolorach: czarny, biały, pieprzowy lub brązowy. Ich sierść wymaga strzyżenia i starannej pielęgnacji. Ich sierść jest twarda, dlatego też nie robią się kołtuny. Mimo tego należy je starannie szczotkować. Ciekawe kształty tych psów uzyskuje się przez strzyżenie. Kiedyś psy te miały skracane ogony i kopiowane uszy, jednak obecnie w wielu krajach jest to nielegalne.

Sznaucery nie należą do psów mocno liniejących. Jeśli będą regularnie czesane nie należy obawiać się sierści w mieszkaniu. Sznaucery średnie i miniaturki wymagają szczotkowania 2 razy w tygodniu i trymowania co kilka miesięcy. Sznaucer olbryzmi ma gruby podszerstek, mimo to nie linieje, szczególnie jeśli jest regularnie trymowany. Jego szata wymaga bardzo starannej pielęgnacji, częstego szczotkowania i trymowania.

Sznaucery - charakter i usposobienie

Sznaucery należą do psów szczególnie inteligentnych. Wykazują one skłonności do niezależności i samodzielnego działania. Dlatego też szczeniaki powinny być uczone posłuszeństwa. Psy te wykazują duże zdolności do rozwiązywania problemów. Są to psy opiekuńcze i bardzo energiczne. Zawiadamiają domowników o niebezpieczeństwie. Może to jednak powodować hałaśliwość i ciągłe szczekanie. Aby uniknąć konfliktu z sasiadami, należy oduczyć szczeniaki częstego szczekania.

Sznaucery są bardzo oddane wobec opiekuna i jego rodziny. Uwielbiają dzieci i wspólne zabawy. Nie są to jednak czułe psy kanapowe. Raczej należą do ras aktywnych, wymagających wybiegania się, długich spacerów i wspólnych zabaw i zadań do wykonania. Jako psy o zrównoważonym charakterze nadają się dla aktywnych osób starszych.

Pies sznaucer - zdrowie, długość życia

Sznaucery należą do psów zdrowych i wytrzymałych. Nie są wrażliwe na upał ani zimno. Nie są zwykle narażone na choroby. Najczęściej dotykają je choroby skórne wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji sierści.

Długość życia poszczególnych ras:

  • Sznaucer olbrzymi 10 - 12 lat,
  • Sznaucer miniaturowy 12 - 19 lat,
  • Sznaucer średni 13 - 16 lat.

Sznaucery - rasy psów

Pies sznaucer średni - wygląd, charakter

Sznaucer średni osiąga wysokość do 46 cm i wagę do 20 kg. Były to głównie psy pracujące: policyjne, stróżujące, pasterskie oraz psy do łapania gryzoni. W czasie wojen nosiły wiadomości i pomagały w czerwonym krzyżu. Uważa się, że wywodzą się z tej samej rasy co pinczery. Prawdopodobnie niegdyś skrzyżowano je z pudlem lub szpicem i dlatego są długowłose.

Sznaucer średni - charakter:

  • lubi zabawę, wesoły, energiczny,
  • przywiązany do opiekuna i jego rodziny, lecz nie nadmiernie czuły,
  • nie jest to spokojny pies kanapowy,
  • łagodny,
  • szybko się uczy,
  • energiczny i aktywny,
  • niezależny, wymaga cierpliwego szkolenia,
  • nie jest lękliwy,
  • ostrzega przed obcymi, lecz nie jest agresywny,
  • wymaga długich spacerów i wybiegania się,
  • nie ma skłonności do ucieczek,
  • nie ma skłonności do niszczenia, ale może niszczyć długo pozostawiony sam w domu,
  • nie jest łakomczuchem.

Wady:

  • źle znosi samotność i trzeba go do niej przyzwyczajać,
  • hałaśliwy,
  • wymaga konsekwentnego szkolenia przez doświadczoną osobę.

Dla kogo ta rasa jest odpowiednia. Sznaucer średni będzie doskonałym psem stróżującym, lecz jego wielkość nie budzi respektu. Nie jest to dobry wybór na pierwszego psa, chyba że opiekun zaopatrzy się w sporo wiedzy na temat wychowania szczeniaka.

Nie jest to pies kanapowy, dlatego też nie nadaje się dla osób spokojnych i starszych, chyba że zapewnią mu długie spacery. Jako łagodny i oddany pies, dlatego może być przyjacielem dla osoby starszej, musi jednak mieć zapewnione dużo aktywności i uwagi ze strony opiekuna.

Jest to idealny pies dla osób aktywnych, które lubią spacery z psem i spędzanie czas na świeżym powietrzu, a przede wszystkim lubią zabawy i ćwiczenia z psem. Sprawdzi się do aktywnej rodziny z dziećmi. Lubi dzieci i chętnie się z nimi bawi. Pamiętajmy jednak, aby pies bawił się z dziećmi pod nadzorem dorosłych.

Sznaucer nie jest psem myśliwskim, jednak obecność innego, szczególnie mniejszego zwierzaka, może wywołać instynkt łowiecki. Psy te nie zaprzyjaźniają się też z innymi psami. Dlatego też nie zaleca się adopcji sznaucera do drugiego psa, kota czy gryzonia. Szczeniaki sznaucera muszą być od małego wychowywane z kotami, aby je zaakceptować.

Pies sznaucer olbrzymi - informacje, wygląd, charakter

Sznaucer olbrzymi osiąga wagę do 36 kg i wzrost do 61 cm. Jest to pies długowłosy i szorstkowłosy, występujący w kolorach: czarnym i szarym. Rasa ta została wyhodowana w XVII wieku w celu zaganiania stad na rynek. Kiedyś wykorzystywano je także jako psy wojskowe i policyjne. Jest to pies wytrzymały, odporny i stosunkowo zdrowy.

Jego charakter jest bardzo podobny do sznaucera średniego. Sprawdzi się on jako pies stróżujący, ale również jako idealny pies rodzinny, dla aktywnej rodziny z dziećmi. Nie szczeka bez powodu. Nie niszczy. Wymaga dużo aktywności i kilku spacerów dziennie. Jest to pies o niezależnym charakterze, dlatego też wymaga doświadczonego opiekuna, który zapewni mu właściwe, konsekwentne szkolenie. Szczeniaki trzeba przyzwyczajać do zostawania samemu w domu, aby znudzone nie niszczyły rzeczy.

Sznaucer olbrzymi może z powodzeniem mieszkać w blokach, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednią ilość ruchu i spacerów. Dobrze będzie się czuł w domu z ogrodem, gdzie może mieszkać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jest to idealny pies dla rodziny z dziećmi. Sznaucery olbrzymie są dobroduszne i przyjazne, dlatego mogą być świetnymi towarzyszami dla osób starszych, o ile otrzymają odpowiednią ilość spacerów i ruchu.

Jak wygląda pies sznaucer miniaturka

Sznaucery miniaturowe osiągają wzrost do 30 cm i wagę do 9 kg.jest to pies szorstkowłosy, czarny lub biały. Rasa została wyhodowana w XIX wieku.

Pieski tej rasy nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych. Mogą mieszkać w bloku i w domu ogrodem. Mają mniejsze wymagania co do ruchu niż większe sznaucery. Mają podobny charakter jak większe sznaucery. Jednak również wymagają ruchu i starannego pielęgnowania sierści.

Sznaucer miniaturka bardzo przywiązuje się do opiekuna. Uwielbia zabawy i spacery, a także zajęcia i współpracę z opiekunem. Lubi psie sporty. Łatwo się uczy, ale wymaga doświadczonego trenera, który będzie dawał mu ciekawe zadania. Piesek dość szybko się nudzi. W domu bywa hałaśliwy i źle znosi samotność. Dlatego też trzeba go umiejętnie przyzwyczaić do zostawania samemu w domu i nie szczekania. Wadą tej rasy jest konieczność starannej pielęgnacji, czyli szczotkowania, trymowania, wycinania włosów z uszu, przycinania pazurków i usuwania kamienia nazębnego.